Ostrzałka do wierteł: test i zalecenia

ostrzałka do wiertełOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

11Analizowane produkty

22zainwestowanych godzin

4badane badania

61zebrane komentarze

Narzędzia są często używane w domu, garażu lub ogrodzie. Często majsterkowicze mają podstawowe rzeczy, takie jak wiertarki lub wiertarki udarowe. Po pewnym czasie zwłaszcza wiertła w końcu się stępią. Szczególnie wiertła do metalu bardzo szybko się zużywają. Nie jest to jednak powód, aby bezpośrednio kupować nową wiertarkę. Są teraz ostrzałki do wierteł.

Dzięki testowi ostrzałki do wierteł 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć odpowiednią ostrzałkę. Jeśli masz wiertła do metalu, to urządzenie jest szczególnie odpowiednie dla Ciebie. Szlifują i ostrzą wiertło i pozwalają wierteł wiercić tak, jakby było kupione nowe. Naszym celem jest pomoc w podjęciu decyzji o zakupie, ponieważ precyzja, liczba obrotów i średnica różnią się w zależności od modelu. Wymieniliśmy dla Ciebie kilka kryteriów zakupu, które zdecydowanie powinieneś rozważyć.


podstawowe informacje w skrócie

 • Ostrzałki do wierteł są bardzo przydatne, ponieważ wydłużają żywotność wierteł. W szczególności wiertła do metalu bardzo szybko się tępią. Przy odpowiedniej pielęgnacji możesz również używać swojej ostrzałki do wierteł przez długi czas.
 • Stopień trudności w obsłudze takiego urządzenia jest różny i zależy od tego, czy jest to ostrzałka, czy stacja ostrząca. Jednak zostanie to wyjaśnione później.
 • Możesz kupić ostrzałkę do wierteł online lub w specjalistycznych sklepach. Przed zakupem zdecydowanie powinieneś porównać urządzenia, ponieważ stosunek ceny do wydajności jest różny.

Test ostrzenia wierteł: Ulubione redaktora

Ostrzałka do wierteł z najlepszą precyzją


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 04:45), inne sklepy (03.04.22, 12:46)

Dla szczególnie dobrego wyniku bardzo ważna jest precyzja. Proxxon 212000 BSG 220 nie tylko obraca się wokół własnej osi podczas ostrzenia, ale także podczas ruchów panoramowania. Potem przychodzi cięcie z tyłu. Szczególnie nadaje się do łatwego ponownego nawiercania wierteł krętych o średnicy 13 mm.

To urządzenie jest szczególnie ciekawe, ponieważ ma wbudowany ściągacz, dzięki czemu czyszczenie kamienia odbywa się za naciśnięciem przycisku. Waży również zaledwie 1,7 kg. Jeśli przywiązujesz dużą wagę do dokładnego wyniku, ta ostrzałka do wierteł jest dla Ciebie idealna.

Ostrzałka do wierteł: test i zalecenia

Ostrzałka do wierteł o najlepszym stosunku ceny do wydajności

Każda ostrzałka do wierteł oferuje inną jakość w cenie, która często nie oddaje jakości. Inaczej jest z tym modelem od Drill Doctor. Urządzenie oferuje zakres szlifowania 2,5 mm – 19 mm, a wstępne ustawienia można wykonać w kilka sekund. Dzięki temu urządzeniu proces szlifowania przypomina ostrzenie ołówka, ponieważ proces jest wymuszony.

To urządzenie może być dla Ciebie bardzo interesujące, jeśli szukasz bardzo lekkiego urządzenia (227g) i nie chcesz zajmować się zbyt długo instrukcją. Ta ostrzałka oferuje również szablon do sprawdzania kąta ostrza, a nawet umożliwia ostrzenie standardowych wierteł do kamienia.

Najlepsza ostrzałka do wierteł dla majsterkowiczów

Ostrzałka Drill Doctor 500x charakteryzuje się wszechstronnością. Nadaje się do wielu różnych obszarów zastosowań, takich jak stolarnie lub warsztaty. Zwłaszcza, że ​​swobodne mielenie urządzenia szlifierskiego można dowolnie regulować. Ponadto urządzenie jest bardzo dobrze wyposażone, na przykład zawiera diamentowy pierścień ślizgowy, uchwyt wiertarski lub klucz do piast i wiele innych.

Jest to bardzo wygodne dla osób, które chcą zacząć od razu. W opakowaniu znajduje się działająca płyta DVD, która pomoże Ci na początku, jeśli coś jest niejasne. Należy również wspomnieć, że silnik w tym modelu jest bardzo mocny, ponieważ ma 230 woltów, a tym samym oferuje mocne i niezawodne usługi.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem ostrzałki do wierteł

Co to jest ostrzałka do wierteł?

Wiele osób ma w domu wiertarki, które z czasem stają się stępione. W tym celu można użyć ostrzałki do wierteł. Pozwala to na precyzyjne ostrzenie tępego wiertła, co ma tę zaletę, że wiertło może być ponownie użyte i można kontynuować pracę bez konieczności kupowania nowego wiertła. Zasadniczo nadaje się do wszystkich wierteł do metalu.

Niestety nie każdy może nauczyć się ostrzyć z dnia na dzień, ponieważ osiągnięcie dobrego wyniku wymaga trochę praktyki. Niemniej jednak jest mniej skomplikowany i może się go nauczyć również początkujący. Aby uzyskać najlepszy wynik, należy jeszcze poświęcić trochę czasu, ponieważ potencjał urządzenia można w pełni wykorzystać tylko przy odpowiedniej obsłudze. Jest to pomocne, jeśli ostrzałka do wierteł posiada uchwyt.

Ostrzałka do wierteł-1

Dzięki ostrzałce do wierteł możesz naostrzyć swoje tępe wiertła i ponownie z nimi precyzyjnie pracować.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Karan Bhatia)

Ile kosztuje ostrzałka do wierteł?

Ceny ostrzałki do wierteł są bardzo zróżnicowane i zależą od kilku kryteriów zakupu. Jeśli chcesz, aby twoja ostrzałka do wierteł miała wiele kątów do ostrzenia, spodziewaj się, że będzie droższa niż te z mniejszą liczbą kątów do ostrzenia. Liczba obrotów również odgrywa rolę w cenie zakupu. Urządzenie ostrzące nie powinno być zbyt szybkie, ale mieć optymalną prędkość.

Bardzo ważnym punktem jest precyzja, która ma duży wpływ nie tylko na cenę, ale również na efekt końcowy. Niektóre ostrzałki do wierteł działają bardzo nieprecyzyjnie, ale są bardzo tanie. Zasadniczo nie można podać dokładnej ceny, ponieważ zależy ona również od producenta i wielu innych kryteriów. Niemniej jednak staraliśmy się przedstawić mały przegląd cen i producentów.

RodzajPrzedział cenowyproducent
Ostrzałka10 euro – 400 euroWestfalia, Holzmann, Bosch
stacja ostrzenia30 euro – 750 euroProxxon, Drill Doctor, Bernando Maschinen

Gdzie mogę kupić ostrzałkę do wierteł?

Ostrzałkę do wierteł można kupić w specjalistycznych sklepach na różnych stronach internetowych różnych dostawców. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się tym tematem, najlepiej odwiedzić sklep z narzędziami w Twojej okolicy. Personel może wtedy pomóc z pytaniami lub problemami. Jeśli masz już doświadczenie z urządzeniami do ostrzenia, możesz oczywiście zamówić również online. Polecamy następujące strony:

 • Amazonka
 • eBay
 • narzędziowiec
 • Rakuten

Na tych stronach znajdziesz różne temperówki w różnych przedziałach cenowych. Najlepiej używać naszych ulubionych lub najlepiej sprawdzonych produktów od sprzedawców internetowych jako przewodnika.

Ostrzałka do wierteł: test i zalecenia

Jakie są rodzaje ostrzałek do wierteł?

Ostrzałki do wierteł należą do szlifierek i umożliwiają precyzyjne ostrzenie końcówki wiertła. Dzięki łatwej obsłudze nawet nowicjusze mogą osiągnąć bardzo dobry wynik przy odrobinie praktyki.

Nie ma wielu różnic między ostrzarkami, poza tym, że niektóre z nich są albo ostrzarką, albo stacją ostrzącą. Mają one różne właściwości, które można przeczytać w poniższej tabeli.

Rodzajnieruchomości
OstrzałkaOstrzałka jest szczególnie łatwa w obsłudze i mniej precyzyjna, dlatego nadaje się tylko do otworów zgrubnych. Urządzenie jest niedrogie i można je również kupić w dyskontach.
stacja ostrzeniaStacja ostrzenia jest większa i wymaga nieco więcej praktyki. W zależności od modelu urządzenie oferuje inną jakość, jeśli jakość jest dobra, można również wykonać bardzo precyzyjne wiercenie.

Czy moja ostrzałka do wierteł powinna zawierać uchwyty?

w powyższej sekcji opisaliśmy dwa rodzaje ostrzarek do wierteł, chociaż nie ma oficjalnego rozróżnienia między ostrzarkami do wierteł. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę, czy maszyna jest wyposażona w uchwyt wiertarski, czy uchwyt wiertarski. Aby ułatwić Ci decyzję, w poniższej tabeli wymieniliśmy niektóre zalety i wady ostrzałki z uchwytem lub bez.

Ostrzałka do wierteł z uchwytem

Zalety
 • Dobrze nadaje się do precyzyjnego szlifowania
 • ostrożna regulacja
 • Nadaje się do wiercenia zgrubnego i precyzyjnego
niekorzyść
 • drogi
 • wymaga praktyki

Ostrzałka do wierteł bez uchwytu

Zalety
 • mniejszy
 • szybka obsługa
 • tani zakup
niekorzyść
 • brak dokładnych wyników
 • nadaje się tylko do wiercenia zgrubnego

Jakie są alternatywy dla ostrzałki do wierteł?

Istnieje kilka alternatyw dla ostrzałki do wierteł. Jeśli jesteś wykwalifikowanym rzemieślnikiem, możesz również użyć pilnika do praktycznego ostrzenia lub szlifowania wiertła do metalu. Zaletą jest to, że dokładniejsze wyniki można uzyskać ręcznie i nie ma ryzyka przegrzania wiertła. Jeśli chcesz naostrzyć wiertło HSS, powinieneś użyć pilnika diamentowego. W przeciwnym razie możesz również kupić uniwersalne urządzenie, które nie tylko może ostrzyć. Niebezpieczeństwo polega na tym, że wynik nie będzie dokładny.

Nie każdy jest sprawny technicznie, co nie jest dużym problemem. Istnieją centra ostrzące, które ostrzą i szlifują wiertła. Jednak za tę usługę trzeba zapłacić trochę pieniędzy, co na dłuższą metę nie jest tego warte. Jeśli nie chcesz tracić wysiłku na ostrzenie wierteł, to oczywiście dobrze jest od razu kupić nową wiertło, co z kolei wiąże się z nowymi kosztami.

Ostrzałka do wierteł-2

Możesz również ostrzyć wiertło bez użycia maszyny.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Nick Karkvounis)

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny ostrzarek do wierteł

pochodzenie

Przedział cenowy przy zakupie ostrzałki do wierteł jest bardzo duży. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej relacji ceny do wydajności, a przede wszystkim jakości maszyny. Istnieje wiele różnych ofert różnych producentów. Niektórzy z tych producentów bardzo często oferują wysokiej jakości ostrzarki. Niektórzy z tych producentów to na przykład:

 • Maszyny Bernando
 • wiertarka
 • Drwal

cięcie krzyżowe

W najlepszym przypadku urządzenie powinno również umożliwiać szlifowanie krzyżowe, ponieważ może to zoptymalizować nowe wiertła i zapewnić wiertłom dodatkowe krawędzie tnące. Szlifowanie krzyżowe zawęża również końcówkę wiertła, w której prawdziwy czubek jest szlifowany z lekko prostej linii. Dlatego wstępne ziarno jest raczej zbędne.

Szlif krzyżowy umożliwia bardzo precyzyjne wiercenie

W szczególności wiertła spiczaste centrują się, co ułatwia wiercenie. Tutaj szlifowana jest końcówka, która może wnikać bezpośrednio w materiał. Jeśli to szlifowanie nie zostanie wykonane, może się zdarzyć, że wiertło po prostu ślizga się po materiale, aż maszyna wbije się w urządzenie. Prowadzi to do wiercenia zgrubnego. Niestety, jeśli nastąpi błąd, wiertło nie nadaje się już do użytku i należy je zutylizować.

liczba obrotów i moc

Moc w watach pokazuje, jak mocny jest silnik, co jest bardzo ważne dla wydajności. Mocny silnik zapewnia stałą wydajność. Jeśli wiertło jest bardzo twarde, najlepsza jest bardzo mocna ostrzałka do wierteł. W najlepszym przypadku ma ona moc 800 watów. Jeśli jednak jest to wiertło miękkie, wystarczą urządzenia ostrzące o mocy 100 watów. Liczba obrotów nie może być zbyt duża, w przeciwnym razie metalowe wiertła mogą ulec uszkodzeniu podczas snu.

Jeśli jesteś nowicjuszem, powinieneś kupić ostrzałkę do wierteł o wydajności 2000 obr./min. Niektóre testy wykazały, że początkujący zbyt długo trzymają wiertło na ściernicy przy szybkim obrocie. Z kolei profesjonaliści mogą pracować również z urządzeniami o obrotach rzędu 7000 obr/min. Prędkości pomiędzy nimi są odpowiednie dla obu poziomów.

Liczba obrotów to jedno z najważniejszych kryteriów zakupu

średnica i kąt wiertła

Ostrzałki do wierteł mogą przyjmować tylko określone średnice. Szerokość pasma powinna wynosić od 3 do 13 cm. To wystarczy na obszar DIY. Jednak profesjonalne maszyny muszą również być w stanie obsłużyć mniejsze i większe wiertła. Jeśli pracujesz z wieloma różnymi wiertłami, warto kupić urządzenie o wielu średnicach wierteł, które można szlifować. Jeśli nadal jest taka potrzeba, możesz kupić urządzenie z najwyższej półki.

Wiele wierteł ma kąt 118°. Oznacza to, że urządzenia ostrzące mogą szlifować dokładnie pod tym kątem. W zależności od tego, co ma być ostrzone, zalecany jest inny kąt. Na przykład podczas ostrzenia twardych metali zalecany jest kąt 135°. Kupując wiertła kręte, należy upewnić się, że maszyna ma zarówno 118°, jak i 135°.

wymiary i waga

Wymiary i waga nie odgrywają istotnej roli przy zakupie ostrzałki do wierteł. Urządzenia ostrzące są zwykle lżejsze niż stacja ostrząca. Ich waga waha się od 1,5 kg do 2,5 kg. Urządzenia do ostrzenia i tak często są przymocowane do stołu lub stołu warsztatowego. Inaczej jest ze stacjami ostrzącymi, które mogą ważyć ponad 9 kg.

Uchwyt ma również wpływ na wagę i wymiary. Urządzenie z uchwytem waży więcej niż jeden uchwyt bez uchwytu i jest również większe. Wymiary to 110 x 130 x 196 mm i 160 x 230 x 180 mm. Zasadniczo powinieneś tylko upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca na urządzenie.

Rozmiar i waga nie powinny mieć większego wpływu na decyzję o zakupie.

precyzja

Wysoka precyzja to cecha, która odróżnia dobre urządzenie od mniej dobrego. To kryterium zdecydowanie powinno być brane pod uwagę. Za pomocą różnych urządzeń ostrzących można pracować na bardzo cienkich wiertłach i osiągać bardzo ostre kąty.

Większa prędkość generuje za dużo ciepła!

Optymalna prędkość wynosi zwykle poniżej 7000 obr./min. Prędkość 3500 obr./min jest wystarczająca dla majsterkowiczów, a większa prędkość jest bardziej odpowiednia dla profesjonalistów. Wszystko, co jest powyżej wymienionych liczb, jest już o wiele za szybkie i nie prowadzi do dobrego wyniku.

Ciekawostki: Interesujące fakty dotyczące ostrzarek do wierteł

Jak dbać o ostrzałkę do wierteł?

Zakup ostrzałki do wierteł powinien być opłacalny na dłuższą metę, dlatego konieczna jest również dobra pielęgnacja. Zawsze przechowuj urządzenie w suchym miejscu. Najlepiej nadaje się do tego garaż, piwnica lub pomieszczenie gospodarcze.

Czyszczenie urządzenia nie zajmuje dużo czasu. Po każdym użyciu najlepiej wyczyścić temperówkę wilgotną ściereczką. Jeśli przez jakiś czas nie używałeś ostrzałki do wierteł, mogą tworzyć się pozostałości, takie jak olej lub brud. Należy je natychmiast usunąć. Dlatego zawsze sprawdzaj stan maszyny przed jej użyciem.

Ostrzałka do wierteł-3

Przy odpowiedniej pielęgnacji możesz przedłużyć żywotność swojej ostrzałki do wierteł.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Blaz Erzetic)

Jak pozbyć się ostrzałki do wierteł?

Jeśli twoja ostrzałka do wierteł nie działa lub po prostu chcesz się jej pozbyć, musisz zwrócić uwagę na kilka punktów podczas jej utylizacji. Niedziałające urządzenie jest określane jako e-odpad. Możesz oddać ostrzałkę do wierteł w najbliższym punkcie zbiórki odpadów lub bezpośrednio na skład materiałów.

W zależności od miejsca zamieszkania obowiązują różne wymagania dotyczące utylizacji odpadów elektronicznych. Należy wziąć pod uwagę te wytyczne, ponieważ przy odpowiedniej utylizacji metale i inne surowce z maszyny mogą być ponownie użyte. Podczas utylizacji uwzględnia się również toksyny w maszynach.

Musisz właściwie zutylizować ostrzałkę do wierteł!

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.bghm.de/arbeitsschuetzer/praxishilfe/handlungshilfe-fuer-klein-und-mittelbetriebe/kfz-werkstatt/

[2] https://www.arbeitsbedarf24.de/blog/arbeitsschutz/arbeitsschutzclothing/work-clothing-car-mechanic/

Źródło obrazu: Kalinowski/ 123rf.com

 

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty