Wiertarka udarowa: test i zalecenia

Wiertarka udarowa: test i zaleceniaOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

14Analizowane produkty

41zainwestowanych godzin

ósmybadane badania

131zebrane komentarze

Jeśli chcesz wyremontować, przeprojektować mieszkanie lub wymienić mebel, szybko może się zdarzyć, że narzędzia z lokalnego warsztatu, takie jak wiertarka, osiągną swoje granice – na przykład, jeśli chcesz pracować na płytkach. Właściwym rozwiązaniem może być tutaj wiertarka udarowa.

W naszym teście młotowiertarki 2022 zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje na temat młotów obrotowych. Odpowiadamy na najważniejsze pytania, bardziej szczegółowo przedstawiamy różne rodzaje młotowiertarek i wyjaśniamy kryteria, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy zakupie.

spis treści


podstawowe informacje w skrócie

 • Młoty obrotowe umożliwiają wiercenie otworów w szczególnie twardych materiałach, kucie płytek lub pracę na całych ścianach.
 • Zasadniczo młotowiertarki są zróżnicowane w zależności od rodzaju napędu. Dlatego istnieją młoty obrotowe elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne. Typy są dostępne w różnych mocach i dlatego każdy z nich nadaje się do różnych prac i obszarów zastosowań.
 • Elektryczne młoty obrotowe są odpowiednie zarówno dla majsterkowiczów, jak i rzemieślników. Z drugiej strony pneumatyczne i hydrauliczne młoty obrotowe są zwykle potrzebne i używane tylko przez rzemieślników.

Test wiertarki udarowej: ulubione redaktora

Młot udarowo-obrotowy o najlepszym stosunku ceny do wydajności


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 03:46), inne sklepy (03.04.22, 12:47)

Elektryczny młot udarowo-obrotowy Bosch „PBH 2100 RE” przekonuje swoją niską wagą i dobrą jakością.

Obecnie około 84% wszystkich recenzji ocenia produkt pozytywnie.

Wielokrotnie podkreślane są następujące punkty:

 • Optymalne wiercenie
 • Nie za mocno
 • Wystarczające dla majsterkowiczów

Chcielibyśmy tutaj podkreślić niewielką wagę. Ponieważ praca nie jest tak męcząca i trwa dłużej. Jeśli pozostałe dwa aspekty są dla Ciebie również ważne, możesz przyjrzeć się bliżej temu młotowi obrotowemu.

Wiertarka udarowa: test i zalecenia

Wiertarka udarowa o największej mocy


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 14:05), inne sklepy (03.04.22, 12:47)

Elektryczny młot udarowo-obrotowy Bosch „GBH 2-28 F Professional” przekonuje stosunkiem ceny do wydajności i dobrą jakością.

Obecnie 98% wszystkich recenzji ocenia produkt pozytywnie.

Szczególny nacisk kładzie się zawsze na:

 • Wydajność dla wymagających prac związanych z majsterkowaniem
 • Nie za mocno
 • Optymalne wiercenie
 • Dobry stosunek jakości do ceny

Szczególnie chcielibyśmy podkreślić ponadprzeciętną wydajność produktu. Często mówi się, że z tą wiertarką udarową profesjonalna praca nie stanowi problemu. Pozostałe wymienione punkty są również specyficzne dla produktu i nie występują we wszystkich produktach konkurencji. Więc jeśli te punkty są dla Ciebie ważne, będziesz zadowolony z tej młotowiertarki.

Wiertarka udarowa: test i zalecenia

Najlepsza wiertarka udarowa dla początkujących

Ta młotowiertarka to początek w świecie młotów obrotowych w dobrej cenie. Dzięki trzem wydajnym funkcjom (wiercenie, wiercenie udarowe i dłutowanie) tym młotem można już wykonać wiele prac.

Sprzęgło przeciążeniowe zapewnia również idealne bezpieczeństwo podczas pracy. Młotek jest dostarczany w praktycznym etui. Wiertarka udarowa to idealny początek zadań i na pewno Cię zainspiruje.

Najlepsza wiertarka udarowa zapewniająca dobry komfort


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 14:05), inne sklepy (03.04.22, 12:47)

Elektryczny młot udarowo-obrotowy Makita „HR 2470” przekonuje swoją wygodą i dobrą jakością.

W chwili pisania tego tekstu około 85% wszystkich recenzentów pozytywnie ocenia produkt.

Wielokrotnie podkreślane są następujące rzeczy:

 • Optymalne wiercenie
 • Akcesoria również pasują do etui
 • Drugi uchwyt jest szybko regulowany

Podkreślamy każdy punkt, ponieważ wszystkie one są ważne dla pozytywnej decyzji zakupowej. Wiercenie daje świetne rezultaty i nie tylko sama wiertarka udarowa mieści się w obudowie. Jeśli cenisz sobie wymienione punkty, ten młot udarowo-obrotowy może być dla Ciebie.

Wiertarka udarowa: test i zalecenia

Poradnik: Pytania do przemyślenia przed zakupem młotowiertarki

Jak działa wiertarka udarowa?

Jeśli chcesz wiercić w twardej skale lub betonie, zalecana jest młotowiertarka z pneumatycznym mechanizmem udarowym. W tym przypadku łożysko wahliwe może poruszać tłokiem napędowym za pomocą silnika. Między tłokiem napędowym a latającym tłokiem znajduje się powietrze.

Jest to kompresowane przez ruch do przodu, który może wytworzyć ciśnienie. Dzięki tej sile swobodnie pływający tłok porusza się do przodu, uderzając w iglicę.

Impuls uderzenia od latających tłoków na iglicę może być przenoszony na narzędzie w uchwycie narzędziowym. Odbijając się od tłoka napędowego, rakieta odbija się w tym samym czasie.

W momencie, gdy tłok napędowy ponownie porusza się do przodu, lecący tłok porusza się w przeciwnym kierunku. To ponownie spręża powietrze. Ponieważ zgromadzono więcej energii, więcej mocy można przenieść na iglicę i narzędzie do aplikacji.

Poniższy film pokazuje, jak to działa graficznie.

Wiertarka udarowa: test i zalecenia

Co musi umieć wiertarka udarowa?

Zasadniczo pamiętaj: „Im wyższa moc, tym większą moc ma wiertło”. Ale to nie jedyna cecha, która decyduje o jakości. Większość młotów obrotowych może wykonać ponad 5000 uderzeń na minutę, niezawodne narzędzie powinno wykonać co najmniej do 4000 uderzeń.

Ponadto młot udarowo-obrotowy nie powinien być zbyt ciężki, aby praca nad głową nie była zbyt uciążliwa. Jeśli używasz wiertarek udarowych o wadze 2 kg, możesz bez problemu wiercić dłużej.

Oprócz podwójnej funkcji wiercenia i udaru nie powinno zabraknąć możliwości regulacji poziomów prędkości.

Jeśli chcesz wywiercić duże dziury, powinieneś użyć pierwszego biegu. Ponieważ jest to najmocniejszy, ponieważ prędkość jest bardzo niska. Z drugiej strony na drugim biegu wiercisz szybciej, ale z mniejszą mocą. Dlatego powinieneś go używać tylko wtedy, gdy chcesz wywiercić mniejsze otwory.

Jest to również kolejna zaleta wiertarki udarowej, jeśli można wyłączyć mechanizm udarowy. Oznacza to, że nie musisz kupować konwencjonalnej wiertarki.

Jeśli chcesz dłutować, wysoce zalecana jest wiertarka udarowa z funkcją zatrzymania obrotów.

Czy wiesz, że istnieją modele huśtawek z kontrą?

Wartości drgań są zredukowane do minimum przez przeciw-oscylator, który jest zamontowany w obudowie skrzyni biegów. Ułatwia to pracę wiertarki udarowej na stawach i zapobiega długotrwałym uszkodzeniom.

Jak prawidłowo używać wiertarki udarowej?

Powinieneś trzymać wiertarkę udarową na wysokości klatki piersiowej, aby uzyskać odpowiedni chwyt. Następnie ustawić prostopadle do ściany i wiercić bez uderzenia. Po znalezieniu podstawy maszyny możesz w razie potrzeby aktywować mechanizm perkusyjny. Zanim wiertarka udarowa się przegrzeje, należy kilkakrotnie kilkakrotnie wyciągnąć narzędzie z otworu.

Dzięki temu pył ​​wiertniczy można również lepiej usunąć, a do gwintu może dotrzeć chłodne powietrze. Jeśli wyciągasz wiertarkę udarową z wywierconego otworu, należy to robić zawsze, gdy się obraca. Jeśli wyciągniesz go, gdy się nie porusza, łatwiej o błędną ocenę.

Czy wiesz, że istnieją specjalne urządzenia śledzące?

Specjalne urządzenia lokalizujące pomagają sprawdzić przed rozpoczęciem wiercenia, czy na badanym terenie znajdują się przewody elektryczne, gazowe lub wodociągowe.

W jakim celu używasz wiertarki udarowej i jak sobie z tym radzisz?

W zależności od stanu ściany będziesz musiał użyć różnych kołków. Kołki są wymienione w poniższej tabeli:

kołektekstura ściany
Kołki do płyt gipsowo-kartonowych / kołki sprężynowegips lub płyta ścienna
kotwy do betonu komórkowegokamień dziura
kotwa rozprężnaMasywny mur z kamienia lub betonu

Aby uniknąć zbyt dużych otworów, należy użyć nieco mniejszego wiertła do materiałów porowatych.

Należy zwrócić uwagę nie tylko na wybór kołków, ale także na funkcję młota obrotowego na różnych ścianach:

materiałrekomendacje
tynk / drewnoUnikaj funkcji trafień
Cegła / kamień naturalny / lekki betonwiertarka udarowa
beton / żelbetMłotowiertarka

Które grupy zawodowe używają młota obrotowego?

Grupy zawodowe, które mają do wykonania betonowe prace budowlane i remontowe, młotowiertarki są idealnym narzędziem do codziennej pracy. Ale murarze pracujący dla instalatorów wody i gazu również nie mogą obejść się bez narzędzia.

Ślusarze, murarze, betoniarze czy elektrycy często stają przed wyzwaniem wiercenia w drewnie lub stali. Zwykle jest to około 35-52 mm, dlatego do takich zadań wystarczą modele do 10 kg.

Jakie typy i warianty są dostępne dla młotów obrotowych?

Młoty obrotowe różnią się głównie elektronicznymi, pneumatycznymi i hydraulicznymi młotami obrotowymi.

Najbardziej znanym wariantem jest prawdopodobnie elektroniczna wiertarka udarowa, którą można kupić w różnych cenach. Te wiertarki udarowe są od razu gotowe do użycia z wtyczką w gnieździe, obecnie wiele z nich ma również baterię w urządzeniu. Powinieneś używać tego typu wiertarki udarowej do materiałów mineralnych.

Jeśli wolisz cichszy i mniej wymagający w utrzymaniu instrument, zalecane są pneumatyczne wiertarki udarowe. Wadą jest to, że wymagają sieci sprężonego powietrza lub sprężarki, dlatego często można je znaleźć tylko na dużych budowach. Niemniej jednak na rynku dostępne są już elektroniczne wiertarki udarowe z pneumatycznymi mechanizmami udarowymi.

Jeśli wykonujesz masywne i rozległe prace w kamieniu lub betonie, młotowiertarki hydrauliczne są idealne. Są duże i wywierają ogromny nacisk na miejsce wiercenia.

Co kryje się za oznaczeniem systemy SDS i SDS max.?

Skrót SDS oznacza „dopasowanie na wtyk”. Firma Bosch rozwinęła ten system jako „Special Direct System” lub „Clamping by System”. Zasadniczo należy stosować oznaczenie dla wierteł lub wiertarek udarowych.

Oznacza to, że wiertła te można szybciej zastąpić specjalnie wyprodukowanymi rowkami.

Oznaczenie rowków można podzielić na trzy różne systemy SDS.
Należy tutaj rozróżnić, jak długie są i z jaką klasą wagową wiertarek udarowych są kompatybilne. Wiertła SDS Max zostały opracowane do wiercenia modeli powyżej 4 kilogramów.

Ile dżuli ma wiertarka udarowa?

Dżul to jednostka miary opisująca energię pojedynczego uderzenia. Mówiąc dokładniej, odpowiednia siła wywierana na obrabiany materiał przez uderzenie wiertarki udarowej.

W przypadku większych wiertarek udarowych można założyć, że wartość Joule jest bardzo wysoka. Profesjonaliści używają modeli o wydajności 2,5 dżuli. Niemniej jednak możesz dążyć do wartości między 1,5 a 3,5 dżuli. Jeśli jako pasjonat majsterkowiczów wykonujesz proste prace w domu i wokół niego, będziesz usatysfakcjonowany niską wartością Joule.

Jak czyścić wiertarki udarowe?

Jak przy każdym wierceniu, utworzy się luźny pył, który należy najpierw usunąć. Ważne jest, aby do wiertarki nie dostała się wilgoć, dlatego należy używać suchej szmatki. Przez cały okres użytkowania narzędzia to podstawowe czyszczenie należy wykonywać po każdym użyciu.

Jeśli między rowkami materiału znajduje się uporczywy kurz, można również użyć sprężarki sprężonego powietrza lub szczotki.

Jak nasmarować wiertarkę udarową?

Smar, którego używasz do młota obrotowego, zależy od rozmiaru i wydajności Twojego modelu. W większości instrukcji obsługi producent podaje zalecenia dotyczące smaru, którego należy użyć. Ale pamiętaj: im wyższa jakość modelu, tym ostrożniej należy wybierać smar.

Nie martw się jednak, jeśli nałożysz niewłaściwy smar na wiertarkę udarową. Ponieważ w ogóle nie wpływa to na funkcjonalność. Byłoby gorzej, gdybyś w ogóle nie smarował wiertarki udarowej.

Tłuszcz nie powinien być zbyt rzadki, ale też nie powinien być zbyt twardy. Jeśli tłuszcz jest zbyt płynny, ryzyko wycieku i zanieczyszczenia jest bardzo wysokie. Z drugiej strony, jeśli smar jest zbyt twardy, możesz wbić mechanikę w narzędzie i mieć problemy, jeśli chcesz otworzyć uchwyt wiertarski. Niebezpieczne dla uchwytu wiertarskiego może być również to, że smar zaczyna łuszczyć się lub nakładany jest nieregularnie.

W poniższej tabeli pokrótce pokazujemy, jakie smary są dostępne i do jakich wiertarek udarowych należy je stosować:

typ tłuszczuprzykładyMłotowiertarka
smar uniwersalnyWD 40, tłuszcze mleczne, karambaWiertarki udarowe w niższych przedziałach cenowych
Smary wysokiej jakościSmary toczne, smary do łożysk ślizgowych, smary do łożysk kulkowych, smary przekładnioweWysokiej jakości wiertarka udarowa
płynne smaryoleje hydrauliczne, oleje silnikoweSpecjalnie dla starszych modeli

Ile kosztuje wiertarka udarowa?

Wiertarka udarowa jest dostępna we wszystkich przedziałach cenowych ze względu na różne typy. Od niedrogich urządzeń dla początkujących lub domowych po bardzo drogie profesjonalne młoty obrotowe, wszystko jest wliczone w cenę.

Uważamy, że wysokie ceny są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w przypadku młota obrotowego bardzo ważna jest płynność pracy, bezpieczeństwo użytkownika, żywotność urządzenia, a także jakość pracy.

Możesz kupić niedrogie elektryczne młotowiertarki już od około 50 euro. Urządzenia te oferują niedrogi sposób, aby dowiedzieć się, jak korzystać z wiertarki udarowej i czy naprawdę warto dla Ciebie skorzystać z drogiej wiertarki udarowej.

Jeśli uważasz, że nie możesz obejść się bez wysokiej jakości elektrycznej wiertarki udarowej, możesz wydać nawet 1200 euro na naprawdę dobrą elektryczną wiertarkę udarową.

RodzajCena £
Elektryczna wiertarka udarowaok. 50-1 200 €
Pneumatyczna wiertarka udarowaod około 80 €

W zależności od producenta i wielkości pneumatyczny młot udarowo-obrotowy jest dostępny od 80 euro. Większe urządzenia również mogą kosztować około 1500 euro. Zawieszane pneumatyczne młoty udarowo-obrotowe są indywidualnie dopasowane do klienta, dlatego cena zawsze musi być uzgadniana indywidualnie.

W tej dziedzinie można znaleźć zarówno tanie i małe urządzenia do domu, jak i drogie i duże maszyny na plac budowy.

Młotowiertarka

Tania wiertarka udarowa kosztuje około 50 euro. Bardzo dobra elektryczna wiertarka udarowa może kosztować nawet 1200 euro. Przedział cenowy dla wiertarki pneumatycznej to 80-1500 euro.

Gdzie mogę kupić wiertarkę udarową?

W zależności od tego, na które aspekty zwracasz największą uwagę podczas dokonywania zakupu, masz kilka możliwości zakupu młotowiertarki. Dlatego możesz kupić wiertarkę udarową w supermarketach lub dyskontach, Bauhaus i sklepach specjalistycznych.

Zwłaszcza w sklepach z narzędziami i sklepach specjalistycznych możesz skorzystać ze specjalistycznych porad, które oczywiście nie są dostępne w supermarkecie lub dyskoncie. Masz również możliwość zakupu młota obrotowego przez Internet. Czy to na platformach oferujących towary używane, czy u dostawców internetowych, którzy sprzedają zupełnie nowe młoty obrotowe.

Możesz kupić wiertarkę udarową w następujących sklepach:

 • amazon.pl
 • ebay.pl
 • Hornbach
 • OBI
 • Metabo
 • Bosch

Następnie możesz wyraźnie porównać ceny poszczególnych dostawców w Internecie i ewentualnie skorzystać z osobistych porad od specjalistycznego handlu, aby znaleźć dla siebie odpowiednią młotowiertarka.

Którzy ważni producenci młotów obrotowych są tam?

Bosch jest jednym z wiodących producentów młotów obrotowych . Ponieważ oznacza jakość i niezawodność.

Bosch nie tylko produkuje narzędzia, ale także świadomie inwestuje w rozwój młotów obrotowych, aby stale ulepszać urządzenia. Niemiecka firma produkuje narzędzia dla profesjonalistów, ale także dla zwykłych majsterkowiczów. Wszyscy zyskują, niezależnie od budżetu.

Japońska firma Makita produkuje narzędzia od 1915 roku i od tego czasu jest w stanie wywalczyć sobie drogę na sam szczyt dzięki swoim wysokiej jakości urządzeniom. Wydajne silniki i wysokiej jakości obudowę można kupić w każdym przedziale cenowym.

Dzięki czerwonemu wzornictwu narzędzia Hiltiniezapomniane. Producent z Liechtensteinu był nawet w stanie przekonać swoich klientów jakością, dzięki czemu w niektórych krajach termin Hilti jest używany jako synonim młotowiertarek.

Szczególnie elektro-pneumatyczna młotowiertarka zdobyła bardzo dobrą pozycję na rynku i jest stałym towarzyszem wielu rzemieślników.

Czy mogę również wypożyczyć wiertarkę udarową?

Tak, jeśli chcesz, możesz wypożyczyć wiertarkę udarową w różnych placówkach. Są to w zasadzie i wyłącznie urządzenia dobrej jakości, które nie reprezentują towarów dyskontowych. W zależności od możliwości oferowane i wynajmowane są różne znane marki.

Ponieważ tak dobrej jakości wiertarki udarowe są stosunkowo drogie w zakupie, wypożyczenie takiego urządzenia może być dla Ciebie dobrą opcją. Jest to szczególnie przydatne, gdy wiertarka udarowa jest potrzebna tylko przez krótki czas i dlatego stały zakup nie byłby opłacalny.

Z tego, co wiemy, wiertarkę udarową można wynająć z następujących obiektów i wypożyczalni platform m.in.:

 • Boels
 • Wypożyczalnia materiałów budowlanych w Hornbach
 • OBI
 • Bauhaus
 • ebay.pl
 • miet24.de

Jakie akcesoria są dostępne dla młotowiertarki?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją różne wiertła, dłuta, odkurzacze lub przedłużenia wierteł do młota obrotowego. Jednak wybór osprzętu może się różnić w zależności od producenta i typu wiertarki udarowej.

Praca z wiertarką udarową powoduje powstawanie dużej ilości pyłu. Możesz go złapać i odessać za pomocą odkurzacza, co ułatwia pracę, ponieważ masz wyraźny widok i nie wdychasz kurzu.

W zależności od sytuacji możesz potrzebować przedłużenia do młota obrotowego, aby zapewnić płynny przepływ pracy. Do tego służą przedłużenia wierteł, na które można następnie nałożyć odpowiednią nasadkę do wiertła lub nasadkę dłuta, dzięki czemu można np. wiercić jeszcze głębiej w ścianie.

Nasadki do wierteł i nasadki dłutowe są zróżnicowane nie tylko ze względu na średnicę i szerokość, ale także według różnych typów:

Wiertłanasadki dłuta
Świdry do śniegu i gruzuszpiczaste dłuto
wydrążone wiertłopłaskie dłuto
wiertło dzwonowedłuto kanałowe

Jaka jest różnica między wiertarką udarową a wiertarką udarową?

Chyba najbardziej widoczna różnica polega na wielkości obu urządzeń. Wiertarka udarowa jest stosunkowo mała i poręczna, a wiertarka udarowa jest dość duża. Ponadto różnica polega na różnych funkcjach obu maszyn.

W młocie obrotowym sterownik napędu napędza tłok, który z kolei wprawia w ruch iglicę. Powoduje to ruch udarowy wiertarki udarowej.

Wiertarka udarowa pracuje z przeciwciśnieniem, co powoduje, że tarcze zębate stale uderzają o siebie. W ten sposób wiertarka udarowa osiąga ruch podczas wiercenia udarowego. Z tego powodu praca z wiertarką udarową jest również znacznie bardziej wyczerpująca, ponieważ musisz samodzielnie wywierać przeciwciśnienie dla ruchu wiertarki udarowej.

W przypadku wielu wiertarek udarowych można również osobno włączyć mechanizm udarowy. Jeśli chcesz używać urządzenia na miękkim materiale, takim jak drewno, raczej nie powinieneś używać wiertarki udarowej.

Zamiast tego chwyć za wiertarkę udarową i pozostaw mechanizm udarowy wyłączony, aby nie zniszczyć miękkiego materiału. To samo dotyczy pracy, w której trzeba pracować niezwykle precyzyjnie i czysto.

Dlatego powinieneś kupić wiertarkę udarową lub wiertarkę udarową według następujących kryteriów:

 • rozmiar
 • Zasada działania
 • wysiłek
 • precyzja

Młotowiertarka

Ostrze wiertła kruszy materiał pod wpływem impulsu udarowego. Wytaczak jest przesuwany po każdym uderzeniu, aby krawędź skrawająca nie zakleszczyła się.

Decyzja: Jakie są rodzaje wiertarek udarowych i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Zasadniczo młoty obrotowe są zróżnicowane w zależności od różnych typów napędu. Istnieją dwa różne rodzaje wiertarek udarowych:

 • Elektryczna wiertarka udarowa
 • Pneumatyczna wiertarka udarowa

Ponieważ każdy z tych typów ma za sobą inny rodzaj napędu, każdy typ ma swoje zalety i wady. W zależności od tego, gdzie chcesz używać swojej wiertarki udarowej i jakie inne rzeczy są dla Ciebie ważne w tym kontekście, odpowiedni będzie dla Ciebie inny typ wiertarki udarowej.

W następnej sekcji chcielibyśmy pomóc Ci dowiedzieć się, jaki typ młota obrotowego jest dla Ciebie najlepszy. Przedstawimy Państwu wymienione powyżej rodzaje wiertarek udarowych oraz wyjaśnimy ich zalety i wady.

Jak działa pneumatyczny młot udarowo-obrotowy i jakie ma zalety i wady?

W pneumatycznej młotowiertarce medium napędowym jest sprężone powietrze. Zawory kulowe lub zawory listwowe określają dopływ sprężonego powietrza, a tym samym ruch tłoka względem młota.

Ten młotek uderza następnie w trzonek wytaczaka. W połączeniu z urządzeniem do konwersji elementu młotkowego, które powoduje obrót elementu, a tym samym żerdzi wiertła, w przypadku trwałego odbicia, w danym materiale można wybić otwór.

Ze względu na różne konstrukcje, pneumatyczny młot udarowo-obrotowy może być używany zarówno przez majsterkowiczów, jak i pracowników budowlanych na dużym placu budowy.

Zalety
 • Wysoka wydajność
 • Nadaje się dla majsterkowiczów i dużych placów budowy
 • Wymień wiertło, a nie całe urządzenie
 • Dostępne różne załączniki
 • Nie jest wymagana ludzka moc
niekorzyść
 • W przypadku ciężkich typów wymagany jest wózek
 • Tym samym droższy transport
 • wymagana sprężarka
 • Wysokie koszty akwizycji

Ze względu na średnią moc pneumatycznego młota udarowo-obrotowego, która różni się nieznacznie w zależności od typu maszyny, nadaje się ona zarówno do majsterkowiczów, jak i do pracy na dużych budowach. W przypadku stosunkowo mocniejszych pneumatycznych młotów obrotowych wymagany jest wózek, za pomocą którego młot obrotowy jest trzymany i kontrolowany.

Ponadto, z pneumatyczną wiertarką udarową, nie trzeba używać żadnego ludzkiego wysiłku poza trzymaniem maszyny. W przypadku pneumatycznych młotów obrotowych, które są utrzymywane na wózku, w ogóle nie trzeba przykładać żadnej siły.

Jednak zawsze wymagana jest sprężarka. Odpowiada za wytwarzanie sprężonego powietrza potrzebnego do pneumatycznej wiertarki udarowej, ponieważ jest ona napędzana tylko sprężonym powietrzem.

Możesz również kupić szeroką gamę przystawek do pneumatycznej wiertarki udarowej. Na przykład możesz dłutować i wiercić otwory o różnych rozmiarach. Ze względu na bezpośredni kontakt z materiałem wiertniczym, nasadki zużywają się szybciej niż sama maszyna, co oznacza, że ​​wystarczy wymienić tylko nasadki, a nie całą wiertarkę udarową, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

W jaki sposób napędzana jest elektryczna młotowiertarka i jakie są jej zalety i wady?

Elektryczna wiertarka udarowa jest napędzana małym silnikiem elektrycznym w urządzeniu i może pracować zarówno na prąd, jak i na akumulator. Ruch obrotowy małego silnika elektrycznego jest przekształcany przez łożysko napędowe w ruch podnoszący.

Ta zasada wprawia tłok w ruch. Jeśli tłok porusza się do tyłu, powstaje podciśnienie, które przesuwa rakietę do tyłu. Jeśli tłok zostanie następnie ponownie przesunięty do przodu, kij zostanie szarpnięty do przodu. To następnie uderza w tak zwaną iglicę, która powoduje ruch elektrycznej wiertarki udarowej.

Zalety
 • Wysoka wydajność
 • Niezależny od elektryczności (zasilany bateryjnie)
 • Wymień wiertło, a nie całe urządzenie
 • Dostępne różne załączniki
 • Nie jest wymagana ludzka moc
niekorzyść
 • Zależna od energii elektrycznej (zasilana)
 • Lub kup generator
 • Wysokie koszty akwizycji

Dzięki stosunkowo małej mocy elektryczna wiertarka udarowa jest idealna dla majsterkowiczów i mniejszych prac na budowach. Ponadto nie potrzebujesz dodatkowego wózka do elektrycznej młotowiertarki.

Mając elektryczną wiertarkę udarową jesteś oczywiście zależny od prądu lub musisz kupić dodatkowy generator, aby móc pracować z elektryczną wiertarką udarową w podróży. Z drugiej strony elektryczna młotowiertarka zasilana akumulatorem jest niezależna od źródła zasilania.

Należy jednak pamiętać, że bateria w końcu się wyczerpie i trzeba będzie ją naładować lub że w sytuacji awaryjnej masz w pobliżu zapasową baterię. Należy również pamiętać, że urządzenie zasilane bateryjnie jest nieco cięższe niż urządzenie zasilane z sieci ze względu na wagę baterii.

Nawet w przypadku elektrycznej wiertarki udarowej masz do wyboru kilka nasadek. Za pomocą różnych wierteł można wiercić zarówno małe, jak i duże otwory, a za pomocą innej przystawki można dłutować.

Ponieważ nasadki stykają się z przebijanym materiałem, a nie z samą maszyną, również szybciej się zużywają. Z bardzo niedrogimi elektrycznymi młotami obrotowymi, takimi jak dyskont, możesz cieszyć się samym urządzeniem tylko przez krótki czas.

Elektryczna wiertarka udarowa to wiertarka udarowa, którą prawdopodobnie większość ludzi ma na myśli, myśląc o wiertarce udarowej. Jednak elektryczna wiertarka udarowa jest prawie zawsze mylona z pneumatyczną wiertarką udarową.

Wynika to z następującej terminologii: Typy napędów dwóch młotów obrotowych są elektryczne i pneumatyczne. Jednak ze względu na opisane podciśnienie elektryczna wiertarka udarowa posiada elektropneumatyczny mechanizm udarowy.

Jednak ze względu na to samo pojęcie pneumatyczne , typ napędu i typ mechanizmu udarowego są zamienione i dlatego elektryczny młot udarowo-obrotowy jest często mylony z pneumatycznym młotem obrotowym.

Młotowiertarka

Elektryczna wiertarka udarowa jest napędzana małym silnikiem elektrycznym w urządzeniu i może pracować zarówno na prąd, jak i na baterie.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny młotów obrotowych

W następnej sekcji chcielibyśmy pokazać, jakie czynniki można wykorzystać do porównania i oceny młotów obrotowych. Ułatwi Ci to później oszacowanie, które urządzenie jest dla Ciebie najlepsze.

Podsumowując, są to:

 • występ
 • Waga
 • Maksymalna prędkość biegu jałowego
 • Maksymalna liczba skoków na biegu jałowym
 • klaps
 • siła wiercenia w materiale
 • Uchwyt na narzędzia
 • ogranicznik głębokości
 • drugi uchwyt
 • funkcja dłuta
 • obsługiwanie
 • Paczka baterii
 • długość kabla
 • Wygląd i projekt
 • Dodatkowy zakres dostawy

Poniżej możesz dokładnie przeczytać, na czym polegają poszczególne kryteria zakupu i jak możesz je dla siebie sklasyfikować.

występ

Nominalna moc wejściowa wiertarek udarowych w ostatnich latach rośnie coraz bardziej, ponieważ rośnie również moc zwykłych wiertarek, a producenci młotów w naturalny sposób chcą się wyróżniać na tle wiertarek.

Ponadto wzrosły również konstrukcje z czystej stali i konstrukcje betonowe w domach. Na przykład starsze, niższej klasy wiertarki udarowe, które dobrze nadawały się do konstrukcji kamiennych, nie są już przeznaczone do nowych konstrukcji betonowych i stalowych.

Dlatego obecnie elektryczne i pneumatyczne młoty udarowo-obrotowe mają zawsze co najmniej znamionową moc wejściową 700 watów, dzięki czemu nadają się do wszystkich materiałów i obszarów zastosowań. 

Waga

Wiertarka udarowa niesie ze sobą duży ciężar. Większość młotów obrotowych waży od 2,0 do 6,0 kilogramów. Musisz więc jasno określić, jak długo chcesz pracować z młotem obrotowym.

Na dłuższą metę praca z tak ciężkim młotem obrotowym jest bardzo wyczerpująca i wyczerpująca. Ogólnie rzecz biorąc, elektryczna wiertarka udarowa jest najlżejsza. Należy jednak zwrócić uwagę, czy elektryczna wiertarka udarowa jest zasilana z sieci, czy z akumulatora.

W przypadku elektrycznego młota udarowo-obrotowego zasilanego akumulatorem w grę wchodzi również ciężar stosunkowo ciężkiego akumulatora. Wiertarka pneumatyczna może być generalnie cięższa, ponieważ urządzenia z wyższych przedziałów cenowych są również znacznie większe.

Maksymalna prędkość biegu jałowego

Prędkość odgrywa ważną rolę, zwłaszcza przy obrotach mechanicznych. Prędkość wskazuje liczbę obrotów na minutę. Prędkość wskazuje zatem liczbę obrotów młota obrotowego.

Jednak w przypadku młotów obrotowych prędkość bez obciążenia odgrywa podrzędną rolę, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, ważniejsze są ruchy udarowe lub uderzające. Głównym celem ruchu obrotowego młotowiertarki jest usunięcie brudu i kurzu z wywierconego otworu.

Dla porównania, prędkość biegu jałowego jest znacznie bardziej decydująca i ważna dla czystej wkrętarki akumulatorowej, ponieważ ruchy młotka i uderzania są mniej ważne. Tutaj znacznie ważniejszy jest ruch obrotowy urządzenia.

Maksymalna liczba skoków na biegu jałowym

Ilość ciosów ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku uderzania lub uderzania w urządzenia mechaniczne. Wskazuje liczbę uderzeń, które docierają do przodu danego urządzenia.

Liczba uderzeń bez obciążenia odgrywa ważną rolę w młotach obrotowych. Ponieważ uderzenie lub uderzenie młota obrotowego jest charakterystyczne dla postępu pracy z młotem obrotowym. Ponieważ zależy to głównie od uderzeń w beton, stal lub inny materiał.

Optymalna częstotliwość udarów na biegu jałowym młotowiertarki wynosi od 4000 do 5000 uderzeń na minutę. Liczba uderzeń nie zależy od typu napędu danej wiertarki udarowej. Nie ma więc znaczenia, czy młot udarowo-obrotowy jest zasilany elektrycznie czy pneumatycznie.

klaps

Siła uderzenia wiertarki udarowej podawana jest w dżulach. Im wyższa liczba Joule’a, tym większa moc wiertarki udarowej. W zależności od tego, co chcesz zrobić z wiertarką udarową, wystarczy wiertarka udarowa o mniejszej mocy udaru lub wiertarka udarowa o większej mocy udaru.

Dlatego nie można ogólnie powiedzieć, ile dżuli powinien mieć młot obrotowy. Jeśli majsterkowicz chce dołączyć np. obrazek, w zupełności wystarczy młot obrotowy o energii 1,5 – 3,5 dżuli. Większa siła wymaga wówczas większej praktyki z urządzeniem i większej rutyny w procesie pracy.

Jeśli jednak chcesz usunąć duże ilości płytek, lepsza jest wyższa moc, ponieważ praca jest wykonywana szybciej. Jeśli jednak zależy Ci na precyzji pracy, powinieneś raczej użyć wiertarki udarowej o mniejszej sile udaru.

siła wiercenia w materiale

W przypadku młotowiertarek zawsze podana jest maksymalna siła wiercenia, jaką można osiągnąć. Jako wytyczne w tym zakresie wymienia się beton, stal i drewno. Największe siły wiercenia można osiągnąć w drewnie. Często wymienianą wartością jest maksymalna głębokość wiercenia 30 milimetrów.

W stali można osiągnąć tylko najmniejszą siłę wiercenia. O ile nam wiadomo, maksymalny zalecany rozmiar wiertła to niezmiennie 13 milimetrów. W przypadku betonu wartości od 20 do 28 milimetrów są bardziej pośrodku maksymalnych osiągalnych sił wiercenia.

Ten rozkład wynika głównie z odpowiedniej twardości materiału. Stal jest najtwardsza, a drewno najdelikatniejsze. Ponadto rodzaj napędu młotowiertarki, czy to elektryczny, czy pneumatyczny, nie ma wpływu na moc wiercenia, która ma być osiągnięta.

Młotowiertarka

Praca z młotem obrotowym może być często bardzo głośna i przeszkadzać innym współlokatorom lub sąsiadom. Jednak głośność została już zmniejszona ze 125 do 108 dB(A). (Zdjęcie: OpenClipart-Vectors / pixabay.com

Uchwyt na narzędzia

Ze względu na rosnącą w tym czasie popularność elektrycznych wiertarek udarowych, poszczególni producenci opracowali również różne systemy chwytów wiertarskich i oprawki narzędziowe. Te nie były ze sobą kompatybilne. Firma Bosch jako pierwsza opracowała wiertła, które pasują również do wiertarek udarowych firmy Hilti.

Przez lata powstały różne warianty tych systemów. Wariant, który odniósł największy sukces to SDS-plus. Umożliwia szybką wymianę dłut i wierteł bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.

Ten system SDS-plus może być używany niezależnie od typu wiertarki udarowej i przyczynia się do płynnego przebiegu pracy.

ogranicznik głębokości

Często zdarza się, że podczas wiercenia młotem obrotowym konieczne jest utrzymanie określonej głębokości. Możesz użyć ogranicznika głębokości, aby ustawić wymiar, jaki będzie miał wtedy otwór.

Na przykład w ścianie mogą znajdować się przewody elektryczne lub rury wodociągowe, których nie wolno w żaden sposób uszkodzić. Tutaj ogranicznik głębokości jest optymalnym rozwiązaniem, aby nie zbliżać się zbytnio do linii energetycznych i wodociągów.

Większość młotowiertarek ma zintegrowany ogranicznik głębokości, niezależnie od ich typu. W niektórych przypadkach może się również zdarzyć, że odsysanie pyłu ma zintegrowany ogranicznik głębokości. Jeśli tak nie jest, możesz również osobno zamówić ogranicznik głębokości lub skorzystać z przyklejonej linijki.

drugi uchwyt

Wiertarka udarowa wielokrotnie powoduje odrzut podczas użytkowania, co jako użytkownik musisz zrekompensować. Druga ręka jest do tego idealna. Sterowanie maszyną jest o wiele bardziej ukierunkowane i dokładne, jeśli możesz prowadzić wiertarkę udarową obiema rękami. Zapewnia to znacznie większą stabilność i zapewnia czysty wynik pracy.

Co więcej, masz większe bezpieczeństwo dzięki bardziej ukierunkowanej kontroli nad urządzeniem.Młot udarowo-obrotowy ma dużą moc i podczas pracy z młotem obrotowym powstaje dużo brudu i kurzu. Kurz i brud, które są wyrzucane, mogą zatem oznaczać, że nic nie widać lub drogi oddechowe są zablokowane.

Szczególnie w takich sytuacjach może być trudno poradzić sobie z mocą młota obrotowego. W tym przypadku pomocny może być uchwyt drugiej ręki, ponieważ nie tracisz kontroli nad urządzeniem tak łatwo pomimo trudnych okoliczności.

funkcja dłuta

Jeśli chcesz wiercić szybko i bez większego wysiłku, nie powinno zabraknąć funkcji dłuta. Za funkcję dłutowania odpowiada funkcja zatrzymania obrotów w młotowiertarce. Dzięki tej funkcji rotacja jest dezaktywowana i działa tylko mechanizm wybijający.

Dzięki funkcji dłutowania w wiertarce udarowej można wykonywać proste prace związane z dłutowaniem, co jest bardzo pomocne na przykład przy pracach rozbiórkowych.

obsługiwanie

Zanim kupisz wiertarkę udarową, powinieneś trzymać ją w dłoni, zanim ją kupisz. Czasami masz nawet możliwość przetestowania modelu. W każdym razie nie należy ryzykować utknięcia lub zranienia się niewłaściwym młotem obrotowym. Przy zakupie ważne jest, aby maszyna dobrze leżała w dłoni.

Ponadto funkcje młotowiertarki powinny być łatwe w użyciu i nie powinny być łatwe do zmiany podczas wiercenia.

Paczka baterii

Chcąc kupić młot udarowo-obrotowy z akumulatorem należy przy wyborze zwrócić uwagę na czas ładowania i czas pracy. Wiertarki udarowe, które nas przekonały, mają pojemność baterii co najmniej 3 ampery na godzinę.

Ładowarka do akumulatora powinna mieć zabezpieczenie przeciwzwarciowe oprócz zabezpieczenia przed przegrzaniem. Ważne jest wyłączenie końca ładowania i sygnalizacja uszkodzonych akumulatorów.

długość kabla

Aby móc beztrosko pracować, kabel Twojej młotowiertarki powinien mieć co najmniej 2 metry długości. Jeśli okaże się, że jest niższy, możesz rozszerzyć kabel za pomocą przedłużacza. Należy upewnić się, że waga wiertarki udarowej wzrasta ze względu na dłuższy kabel.

Wygląd i projekt

Poza kolorystyką i logo młoty obrotowe prawie się nie różnią. Ponieważ wszystkie mają typowy kształt pistoletu. Rękojeść powinna być praktycznie ukształtowana tak, aby nie była zbyt uciążliwa w dłoni. Najlepiej jest ergonomicznie gumowany, dzięki czemu młotowiertarka idealnie leży w dłoni, a wibracje są pochłaniane podczas pracy.

Dodatkowy zakres dostawy

Dodatkowy zakres dostawy zapewnia dodatkowy komfort i dodatkowe akcesoria do wiertarki, która jest wliczona w cenę i dlatego nie ma dalszych kosztów za te elementy w dłuższej perspektywie.

Możesz chronić swój młot obrotowy przed brudem i nieestetycznymi zadrapaniami, zawsze umieszczając go prawidłowo w etui. Ułatwia również przenoszenie młota obrotowego z miejsca na miejsce lub bez wahania przekazywanie go znajomym. Taka walizka jest zazwyczaj zawsze dołączona do zakupu.

Ponadto czasami dołączany jest mały zestaw wierteł. Nasadki dłuta są mniej powszechne. W zasadzie jednak usługa ta nie ma nic wspólnego z samym typem wiertarki udarowej.

Możesz więc zacząć od razu, gdy młotowiertarka dotrze do Twojego domu i nie musisz zamawiać niczego dodatkowego ani jechać na własną rękę do najbliższego sklepu z narzędziami.

Ciekawostki: Ciekawe fakty dotyczące młotów obrotowych

Jak silny jest wpływ ciężaru na młot udarowo-obrotowy?

Jeśli trzymasz w ręku wiertarkę udarową o wadze 5 kg lub więcej, to są one odpowiedzialne za zrzucenie tynku lub inną ciężką pracę. Trzymasz je poziomo lub są przeznaczone do dłutowania na ziemi.

Należy również pamiętać, że wysoka wydajność często powoduje wzrost masy wiertarki udarowej.

Jakich środków bezpieczeństwa muszę przestrzegać podczas pracy z młotem obrotowym?

Przed przystąpieniem do wiercenia należy zaopatrzyć się w okulary ochronne, rękawice, maskę na twarz oraz, jeśli to konieczne, ochronniki słuchu dla własnego bezpieczeństwa.

Należy również upewnić się, że na terenie wiertni pod ziemią nie ma przewodów elektrycznych, wodnych ani gazowych.

Linie energetyczne biegną w ścianie poziomo i pionowo, należy zwrócić szczególną uwagę na gniazdka. Nie powinieneś wiercić:

 • 15 do 45 cm poniżej sufitu i nad podłogą
 • 10 do 30 cm przy oknach, ościeżnicach i narożnikach pomieszczeń

Aby mieć 100% pewności, należy wyłączyć zasilanie w pokoju i użyć przedłużacza z sąsiedniego pokoju.

Niezbędne nasadki: dłuta spiczaste, dłuta płaskie i inne

Potrzebujesz ostrego dłuta , jeśli chcesz na przykład dopracować drobne szczegóły lub wbić głęboko i szybko w materiał. To mocowanie ma końcówkę punktową, która jest poszerzona stożkowo do trzonu.

Za pomocą dłuta kanalizacyjnego można układać kable pod tynkiem po remoncie lub remoncie. Ponieważ dłuto ma na końcu kształt kanału, może ślizgać się po materiale jak wyżłobienie.

Jeśli chcesz oderwać stare płytki, możesz użyć płaskiego dłuta . W zależności od szerokości obszaru u góry można również wykonać inne prace dłutowe.

Powoli otwierające się boki umożliwiają rozłupywanie najtwardszych materiałów za pomocą dłuta rozłupującego . Ze względu na zakrzywiony bok siła rozłupywania podczas wbijania w materiał jest bardzo duża.

Wiertło do betonu jest dostępne z 2 lub 4 bokami z przodu oraz w różnych długościach i szerokościach. Jednak nie można nim wiercić żelbetu. Do tego będzie potrzebna wielofunkcyjna wiertarka . Minusem jest to, że pracujesz wolniej, ale możesz wiercić w metalu i betonie.

Do dużych otworów w betonie i kamieniu potrzebujesz wiertła. To mocowanie jest również znane jako wiertło do otworów rdzeniowych i przypomina piłę, która wycina koło. W związku z tym, kiedy wiercisz, dostajesz wnętrze lub rdzeń.

Jakie są alternatywy dla pneumatycznych i elektrycznych młotów obrotowych?

Alternatywnie profesjonaliści pracują również z hydraulicznymi wiertarkami udarowymi. Najważniejszą zaletą młotowiertarki hydraulicznej jest to, że dzięki zastosowaniu płynu hydraulicznego, takiego jak specjalny olej mineralny, woda itp., maszyna może mieć ogromną moc.

Daje to możliwość, na przykład podczas pracy na dużym placu budowy, szczególnie szybkiego wiercenia dużych otworów w odpowiednim materiale.

Medium napędzające, płyn hydrauliczny, napędza tłok, który uderza w młot. Młot ten następnie uderza w trzpień żerdzi wiertniczej, co wywołuje typowy ruch młota obrotowego.

Zalety
 • Bardzo wysoka wydajność
 • Nie zależny od energii elektrycznej
 • Wymień wiertło, a nie całe urządzenie
 • Dostępne różne załączniki
 • Nie jest wymagana ludzka moc
niekorzyść
 • wymagany przewóz
 • Ciężkie co najmniej 150 kg
 • Może zależeć od temperatury
 • Nie nadaje się dla majsterkowiczów
 • Wysokie koszty akwizycji

Ze względu na obszary zastosowania, takie jak duże place budowy, hydrauliczna młotowiertarka zapewnia wyjątkowo wysoką wydajność, dzięki czemu może przewiercać twarde materiały, takie jak kamień, beton czy drewno. Oczywiście osiąga to z jednej strony poprzez rodzaj napędu z drugiej strony, ale także poprzez wielkość urządzenia.

Wraz z rozmiarem jest również duża waga i bardziej skomplikowany transport młota obrotowego. Ponieważ w połączeniu z wysoką wydajnością i dużą wagą, hydrauliczna wiertarka udarowa jest używana tylko z wózkiem, który również musi być transportowany.

Zaletą jest to, że nie musisz w ogóle wywierać żadnej siły, ponieważ wózek trzyma i kontroluje wiertarkę udarową. Wszystko, co musisz zrobić, to obsługiwać maszynę. Płyn hydrauliczny umożliwia pracę hydraulicznej wiertarki udarowej niezależnie od źródła zasilania.

Jednak w wyższych temperaturach konsystencja płynu hydraulicznego może się zmienić, co oznacza, że ​​nie można już osiągnąć pełnej wydajności lub urządzenie może działać nieprawidłowo.

Do młotowiertarki hydraulicznej dostępne są różne przystawki, które pozwalają na inny sposób pracy. Oprócz różnych wierteł można również dołączyć dłuto.

Ze względu na różne nasadki zużywają się one szybciej niż sama wiertarka udarowa, co ułatwia wymianę nasadek i nie trzeba od razu kupować całej nowej wiertarki udarowej, która jest dla Ciebie zdecydowanie tańsza.

Żywotność młotowiertarki hydraulicznej oczywiście różni się w zależności od producenta i zależy od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na takie urządzenie.

Należy jednak pamiętać, że takiej hydraulicznej wiertarki udarowej nie można kupić w normalnych sklepach, takich jak Hornbach lub OBI, ale można ją zamówić u odpowiedniego specjalnego producenta lub partnera handlowego w Internecie.

Hydrauliczna wiertarka udarowa może być bardzo kosztowna ze względu na swoje rozmiary i dominujące zastosowanie na placach budowy. Możesz kupić taką hydrauliczną wiertarkę udarową od 3000 euro.

Duże urządzenia obsługiwane ręcznie mogą kosztować nawet 60 000 euro. Nawet większe hydrauliczne wiertarki do skał i hydrauliczne wiertarki do skał montowane na statywie są wyceniane na zamówienie i dlatego zawsze są wyceniane na żądanie.

Gdzie mogę naprawić moją zepsutą młotowiertarkę?

Zasadniczo możesz zlecić naprawę wiertarki udarowej u odpowiedniego producenta. Niezależnie od tego, czy gwarancja na Twoje urządzenie już wygasła, pracownicy specjalistycznego sklepu mają oczywiście odpowiednią wiedzę, jak naprawić wadliwą młotowiertarkę.

Ponadto niektóre sklepy z narzędziami i osoby prowadzące działalność na własny rachunek również oferują usługę naprawy. Z naszych badań wynika, że ​​możesz zlecić naprawę młota udarowego następującym dostawcom, na przykład:

 • Hilti
 • Duss
 • Metabo
 • hitachi
 • Milwaukee
 • OBI

Alternatywnie możesz po prostu zlecić dostarczenie odpowiedniej części zamiennej przez producenta Twojej młotowiertarki, a następnie samodzielnie naprawić wadliwą młotowiertarkę. Oszczędza to pieniądze, ale wymaga szczegółowej wiedzy technicznej na temat urządzenia i poświęcenia czasu na samodzielną naprawę.

Kto wynalazł wiertarkę udarową?

Zasada działania pneumatycznego młota udarowo-obrotowego została wymyślona przez firmę Flottmann. Wydobywanie i drążenie tuneli oznaczało, że w skale trzeba było wybijać dziury. I tak w latach 60. XIX wieku pneumatyczny młot udarowo-obrotowy został wynaleziony przez zakłady Flottmann w Herne.

Dzięki dojrzałej wiedzy i przy pomocy elektryczności firma Fein zbudowała w 1914 roku pierwszą elektryczną wiertarkę udarową. Firma Bosch rozwinęła technologię jeszcze bardziej i zaprezentowała swoją pierwszą wiertarkę udarową w 1932 roku.

W międzyczasie firma Hilti w szczególności znana jest ze swoich młotów obrotowych. Sukces ten osiągnęli w latach 60. XX wieku dzięki swoim pierwszym 5-kilogramowym wiertarkom udarowym. Pierwsza hydrauliczna wiertarka udarowa została następnie opracowana w 1973 roku przez inżyniera Vigga Romella.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] Hanus, B. (2009): Budowa i rękodzieło w ogrodzie: od planowania do gotowego projektu. Franzis Verlag.

[2] Klein, H. (2013): Wiercenie i wytaczanie: metody, sprzęt, opłacalność, obliczanie czasu pracy. Springer-Verlag.

[3] König, W. [red.] (1997): Propyleaea History of Technology – Tom 3 . Propyleje. Berlin.

[4] http://www.tool-news.de/elektrotools/07/fein-erfinder/ce-fein-die-important-erfindungen.html

[5] http://www.helpster.de/bohrwerkzeug-so-verwent-sie-bohrhammer-und-bohrmaschine-right_63711

Źródło obrazu: Pixabay.com / falconp4

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty