Elektryczny klucz udarowy: test i zalecenia

elektryczny klucz udarowyOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

13Analizowane produkty

53zainwestowanych godzin

19badane badania

139zebrane komentarze

Witamy w naszym dużym teście elektrycznych kluczy udarowych 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie elektryczne klucze udarowe, które przetestowaliśmy bardziej szczegółowo. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie i pomóc Ci znaleźć najlepszy elektryczny klucz udarowy dla Ciebie.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić elektryczny klucz udarowy.

spis treści


podstawowe informacje w skrócie

 • Elektryczne klucze udarowe to wkrętarki napędzane elektrycznie, których ruch obrotowy ma kształt udarowy i nie jest równomierny.
 • W zależności od źródła zasilania elektryczne klucze udarowe można podzielić na te, które podłącza się do gniazdka, te, które podłącza się do zapalniczki i akumulatorowe klucze udarowe.
 • Kupując elektryczny klucz udarowy, najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest określony maksymalny moment obrotowy. Im wyższa liczba, tym więcej mocy ma urządzenie i tym łatwiej z nim pracować.

Test elektrycznego klucza udarowego: ulubieńcy redaktorów

Najlepszy elektryczny klucz udarowy 12 V


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 06:05), inne sklepy (03.04.22, 12:46)

Elektryczny klucz udarowy Mannesmann to kompaktowy samochodowy klucz udarowy. Dzięki niewielkim rozmiarom i zasilaniu z zapalniczki może być używany również w podróży. Jego dużą zaletą jest możliwość regulacji momentu obrotowego. Posiada również wyświetlacz cyfrowy.

Elektryczny klucz udarowy jest podłączony do zapalniczki samochodowej kablem o długości 3,6 m. Jak wszystkie klucze udarowe tego typu, to urządzenie również działa na 12V. Jeśli masz dodatkowy adapter, możesz nawet podłączyć go bezpośrednio do akumulatora samochodowego 12V. Długość liny wynosząca 3,6 m jest wystarczająca, aby z łatwością dosięgnąć wszystkich czterech kół.

Najlepszy elektryczny klucz udarowy 12 V z dopasowaną obudową

Samochodowy klucz udarowy Einhell imponuje poręcznym rozmiarem. Pomimo tego, że jest jednym z mniejszych modeli, ma wystarczającą moc do zmiany kół. Długi kabel ułatwia proces. Jeśli chcesz, możesz to zrobić nawet w podróży, ponieważ śrubokręt jest podłączony do zapalniczki.

Elektryczny klucz udarowy jest dostarczany z podłączeniem do zapalniczki. Jego kabel ma 3,7 m długości i jest zasilany napięciem 12 V. Podłączając się do zapalniczki, możesz również pracować z nią w podróży w sytuacji awaryjnej. Kolejną zaletą jest to, że klucz udarowy 12 V ma dość długi przewód. Długość 3,7m wystarczy, aby bez problemu dostać się na wszystkie cztery koła.

Najlepszy elektryczny klucz udarowy 18 V


Prezentowany poniżej produkt
jest aktualnie niedostępny , dlatego tymczasowo wymieniliśmy go dla Państwa na alternatywny produkt o podobnych właściwościach. Aby zgłosić problem.


Zgłoszono problem z tym produktem.
Dzięki!

Kompaktowy akumulatorowy klucz udarowy AGT Professional imponuje swoją wagą zaledwie jednego kilograma. Mimo niewielkich rozmiarów ma dużą moc, którą można wykorzystać do wykonywania prac związanych ze skręcaniem w domu. Należy pamiętać, że ten model nie nadaje się do zmiany kół.

Klucz udarowy firmy AGT Professional to akumulatorowy klucz udarowy, który, jak większość tego rodzaju, działa pod napięciem 18V. Pojemność akumulatora dostarczonego akumulatora wynosi 1,3 Ah. Obecnie na rynku dostępne są modele z bateriami o większej pojemności.

Najlepszy elektryczny klucz udarowy 20 V z dopasowaną obudową


link partnerskiAkumulatorowy klucz udarowy NoCry 20 V z momentem obrotowym 400 Nm, kowadełko blokujące 12,7 mm (1/2 cala), maks. 2700 IPM, 2200 obr./min.
Zestaw kluczy impulsowych z akumulatorem 4.0 Ah, szybką ładowarką, klipsem do paska i torbą


Ten kompaktowy (ale mocny) akumulatorowy klucz impulsowy dokręca i odkręca każdą śrubę, nakrętkę koła lub śrubę bez wysiłku dzięki 400 Nm momentu obrotowego.
Zestaw zawiera akumulator 20 V, klips do paska, szybką ładowarkę i walizkę transportową w niesamowitym stosunku ceny do jakości.


Dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu 20 V 4,0 Ah możesz pracować szybciej, dłużej i mniej przestojów.
Dzięki szybkiej ładowarce No Cry Twój bezprzewodowy klucz impulsowy jest w pełni naładowany w ciągu zaledwie 2 godzin (akumulator i szybka ładowarka kompatybilne tylko z elektronarzędziami NoCry 20V).


Maksymalna liczba IPM wynosząca 2700 powoduje silne uderzenie, ułatwiające dokręcanie i odkręcanie śrub i nakrętek — tak samo skuteczne, jak nieporęczny i drogi pneumatyczny klucz pneumatyczny.


Łatwa wymiana opon: 1/2-calowy klucz do deski rozdzielczej usuwa opony z samochodu, pojazdu użytkowego, motocykla, ciężarówki i przyczepy z prędkością błyskawicy przy 2200 obr./min – i jest idealny do napraw samochodów, dużych projektów budowlanych, konserwacji ciężkiego sprzętu lub montażu produktów .


WAŻNE: Wystąpił problem z przełącznikiem wyboru kierunku jazdy do przodu/do tyłu, który uniemożliwia prawidłowe działanie niewielkiej części naszych kluczy udarowych.
Udało nam się znacznie zmniejszyć poziom błędów, ale nie całkowicie. Jesteśmy rozczarowani sobą i aktywnie pracujemy nad rozwiązaniami. Jeśli otrzymasz wadliwy produkt, skontaktuj się z nami, a my niezwłocznie wyślemy Ci bezpłatną jednostkę zastępczą. Nie wymaga zwrotu.

Akumulatorowy klucz udarowy 20 V od producenta NoCry jest kompaktowy, a jednocześnie wydajny. Ma moment obrotowy 400 Nm. Dzięki urządzeniu każdą śrubę, nakrętkę i śrubę koła można poluzować bez wysiłku. W zestawie bateria 20 V, zaczep do paska, szybka ładowarka oraz futerał.

Dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu 20 V 4,0 Ah możesz pracować szybciej, dłużej i mniej przerw. Szybka ładowarka No Cry w pełni naładuje baterię w zaledwie 2 godziny. Maksymalna stawka IPM to 2700.

Najlepszy elektryczny klucz udarowy 18 V z dopasowaną obudową

Akumulatorowy klucz udarowy firmy Einhell imponuje poręcznym rozmiarem i licznymi akcesoriami. Ze względu na krótkie czasy ładowania urządzenie jest gotowe do ponownego użycia w krótkim czasie i pomaga w wkręcaniu i odkręcaniu śrub. Należy jednak pamiętać, że ten model nie został zaprojektowany do odkręcania nakrętek kół. Dlatego nie można za jego pomocą zmieniać opon.

Klucz udarowy firmy Einhell to akumulatorowy klucz udarowy zasilany napięciem 18 V. Pojemność akumulatora dostarczonego akumulatora wynosi 1,5 Ah. To stawia baterię w środku pod względem pojemności. Zaletą jest to, że akumulator można również wymienić na inne modele akumulatorów z serii Power-X-Change. Elektryczny klucz udarowy można kupić nawet w zestawie z dwukrotnie mocniejszym akumulatorem o pojemności 3Ah.

Przewodnik: pytania do rozważenia przed zakupem elektrycznego klucza udarowego

Jak działa elektryczny klucz udarowy?

Elektryczny klucz udarowy to narzędzie napędzane silnikiem elektrycznym. Działa pulsacyjnie, co oznacza, że ​​można poluzować nawet bardzo mocno dokręcone nakrętki.

Aby dokładniej odpowiedzieć na to pytanie, słowo „elektryczny klucz udarowy” dzielimy na „elektryczny” i „klucz udarowy”. Klucz udarowy to ręczne narzędzie służące do dokręcania i odkręcania nakrętek i śrub poprzez mocne uderzanie młotkiem.

Uderzenie wciska wiertło płaskie lub krzyżakowe w łeb śruby, a gwint w kluczu udarowym zapewnia, że ​​śruba obraca się we właściwym kierunku. To narzędzie jest również dostępne w formie zmotoryzowanej.

Istnieją tutaj dwa typy , które różnią się rodzajem napędu, jakim dysponuje silnik:

 • elektryczny klucz udarowy
 • Klucz udarowy

Elektryczny klucz udarowy zasilany jest energią elektryczną z silnika elektrycznego. Dlatego do pracy zawsze wymagane jest źródło zasilania. Jak wyjaśniono powyżej, tym źródłem zasilania może być gniazdo, akumulator samochodowy lub akumulator.

Różnica między elektrycznym kluczem udarowym a wiertarką polega na tym, że działa z impulsowym lub nagłym ruchem obrotowym. Dla porównania, konwencjonalna wiertarka ma płynny ruch obrotowy.

Nagły ruch wytwarza na krótki czas większą siłę niż ruch jednostajny, a klucz udarowy luzuje, na przykład, szczególnie mocno dokręcone nakrętki bez dużego wysiłku ze strony rzemieślnika.

Chociaż klucze udarowe są znacznie mniejsze niż wiertarki, w rezultacie mogą generować wysoki moment obrotowy. Ponadto silnik elektryczny może zostać krótko przeciążony bez przegrzania.

Jaka jest różnica między ciśnieniowym kluczem udarowym a elektrycznym kluczem udarowym?

Główna różnica polega na napędzie wbudowanego silnika. Podczas gdy elektryczny klucz udarowy, jak już pokazano, współpracuje z silnikiem elektrycznym, silnik pneumatyczny napędza wrzeciono robocze w ciśnieniowych kluczach udarowych.

Silnik pneumatyczny napędzany jest sprężonym powietrzem. Potrzebne jest do tego oddzielne przyłącze sprężonego powietrza lub sprężarka sprężonego powietrza, jak to ma miejsce głównie w warsztatach. Zaletą wkrętarki pneumatycznej jest wysoki maksymalny zagrażający moment obrotowy (do 1000 Nm). Ponadto urządzenia ze sprężonym powietrzem nie przeciążają się tak szybko, jak te zasilane elektrycznie, gdzie w szczególności starsze modele mogą się również przegrzewać.

Czy wiesz, że elektryczne klucze udarowe zużywają się szybciej niż pneumatyczne klucze udarowe?

Elektryczny klucz udarowy zawdzięcza ten fakt swojemu silnikowi elektrycznemu, który podczas długiej eksploatacji może generować ogromne ilości ciepła.

Jakie są zalety elektrycznego klucza udarowego nad ciśnieniowym kluczem udarowym i dla kogo jest odpowiedni?

Zalety elektrycznego klucza udarowego są liczne, szczególnie dla osób prywatnych: przyłącze zasilania jest częściej dostępne niż przyłącze sprężonego powietrza, kable zasilające są mniej obszerne niż wąż ze sprężonym powietrzem, a praca jest mniej niebezpieczna.

Oczywistą wadą ciśnieniowego klucza udarowego dla zwykłych użytkowników jest to, że do jego użytkowania wymagane jest oddzielne przyłącze sprężonego powietrza. To doprowadza sprężone powietrze do urządzenia za pomocą dość sztywnego, często spiralnego węża.

Takie sprężarki są powszechne w warsztatach, ale mają je tylko nieliczne gospodarstwa domowe. Dla porównania, połączenie zasilania jest łatwiej dostępne i bardziej powszechne.

Przewód zasilający elektrycznego klucza udarowego ma również pewne zalety. Ponieważ nie jest tak sztywny jak wąż sprężonego powietrza, nie ogranicza tak bardzo ruchu podczas pracy. Dzięki akumulatorowemu kluczowi udarowemu nie ma nawet plątaniny kabli. W rezultacie wąż sprężonego powietrza jest również znacznie bardziej masywny niż kabel zasilający i trudniej go schować.

Inną wadą wkrętarki na sprężone powietrze jest następująca: ponieważ silnik musi być smarowany olejem, może on dostać się do powietrza oddechowego rzemieślnika podczas procesu wkręcania jako aerozol (= małe cząsteczki cieczy w powietrzu) ​​przez sprężone powietrze. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych, jeśli występuje zbyt często. Chociaż silnik elektryczny również powinien być od czasu do czasu smarowany olejem, ten sam problem nie pojawia się tutaj, ponieważ nie jest używane sprężone powietrze.

Podsumowując, ciśnieniowe klucze udarowe są bardziej odpowiednie dla firm, elektryczne klucze udarowe dla osób prywatnych.

Ile kosztuje elektryczny klucz udarowy?

Elektryczne klucze udarowe są dostępne we wszystkich kategoriach cenowych. W zależności od tego, jak często potrzebujesz nowego narzędzia, czy to tylko dwa razy w roku, aby zmienić oponę, czy codziennie, czasami warto zainwestować więcej.

uprzejmyCena £
Elektryczny klucz udarowy z kablemokoło 50-250€
Elektryczny klucz udarowy z podłączeniem do zapalniczkiokoło 35-150€
Elektryczny klucz udarowy z bateriąokoło 150-350€

Gdzie można kupić elektryczny klucz udarowy?

Elektryczne klucze udarowe można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach Bauhaus, sklepach narzędziowych, ale także w sklepach z elektroniką.

W Internecie znajdziesz również wiele niedrogich ofert. Tutaj znajdziesz przegląd często polecanych stron internetowych dostawców elektrycznych kluczy udarowych. Jeśli chcesz, możesz również zamówić w sklepach internetowych samych producentów, a od czasu do czasu w dyskontach dostępne są klucze udarowe.

Elektryczne klucze udarowe są obecnie kupowane online za pośrednictwem następujących stron internetowych:

 • Amazonka
 • eBay
 • chcę mieć
 • Hornbach
 • Forstinger
 • Konrad
 • obi
 • ZGONC

Jeśli podoba Ci się jeden z elektrycznych kluczy udarowych, które przedstawiamy na naszej stronie, możesz skorzystać z linku, aby przejść bezpośrednio do jednego z tych sklepów i zamówić dostawę do domu.

Czy można wypożyczyć elektryczny klucz udarowy?

Istnieje wiele sposobów na wypożyczenie narzędzi w Niemczech. W Internecie można znaleźć wiele ofert. Wypożyczają swoje urządzenia zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Na stronach takich jak sbb-baumaschinen.de lub boels.de znajdziesz opcje wynajmu od firm, które wypożyczają swoje narzędzia zarówno osobom prywatnym, jak i firmom.

Osoby prywatne wynajmują osobom prywatnym za pośrednictwem ebay.de lub erento.com. Oczywiście ta opcja jest bardzo zależna od lokalizacji, ale po prostu kliknij i zobacz, czy ktoś w Twojej okolicy wypożycza elektryczny klucz udarowy.

Rozwiązanie: Jakie są dostępne elektryczne klucze udarowe i który jest dla mnie odpowiedni?

Zasadniczo można rozróżnić trzy kategorie w zależności od zasilania urządzenia.

 • Elektryczny klucz udarowy z przewodem i wysokim napięciem
 • Przewodowy elektryczny klucz udarowy o niskim napięciu
 • Elektryczny klucz udarowy z baterią

Wszystkie typy działają w ten sam sposób, ale ze względu na różne zasilacze, każdy typ ma swoje wady i zalety, które należy rozważyć przed zakupem elektrycznego klucza udarowego.

Który typ jest dla Ciebie odpowiedni, zależy od tego, jakie czynności chcesz wykonywać za pomocą swojego narzędzia. Poniższa sekcja pomoże Ci znaleźć odpowiedni klucz udarowy.

Przedstawimy Państwu wyżej wymienione typy oraz omówimy ich zalety i wady.

Skąd przewodowy, elektryczny klucz udarowy o wysokim napięciu czerpie swoją moc i jakie są zalety i wady?

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ elektrycznego klucza udarowego jest zasilany z przewodu. Różnica w stosunku do poniższego modelu polega na tym, że ze względu na dużą ilość woltów kabel można podłączyć bezpośrednio do standardowego gniazdka domowego.

Przyjmuje się, że prąd o napięciu 230 V i prądzie jednofazowym, który jest używany w standardowych gniazdkach domowych, ma wysokie napięcie.

Zalety
 • Nie potrzeba czasu ładowania
 • Brak dodatkowych akcesoriów
 • Również do prac niezwiązanych z motoryzacją
 • Wyższy maksymalny moment obrotowy
niekorzyść
 • Trudna praca ze względu na długość kabla
 • gniazdo jest wymagane

Wyraźną zaletą w porównaniu z modelem z akumulatorem jest brak czasu oczekiwania, w którym należy najpierw naładować akumulator. Możesz więc od razu rozpocząć pracę.

Inną kwestią jest to, że do elektrycznego klucza udarowego nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria . Nie musisz więc zwracać uwagi na ładowarkę, jak na akumulatorowy klucz udarowy, ani na przejściówkę, jak w poniższym typie.

Podłączając się do standardowego domowego gniazdka, nie ograniczasz się tylko do prac związanych z Twoim samochodem. Możesz więc z łatwością wykonać również inne prace, takie jak budowanie metalowej półki. Chociaż nie jesteś niezależny od lokalizacji, ponieważ potrzebujesz gniazdka, korzystanie z elektronarzędzia nie ogranicza się do pracy przy samochodzie.

Długość kabla elektrycznego klucza udarowego może się różnić w zależności od modelu, chociaż zalecamy długość czterech metrów dla beztroskiej pracy. Jeśli kabel jest za krótki, ciągłe podłączanie kabla w celu uzyskania dostępu do wszystkich opon może być nużące.

Zbyt długi kabel znacznie utrudnia również pracę z elektrycznym kluczem udarowym. Może powodować sęki, co może skutkować uszkodzeniem kabla. Często też trudno jest schować długi kabel.

Jeśli chcesz pracować z elektrycznym kluczem udarowym z kablem, zdecydowanie potrzebujesz gniazdka w pobliżu. Dlatego ten typ jest szczególnie odpowiedni dla Ciebie, jeśli…

 • … posiada garaż lub parking z prądem do wymiany opon.
 • … posiada już wystarczająco długi bęben kablowy.
 • … chcesz wykonywać pracę, która ma w pobliżu gniazdko.

Skąd czerpie energię przewodowy, elektryczny klucz udarowy niskiego napięcia i jakie są zalety i wady?

Tutaj również prąd elektryczny wchodzi do maszyny za pomocą kabla. Dużą zaletą jest jednak to, że można go podłączyć do zapalniczki w samochodzie i tym samym pracować w podróży.

Niektóre elektronarzędzia mają niższe napięcie znamionowe niż w gniazdku. Często zasilane są napięciem 12V i DC. Umożliwia to również podłączenie urządzeń do zapalniczki w samochodzie.

Zalety
 • Nadaje się na awarie i w podróży
 • Nie potrzebuje gniazdka
 • Brak czasów ładowania
niekorzyść
 • Rozładowanie akumulatora samochodowego
 • Trudna praca ze względu na długość kabla
 • dodatkowy
 • Adapter do gniazda
 • Tylko do prac motoryzacyjnych

Przewód w takiej maszynie nie musi być tak długi jak w maszynie 230V, ponieważ źródło zasilania jest znacznie bliżej niż większość gniazdek. Jednak niektóre urządzenia można również podłączyć do standardowych domowych gniazdek za pomocą dodatkowego adaptera. Pamiętaj jednak, że adapter to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę.

Rzeczywistym źródłem zasilania takich modeli jest akumulator samochodowy . Dlatego, jeśli pracujesz zbyt długo bez uruchamiania silnika w międzyczasie, spowoduje to rozładowanie akumulatora. Złe warunki, takie jak ekstremalne zimno lub bardzo stara bateria, mogą sprawić, że będzie to problem.

Ten model jest szczególnie odpowiedni dla Ciebie, jeśli…

 • … chcesz kupić elektryczny klucz udarowy do pracy przy swoim samochodzie.
 • … nie masz gniazdka w pobliżu parkingu ani garażu.
 • … chcesz być przygotowany na wszystkie sytuacje awaryjne, nawet gdy jesteś w drodze.

Skąd akumulatorowy elektryczny klucz udarowy czerpie swoją moc i jakie są zalety i wady?

Akumulatorowy klucz udarowy jest zasilany z wbudowanego akumulatora. Wcześniej należy go naładować za pomocą ładowarki i standardowego gniazdka domowego. Brak kabla ułatwia pracę, ale wbudowane akumulatory zwiększają wagę maszyny.

W przypadku tego typu należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje baterii. Najczęściej spotykane są te z jonami litu. Napięcie akumulatora podawane w woltach (V) oraz pojemność akumulatora podawane w amperogodzinach (Ah) również mogą się zmieniać.

Zalety
 • Uproszczona praca
 • Nie potrzebuje gniazdka
 • Do uniwersalnej pracy
niekorzyść
 • czas ładowania
 • wymagana ładowarka
 • Więcej wagi
 • Niższy moment obrotowy

Głównym argumentem przemawiającym za zakupem elektrycznego klucza udarowego z akumulatorem jest to, że brakujący kabel ułatwia pracę. Podczas tworzenia nie musisz się upewnić, że w pobliżu twojego narzędzia znajduje się gniazdko lub zapalniczka. Co więcej, nie musisz uważać na leżący kabel. Zapewnia to elastyczność podczas pracy, którą docenia wielu rzemieślników.

Dopóki akumulator jest wystarczająco naładowany, elektrycznym kluczem udarowym z akumulatorem można pracować zawsze i wszędzie. Dzięki temu podczas pracy nie potrzebujesz dodatkowego źródła zasilania w pobliżu.

Akumulatorowe klucze udarowe są często dostarczane z dwoma wymiennymi bateriami. Możesz więc pracować z drugim podczas ładowania. Jeśli jednak żaden z dwóch akumulatorów nie został naładowany, praca nie jest możliwa i są czasy oczekiwania.

Kolejną wadą jest to, że urządzenia te są cięższe niż te z kablem ze względu na wbudowane baterie. To sprawia, że ​​szczególnie długa praca jest jeszcze bardziej męcząca. Dlatego odradzamy korzystanie z tych maszyn osobom z mniejszymi mięśniami ramion.

Ten model jest szczególnie odpowiedni dla Ciebie, jeśli…

 • …chcą pracować niezależnie od źródeł zasilania.
 • …chcesz używać swojego klucza udarowego na różne sposoby.
 • …nie masz problemu z cięższymi urządzeniami.

elektryczny klucz udarowy

Latem i zimą zmiana opon jest czynnością czasochłonną i energochłonną, którą za pomocą elektrycznego klucza udarowego można zmienić w przyjemne i przyjemne przedsięwzięcie. (Zdjęcie: Capri23auto / pixabay.com)

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny elektrycznych kluczy udarowych

W tej sekcji wymieniliśmy parametry, które pokazują, na co zwracać uwagę przy porównywaniu elektrycznych kluczy udarowych i kupowaniu modelu. Ułatwia Ci to podjęcie decyzji, które modele Ci odpowiadają, a które nie są dla Ciebie.

 • Wzrost waga
 • maksymalny moment obrotowy
 • prędkość biegu jałowego
 • występ
 • Ewentualnie pojemność baterii
 • Ewentualnie długość kabla
 • Dodatkowe funkcje
 • Akcesoria (obudowa, bateria, adapter, gniazda)

Poniżej omówimy każdy z tych czynników i wyjaśnimy, co oznacza każde kryterium i jak jest to ważne dla Ciebie i Twojej decyzji o zakupie.

wzrost i waga

Rozmiar i waga elektrycznego klucza udarowego często idą w parze i są kluczowymi czynnikami podczas obsługi klucza udarowego. Urządzenia zbyt duże i ciężkie są nieporęczne, natomiast urządzenia zbyt małe nie stawiają wystarczającego oporu.

Ponieważ elektryczny klucz udarowy jest często używany do wytężonej pracy, ciężar urządzenia nie powinien go niepotrzebnie utrudniać. Praca z ciężkim sprzętem jest żmudna, ponieważ często są one większe, co ogranicza pracę. Możesz nie być w stanie dotrzeć do śrub pod pożądanym kątem za pomocą dużego elektrycznego klucza udarowego i niepotrzebnie je zużyć.

Mniejsze modele są często łatwiejsze do trzymania, a także znacznie lżejsze. Jednak silnik napędowy nie powinien ucierpieć z powodu rozmiaru. Modele, które są za małe, mają zwykle słabszy silnik, co z kolei utrudnia pracę. Ponadto modele, które są zbyt lekkie, wydają się zawodne lub tanio przetworzone.

Zwłaszcza w przypadku elektrycznych kluczy udarowych z zasilaniem akumulatorowym występują duże różnice w wadze ze względu na różne modele akumulatorów.

maksymalny moment obrotowy

Ogólnie moment obrotowy jest wielkością fizyczną. Wskazuje obrotowy wpływ siły na ciało. Mierzymy to w niutonometrach (Nm).

W przypadku elektrycznych kluczy udarowych wskazuje siłę działającą na śrubę lub nakrętkę podczas użytkowania. Mówiąc prościej: im wyższy moment obrotowy, tym większą moc ma Twój elektryczny klucz udarowy.

W przypadku elektrycznych wkrętów udarowych momenty dokręcania i luzowania są czasami określane oddzielnie. Określają one następnie właściwy moment obrotowy dla odpowiedniego kierunku pracy. Kupując, należy upewnić się, że zarówno moment dokręcania, jak i moment odkręcania są jak najwyższe.

Dodatkowo moment obrotowy również powinien być regulowany, ponieważ urządzenia te posiadają wówczas sprzęgło poślizgowe, które po osiągnięciu zadanego maksymalnego momentu obrotowego odłącza napęd od wrzeciona roboczego, powodując obracanie się silnika.

Pozwala to na równomierne dokręcanie śrub i nakrętek i pozwala uniknąć niepotrzebnego zużycia śrub i nakrętek. Zaletą jest również wyświetlacz do sprawdzania, ponieważ jeśli moment obrotowy jest ustawiony zbyt nisko, będziesz musiał niepotrzebnie martwić się o swoją pracę.

Jednak zbyt duży moment obrotowy też nie jest dobry. Na przykład nakrętki koła dokręcone ze zbyt dużą siłą mogą wypaczyć felgę.

Jeśli jednak zwrócisz uwagę na prawidłowy moment obrotowy, ustawisz go i sprawdzisz za pomocą wyświetlacza na elektrycznym kluczu udarowym, te punkty gwarantują beztroską pracę z urządzeniem.

Czy wiesz, że elektryczny klucz udarowy ma większą moc niż akumulatorowy klucz udarowy?

Moment obrotowy elektrycznych kluczy udarowych wynosi od 450 do 600 Nm. Z drugiej strony śruby udarowe akumulatora poruszają się między 24 a 150 Nm.

prędkość biegu jałowego

Mówiąc prościej, prędkość elektrycznego klucza udarowego bez obciążenia wskazuje, jak szybko urządzenie może się obracać bez wykonywania pracy.

Prędkość bez obciążenia nazywana jest również częstotliwością obrotową , częstotliwością obrotową lub po prostu prędkością . Jest to kolejna wielkość fizyczna, która jest interesująca przy określaniu parametrów pracy silników elektrycznych kluczy udarowych.

Ogólnie rzecz biorąc, prędkość wskazuje, ile obrotów urządzenie może wytworzyć w danym czasie. W przypadku elektrycznych kluczy udarowych ten czas często wynosi jedną minutę, więc jednostka jest również obrotem na minutę, co jest w skrócie RPM.

Dla porównania, obroty biegu jałowego wskazują teraz, ile obrotów wykonuje się w ciągu minuty bez oporów, czyli bez wykonywania jakiejkolwiek pracy, tak jakbyś zakładał elektryczny klucz udarowy i włączał go bez śrub i nakrętek.

występ

W przypadku elektrycznych kluczy udarowych moc wskazuje, ile energii maszyna przetwarza w określonym czasie.

Fizycznie wydajność wskazuje, ile energii zostało przetworzone w określonym czasie. Gdy tylko pobrana lub dostarczona energia jest energią elektryczną, jest również określana jako energia elektryczna.

W przypadku elektrycznych wkrętarek udarowych dokładniej określany jest maksymalny pobór mocy . Jest to maksymalna moc pobierana z zasilacza (akumulatora, gniazdka). Jest to jednak więcej niż moc wyjściowa , czyli rzeczywista moc, jaką dysponuje elektryczny klucz udarowy.

Powodem tego jest to, że gdy energia elektryczna jest przekształcana w energię mechaniczną, następuje również utrata energii. Może to być np. utrata ciepła, którą zapewne już zauważyłeś. Bo jeśli używasz wiertarki przez długi czas, robi się ciepło.

Jednostka, w której określana jest moc elektrycznego wkrętarki udarowej, to waty (W).

W przypadku bezprzewodowych kluczy udarowych zwykle nie można znaleźć mocy znamionowej. Tutaj podana jest pojemność baterii. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, co to jest, przeczytaj poniższą sekcję dotyczącą pojemności baterii.

pojemność baterii

Mówiąc prościej, pojemność akumulatora to ilość ładunku zawartego w akumulatorze elektrycznego klucza udarowego. Za pomocą napięcia elektrycznego można wyliczyć całkowitą energię za pomocą prostego obliczenia.

Pojemność akumulatora wskazuje ilość ładunków elektrycznych, które akumulator może przechowywać, a następnie dostarczać. Jest podawany w amperogodzinach (Ah).

Jak już wspomniano, często nie ma specyfikacji mocy dla urządzeń z baterią. Jeśli jednak nadal interesuje Cię moc, możesz pomnożyć pojemność akumulatora (Ah) przez napięcie elektryczne (V).

Następnie otrzymujesz energię zmagazynowaną w akumulatorze w watogodzinach (Wh). Z tego powodu w przypadku bezprzewodowych kluczy udarowych jako parametry wydajności podaje się zwykle tylko napięcie i moc.

długość kabla

Długość kabla jest oczywiście interesująca tylko dla elektrycznych kluczy udarowych z podłączeniem zasilania do gniazdka i zapalniczki. Długość waha się od 1,5-5 m w zależności od dostawcy i modelu.

Generalnie zalecamy długość 4 m, ponieważ umożliwia to beztroską pracę. Na pewno bez problemu dosięgniesz nim do każdej śruby, a jednocześnie na podłodze nie ma zbyt wielu metrów kabli, o które można się potknąć.

Oczywiście bęben kablowy też nie jest złą inwestycją, a jest to szczególnie korzystne, jeśli w pomieszczeniu, w którym chcesz pracować, nie ma gniazdka.

Dodatkowe funkcje

Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające pracę z elektrycznym kluczem udarowym.

Na przykład jest:

 • Przełącznik/przełącznik kołyskowy
 • Lampka ledowa
 • ekran

Zarówno  przełącznik dwustabilny, jak  i przełącznik kołyskowy  służą do szybkiego przełączania między obrotem wstecznym i zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz na przemian odkręcać i dokręcać nakrętki i śruby.

Przełącznik ma małą szpilkę, którą można zostawić po lewej lub prawej stronie. To oczywiście określa kierunek obrotów. Oprócz ustawienia obrotu w lewo lub w prawo, przełącznik kołyskowy ma zwykle również możliwość włączania/wyłączania elektronarzędzia.

Urządzenie jest wyłączone, gdy przełącznik kołyskowy znajduje się pośrodku. Gdy tylko zostanie przechylony na jedną stronę, narzędzie jest włączane i obraca się w zadanym kierunku.

Niektóre modele mają z przodu oświetlenie LED , które ułatwia pracę, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach i wieczorem. Dzięki temu możesz łatwo zobaczyć, gdzie są twoje śruby i żadna z nich już się nie zgubi.

Istnieją głównie dwa różne typy wyświetlaczy , które przedstawiają następujące elementy:

 • ustawienie momentu obrotowego
 • stan naładowania baterii

Oczywiście tylko te urządzenia, których maksymalny moment obrotowy można ustawić, mają wyświetlacze, które pokazują ustawienie momentu obrotowego . Umożliwia to szczególnie precyzyjną pracę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat momentu obrotowego, ponownie przeczytaj sekcję dotyczącą maksymalnego momentu obrotowego powyżej.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli masz urządzenie z regulacją momentu obrotowego i wyświetlaczem, zawsze powinieneś przerobić kluczem dynamometrycznym.

Nie wszystkie akumulatorowe klucze udarowe pokazują stan naładowania baterii . Czasami prowadzi to do nieprzyjemnych niespodzianek, gdy rzeczywiście chcesz rozpocząć pracę, ale bateria jest rozładowana. Pomocny może być wyświetlacz na kluczu udarowym lub akumulatorze. W ten sposób zawsze jesteś informowany o poziomie naładowania baterii i nie doświadczasz żadnych „przykrych” niespodzianek.

akcesoria

Kolejnym punktem do rozważenia przy porównywaniu elektrycznych kluczy udarowych są akcesoria, które są z nimi dostarczane. Czasami z przyjemnością zamawiasz nowy produkt, który wydawał się tak tani, tylko po to, aby dowiedzieć się, kiedy go otrzymasz, że ważne elementy trzeba kupić drogo.

Aby uniknąć takiego scenariusza przy zakupie elektrycznego klucza udarowego, wymieniliśmy kilka produktów, które często można kupić w zestawie z elektrycznym kluczem udarowym:

 • walizka narzędziowa
 • gniazda
 • adapter
 • Bateria/druga bateria
 • ładowarka

Walizka narzędziowa to nie tylko popularny, ale przede wszystkim szczególnie przydatny dodatek. Nie ma znaczenia, czy kupisz akumulatorowy klucz udarowy, czy elektryczny klucz udarowy z kablem, dołączona walizka pomoże Ci schować wszystkie poszczególne części, kable i urządzenia.

Zaletą dołączenia go bezpośrednio do zestawu jest to, że możesz mieć pewność, że wszystkie poszczególne części mają w nim swoje miejsce. Często jest to trudne w przypadku zakupionych później skrzynek narzędziowych.

Praktyczne jest również, jeśli do klucza udarowego dołączone są odpowiednie nasadki . Oszczędza to nie tylko pieniądze, ale także czas, jaki zajęłoby Ci zorientowanie się, gdzie można kupić tanie, wysokiej jakości gniazda w danym rozmiarze.

Szczególnie w przypadku modeli z podłączeniem do zapalniczki samochodowej zaletą jest, jeśli dołączony jest adapter do bezpośredniego podłączenia do akumulatora lub gniazdka. Dzięki temu masz pewność, że prąd jest bezpiecznie przesyłany i możesz od razu rozpocząć pracę.

Ostatni punkt jest szczególnie interesujący, jeśli chcesz kupić akumulatorowy klucz udarowy. Producenci często kuszą niskimi cenami akumulatorowych kluczy udarowych. Bez wystarczających badań łatwo przeoczyć fakt, że ani bateria, ani pasująca ładowarka nie są wliczone w cenę. Należy je następnie kupić osobno.

Aby tego uniknąć, sprawdź, czy wybrany akumulatorowy klucz udarowy jest dostępny w zestawie z akumulatorem, ładowarką i ewentualnie zapasowym akumulatorem. Oszczędza to nie tylko wysiłek i nerwy, ale także pieniądze, ponieważ baterie dołączone do zestawu są zazwyczaj tańsze od tych, które można kupić pojedynczo.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o elektrycznych kluczach udarowych

Jak działa wymiana opony za pomocą elektrycznego klucza udarowego?

Zasadniczo wymiana koła za pomocą elektrycznego klucza udarowego działa tak samo, jak wcześniej. Jedyną zaletą jest to, że nie trzeba długo męczyć się z żmudnym otwieraniem i dokręcaniem nakrętek kół. Wymiana opon jest więc znacznie szybsza i nie musisz poświęcać na to dużo czasu.

 1. Poluzuj nakrętki koła na krzyż. Upewnij się, że Twoje urządzenie obraca się tutaj w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
 2. Wymień stare koło na nowe.
 3. Dokręć nakrętki koła ponownie na krzyż. Teraz kierunek obrotu klucza udarowego powinien być w prawo. Jeśli masz wyświetlacz na swoim elektrycznym kluczu udarowym, sprawdź moment obrotowy.
 4. Następnie należy zawsze sprawdzić kluczem dynamometrycznym.
 5. Po przejechaniu 50 km ponownie sprawdź śruby kół kluczem dynamometrycznym.

Czy warto kupić elektryczny klucz udarowy?

Mówimy tak! Ponieważ posiadanie własnego elektrycznego klucza udarowego oznacza mniej pracy przy zmianie opon letnich na zimowe i odwrotnie. Odbywa się to przynajmniej dwa razy w roku i jeśli w rodzinie jest też kilka samochodów, to zakup zdecydowanie się opłaca.

Każdy, kto zawsze zostawił wymianę opon w warsztacie, na dłuższą metę oszczędza pieniądze, a każdy, kto zawsze sam wymieniał koła, oszczędza czas i nerwy. Niemniej jednak, klucza dynamometrycznego nie należy po prostu zastępować elektrycznym kluczem udarowym, ponieważ jest to ważne dla dalszej kontroli!

Elektryczny klucz udarowy: test i zalecenia

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] http://www.heimwerker.de/haus/werkzeug/druckluft-in-der-werkstatt/schlagschrauber-mit-druckluft.html

[2] https://www.wallstreet-online.de/ratgeber/elektronik-und-technik/werkzeug-und-maschinen/ein-elektro-schlagschrauber-erleichtert-die-arbeit

Źródło obrazu: Pixabay.com / Capri23auto

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty