Młot udarowo-obrotowy Hilti: test i zalecenia

Młot obrotowy HiltiOstatnia aktualizacja: 23 października 2020 r.

Nasze podejście

13Analizowane produkty

16zainwestowanych godzin

2badane badania

67zebrane komentarze

Firma Hilti znana jest jako wynalazca młota obrotowego. Marka przekonuje nie tylko wysoką jakością produktów, ale również doskonałą obsługą klienta. Wielu klientów wybrało w ostatnich latach młotowiertarki Hilti, ponieważ spełnia ona 2 ważne kryteria: hałas i wibracje są znacznie niższe niż w przypadku innych wiertarek obrotowych. Młoty obrotowe Hilti przekonują, w przeciwieństwie do innych nowoczesnych marek, wieloletnim doświadczeniem i ciągłym udoskonalaniem. Wiertarka udarowa firmy Hilti jest popularna nie tylko ze względu na wysoką wydajność, ale także ze względu na liczne akcesoria.

W naszym teście młotowiertarki Hilti 2020 chcielibyśmy przedstawić Państwu to narzędzie bardziej szczegółowo. Otrzymasz od nas ważne informacje na temat różnych typów, a także kryteriów, które powinieneś rozważyć przed zakupem. Z pomocą naszego artykułu testowego powinieneś być w stanie znaleźć odpowiednią dla siebie młotowiertarka Hilti.


podstawowe informacje w skrócie

  • Młoty obrotowe Hilti są używane przez profesjonalnych użytkowników i znane są z wyższych cen, ale także z doskonałej jakości.
  • Młot udarowo-obrotowy, w przeciwieństwie do wiertarki udarowej, podczas wiercenia nie wymaga użycia siły fizycznej.
  • Hilti jest jedną z niewielu firm, które dostarczają wysokiej jakości maszynę wraz z dobrej jakości akcesoriami i walizką.

Test młotowiertarki Hilti: ulubieńcy redaktorów

Najlepszy wszechstronny młot obrotowy

Młotowiertarka TE 1 Hilti to jeden z klasycznych modeli młotów obrotowych. Urządzenie oferuje moc 650 watów i osiąga 4500 uderzeń/min przy sile uderzenia 1,5 J. Urządzenie ma niewielką wagę zaledwie 2,4 kg oraz chwyt pistoletowy, dzięki czemu jest bardzo poręczne i łatwe w obsłudze. Dzięki kompaktowym wymiarom 330 x 79 x 203 mm i niewielkiej wadze młotowiertarka TE 1 jest niezwykle łatwa w użyciu. Jej kształt pozwala również na opracowanie małych narożników bez żadnych ograniczeń w wydajności. Zakres średnic do wiercenia udarowego za pomocą tej młotowiertarki można regulować w zakresie od 4 do 16 mm.

Jeśli szukasz optymalnego stosunku ceny do wydajności, to narzędzie Hilti jest właściwym wyborem. To, co może uatrakcyjnić to urządzenie, to fakt, że dzięki drugiej rękojeści przedniej nie ma zmęczenia i osłabienia dłoni nawet przy dłuższym użytkowaniu. Cena waha się od 172-220 euro w zależności od sklepu internetowego i oferty.

Najlepsza akumulatorowa wiertarko-wkrętarka

Młot udarowo-obrotowy TE 2-A22 Hilti to przykład akumulatorowej młotowiertarki z uchwytem wiertarskim SDS-Plus w raczej wyższej kategorii cenowej. Jest to kompaktowa, lekka akumulatorowa młotowiertarka o doskonałej obsłudze. Waży zaledwie 2,7 kg i nie jest zależny od gniazdka elektrycznego, dzięki czemu praca jest bardzo wygodna i autonomiczna. Urządzenie oferuje zakres średnic do wiercenia udarowego 4-16 mm, energię pojedynczego udaru 1,5 J i prędkość wiercenia udarowego 980 obr/min. Młot udarowo-obrotowy TE 2-A22 jest również wyposażony w następujące funkcje dodatkowe, takie jak lampa robocza LED, tryb cofania, ogranicznik głębokości.

Jeśli szukasz młotowiertarki Hilti, która została uznana za najtwardszą w swojej klasie, to jest to model dla Ciebie. Dużo też kosztuje w porównaniu do innych maszyn tej firmy. Przygotuj się na wydatek około 800 euro.

Najlepsza przewodowa wiertarka udarowa

Młot udarowo-obrotowy Hilti TE 7-C ma ergonomiczny uchwyt typu D i kompaktową konstrukcję, co zapewnia doskonałą obsługę. Oferuje wysokie osiągi pomimo stosunkowo niskiej wagi 3,4 kg. Dzięki systemowi 3 trybów pracy i pojedynczej energii udaru 2,6 J, narzędzie to doskonale nadaje się do wiercenia, dłutowania i wiercenia udarowego w betonie i murze oraz do prostego wiercenia w drewnie i stali.

Jeśli jesteś fanem czystej pracy, to urządzenie oferuje zintegrowany odpylacz (DRS-M), który znajdziesz pod spodem wiertarki. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w wysokiej cenie 470 euro.

Kryteria zakupu i oceny młotowiertarek Hilti

Młoty obrotowe Hilti są dostępne w różnych wersjach. Oto kilka kryteriów, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni dla siebie wariant produktu.

W kolejnych akapitach powiemy Ci dokładnie, na co powinieneś zwrócić uwagę przy poszczególnych kryteriach.

występ

Głównym kryterium, na które należy zwrócić uwagę, jest energia uderzenia, a prościej siła uderzenia. Jest mierzony w dżulach, im wyższa liczba, tym lepiej.

Im wyższa energia uderzenia, tym większa średnica otworów w materiale.

Modele lekkie mają siłę uderzenia nieprzekraczającą 2 dżuli, ale modele profesjonalne mogą osiągać moc od 8 do 15 dżuli.

Wiertarka udarowa ma zwykle mniejszą moc niż wiertarka elektryczna. A to dlatego, że wiercenie jest dużo trudniejsze niż dłutowanie. Dlatego wiertarka udarowa nie potrzebuje dużej prędkości, której potrzebuje wiertarka elektryczna. W zależności od rodzaju wkładu wydajność narzędzia będzie inna. Może wahać się w zakresie 400-800 W i 1-1,2 kW w zależności od zastosowanego wkładu.

Inną ważną cechą młotowiertarki jest prędkość. Prędkość wału jest znacznie mniejsza niż w przypadku wiertarki. Ten wskaźnik oznacza różne klasy narzędzia. Zakres toczenia wrzeciona to 600-1500 obr/min. Im wyższa moc tego narzędzia, tym niższa prędkość obrotowa.

funkcjonalność

Technologia rozwija się bardzo szybko, a przeciętny użytkownik coraz więcej wymaga od nowoczesnych narzędzi. Producenci narzędzi, tacy jak Hilti, wyposażają swoje produkty w funkcje, które ułatwiają ich obsługę lub zapewniają dodatkową ochronę narzędzia.

Hilti oferuje dodatkowe części, które mogą przekształcić wiertarkę udarową w wiertarkę lub śrubokręt. Ta procedura jest bardzo popularna wśród klientów, dlatego inne marki, takie jak Bosch, dostosowały tę zasadę.

  • System antywibracyjny jest również przydatny w przypadku młota obrotowego. Redukuje i kompensuje drgania urządzenia podczas wiercenia i dłutowania.
  • Kontrola prędkości jest pomocna, gdy trzeba przełączyć się z wiercenia na dłutowanie iz powrotem. W końcu musisz poruszać się z różnymi prędkościami.
  • Przycisk blokady to kolejna przydatna funkcja, która blokuje wiertarkę udarową w trybie pracy.

Jednak każda z dodatkowych funkcji nie czyni urządzenia tańszym, więc wybieraj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Nie musisz dużo płacić za te funkcje, jeśli nigdy nie będziesz ich używać w przyszłości.

obsługa / waga

Ze względu na to, że młotowiertarki Hilti są oficjalnie uznawane za urządzenia profesjonalne, prawie wszystkie urządzenia wykonane są w kompaktowej konstrukcji o mniejszej wadze, co powinno ułatwić pracę.

W przeciwieństwie do wiertarki udarowej, nie musisz wykorzystywać całej swojej wagi, aby używać wiertarki udarowej.

Młoty udarowo-obrotowe Hilti mają zazwyczaj ergonomicznie wbudowaną rękojeść w kształcie litery D. W niektórych modelach montowany jest również drugi przedni uchwyt, który doskonale nadaje się do dłutowania.

Waga jest również ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o młotowiertarki, zwłaszcza jeśli chodzi o prace sufitowe. Im cięższa wiertarka udarowa, tym cięższa i wolniejsza praca.

Uchwyt wiertarski SDS

Uchwyt wiertarski jest dostępny w dwóch różnych wersjach: uchwyt bezkluczowy lub uchwyt wiertarski SDS.

Modele uchwytów wiertarskich SDS-Plus są całkowicie wystarczające do codziennej pracy.

Istnieją dwa standardy wkładów: SDS-Plus i SDS-Max. Pierwszy standard dotyczy raczej lekkich modeli (waga 3-6 kg, moc 400-900 W), drugi mocnych modeli profesjonalnych (7-12 kg, moc 900-1500 W).

SDS-Plus to w dzisiejszych czasach nieodzowna część młotowiertarki. Ale nadal można znaleźć modele, które nie są wyposażone w tę funkcję. Prawie wszystkie młotowiertarki Hilti są wyposażone w łatwy w obsłudze uchwyt wiertarski SDS. Ponieważ system SDS nie jest cylindryczny, ma kilka zalet. Na przykład wiertło nie ślizga się w uchwycie.

Umeblowanie

Z przechowywaniem narzędzi zawsze jest ten sam problem — trudno jest zachować równowagę między oszczędnością miejsca a chęcią posiadania wszystkiego przy sobie przez cały czas. Dlatego dużym plusem jest to, że firma zapewnia przenośne pudełko, w którym jest miejsce na każdy element zestawu.

Gdy widzisz wysokiej jakości etui, w zestawie słoiczki z lubrykantami, profesjonalnie zaplanowaną instrukcję, kupony gwarancyjne, klucze do konserwacji, pędzelek, a nawet przejściówkę – tego potrzebujesz!

Wielu klientów jest gotowych zapłacić więcej, aby otrzymać w zestawie bardzo dobrze wyposażoną skrzynkę na młot obrotowy. Hilti jest jedną z niewielu firm, która dostarczy wysokiej jakości maszynę wraz z dobrymi akcesoriami i walizką.

Poradnik: Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące młotowiertarek Hilti

W tej sekcji szczegółowo odpowiedzieliśmy na często zadawane pytania, aby ułatwić wybór młotowiertarki Hilti.

Co wyróżnia młotowiertarki Hilti od innych producentów?

Firma Hilti jest uważana za wynalazcę nowoczesnego młota udarowo-obrotowego i stała się znana również z elektropneumatycznych młotów udarowo-obrotowych. Hilti jest nadal jedną z nielicznych firm, które dostarczają wysokiej jakości maszynę wraz z dobrej jakości akcesoriami i walizką.

Hilti oferuje szeroką gamę młotów obrotowych, stale integruje najnowsze technologie i nie ma ukrytych kosztów przy zakupie. Młoty obrotowe Hilti znane są również z najwyższej półki cenowej, dlatego są zwykle używane przez prawdziwych profesjonalistów.

Młotowiertarka Hilti-1

Młoty obrotowe Hilti znane są nie tylko z jaskrawoczerwonego koloru, ale także z doskonałej jakości.
(Źródło obrazu: Vladislav Bulatov / unsplash)

Jakie rodzaje młotowiertarek oferuje Hilti?

Hilti posiada duży wybór młotowiertarek i wszelkiego rodzaju wiertarek. W tej części wybraliśmy dla Państwa 2 rodzaje młotów obrotowych produkowanych przez Hilti:

uprzejmyZaletyniekorzyść
Młotowiertarka zasilana z sieciOgólna wydajność jest wyższaW zależności od długości kabla

Zawsze zwracaj uwagę na prowadzenie kabli

Udarowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowaMobilność: działa bez kabli

Nie jest związany z gniazdkiem

Bateria działa tylko przez ograniczony czas

W kolejnych akapitach uzyskasz więcej informacji o tych gatunkach i miejmy nadzieję, że pomoże to w podjęciu właściwej decyzji.

Młoty obrotowe z zasilaniem sieciowym

Wiertarki udarowe z przewodem oferują wysoką wydajność i zazwyczaj oferują lepszy stosunek jakości do ceny. Jeśli chcesz wywiercić duży otwór, powinieneś wybrać mocniejszą przewodową wiertarkę udarową. Dopóki kabel ci nie przeszkadza i jest wystarczająco długi, nie jesteś w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z urządzeniem bezprzewodowym.

Hilti oferuje szeroką gamę przewodowych młotów obrotowych SDS-Plus i SDS-Max. Jeśli interesują Cię przewodowe młoty udarowo-obrotowe SDS-Max o różnych klasach wagowych, przeznaczone do długotrwałych prac związanych z wierceniem i dłutowaniem o dużej mocy, modele takie jak TE 50-AVR, TE 70-AVR lub jeden z najdroższych produktów Hilti modele, TE 70-ATC/AVR pasują do Ciebie. Jeśli szukasz kompaktowej młotowiertarki do lekkich prac związanych z dłutowaniem, to modele takie jak TE 1, TE 7, TE 3-C, TE 7-C lub nowy TE 30-AVR będą dla Ciebie interesujące.

bruzdownica obi

Akumulatorowa młotowiertarka

Zasadniczo zalety i wady akumulatorowej młotowiertarki są takie same jak w przypadku wszystkich innych narzędzi akumulatorowych. Zastąpienie kabla baterią sprawi, że praca będzie znacznie wygodniejsza. Nie jesteś przywiązany do gniazdka i nie musisz cały czas oglądać kabla. Jednak należy również wziąć pod uwagę wydajność. Albo masz wymienną baterię, albo praca musi zostać przerwana.

Podobnie jak przewodowe wiertarki udarowe, urządzenia Hilti dzielą się na urządzenia z uchwytami wiertarskimi SDS-Plus i te z SDS-Max. Jeśli interesują Cię akumulatorowe młotowiertarki SDS Plus (22 V i 36 V) do wiercenia w betonie i lekkich prac dłutowych, to modele TE 2-A22, TE 4-A22, TE 6-A36 lub nowy model TE 30-A36 są dla Ciebie interesujące.

Gdzie najlepiej kupić młotowiertarka Hilti?

Firma Hilti przywiązuje dużą wagę do obsługi klienta, co znajduje odzwierciedlenie również w cenach. Jeśli już zdecydowałeś się na młotowiertarka Hilti, radzimy zamówić ją bezpośrednio ze strony Hilti. Tam, jako klient Hilti, możesz wybrać niezbędną zawartość opakowania. Ponadto otrzymujesz tylko oryginalne części zamienne, 20-letnią gwarancję na produkt i do dwóch lat bezpłatnej konserwacji. Po wygaśnięciu darmowej fazy kwota kosztów naprawy jest ograniczona do maksymalnie 40% nowej ceny porównywalnego urządzenia.

W jakich cenach sprzedają młotowiertarki Hilti?

Hilti słynie z wysokiego segmentu cenowego. Ceny młotów obrotowych Hilti zaczynają się od 200 euro za przewodową młotowiertarkę SDS-Plus. Najdroższy model Hilti, TE 70-ATC/AVR, kosztuje 2500 euro.

RodzajCena £
Młotowiertarka SDS-Plusod 200€
Młotowiertarka SDS-Maxod 600€

Jakie są alternatywy dla młotowiertarki Hilti?

Wiertarki udarowe i młoty obrotowe wyglądają podobnie, ale mają dwie różne zasady działania. Wiertarka udarowa może pomóc tam, gdzie poddaje się klasycznej wiertarce lub wiertarko-wkrętarce. Hilti oferuje duży wybór różnych narzędzi wiertniczych, takich jak akumulatorowe wkrętarki udarowe, wiertarki akumulatorowe, wiertarki udarowe lub diamentowe wiertarki rdzeniowe.

wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Wiertarki akumulatorowe są używane głównie do wiercenia w drewnie lub murze. Beton komórkowy czy płyta gipsowo-kartonowa również nie stanowią dla niego problemu. Ale jeśli chodzi o beton, to niestety z wiertarką bezprzewodową nie ma szans, potrzebujesz do tego cięższego sprzętu – np. wiertarki udarowej lub wiertarki udarowej.

W porównaniu do wiertarki udarowej i wiertarki udarowej wiertarka akumulatorowa jest poręczna, mniejsza i łatwiejsza w obsłudze. Możesz też bardzo wygodnie pracować jedną ręką.

wiertarka udarowa

W porównaniu z młotem udarowym wiertarka udarowa ma wyższą częstotliwość udarową, co może powodować większy hałas. Wiertarka udarowa może być używana do wiercenia w drewnie lub płytach gipsowo-kartonowych. Ale jeśli chodzi o wiercenie w twardych materiałach, wiertarka udarowa, w przeciwieństwie do wiertarki udarowej, wymaga ogromnego wysiłku.

Wiertarka udarowa działa poprzez ruch obrotowy. Podczas gdy wiertarka udarowa wykonuje swój ruch udarowy za pomocą iglicy. Kolejną różnicą między dwoma wiertłami jest zużycie energii. Wiertarki udarowe oferują mniejszą moc w porównaniu do wiertarek udarowych.

hilti wiertarka

Co muszę wziąć pod uwagę podczas pracy z wiertarką udarową?

Hilti dba o swoich klientów i wyposaża swoje wiertarki w gumowany, antypoślizgowy uchwyt, który jest ważnym środkiem ochronnym dla Twojego bezpieczeństwa. Poniższe środki ostrożności pomogą Ci uniknąć potencjalnych obrażeń:

  1. Nie zapominaj, że podczas wiercenia wiertarką udarową nie musisz wywierać nacisku własnego ciała.
  2. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wiercenia w płytkach.
  3. Uważaj na połączenia okablowania. Najpierw upewnij się, że w obszarze, który ma być wiercony, nie ma przewodów elektrycznych ani wodociągowych.
  4. Upewnij się, że stoisz bezpiecznie. Praca na drabinie może prowadzić do tragicznych wypadków.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.hilti.at/c/CLS_CORDLESS_TOOLS_7123/CLS_CORDLESS_RTR_HAMMER_PLUS_7123

[2] https://www.myhomebook.de/service/bohrschrauber-schlagbohrmaschine-bohrhammer-ifferferential

[3] https://www.bohrhammer-tests.org/hilti-bohrhammer/

Źródło obrazu: Przegląd narzędzi/flickr.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty