Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski: test i zalecenia

uchwyt bezkluczykowyOstatnia aktualizacja: 13 października 2020 r.

Nasze podejście

9Analizowane produkty

22zainwestowanych godzin

5badane badania

47zebrane komentarze

Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski to ważna część walizki narzędziowej, której nie powinno zabraknąć. Zwłaszcza dla osób, które dużo i często wiercą, może to przynieść ogromne korzyści. Ale nawet dla osób, które nie wiercą dużo, bezkluczowy uchwyt wiertarski może znacznie ułatwić i uprzyjemnić pracę.

Dzięki naszemu testowi uchwytów bezkluczowych 2022 chcemy pomóc Ci w znalezieniu idealnego uchwytu wiertarskiego. W tym artykule porównaliśmy różne typy uchwytów bezkluczowych i wymieniliśmy zalety i wady każdego z nich. Ułatwi to podjęcie decyzji o zakupie i mamy nadzieję, że lektura sprawi Ci przyjemność.


podstawowe informacje w skrócie

 • W przeciwieństwie do konwencjonalnych uchwytów wiertarskich, wiertła można szybko i łatwo wymienić za pomocą bezkluczowego uchwytu wiertarskiego bez klucza.
 • Dzięki łatwej obsłudze szybkozaciskowy uchwyt wiertarski pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pracy w ręcznej pracy.
 • Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski nie jest kompatybilny ze wszystkimi maszynami lub wiertłami, ale istnieją pewne adaptery, które mogą rozszerzyć możliwości kompatybilności.

Test bezkluczykowego uchwytu: ulubione redaktora

Najlepszy uniwersalny uchwyt bezkluczowy

Bezkluczowy uchwyt wiertarski firmy S&R zapewnia mocowanie wierteł o średnicy od 2 do 13 milimetrów. Ponadto uchwyt wiertarski jest wyposażony w system wkręcania SDS-plus. Ergonomiczny i solidny kształt głowy zapewnia wygodną, ​​profesjonalną i ręczną pracę.

Przy cenie około 15 euro jest niezwykle tani w zakupie. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski jest powlekany i zapewnia dobrą przyczepność dzięki swojemu kształtowi.

Jeśli chcesz pracować szybko i łatwo, ten uniwersalny uchwyt wiertarski jest właśnie dla Ciebie. Dobry chwyt pozwala na precyzyjną pracę.

Bezkluczowy uchwyt wiertarski najwyższej jakości

Ten wysokiej jakości szybkozaciskowy uchwyt wiertarski marki Röhm jest dostępny w niezwykłej ciemnozielonej kolorystyce. W przeciwieństwie do konwencjonalnych uchwytów bezkluczowych uchwyty wiertarskie Röhm są wykonane głównie z metalu. Rozpiętość tego artykułu wynosi od 1,5 do 13 milimetrów.

Ten szybkozaciskowy uchwyt wiertarski nadaje się do wiertarek sieciowych i akumulatorowych, a także jest odporny na uderzenia. Posiada również blokadę promieniową oraz wiertła z obrotem w prawo i w lewo.

Jeśli potrzebujesz uchwytu bezkluczowego, który powinien być odporny na uderzenia, ten uchwyt wiertarski firmy Röhm jest dla Ciebie idealny.

Najlepszy uchwyt bezkluczykowy dla każdego

Ten bezkluczowy uchwyt wiertarski firmy JTENG jest wykonany z tworzywa sztucznego i metalu i zapewnia najlepszą przyczepność. Ponadto uchwyt wiertarski pasuje do większości maszyn.

Rozpiętość tego artykułu wynosi od 0,8 do 10 milimetrów. Nadaje się również do wiertarek udarowych o mocy 1050 W.

Jeśli potrzebujesz dobrego uchwytu bezkluczowego, który powinien być odpowiedni do małych wiertarek, to ten uchwyt wiertarski JTENG jest dla Ciebie odpowiedni.

Kryteria zakupu i oceny uchwytów bezkluczowych

Jeśli szukasz idealnego uchwytu bezkluczowego, będziesz mieć niezliczone możliwości w Internecie. W kolejnych sekcjach pokażemy Ci pewne kryteria, które pomogą Ci w wyborze.

Podsumowując, są to:

W kolejnych akapitach omówimy bardziej szczegółowo poszczególne kryteria.

zgodność

Bezkluczowe uchwyty wiertarskie są kompatybilne z wieloma wiertarkami i wkrętarkami akumulatorowymi. Przede wszystkim należy najpierw rozważyć cel, do którego przeznaczone jest wiertło.

Bezkluczowe uchwyty wiertarskie są najczęściej używane do wkrętarek akumulatorowych. Ponadto uchwyt wiertarski nadaje się do wkrętów do wiercenia udarowego, jeśli masz dodatkowe wyposażenie.

Ważne jest tylko, aby wiertło miało dokładnie taką samą nazwę jak uchwyt wiertarski.

Należy zauważyć, że siły działające na młot udarowo-obrotowy są zbyt duże, dlatego nie jest z nim kompatybilne. Nadmierne siły prowadzą do silnych wibracji, które w pewnych okolicznościach może poluzować szybkozaciskowy uchwyt wiertarski.

Jeśli średnice wierteł są zbyt duże, uchwyt szybkozaciskowy również nie zawsze jest odpowiedni, ponieważ są one zwykle przeznaczone do małych lub średnich wierteł.

Jeśli uchwyt wiertarski nie pasuje do wiertarki, istnieje możliwość rozwiązania tego problemu za pomocą adaptera. Z góry jednak można zwrócić uwagę na oznaczenie uchwytu wiertarskiego, aby w pierwszej kolejności zapobiec występowaniu tego problemu.

Oznaczenie MK3 lub MK4 określa stożek uchwytu wiertarskiego i wskazuje na kształt trzpienia. Wtedy zdecydowanie można założyć, że te dwie części są ze sobą kompatybilne.

Zakres

Znalezienie odpowiedniego zakresu jest w rzeczywistości dość proste. Przede wszystkim musisz pomyśleć o tym, do czego dokładnie potrzebujesz wiertarki i uchwytu wiertarskiego. Następnie powinieneś zobaczyć, jaki rozmiar śrub zostanie użyty.

Wreszcie, możesz poszukać odpowiedniego rozmiaru uchwytu bezkluczowego, ponieważ istnieją pewne uchwyty przeznaczone do określonych średnic.

Rozmiar uchwytu wiertarskiego jest zwykle już w nazwie. W przeciwnym razie zakres można odczytać bezpośrednio na szybkozaciskowym uchwycie, ponieważ jest on zwykle oznaczony na uchwycie.

Rozmiar można określić na podstawie liczby po literze B w nazwie. Na przykład, jeśli oznaczenie to B16, oznacza to, że zakres wynosi od 0 do 16 milimetrów. Jeśli w nazwie jest B13, uchwyt wiertarski może mocować tylko wiertła o maksymalnej długości 13 milimetrów.

System wkładek SDS

W przypadku niektórych uchwytów bezkluczowych istnieje również tak zwany SDS-plus. Jak wspomniano powyżej, uchwyty bezkluczowe nie są zalecane do wiertarek elektrycznych i wiertarek udarowych.

Dzięki systemowi wtykowemu SDS-plus, który został po raz pierwszy opracowany przez firmę Bosch, możliwe jest stosowanie uchwytu bezkluczowego z lekką lub średnio ciężką wiertarką/wiertarką udarową. Ponieważ na uchwyt wiertarski SDS mogą działać duże siły osiowe.

System wtykowy SDS-max umożliwia również pracę z ciężkimi młotami od pięciu kilogramów. Do wyjątkowo lekkich i małych akumulatorowych wiertarek udarowych jest SDS-quick.

Przewodnik: Pytania do przemyślenia przed zakupem uchwytu bezkluczowego

W poniższej sekcji wybraliśmy i odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytania dotyczące uchwytów bezkluczowych. Po przeczytaniu przewodnika zdobędziesz całą niezbędną wiedzę na temat uchwytów bezkluczowych.

Co wyróżnia uchwyt bezkluczowy i jakie ma zalety?

Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski przekonuje przede wszystkim nieskomplikowaną wymianą wierteł. Cechą szczególną jest to, że do jej wymiany nie jest potrzebny specjalny klucz, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych uchwytów wiertarskich.

Ponadto istnieją również różne urządzenia, które można wybierać, co ma na celu rozszerzenie możliwości kompatybilności. Poniżej zestawiliśmy kilka przykładów w tabeli:

rozbudowacel, powód
Karta charakterystyki plusdo użytku z lekkimi i średnimi wiertarkami
Maks. karta charakterystykido wierteł ważących więcej niż pięć kilogramów
Karta charakterystyki szybkado wyjątkowo lekkich i małych akumulatorowych wiertarek udarowych

Klucz można szybko zgubić w pracy, co sprawia, że ​​poszukiwania i praca stają się jeszcze bardziej męczące. Ten punkt jest całkowicie wyeliminowany za pomocą uchwytu bezkluczowego. Tutaj potrzebujesz tylko dwóch rąk, ponieważ możesz łatwo zmienić wiertła ręcznie.

Wymiana wierteł jest niezwykle szybka i łatwa. Jeśli często musisz wymieniać wiertła podczas pracy ręcznej, szybkozaciskowy uchwyt wiertarski znacznie ułatwi ci pracę.

Jakie są rodzaje uchwytów bezkluczowych?

Jeśli zdecydujesz się na zakup uchwytu bezkluczowego, masz do wyboru kilka opcji. W tej sekcji przedstawimy 2 rodzaje uchwytów bezkluczowych, których zalety i wady zestawiliśmy poniżej:

Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski z SDS-plus

Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski z systemem wtykowym SDS-plus umożliwia korzystanie z szybkozaciskowego uchwytu wiertarskiego z lekką lub średnio ciężką wiertarką udarową.

Możesz więc zaoszczędzić sobie kłopotów z dokręcaniem za pomocą klucza na wiertarce. Jest to praktyczne w użyciu, a także oszczędza dużo czasu.

Zalety
 • szybka zmiana
 • nie jest wymagany klucz
 • Kompatybilny również z lekkimi/średnio-ciężkimi wiertarkami
niekorzyść
 • Rozmiar kompatybilny tylko z niektórymi maszynami
 • może być używany tylko do wierteł o określonej średnicy

Tam, gdzie są zalety, zwykle są też wady. Dotyczy to również tego przypadku. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski z SDS-plus jest wszechstronny, ale nadal ogranicza się do średnicy, z jaką można używać różnych wierteł.

Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski bez systemu wtykowego SDS

Prosty, bezkluczowy uchwyt wiertarski bez systemu wtykowego jest również wszechstronny. Tutaj również przekonuje prostą obsługą i nieskomplikowaną wymianą wierteł.

Poszczególne wiertła można szybko i łatwo wymienić bez użycia klucza.

Zalety
 • szybka zmiana
 • nie jest wymagany klucz
niekorzyść
 • nie jest kompatybilny z wiertarkami
 • może być używany tylko do wierteł o określonej średnicy

Niestety, szybkozaciskowego uchwytu wiertarskiego bez systemu wtykowego SDS nie można łączyć z wiertarkami. Niestety nie jest to możliwe, ponieważ sam uchwyt wiertarski nie był w stanie wytrzymać mocy wiertarki. W rezultacie wibracje mogą poluzować szybkozaciskowy uchwyt wiertarski.

Dla kogo odpowiednie są bezkluczowe uchwyty wiertarskie?

Bezkluczowe uchwyty wiertarskie są szczególnie odpowiednie dla osób, które często muszą wymieniać wiertła podczas pracy ręcznej. Zajmuje to dużo czasu, który można zaoszczędzić dzięki temu typowi uchwytu wiertarskiego.

Uchwyt bezkluczowy jest obecnie kompatybilny z prawie wszystkimi wiertarkami, a także zapewnia dobry chwyt w dłoni. Na szczęście nie ma już męczących poszukiwań klucza.

Uchwyt bezkluczowy-1

Podczas wiercenia należy zapewnić odpowiednią ochronę. Podczas przekłuwania drewna lub metalu wióry i odłamki mogą latać w powietrzu.
(Źródło obrazu: lightfieldstudios / 123rf )

Szybka zmiana na inne wiertarki pozwala na wygodniejszą, łatwiejszą i mniej skomplikowaną pracę. To zdecydowanie skróci Twoje godziny pracy.

Ile kosztuje uchwyt bezkluczowy?

Przedział cenowy jest bardzo szeroki ze względu na wiele różnych typów, modeli i producentów uchwytów bezkluczowych. Jakość i wyposażenie zwykle odgrywają ważną rolę w cenie.

W poniższej tabeli wybraliśmy kilka rodzajów wraz z odpowiadającymi im cenami.

uchwyt bezkluczykowyPrzedział cenowy
bez systemu wtyczekokoło 9 do 36 euro
z kartą charakterystyki plusokoło 12 do 61 euro
z maks. SDSokoło 30 do 80 euro
Karta charakterystyki szybkaod około 30 euro

Cena zwykłego uchwytu bezkluczowego zaczyna się od około 9 euro. W zależności od producenta i materiału może kosztować nawet do 36 euro.

Bezkluczowe uchwyty wiertarskie z SDS-plus nie są dużo droższe, jeśli wziąć pod uwagę najtańsze. Z SDS-plus cena zaczyna się od około 12 euro i wzrasta do 61 euro.

Cena uchwytów wiertarskich z systemem osadzania SDS-max i SDS-quick wynosi około 30 euro.

Gdzie mogę kupić bezkluczowe uchwyty wiertarskie?

Szybkozaciskowe uchwyty wiertarskie można kupić w dowolnym sklepie specjalistycznym, sklepie dla majsterkowiczów lub w różnych sklepach internetowych. Według naszych badań, uchwyty bezkluczykowe są najczęściej kupowane w tych sklepach internetowych:

 • amazon.pl
 • bosch-professional.com
 • hornbach.de

Jeśli podoba Ci się bezkluczowy uchwyt wiertarski, który przedstawiliśmy na naszej stronie internetowej, możesz uderzyć bezpośrednio. Na wszystkich półkach znajduje się link do co najmniej jednego z tych sklepów.

Przed zakupem uchwytu wiertarskiego bezkluczykowego zalecamy uważne zapoznanie się z opisami przedmiotów i, jeśli dotyczy, ocenami klientów. W ten sposób można uniknąć zakupu uchwytu wiertarskiego, który nie przekonuje np. jakością.

Jak działa bezkluczowy uchwyt wiertarski?

Najważniejszym zadaniem uchwytu wiertarskiego jest centrowanie wierteł. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku maszyn szybkoobrotowych.

Bezkluczowy uchwyt wiertarski, podobnie jak zwykłe uchwyty wiertarskie, znajduje się bezpośrednio z przodu wiertarki. Tam koło zębate jest następnie umieszczane na wrzecionie i mocowane. Po wykonaniu tych czynności maszyna jest już sprawna i gotowa do wymiany wiertła.

Uchwyt bezkluczowy-2

Ważne jest, aby wszystkie swoje narzędzia przechowywać w bezpiecznym miejscu i mieć do nich zawsze szybki dostęp. Narzędzia leżące w pobliżu prowadzą do niebezpieczeństw i niepotrzebnych poszukiwań.
(Źródło obrazu: Kankliang/123rf)

Uchwyt wiertarski można w każdej chwili zdemontować i wymienić.

Ale jak dokładnie działa mocowanie narzędzia? W uchwycie bezkluczowym narzędzie do zamocowania jest mocowane między trzema szczękami zaciskowymi. Mocowanie odbywa się za pomocą prostego obrotu uchwytu wiertarskiego bez użycia narzędzi lub kluczy.

Jak zwykle wymieniasz uchwyt bezkluczykowy?

Przede wszystkim upewnij się, że wiertarka jest odłączona. Ten krok może brzmieć trochę śmiesznie, ale istnieje duże ryzyko przypadkowego uruchomienia wiertarki i zranienia się.

Następnie należy trzymać wiertło jedną ręką pod uchwytem wiertarskim. Drugą rękę należy położyć na uchwycie wiertarskim. Najlepiej, jeśli ułożysz ręce tak, abyś mógł wygodnie obracać szybkozaciskowy uchwyt wiertarski.

Wraz ze wzrostem nacisku skrawania na krawędź skrawającą, uchwyt wiertarski samoczynnie się zaciska.

Teraz możesz otworzyć uchwyt wiertarski, obracając go w prawo i włożyć potrzebne wiertło. Następnie przekręć w lewo, aby dokręcić wiertło.

Należy upewnić się, że wiertło jest ustawione prosto w uchwycie wiertarskim i opiera się o tył, aby wiertło nie poluzowało się podczas wiercenia.

Wraz ze wzrostem nacisku skrawania na krawędź skrawającą, uchwyt wiertarski samoczynnie się zaciska.

Jeśli wiertło jest wyśrodkowane i mocno zamocowane, możesz od razu rozpocząć wiercenie. W przypadku konieczności wymiany wiertła można łatwo ponownie otworzyć szybkozaciskowy uchwyt wiertarski, wyjąć stare wiertło i włożyć nowe, a następnie je zamknąć. Nowe wiertło jest teraz zaciśnięte i gotowe do pracy.

Wniosek

Jedno jest pewne: dzięki bezkluczowemu uchwytowi wiertarskiemu oszczędzasz dużo czasu i pracy, ponieważ bezkluczowa wymiana wierteł pozwala na szybszą, łatwiejszą i wygodniejszą pracę.Bezkluczowy uchwyt wiertarski ma specjalną konstrukcję, która służy do mocowania narzędzi. Wśród takich uchwytów wiertarskich znowu są różne rozmiary z różnym wyposażeniem.

Po rozważeniu celu, do którego potrzebujesz uchwytu bezkluczowego, możesz łatwiej wybrać jedną z wielu opcji. Potem nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiercić i ty.

Źródło obrazu: Kucher / 123rf

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty