Wiertarka kolumnowa: test i zalecenia

wiertarka kolumnowaOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

14Analizowane produkty

49zainwestowanych godzin

23badane badania

135zebrane komentarze

Witamy w naszym teście dużych wierteł kolumnowych 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie szczegółowo przetestowane wiertła kolumnowe. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie i pomóc Ci znaleźć najlepszą dla Ciebie wiertarkę kolumnową.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić wiertarkę kolumnową.

spis treści


podstawowe informacje w skrócie

 • Wiertła kolumnowe służą do precyzyjnego wiercenia w różnych materiałach, takich jak stal i drewno. Ruch posuwu odbywa się pionowo od góry do dołu.
 • Wiertarki kolumnowe można podzielić na maszyny do majsterkowania i maszyny przemysłowe. Z naszej strony rozróżniamy głównie napięcie sieciowe, przy czym wiertarki przemysłowe mają również wyższą wydajność ze względu na wyższe napięcie i są zwykle większe i droższe niż maszyny do majsterkowania.
 • W większości przypadków, tak jak tutaj, terminy wiertarka słupowa, wiertarka słupowa i wiertarka słupowa są używane jako synonimy. Wiertarki stołowe to także wiertarki kolumnowe, które są mniejsze i jak sama nazwa wskazuje, montowane są na wyższej powierzchni.

Test wiertła filarowego: ulubione redaktora

Wiertarka kolumnowa o najlepszym stosunku ceny do wydajności

Dzięki świetnemu stosunkowi ceny do wydajności Einhell BT-BD 501 hobbystyczny majsterkowicz nie może się pomylić w domowym warsztacie. Wiertarka kolumnowa spełnia swoje zadanie w zastosowaniach nieprofesjonalnych.

Przy wymiarach 65 x 43 x 19 cm, BT-BD 501 jest większy niż jego poprzednik 401, ale nadal mieści się w normalnym zakresie. Wiertło 21,5 kg można również łatwo przetransportować do wyznaczonego miejsca na stole warsztatowym.

Najlepsza wszechstronna wiertarka kolumnowa

Dzięki dobrej wydajności wiercenia i nowoczesnym urządzeniom, Bosch PBD 40 stał się ulubionym produktem klientów. Produkt przekonuje łatwą obsługą i przyjemną kontrolą prędkości. Przy 11,2 kg wiertarka słupowa PBD 40 firmy Bosch jest lżejsza niż większość innych wiertarek stołowych. Rozmiar 74,5 x 37,7 x 27 cm jest powszechny dla wiertarek stołowych.

Pomimo niewielkiej wagi wiertło wydaje się solidne, a w szczególności podstawa jest wystarczająco duża i ciężka, aby zapewnić stabilną podstawę. Ta zaleta oznacza nawet, że nie musisz nawet mocno przykręcać wiertarki stołowej przed jej użyciem.

Najlepsza lekka wiertarka kolumnowa


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 09:26), inne sklepy (03.04.22, 12:47)

Proxxon TBM 220 jest idealny do filigranowych prac wiertniczych i dlatego jest bardzo popularny wśród modelarzy i innych hobbystów. Przekonuje wysoką jakością i wieloma opcjami modernizacji. Wiertarka stołowa Proxxon 220 jest idealna do prac filigranowych i sama w sobie jest równie dobrym urządzeniem o wadze pióra zaledwie 3,3 kg i wysokości 32 cm.

TBM 220 nie posiada własnego stołu wiertarskiego, ale podobnie jak w przypadku Bosch PBD 40, wysokość obudowy silnika można regulować za pomocą wrzeciona wiertarskiego. Przy stosunkowo dużej głębokości wysięgu wynoszącej 140 mm dla wiertarki stołowej, również na tej maszynie można wiele zrobić. Ponadto Proxxon oferuje wiele akcesoriów, takich jak stół współrzędnych, który umożliwia jeszcze dokładniejsze wiercenie.

Przewodnik: Pytania do przemyślenia przed zakupem wiertarki kolumnowej

Czym jest wiertarka stołowa i jakie są jej zalety i wady?

Wiertarki stołowe są zwykle znacznie lżejsze i poręczniejsze niż zwykłe wiertarki kolumnowe, co czyni je nieco bardziej mobilnymi.

Wymagany jest stół lub stelaż, który można kupić specjalnie do warsztatów lub wykonać samodzielnie. Wiertarki stołowe są częściej używane w specjalistycznych obszarach; często przez mechaników precyzyjnych w modelarstwie, przez zegarmistrzów lub na przykład przy obróbce kamieni szlachetnych.

Jaka jest różnica między wiertłem kolumnowym lub kolumnowym a wiertłem kolumnowym?

Ale nazywamy to wiertarką. W większości przypadków wiele terminów oznacza dokładnie to samo. Porównujemy również nazwy i używamy ich jako synonimów.

W teorii, w przeciwieństwie do wiertarki kolumnowej, stół wiertarki kolumnowej lub kolumnowej jest nieruchomy i co najwyżej można regulować jego wysokość. Niektórzy wyróżniają je tym, że ta ostatnia wykorzystuje tylko dziesięć do 50 milimetrów średnicy wiercenia (w przypadku stali), a wiertła kolumnowe są używane do 90 milimetrów.

Jednak wielu rzemieślników i sprzedawców internetowych utożsamia te dwa terminy. Również w naszym przewodniku początkowo używamy terminów jako synonimy. Jeśli napisane jest ćwiczenie kolumn lub kolumn, oznacza to również ćwiczenie kolumn i odwrotnie.

Różnicę między nimi należy nadal pamiętać podczas przeglądania stron producentów lub produktów.

Producenci zwykle dzielą swoje maszyny według własnego uznania. Tym ważniejsze jest uważne przeczytanie naszego przewodnika i skorzystanie z informacji na stronach produktów, aby samodzielnie zdecydować, którą wiertarkę wybrać.

Ile może kosztować Twoja wiertarka?

Wiertarki kolumnowe lub słupowe są dostępne we wszystkich przedziałach cenowych. Zwykle obowiązuje również zasada: im wyższa jakość, tym wyższe koszty. Zależy to w dużej mierze od wymagań, jakie stawiasz swojej wiertarce.

Dla branży zakup często oznacza bardzo kosztowną inwestycję, która czasami może kosztować kilka tysięcy euro, ale dla niektórych hobbystów wystarczy maszyna za około 50 euro.

Mogą być jednak nieco mniej precyzyjne lub głośniejsze niż nieco droższe modele za kilkaset euro. Jeśli masz ograniczony budżet, warto przeczytać recenzje i znaleźć najlepszy stosunek jakości do ceny. Decyzję o zakupie należy zawsze dobrze przemyśleć przy zakupie maszyny.

Jaki jest posuw wiercenia w wiertarce kolumnowej?

Posuw to ruch wiertła, który można kontrolować samodzielnie za pomocą pokrętła lub, w przypadku niektórych wiertarek kolumnowych, pozwolić mu pracować automatycznie. Wiertarka kolumnowa zawsze biegnie pionowo od góry do dołu.

Automatyczny posuw prowadzi wiertło w obrabiany przedmiot aż do określonego ogranicznika. Ogranicznik głębokości wiercenia można dostosować do każdego procesu roboczego. Ta funkcja nie jest dostępna w każdej maszynie, ale nie każdy rzemieślnik również uważa to za konieczne.

Jakie są alternatywy dla wiertarek kolumnowych i jakie są ich zalety i wady?

Kto nie zna chwiejnego zadania wykonania otworu we właściwym miejscu za pomocą wiertarki ręcznej, która również utrzymuje pożądany kąt. Jako alternatywę dla wiertarki kolumnowej można ją przymocować do statywu, aby można ją było prowadzić od góry do dołu w podobny sposób.

Dzięki temu można pracować bardziej stabilnie niż w przypadku pracy wyłącznie ręcznie, ale najpóźniej w przypadku obróbki metalu należy użyć wiertarki.

Istnieje wiele maszyn, które również wykonują podobną pracę jak wiertarka.

alternatywyfunkcjonować
TokarkaTokarka nadaje się do produkcji detali obrotowo symetrycznych, co oznacza, że ​​oferuje alternatywę, jeśli wiercenie ma być wykonywane dokładnie w osi obrotu.
Wiertarka promieniowaWiertarka promieniowa jest podobna do wiertarki kolumnowej i nadaje się do dużych i ciężkich elementów. Termin ten jest jednak często używany jako synonim maszyn do wiercenia kolumn.
Wiertarka i frezarkaDzięki dodatkowej funkcji frezowania wiertarko-frezarka ma znacznie więcej możliwości niż zwykła wiertarka kolumnowa. Ma co najmniej trzy kierunki ruchu i dobrze nadaje się do formowania przedmiotu obrabianego. Jednak frezarki są zwykle droższe.
Wiertarka magnetycznaW przypadku użytkowania na placach budowy warto jednak pomyśleć o zakupie wiertarki magnetycznej. Te nie mają słupka i nie są przykręcane, ale jak sama nazwa wskazuje, mocowane za pomocą silnego magnesu. Proces wiercenia jest podobny do wiertarki kolumnowej, ponieważ również tutaj wrzeciono wiertarskie jest zwykle prowadzone w dół za pomocą pokrętła.

Zwłaszcza w przemyśle istnieją inne alternatywy, na przykład z wiertarką liniową, które mają na celu zaoszczędzenie czasu nieprodukcyjnego w produkcji seryjnej.

człowiek wiertarka kolumnowa

Zadaniem wierteł kolumnowych jest wiercenie szczególnie dokładnie i pod odpowiednim kątem. Alternatywą do tego byłoby przymocowanie zwykłej wiertarki ręcznej do stojaka wiertniczego. (Zdjęcie: auremar / 123RF)

Decyzja: Jakie są rodzaje wiertarek kolumnowych i który jest dla Ciebie odpowiedni?

W zależności od pożądanego zadania i indywidualnych opcji, na naszej stronie znajdziesz to, czego szukasz w jednej z następujących kategorii:

 • Wiertarki kolumnowe dla rzemieślników i majsterkowiczów
 • Wiertarki kolumnowe dla przemysłu

Z grubsza mówiąc, każda wiertarka kolumnowa lub kolumnowa składa się z kolumny z wrzecionem wiertarskim, stołu i podstawy. W zależności od rozmiaru wiertarki, ta ostatnia jest przykręcana do podłogi lub do stołu lub podstawy, aby zapewnić bezpieczne trzymanie.

Wiertarki kolumnowe są idealne do precyzyjnego wiercenia różnych materiałów. Ruch posuwu następuje, ponieważ wrzeciono jest posuwane pionowo w dół na obrabiany przedmiot. Powinno to być małe lub średnie i musi być możliwe do przenoszenia, ponieważ te obrabiarki mają solidną podstawę.

Ponieważ wybór wierteł wydaje się prawie niewykonalny, a także bardzo różnorodny, chcielibyśmy pomóc w podjęciu decyzji. Poniżej wyjaśniono niektóre rodzaje wierteł kolumnowych, a następnie w przewodniku znajdziesz przydatne informacje na temat specyfikacji produktów.

Co oferuje wiertarka dla rzemieślników i majsterkowiczów oraz jakie są zalety i wady?

Kategoria wiertarek dla rzemieślników i majsterkowiczów obejmuje stosunkowo lekkie i niedrogie warianty, dla których wystarczy zwykłe podłączenie zasilania.

Im lżejsze i mniejsze wiertło kolumnowe, tym mniejszą stabilność zapewnia przy większych przedmiotach. Jeśli chcesz wykonywać tylko małe prace związane z majsterkowaniem, wiertarka stołowa lub kolumnowa z tej kategorii jest szczególnie odpowiednia dla Ciebie. Często mają one mniejszy stół do wiercenia i mniejszą moc. Zwróć uwagę, że jakość wiertła kolumnowego również spada, im niższa jest cena.

Zalety
 • Małe, lekkie maszyny
 • Tańsze niż przemysł
 • Wystarczy gniazdko 230 V
niekorzyść
 • Ciężkie, duże przedmioty nie mogą być obrabiane
 • Możliwe mniej precyzyjne wiercenie

Co wyróżnia przemysłowe wiertarki słupowe od zwykłych i jakie są ich zalety i wady?

Już teraz widać, że maszyny przemysłowe są znacznie większe i cięższe niż wiertarki dla majsterkowiczów. Ponadto przedsiębiorcy powinni dokładnie rozważyć zakup ze względu na wysokie ceny.

Ta kategoria obejmuje również głównie modele zasilane wysokim prądem. Gniazdko 400 V jest zatem obowiązkowe, aby móc prowadzić maszynę. Zapewnia to jednak wyższą wydajność silnika. Często te maszyny mają co najmniej jeden uchwyt MK4.

Zalety
 • Wysoka wydajność wiercenia
 • Możliwa jest również obróbka wystających detali
 • Bardzo dokładna praca
niekorzyść
 • Dobra jakość wymaga wysokiej ceny
 • nieruchomość
 • Ciężka, duża maszyna

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny wiertarki kolumnowej

W przewodniku masz już dobry wgląd w to, na co należy zwrócić uwagę, jeśli rozważasz zakup wiertarki kolumnowej. Tutaj przechodzimy do innych czynników, które różnią poszczególne produkty od siebie. Szczegółowe informacje o samych maszynach można znaleźć na odpowiedniej stronie i w porównaniu.

Istnieje wiele danych technicznych i innych, które odgrywają dużą rolę. Chcemy jak najlepiej pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji. Nawet jeśli jesteś nowicjuszem i chcesz kupić swoją pierwszą wiertarkę kolumnową do swojego prywatnego warsztatu, szybko zrozumiesz, co jest ważne.

Najważniejsze kryteria zakupu to początkowo:

 • moc silnika
 • Waga
 • Wymiary
 • Prędkość wrzeciona
 • Uchwyt narzędziowy i uchwyt wiertarski
 • Właściwości stołu wiertarskiego
 • Obrót w prawo i w lewo do obcinania gwintów
 • Lasery i inne dodatki elektroniczne

Ze względu na bogactwo informacji, jakie można uzyskać na temat wiertarki kolumnowej, to właśnie na niej należy się przede wszystkim skupić. W kolejnych sekcjach znajdziesz przydatne informacje na temat tych punktów.

Dopiero po zawężeniu wyboru możesz skupić się na innych kwestiach, takich jak zużycie energii, ciągła wydajność wiercenia w stali, głębokość wysięgu lub inne wymiary, takie jak odległość między wrzecionem wiertarki a stołem.

Ale nie martw się: nawet jeśli jedno z tych kryteriów jest dla Ciebie ważniejsze niż te, które wybraliśmy, nadal będziesz w stanie znaleźć wystarczającą ilość informacji na stronach produktów.

wydajność silnika

W zależności od napięcia zmienia się również moc silnika. Wpływa to głównie na to, jak grube mogą być otwory, które będziesz wiercić. Im grubsze wiertło, tym większa prędkość na zewnątrz.

Silnik napędza przekładnię, która poprzez wrzeciono przenosi prędkość na uchwyt wiertarski, a tym samym na wiertarkę. Przy mniejszej mocy prędkość wrzeciona jest również mniejsza i można używać tylko mniejszych wierteł.

Ale są one wystarczające dla rzemieślników, którzy lubią robić rękodzieło w domu. Wymagania przemysłowe mogą wymagać nawet wierteł MK4 lub MK5, a tym samym większej mocy, a co za tym idzie wyższego napięcia sieciowego.

Prędkości zależą od mocy silnika wiertarki kolumnowej, która z kolei zależy od napięcia sieciowego.

Trwałość to kolejna cecha, która odnosi się do tego, jak daleko wiertło może zagłębić się w obrabiany przedmiot bez zatrzymywania się. Jest to podane w mm i odnosi się do wiercenia w stali.

waga wiertła

Waga wiertarki stołowej do majsterkowania nie jest porównywalna z przemysłową wiertarką kolumnową przymocowaną do podłogi. Asortyment tutaj jest tak szeroki, jak przedziały cenowe i waha się od około 15 kilogramów do jednej tony.

Zaletą zamówień online jest to, że ciężka maszyna jest często dostarczana nawet bezpłatnie. Kiedy jesteś gotowy na przyjęcie wiertarki kolumnowej i chcesz ją ustawić, w zależności od modelu, powinieneś poprosić o pomoc dodatkową silną osobę.

Wiertarka kolumnowa: test i zalecenia

Waga wiertarki kolumnowej może się znacznie różnić. Lekkie maszyny ważą około 15 kilogramów, a ciężkie maszyny mogą ważyć nawet tonę. (Źródło obrazu: pixabay.com / skeeze)

Waga jest szczególnie ważna ze względu na to, że maszyna po montażu jest dość nieruchoma. Jednak ciężki produkt naturalnie zapewnia większą stabilność, jeśli tniesz również cięższe elementy. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz wiertarki kolumnowej, którą musisz od czasu do czasu przenosić, prawdopodobnie najlepsza jest wiertarka stołowa.

Wymiary wiertarki kolumnowej

Również tutaj pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że modele do samodzielnego montażu są zwykle znacznie mniejsze niż ciężkie wiertarki przemysłowe. W każdym razie potrzebuje solidnego i wystarczającego miejsca.

Przede wszystkim głównym kryterium, jeśli spojrzeć na to z tej perspektywy, jest wielkość całej wiertarki. Pamiętaj, aby wcześniej zmierzyć i przygotować dostępną przestrzeń, którą planujesz dla nich wykorzystać.

Ile masz wolnego miejsca? Należy pamiętać, że podstawa wiertarki jest przymocowana do stołu lub podłogi, dzięki czemu jest stosunkowo nieruchoma. Możesz również pracować nad dłuższymi przedmiotami, które zajmują dodatkową przestrzeń z boku.

Nawet najlżejsze maszyny nie będą dużo mniejsze od Ciebie, ponieważ pracujesz na stojąco, a wiertarka kolumnowa składa się z wielu dużych części, takich jak silnik i stół wiertarski. Wysokość (H) jest ostatnia dla produktów w «Wymiary».

Pozostałe dwie informacje dotyczą szerokości (B) i głębokości (T), przy czym ta ostatnia jest zwykle większa od B. Mierzy odległość między przednią krawędzią powierzchni roboczej a tylną krawędzią osłony skrzyni biegów.

Prędkość wrzeciona

Jak już przeczytałeś w odpowiednim akapicie, moc silnika odpowiada za to, jak szybko może się obracać wrzeciono.

W przypadku wielu wiertarek kolumnowych prędkość można zmieniać na różne sposoby. Albo bezstopniowo, za pomocą dźwigni do przełączania na wyższy poziom lub bieg, albo ręcznie. W przypadku napędu z paskiem klinowym ważne jest, aby wiertło nie pracowało. Aby to zrobić, otwórz pokrywę i przesuń pasek w samej skrzyni biegów.

Prędkość można zwykle zmienić, obracając pasek klinowy, ale w nowoczesnych maszynach często można regulować ją bezstopniowo za pomocą przełącznika.

Uchwyt narzędziowy i uchwyt wiertarski

Chodzi o rzeczywiste możliwości, jakie oferuje Twoja wiertarka: dowiesz się, jakie wiertła może pomieścić maszyna. Dalsze informacje obejmują stan uchwytu wiertarskiego.

MK3 lub MK4 to oznaczenie rozmiaru stożka Morse’a lub stożka Morse’a. Oznacza to część narzędzia, w której zamocowane są wiertła. Specyfikacja taka jak B16 opisuje stożek uchwytu wiertarskiego, który jest częścią stożka Morse’a.

W ten sposób narzędzie jest mocowane w uchwycie wiertarskim. Uchwyty bezkluczowe można bardzo łatwo otworzyć ręcznie, nawet przy dużych siłach mocowania.

Właściwości stołu wiertarskiego

Oprócz szerokości i głębokości obrabianego stołu znajdziesz również inne ważne informacje. Większość wiertarek kolumnowych ma regulowany na wysokość, obrotowy i przechylny stół wiertarski.

Stół zwykle jest wyposażony w rowki T, a nawet może być wyposażony w imadło maszynowe. Mocują się one do stołu i utrzymują obrabiany przedmiot na miejscu podczas wiercenia. Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważne jest, aby był dobrze zamocowany. Zwłaszcza mniejsze przedmioty powinny być mocowane w imadle.

Często warto dokupić akcesoria do swojej wiertarki kolumnowej. Imadło maszynowe jest absolutnie niezbędne, jeśli chcesz obrabiać również mniejsze przedmioty.

Możliwość obrotu w prawo i w lewo do nacinania gwintów

Zanim kupisz wiertarkę kolumnową, dobrze zastanów się, do czego będziesz jej używać. Jeśli potrzebujesz urządzenia z urządzeniem do gwintowania, musisz upewnić się, że wiertło może obracać się zarówno w kierunku przeciwnym, jak i zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Podczas gwintowania lub wiercenia śrub oczekujesz, że Twoja praca zostanie przebita spiralnie. Wiertło jest na przemian przesuwane w dół w materiał w jednym kierunku, a następnie z powrotem w górę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

W przypadku nacinania nici istnieją nawet dwie różne procedury, w zależności od maszyny. Albo wiertło jest przesuwane w górę i w dół ręcznie, albo jest ustawienie, które sprawia, że ​​jest jeszcze wygodniejsze. Sam określasz skok pióra i pozwalasz, aby podawanie odbywało się automatycznie.

Lasery i inne dodatki elektroniczne

Wielu rzemieślników przysięga na stare wiertarki, które oczywiście można kupić tylko jako używane. Funkcje elektroniczne, które często są uważane za niepotrzebne, są miłym chwytem.

Wiele nowoczesnych wierteł, w tym wiele naszych produktów, oferuje nowe wrażenia dzięki wyświetlaczom cyfrowym, które na przykład pokazują prędkości lub ułatwiają ustawienie głębokości wiercenia. Wbudowany laser jest prawdopodobnie najrozsądniejszym wynalazkiem wśród elektronicznych innowacji w inżynierii mechanicznej. Pomaga prawidłowo ustawić wiertło i obiecuje dokładniejsze wiercenie.

Oczywiście nie wszystkim podoba się ten pomysł, a niektórzy mogą uznać go za zbędny, ale w miarę jak maszyna staje się bardziej zautomatyzowana, bardziej przydatne może być uzyskiwanie z wiertarki dokładniejszych informacji o jej pracy.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o wiertarkach kolumnowych

Musisz przestrzegać tych 7 środków ostrożności, aby zapobiec wypadkom podczas pracy na wiertarce:

 1. Konieczne jest, abyś szukał pomocy jako początkujący. Jeśli nie masz doświadczenia z wiertarkami kolumnowymi, powinieneś najpierw poprosić doświadczoną osobę, aby pokazała ci, jak z nich korzystać.
 2. Nie noś luźnych akcesoriów lub luźnej odzieży, która mogłaby dostać się do urządzenia, a także zwiąż długie włosy w kucyk.
 3. Dla własnego bezpieczeństwa przymocuj obrabiany przedmiot do stołu. Do tego może być potrzebne imadło maszynowe. Siły działające na obrabianą część mogą skierować ją do Ciebie i spowodować obrażenia.
 4. Klucz należy wyjąć przed uruchomieniem maszyny.

  Pracuj indywidualnie na maszynie i pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość na wypadek, gdyby inna osoba obsługiwała siewnik.
 5. Powinieneś nosić okulary ochronne, szczególnie podczas pracy z metalem. Unikaj również kopania wiórów, aby nie uszkodziły oczu.
 6. W żadnym wypadku nie należy sięgać do maszyny podczas jej pracy. Silnik powinien być również wyłączony, aby zmieść wióry.
Wiertarka kolumnowa: test i zalecenia

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.werkstatt-betrieb.de/themen/basics/bohren/bohren-maschinen/artikel/staenderbohrmaschinen-1200855.html

[2] Grote, Karl-Heinrich, Feldhusen, Jörg (red.): DUBBEL: Paperback for Mechanical engineering 23rd edition Springer Verlag, Berlin, Heidelberg 2011, ISBN 978-3-642-17306-6.

Źródło obrazu: Pixabay.com / DAVIDCRAYde

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty