Wiertarka: Testy i zalecenia

wiertarko-wkrętarkaOstatnia aktualizacja: 16 października 2020 r.

Nasze podejście

10Analizowane produkty

13zainwestowanych godzin

3badane badania

74zebrane komentarze

Wiertarki są niezastąpione na prawie każdym placu budowy. Jeśli wymagane jest wkręcanie lub wiercenie, często używa się wiertarko-wkrętarki. Istnieją różne modele i funkcje, dlatego ważne jest, aby wcześniej zapoznać się i zastanowić, do czego dokładnie chcesz używać wiertarko-wkrętarki.

Dzięki naszemu dużemu testowi wiertarko-wkrętarki 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć najlepszą dla Ciebie wiertarkę/wkrętarkę. Porównaliśmy ze sobą różne wiertarko-wkrętarki i wymieniliśmy ich zalety i wady. Powinno to maksymalnie ułatwić podjęcie decyzji o zakupie.


 podstawowe informacje w skrócie

 • Wiertarka jest narzędziem służącym do wiercenia i wkręcania. Jest bardzo popularny zarówno wśród rzemieślników, jak i majsterkowiczów. Składa się z wiertarko-wkrętarki i różnych przystawek.
 • Istnieją trzy różne typy wkrętarek, odpowiednie do twardego lub mniej twardego materiału.
 • Wiertarka/wkrętarka najlepiej nadaje się do raczej miękkich materiałów, natomiast wiertarko-wkrętarka udarowa jest szczególnie przydatna do materiałów litych. Wiertarka impulsowa nadaje się również do szczególnie twardego materiału, ale penetruje go w inny sposób niż wiertarka udarowa.

Test wiertarko-wkrętarki: ulubieńcy redaktorów 

Najlepsza wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa firmy Bosch waży 2 kg i jest zasilana akumulatorami litowo-jonowymi. Wiertarka wykonuje 1300 obrotów na minutę, a moment obrotowy wynosi 30 Nm. 

Wiertarko-wkrętarka z ceną około 125 euro jest jednym z droższych modeli. Jest dostarczany z torbą, różnymi nasadkami i bateriami.   Jeśli szukasz wiertarko-wkrętarki zasilanej akumulatorem i wysyłanej bezpośrednio z akcesoriami, to jest to odpowiednia dla Ciebie.

Najlepsza wiertarka udarowa 

Wiertarka udarowa również pochodzi od marki Bosch. Kosztuje około 200 euro i może być używany do wiercenia, młotkowania i wkręcania. 

Dzięki 55 Newtonom jest bardzo potężny. Ponadto jest wyposażony w oświetlenie LED, dzięki czemu możesz dokładnie zobaczyć, nad czym pracujesz. Jeśli więc szukasz wiertarki udarowej, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie wiertarka udarowa Bosch.

Najlepsza wiertarka impulsowa 

Klucz impulsowy jest dostarczany jako zestaw z kilkoma bateriami i torbą. Pochodzi od marki NoCry i kosztuje około 150 euro. Ma ponad 400 Nm i jest idealny do dużych prac.

Jeśli szukasz klucza impulsowego i przede wszystkim masz do czynienia z większymi zadaniami, to klucz impulsowy firmy NoCry jest bardzo dobrym wyborem.

Poradnik: Pytania do przemyślenia przed zakupem wiertarko-wkrętarki

Co to jest wiertarko-wkrętarka?

Wiertarka/wkrętarka to narzędzie służące do wiercenia i wkręcania. Są podobne do klasycznej wiertarki. Wiertarki są zasilane akumulatorem lub silnikiem.

Oprócz urządzenia istnieją różne załączniki, które możesz wymienić. Różne nasadki są zwykle odpowiednie dla różnych materiałów.

Niektóre wiertarko-wkrętarki są bardziej odpowiednie do większych prac, a inne bardziej nadają się do mniejszych prac.

Istnieją trzy różne typy wiertarek. Każdy z nich może być używany w różnych sytuacjach, więc przed dokonaniem zakupu sprawdź, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

wiertarko-wkrętarka-1

Istnieją trzy różne typy wiertarek. Zanim go kupisz, powinieneś dowiedzieć się, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
(Źródło obrazu: pixabay.de / PublicDomainPictures)

Dla kogo jest odpowiednia wiertarko-wkrętarka?

Wiertarki są w zasadzie odpowiednie dla każdego. Służą do wiercenia i wkręcania. Każdy, kto chce wykonywać taką pracę, może zostać zlekceważony przez wiertarko-wkrętarkę. 

Wiertarki wykorzystywane są w pracy iw życiu codziennym.

Ponieważ rzemieślnicy w szczególności muszą wiercić i wkręcać, wiertarko-wkrętarki są wśród nich szczególnie popularne.

Jednak wiertarko-wkrętarki są popularne nie tylko wśród rzemieślników, ale także majsterkowiczów, ponieważ są niezbędne do niektórych zadań. 

Jakie są rodzaje wiertarek?

Do wyboru są trzy różne typy wiertarek. Wybraliśmy trzy i przedstawiliśmy je Wam. 

 • wiertarko-wkrętarka 
 • wiertarka udarowa 
 • wiertarka impulsowa 

wiertarko-wkrętarka 

Jak opisano powyżej, wiertarko-wkrętarka jest narzędziem, które można wykorzystać do wiercenia i wkręcania . Jest to idealne rozwiązanie, jeśli musisz wykonywać małe prace wiertnicze. 

Klasyczna wiertarko-wkrętarka jest szczególnie odpowiednia do miękkich materiałów, w mniejszym stopniu do twardych. 

Zalety
 • Idealny do małych prac związanych z wierceniem i wkręcaniem
 • Możesz zmienić załączniki
niekorzyść
 • Może być używany tylko na mniej twardym materiale

wiertarka udarowa 

Wiertarka udarowa jest rozwinięciem klasycznej wiertarki. Wiertarka udarowa posiada mechanizm udarowy. 

Podczas procesu wiercenia wiertarka udarowa wywiera nacisk w postaci niewielkiego gwintownika na ścianę. To sprawia, że ​​wiertarka udarowa jest szczególnie odpowiednia do wiercenia w litym materiale, takim jak beton. 

Zalety
 • Szczególnie nadaje się do dużych prac
 • Szczególnie nadaje się do bardzo solidnych materiałów
niekorzyść
 • Głośniej niż wiertło

wiertarka impulsowa

Wiertarka impulsowa jest podobna do wiertarki udarowej . Nadaje się również do szczególnie twardych materiałów. 

Podczas wiercenia wiertarko-wkrętarka obraca się szybciej w sposób podobny do impulsu. Następnie ponownie zwalnia moment obrotowy. Ze względu na impulsowe przyspieszenie.

Zalety
 • Idealny do bardzo solidnego materiału
 • Śruby można dokręcić bardzo mocno
niekorzyść
 • Bardzo drogi

Ile kosztuje wiertarko-wkrętarka?

Cena różnych wiertarko-wkrętarek zależy od typu wiertarko-wkrętarki.

wiertarko-wkrętarka50€ – 150€
wiertarka udarowa100€ -200€
wiertarka impulsowa200-300€

Klasyczna wiertarko-wkrętarka to najtańsza wiertarko-wkrętarka z całej trójki. Dalej jest wiertarka udarowa, a następnie wiertarka impulsowa, która jest najdroższa.

wiertarko-wkrętarka-2

Istnieją różne nasadki do wiertarek, które są odpowiednie do różnych materiałów.
(Źródło obrazu: pixabay.de / Blickpixel)

Gdzie mogę kupić wiertarko-wkrętarkę?

Wiertarki są dostępne zarówno w sklepach ze sprzętem, jak i online. Wybraliśmy dla Ciebie kilka sklepów, w których możesz kupić wiertarkę/wkrętarkę.

 • amazon.pl 
 • obi.de
 • ebay.pl
 • bauhaus.de
 • hornbach.de 

Jakie są alternatywy dla wiertarko-wkrętarki? 

Istnieją różne alternatywy dla wiertarko-wkrętarki. Wybraliśmy dla Was kilka i przedstawiliśmy je poniżej.

 • Wkrętarka akumulatorowa :  Alternatywą dla wkrętarki jest wkrętarka akumulatorowa. Nadaje się tylko do wkręcania. Wkrętarka akumulatorowa najlepiej nadaje się do małych śrub , ponieważ jej moc jest stosunkowo niska.
 • Akumulatorowy klucz udarowy : Akumulatorowy klucz udarowy ma wyższą wydajność niż klasyczna wiertarka. Nadaje się przede wszystkim do małych prac. Za pomocą bezprzewodowego klucza udarowego można bardzo dobrze dokręcić śruby. 
 • Wiertarka udarowa: Wiertarka udarowa to kolejna alternatywa dla wiertarko-wkrętarki. Nadaje się  do większych prac i bardzo solidnego materiału .  Służy przede wszystkim do wybijania otworów w materiałach mineralnych.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników, aby porównać i ocenić różne wiertarko-wkrętarki

jakość 

Na jakość składają się różne czynniki, niektóre z nich wyjaśniliśmy bardziej szczegółowo poniżej. 

Na przykład im większą moc ma wiertarko-wkrętarka, tym szybciej wierci lub wkręca.

Ponadto zwykle łatwiej się nim posługiwać, jeśli ma większą moc.

Inne czynniki obejmują żywotność, wydajność lub łatwość obsługi wiertarko-wkrętarki. Ale czas pracy ma również decydujące znaczenie dla jakości.

materiał 

Poszczególne wiertarko-wkrętarki różnią się w różnych punktach. Jednym z punktów jest materiał. Nie każda wiertarko-wkrętarka lub nasadka może być używana do każdego materiału. 

Niektóre są bardziej odpowiednie do twardego, inne bardziej do miękkiego materiału.

Bardziej miękkim materiałem jest na przykład cienka ściana i twardy beton lub metal.

Powinieneś dowiedzieć się przed użyciem, który załącznik jest najlepszy dla materiału, którego zamierzasz użyć. Istnieje wiele zestawów zawierających różne załączniki.

rozmiar 

Wiertarki są dostępne w wielu różnych rozmiarach. Mniejsze wiertarko-wkrętarki są zwykle łatwiejsze w zarządzaniu i łatwiejsze w użyciu niż duże wiertarko-wkrętarki.

Rozmiar jest również powiązany z wagą.

Jeśli wiertarko-wkrętarka jest bardzo ciężka i trzeba z nią pracować przez długi czas, może się zdarzyć, że trzymanie wiertarki stanie się męczące. 

czas trwania 

Wiertarki akumulatorowe są zasilane z akumulatora, który należy naładować. W zależności od wielkości akumulatora wiertarko-wkrętarka może pracować dłużej lub krócej. 

Gdy ładunek się wyczerpie, wiertarko-wkrętarka nie może być już zasilana z akumulatora, a wydajność wiertarki stopniowo spada.

moment obrotowy

Moment obrotowy różni się również w zależności od modelu i marki wiertarki/wkrętarki.

Mówi, ile siły wiertło przykłada do czegoś. Jednostka, w której mierzony jest moment obrotowy, nazywana jest niutonometrem i jest skrócona do „Nm”.

Im więcej niutonometrów ma maszyna, tym większa siła wywierana jest na śrubę lub materiał. 

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o wiertarko-wkrętarkach 

Do czego służy wiertarko-wkrętarka?

Wiertarki są używane zarówno w życiu codziennym, jak i przez rzemieślników w pracy. Za pomocą wiertarko-wkrętarki możesz zarówno wiercić, jak i wkręcać. 

Są używane do małych zadań i do dużych zadań .  Niektóre wiertarko-wkrętarki mają dodatkowe funkcje.

Jednym z nich jest większa moc , która jest indukowana przez chwilowe szybsze obracanie grota.

Jak działa wiertarko-wkrętarka?

Wiertarka jest zasilana małym silnikiem lub akumulatorem. W zależności od modelu struktura nieco się różni. Wybraliśmy dla Ciebie najczęstszą procedurę. 

Składa się z maszyny i osprzętu. 

Nasadki są umieszczane na wiertarko-wkrętarce lub mocno przykręcane ruchem obrotowym. Jest gotowy do pracy.

Zasadniczo końcówka śrubokręta obraca się w określonym kierunku, gdy tylko naciśniesz przycisk z przodu rękojeści. Im mocniej naciskasz, tym szybciej obraca się końcówka.

Co może zrobić wiertarko-wkrętarka?

Wiertarki nadają się do różnych zadań. Możesz nim zarówno wiercić, jak i wkręcać. Wiertarki często mają dwa biegi, dzięki czemu można je obsługiwać na pierwszym biegu, czyli szybko, i na drugim biegu, czyli wolno.

Klasyczna wiertarko-wkrętarka służy do wiercenia i wkręcania.

Wkręt samowiercący nadaje się do prostych materiałów. Oznacza to, że możesz dokręcać i odkręcać śruby oraz wiercić otwory w niezbyt twardym materiale.

Wiertarka udarowa ma również tę funkcję, że może również penetrować bardzo twardy materiał. Nadaje się nawet na przykład do lekkiego betonu, metalu i ścian.

Jak używać wiertarko-wkrętarki?

Wiertarki są bardzo łatwe w użyciu, ponieważ nie trzeba wiele robić.

Składają się z wiertarko-wkrętarki oraz różnych przystawek, które można wymieniać.

Nasadki są odpowiednie dla różnych materiałów. Skręcenie końcówki wiertła poluzuje lub dokręci nasadkę, której chcesz użyć. 

Naciśnięcie przycisku wpływa na prędkość. Im mocniej naciskasz, tym szybciej obraca się końcówka. 

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki 

[1] https://www.hagebau.de/beratung-akkuschrauber-bohrmaschine-vergleich/

[2] https://www.ausbaupraxis.de/akku-bohrschrauber-watt-volt-ihr-denn

[3] https://www.heimwerker.de/akkuschrauber-akku-bohrschrauber-und-weitere-bauformen/

[4] https://de.wikipedia.org/wiki/Drill Screwdriver

Źródło obrazu: Rido/ 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty