Stojak wiertarski: test i zalecenia

Stojak wiertarski: test i zaleceniaOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

12Analizowane produkty

34zainwestowanych godzin

16badane badania

152zebrane komentarze

Witamy w naszym teście dużego stojaka wiertniczego 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie szczegółowo przetestowane stojaki wiertnicze. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci decyzję o zakupie i pomóc w znalezieniu najlepszego dla Ciebie stojaka wiertniczego.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić stojak do wiertarki.

spis treści


podstawowe informacje w skrócie

 • Stojak wiertarski umożliwia precyzyjną pracę z dostępnymi na rynku wiertarkami ręcznymi, wiertarkami akumulatorowymi lub narzędziami wielofunkcyjnymi.
 • Stojaki wiertarskie są niedrogą i elastyczną alternatywą dla wiertarek stołowych.
 • Handel oferuje stojaki wiertarskie dla majsterkowiczów i rzemieślników do użytku mobilnego i stacjonarnego w różnych konstrukcjach do różnych zadań.

Test stanowiska wiertniczego: Ranking

I miejsce: Statyw wiertarski Proxxon MICROMOT MB 200, 28600

II miejsce: Statyw wiertniczy WALTER BLOMBACH GMBH 22400

III miejsce: Stojak do wiertarki i frezarki WABECO w pionie/poziomie

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem statywu wiertniczego

Co to jest stojak wiertarski?

Stojak wiertarski lub stojak wiertarski jest skonstruowany podobnie jak wiertarka stołowa, ale bez zainstalowanego na stałe silnika napędowego do wiertarek i innych narzędzi. Stojak do wiertarki składa się w zasadzie tylko z trzech elementów: płyty podstawy, kolumny prowadzącej i uchwytu wiertarki .

człowiek wierci

Stojak do wiertarki pomoże ci dokładniej wiercić otwory. (Źródło obrazu: 123rf.com / 31009624)

Połączenie wiertarki ręcznej ze statywem pozwala na większą dokładność pracy.

Dużą zaletą stojaka wiertarskiego w porównaniu z wierceniem bez użycia rąk jest to, że możesz trzymać obrabiany przedmiot jedną ręką, a drugą precyzyjnie prowadzić wiertarkę.

Jak działa statyw wiertniczy?

Do wiercenia wiertło mocuje się w uchwycie statywu. Wspornik można przymocować do kolumny prowadzącej na prawie każdej wysokości.

Uchwyt wiertła ma z jednej strony dźwignię, która służy do przesuwania zaciśniętego wiertła w dół podczas wiercenia. Sprężyna powrotna zapewnia, że ​​po zwolnieniu dźwigni wiertło cofa się do pozycji wyjściowej z uchwytem.

W środku płyty podstawy znajduje się otwór, dzięki czemu podczas wiercenia przez przedmiot obrabiany wiertło nie uderza w płytę podstawy i nie uszkadza wiertła lub płyty podstawy.

W zależności od wersji można zamocować różne wiertarki. Większość stojaków do wierteł nadaje się do mocowania wierteł o Euronormie Ø 43 mm.

stolarkaFrezowanie, szlifowanie i nie tylko: dociśnij stojak wiertniczy do granic możliwości!
Jeśli potrzebujesz wywiercić pionowe i precyzyjne otwory w drewnie, statyw wiertarski jest właściwym wyborem. Statyw można regulować z milimetrową dokładnością.

(Źródło: youtube.com)

Do czego służy statyw wiertarski?

Stojak wiertniczy umożliwia znacznie dokładniejszą pracę konwencjonalną wiertarką. Podczas wiercenia maszyna jest precyzyjnie prowadzona przez stojak.

Stojak do wiertarki nadaje się w połączeniu z wiertarką akumulatorową lub zasilaną z sieci do wiercenia pionowych otworów w drewnie, metalu lub plastiku.

W zależności od modelu można przymocować wiertło do uchwytu pod pewnym kątem, dzięki czemu można również czysto wiercić otwory pod kątem.

Stojak do wiertarki ręcznej jest niedrogą alternatywą dla wiertarki stołowej. Stojak wiertarski jest często używany tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby na stałe ustawić wiertarkę stołową.

Ponadto stojak do wiertarki jest lżejszy od wiertarki stołowej i może być używany np. podczas pracy w altanie ogrodowej lub na poddaszu.

Co muszę wziąć pod uwagę podczas pracy ze statywem wiertniczym?

Ważne jest, aby podczas pracy statyw był zawsze bezpiecznie zamocowany, z wyjątkiem statywów specjalnie zaprojektowanych do użytku mobilnego. Najlepiej, jeśli stojak pod wiertarkę przymocujesz do stołu za pomocą śrub lub przynajmniej stabilnych zacisków śrubowych.

Inną ważną kwestią jest to, aby w miarę możliwości mocować obrabiany przedmiot w imadle. Należy również upewnić się, że nie nosisz odzieży z szerokimi, luźnymi rękawami, które mogą zostać wciągnięte w uchwyt wiertarski.

Podczas pracy z wiertarką zawsze noś okulary ochronne.

Czy każdy stojak wiertniczy jest mobilny?

W zasadzie każdy stojak do wiertarek ręcznych jest mobilny. Stosunkowo niska jest również masa stacjonarnych stojaków wiertniczych, a stojaki nie są bardzo duże.

Stojak wiertarski: test i zalecenia

Dzięki temu można je łatwo przechowywać i transportować np. w bagażniku. Jeśli jednak często potrzebujesz statywu w różnych lokalizacjach, lepszym wyborem będzie statyw zaprojektowany jako urządzenie mobilne.

Jakie akcesoria są dostępne do stojaków wiertniczych?

Poza imadłami do mocowania detali praktycznie nie ma akcesoriów do stojaków wiertarek.

Jeśli zamocujesz obrabiane przedmioty w imadle do wiercenia, możesz je znacznie lepiej trzymać i łatwiej ustawić pod wiertłem.

Czy wiesz, że do stojaka wiertniczego można również przymocować dodatkowe urządzenia oświetleniowe?

Abyś mógł perfekcyjnie pracować, nawet jeśli w warsztacie jest ciemno, możesz zamontować małe reflektory lub reflektory na baterie.

Czy statyw wiertarski może być również używany do pracy z giętkim wałem?

Stacjonarne stojaki wiertnicze można z łatwością wykorzystać do pracy z giętkim wałem. Wiertło jest bezpiecznie trzymane na stojaku, dzięki czemu możesz swobodnie pracować z trzonkiem.

Nie musisz się martwić, że maszyna spadnie ze stołu warsztatowego. W wiertarce można również zamocować szczotki druciane lub tarcze polerskie. Możesz rozszerzyć swoje możliwości obróbki za pomocą statywu bez dodatkowych maszyn.

Ile kosztuje stojak wiertniczy?

Ceny różnią się w zależności od producenta i wersji.

RodzajPrzedział cenowy
Stojaki do wiertarek przeznaczone do użytku mobilnegood około 20 do 25 €
Zbudowane stojaki wiertnicze głównie do użytku stacjonarnegood około 60 €
Profesjonalne urządzenia wykorzystywane na budowach do wiercenia rdzeniowegookoło 400 do 800 €

Stojaki do wiertarek przeznaczone do użytku mobilnego są dostępne od około 20 do 25 euro. Stojaki wiertnicze budowane głównie do użytku stacjonarnego kosztują od około 60 euro wzwyż.

Profesjonalne urządzenia, które są używane na placach budowy np. do wiercenia rdzeniowego, są znacznie droższe i kosztują od 400 do 800 euro, w zależności od producenta i konstrukcji.

Gdzie mogę kupić stojak wiertniczy?

Stojaki wiertarskie są dostępne w sklepach narzędziowych, sklepach z narzędziami i sklepach internetowych. W handlu stacjonarnym wybór stojaków wiertniczych jest jednak w większości przypadków ograniczony.

Porównanie cen również jest trudne. Porównanie cen między różnymi ofertami sklepów internetowych jest łatwiejsze, a wybór jest zwykle znacznie szerszy. W większości przypadków ceny stojaków wiertniczych w sklepach internetowych są również tańsze niż w lokalnych sklepach specjalistycznych.

Czy mogę również wypożyczyć lub wypożyczyć statyw wiertniczy?

Z reguły nie można wypożyczyć zwykłych stacjonarnych stojaków na wiertła do warsztatu w domu. W ofercie różnych wypożyczalni narzędzi dostępne są tylko większe, mobilne stojaki wiertnicze do wiercenia otworów rdzeniowych.

Czy mogę samodzielnie zbudować stojak do wiertarki?

Generalnie tak. Jednak wysiłek nie jest tego wart, biorąc pod uwagę czasami bardzo niskie ceny gotowych stojaków wiertniczych.

Ponadto wymagane jest niewielkie doświadczenie w obsłudze metali i napędów mechanicznych, aby dzięki samodzielnie zbudowanemu statywie wiertniczym osiągnąć wysoką precyzję.

Jakie są alternatywy dla stojaków wiertniczych?

Alternatywą dla stojaków wiertarskich jest wiertarka stołowa. W zasadzie konstrukcja i funkcja są takie same jak w przypadku stojaków wiertniczych. Z reguły wiertarka stołowa jest bardziej stabilna i precyzyjna, ale też znacznie droższa, mniej elastyczna i niemobilna.

Wiertarki stołowe warto rozważyć, jeśli często musisz wiercić otwory, które wymagają bardzo dużej dokładności.

Statyw wiertniczy w wielu przypadkach ułatwia pracę, rozszerza możliwości zastosowania zwykłej wiertarki i często umożliwia wiercenie z wymaganą dokładnością.

Ponadto dobre stojaki wiertnicze nie muszą być drogie. A urządzenia markowych producentów nie zawsze są lepsze niż produkty bez nazwy.

Czy wiesz, że w stojaku wiertniczym można również zamocować frez ręczny?

Szczególnie odpowiednie są tutaj wysokiej jakości stojaki wiertnicze. Ale oczywiście zawsze należy zwracać uwagę na markę i czy wymiary pasują.

Decyzja: Jakie są rodzaje statywów wiertniczych i który jest dla Ciebie odpowiedni?

Zasadniczo istnieją cztery różne typy stojaków wiertniczych:

 • stacjonarne stojaki wiertnicze
 • mobilne stojaki wiertnicze
 • Mini stojak na wiertarkę
 • kombinowane stanowisko do wiercenia i frezowania

Poniżej wyjaśniamy różne typy oraz ich zalety i wady. Chcemy pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie statywu wiertniczego.

Czym są stacjonarne stojaki wiertnicze i jakie są zalety i wady?

Stacjonarne stojaki do wiertarek to klasyczne stojaki do wiertarek ręcznych.

Zalety
 • bezpieczna podstawa
 • łatwa obsługa
 • do wiertarek akumulatorowych i sieciowych
 • niskie ceny różnych modeli
niekorzyść
 • nie wszystkie modele umożliwiają regulację kąta
 • Niedrogie stojaki wiertnicze często nie są wystarczająco stabilne

Zostały opracowane, aby osiągnąć podobnie wysoki poziom precyzji podczas wiercenia zwykłą wiertarką ręczną, jak przy użyciu wiertarki stołowej lub kolumnowej.

Połączenie wiertarki ręcznej i stacjonarnego stojaka można wykorzystać do wiercenia w małych i dużych przedmiotach z metalu, drewna i tworzywa sztucznego.

Czym są mobilne stojaki wiertnicze i jakie są zalety i wady?

Mobilne stojaki do wiertarek są lekkimi i kompaktowymi pomocami prowadzącymi dla dostępnych na rynku wiertarek. Składają się one na ogół z płyty podstawy, dwóch równoległych kolumn prowadzących i urządzenia mocującego do wiertła.

Dlatego obsługa jest bardzo łatwa. Precyzja wiercenia, jaką można osiągnąć przy użyciu mobilnego stojaka do wiertarki, jest nieco niższa niż w przypadku stacjonarnych stojaków wiertarskich.

Zalety
 • niewielka waga
 • bardzo mobilny
 • elastyczne możliwości aplikacji
 • niska cena
niekorzyść
 • ograniczona precyzja
 • tylko niska stabilność

Wyniki pracy są nadal znacznie lepsze niż przy wierceniu z wolnej ręki. Do wiercenia otworów rdzeniowych stosowane są specjalne wersje mobilnego statywu wiertarskiego.

Czym są mini stojaki do wiertarek i jakie są zalety i wady?

Mini stojaki do wiertarek są idealnym uzupełnieniem multinarzędzi i silników frezarskich popularnych wśród modelarzy, np. Proxxon, Dremel i innych producentów. Za pomocą ministatywu można precyzyjnie prowadzić małe urządzenia i wiercić precyzyjne pionowe otwory.

Zalety
 • dobra stabilność
 • nadają się do drobnych prac wiertniczych
 • umożliwiają precyzyjną pracę
 • dla mechaniki precyzyjnej i modelarzy
niekorzyść
 • nie nadaje się do dużych wierteł
 • stosunkowo wysoka cena zakupu

Stojaki do mini wiertarek nadają się generalnie tylko do trzymania narzędzi wielofunkcyjnych i silników frezarskich. Z tymi stojakami nie można używać normalnych wierteł. W przypadku większych otworów wymagany jest zatem drugi statyw do dużej wiertarki lub wiertarki stołowej.

Czym są kombinowane stojaki do wiercenia i frezowania oraz jakie są zalety i wady?

Połączone stanowiska do wiercenia i frezowania znacznie rozszerzają możliwości zastosowania wiertarki. Zwykle mają drugą oś dosuwu, dzięki czemu mogą być używane zarówno do pionowego, jak i poziomego wiercenia i frezowania.

Ponadto w niektórych modelach uchwyt narzędziowy można obracać o 360 stopni. Wyposażone w odpowiedni frez, zwykłe wiertła mogą być używane w połączeniu ze stojakiem do wiercenia i frezowania do prostych prac frezarskich w drewnie. stosuje się metal i plastik.

Zalety
 • nadaje się do wiercenia i prostych prac frezarskich
 • może być używany elastycznie
 • możliwa precyzyjna praca
 • stabilny
niekorzyść
 • w zależności od modelu wysoka cena zakupu
 • Nieco niezręczne w obsłudze

Jakość obróbki odgrywa ważną rolę w stojakach do wiercenia i frezowania. Aby móc precyzyjnie wiercić i frezować, prowadnice muszą być stabilne i mieć jak najmniejszy luz.

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego statywu wiertniczego, zalecamy zastanowienie się, do czego i gdzie chcesz go używać.

Kryteria zakupu: Możesz wykorzystać te czynniki do porównania i oceny stojaków wiertniczych

Poniżej chcielibyśmy pokazać, jakimi kryteriami można porównywać i oceniać stojaki wiertnicze. Ułatwia to podjęcie decyzji, czy dany statyw jest dla Ciebie odpowiedni, czy nie.

Podsumowując, są to następujące czynniki:

 • zgodność
 • wysokość robocza
 • odległość skoku
 • rozładunek
 • regulacja kąta
 • płyta podstawowa
 • jakość wykonania
 • akcesoria

W następnych akapitach szczegółowo wyjaśniono odpowiednie kryteria zakupu oraz sposób klasyfikacji tych kryteriów.

zgodność

Kompatybilność jest prawdopodobnie najważniejszym kryterium zakupu. Musisz upewnić się, że stojak jest kompatybilny z wiertarką ręczną lub, w przypadku mini stojaka do wiertarki, z narzędziem wielofunkcyjnym.

Nie wszystkie stojaki wiertnicze zapewniają uniwersalną kompatybilność i pozwalają na wiercenie otworów zgodnie z normą Euro. Niektóre modele, zwłaszcza urządzenia różnych marek, czasami pasują tylko do określonych wierteł.

wysokość robocza

Wysokość robocza to odległość między płytą podstawy a uchwytem wiertła. Wskazuje, jak wysoko może być obrabiany przedmiot, aby nadal można go było wiercić.

Należy jednak pamiętać, że wysokość roboczą pomniejsza długość uchwytu wiertarskiego i długość wiertła.

odległość skoku

Skok jest również ważnym kryterium zakupu stojaka wiertniczego. Odległość skoku wskazuje, jak daleko można przesunąć zaciśnięte wiertło w dół od pozycji wyjściowej.

Oznacza to, jak głęboko można wiercić maksymalnie bez konieczności dostosowywania gniazda do wiertła. Ta informacja jest szczególnie ważna, jeśli chcesz przewiercić grube materiały i elementy obrabiane, takie jak belki za jednym razem.

rozładunek

Wysięg to odległość od środka uchwytu wiertarskiego zaciśniętego wiertła do kolumny prowadzącej stojaka wiertniczego.

Ta odległość jest ważnym czynnikiem przy zakupie stacjonarnego stojaka do wiertarki, jeśli musisz wiercić w większe deski, które znajdują się dalej od krawędzi.

regulacja kąta

Regulacja kąta umożliwia ustawienie uchwytu wiertła z wiertłem w płaszczyźnie pionowej, dzięki czemu można wiercić pod określonym kątem.

Niektóre wysokiej jakości stojaki wiertnicze są wyposażone w regulację kąta. Jednak kąty często można regulować tylko w stałych krokach co 15 stopni. Rzadko znajdziesz bezstopniową regulację kąta.

płyta podstawowa

Duża i stabilna podstawa zapewnia stabilność i bezpieczeństwo statywu wiertarki podczas wiercenia. Podstawa utrzymuje cały ciężar urządzenia, łącznie z wiertarką ręczną.

Duża płyta podstawy zapewnia również największą możliwą powierzchnię podparcia dla przedmiotów obrabianych lub imadła. Otwory lub rowki w płycie podstawy są przydatnym szczegółem umożliwiającym bezpieczne przymocowanie imadła do płyty podstawy.

Wreszcie, w każdym rogu płyty podstawy powinien znajdować się otwór, aby można było samodzielnie przykręcić statyw do stołu warsztatowego.

jakość wykonania

Jakość wykonania odgrywa ważną rolę w dwóch rzeczach: dokładności i trwałości statywu. Im lepsza jakość obróbki i wykończenie prowadnic statywu, tym wyższa dokładność podczas wiercenia.

Skok wiertła musi działać bez luzu i płynnie, bez szarpnięć. Zasadniczo powinieneś wybrać statyw wiertniczy, który jest w całości wykonany z metalu ze względu na stabilniejszą konstrukcję i dłuższą trwałość.

akcesoria

Najważniejszym akcesorium do stacjonarnego i mini statywu wiertarskiego jest imadło maszynowe. Imadło jest niezbędne do wiercenia w małych przedmiotach.

Ponadto imadło ułatwia dokładne pozycjonowanie obrabianych przedmiotów pod wiertłem. Imadło maszynowe nie jest już zawarte w zakresie dostawy dla wszystkich statywów wiertniczych.

Zwróć na to uwagę przy wyborze statywu wiertarskiego i, jeśli to konieczne, dokup do niego odpowiednie imadło maszynowe.

Ciekawostki: Ciekawostki dotyczące stojaków wiertniczych

Magnetyczne stojaki wiertarskie – specjaliści wśród stojaków wiertarskich

Wiertarki magnetyczne stanowią odrębną grupę wśród statywów i są używane przez profesjonalistów. Zostały opracowane z myślą o warsztatach mobilnych i zespołach naprawczych w przemyśle i inżynierii mechanicznej.

Nie zawsze jest możliwe i sensowne zdemontowanie poszczególnych elementów maszyny, dużego pojazdu czy zakładu produkcyjnego w celu naprawy lub montażu dodatkowych części i przewiezienie ich do warsztatu.

W przeciwieństwie do innych statywów, w podstawie urządzenia znajduje się elektromagnes – stąd nazwa – za pomocą którego statyw można przymocować do metalowych korpusów maszyn. Stojaki magnetyczne do wiertarek mogą być używane z konwencjonalnymi wiertarkami w poziomie, w pionie, nad głową i na pochyłych powierzchniach.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.tool-news.de/forum/viewtopic.php?t=36742

[2] https://www.ulrich-rapp.de/Klassen/tg/abi/tgt_HP199495-1_Bohrmaschinenstaender.pdf

[3] http://www.bs-wiki.de/mediawiki/index.php?title=Drilling

[4] https://www.doityourself.com/stry/how-to-use-a-drill-stand

Źródło obrazu: 123rf.com / 56892224

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty