Tester baterii: porady i zalecenia

tester bateriiOstatnia aktualizacja: 26 stycznia 2021

Nasze podejście

24Analizowane produkty

26zainwestowanych godzin

9badane badania

84zebrane komentarze

Baterie są istotną częścią naszego codziennego życia. Nie każde urządzenie powinno lub może być podłączone bezpośrednio do sieci – na przykład pilot w salonie czy zegarek na rękę, który towarzyszy Ci na każdym kroku. Jednak baterie mogą szybko gromadzić się w dużych ilościach w szufladach. Powstaje wtedy wielkie pytanie, która bateria nadal ma sok, a którą można zutylizować?

Testery baterii, znane również jako mierniki baterii, testery baterii lub kontrolery baterii, mogą pomóc odpowiedzieć na to pytanie. Tester baterii to kompaktowe urządzenie, które mierzy stan naładowania i napięcie baterii. Ułatwia to sprawdzenie, czy baterie są nadal używane w gospodarstwie domowym lub czy można je zutylizować.


podstawowe informacje w skrócie

  • Nie można stwierdzić po prostu patrząc, czy baterie nadal dostarczają wystarczającą ilość energii, czy też są już rozładowane. Testery baterii szybko dostarczają informacji, czy baterie powinny być nadal używane, czy też należy je zutylizować.
  • Większość urządzeń może służyć do testowania typowych kształtów baterii. Niektóre wersje zawierają również bardziej specjalne warianty, takie jak baterie damskie lub guzikowe.
  • Testery baterii mogą zaoszczędzić pieniądze, eliminując potrzebę podejrzenia, że ​​baterie są nadal w dobrym stanie. Środowisko również to docenia, jeśli zwrócisz całkowicie rozładowane akumulatory w odpowiednich pojemnikach zwrotnych.

Porównanie testerów baterii: recenzje i rekomendacje

Poniżej zebraliśmy nasze ulubione. Powinno to pomóc w uproszczeniu decyzji o zakupie i znalezieniu odpowiedniego testera baterii do swoich potrzeb.

Najlepszy tester baterii guzikowych

Firma ANSMANN nie tylko produkuje różne testery baterii, ale także sama produkuje baterie i akumulatory. Tester ogniw guzikowych ANSMANN jest przeznaczony do baterii guzikowych . W poręcznym formacie kieszonkowym nadaje się do wszystkich baterii guzikowych alkalicznych i litowych.

Obsługa jest łatwa. Umieszczając i naciskając komórkę przycisku w określonym obszarze, tester automatycznie wykrywa napięcie. Jest to pokazane za pomocą wskaźnika stanu LED.

Diody LED świecą się odpowiednio w kolorach czerwonym, pomarańczowym lub zielonym. Pod diodami są też buźki. Ułatwia to zrozumienie stanu baterii. Tester jest również zasilany przez litową baterię guzikową CR1620.

Wniosek: Jeśli szukasz testera baterii do testowania głównie ogniw guzikowych, tester ogniw guzikowych firmy ANSMANN jest właśnie dla Ciebie. Tester jest poręczny i bardzo prosty w obsłudze. Diody LED w systemie sygnalizacji świetlnej i buźki pozwalają na pierwszy rzut oka sprawdzić stan baterii. Nie można jednak odczytać dokładnych wartości woltów.

Najlepszy wszechstronny tester akumulatorów dla różnych rozmiarów

Tester baterii Kraftmax V2 to wszechstronne urządzenie testujące, które może przetestować ponad dwanaście różnych typów baterii. Oprócz najczęściej używanych baterii typu Mignon AA LR06, Micro AAA LR03, Baby C LR14, Mono D LR20 i baterii blokowych 9V, inne typy baterii, takie jak CR2, Lady N, CR123A, CR-V3, 2CR5, CR-P2 , CR-V3 do sprawdzenia.

Czytelny wyświetlacz LCD pokazuje aktualny stan baterii i rozróżnia stany SŁABY (słaby), SŁABY (normalny) i DOBRY (dobry). Tester baterii Kraftmax posiada komorę na każdy rozmiar baterii. Elastyczne styki umożliwiają również testowanie baterii, które są nieco dłuższe lub krótsze niż standardowe rozmiary. Dzięki temu aplikacja jest bardzo elastyczna i łatwa.

Wniosek: Jest to odpowiedni tester baterii do codziennego użytku, który obejmuje wszystkie popularne baterie i akumulatory. Wszystkie popularne ogniwa guzikowe 1,5 V i 3 V można również szybko i łatwo przetestować. Możesz po prostu włożyć baterie lub akumulatory i natychmiast otrzymać jasną ocenę pozostałej pojemności.

Najlepszy bogaty w funkcje tester baterii

Multimetr Crenova MS8233D nie jest prostym testerem baterii. Jest to multimetr cyfrowy zasilany ręcznie i na baterie z wieloma funkcjami. Może mierzyć napięcie AC/DC, prąd AC/DC, rezystancję, częstotliwość, ciągłość i diodę. Wbudowany podwójny bezpiecznik zapewnia optymalną ochronę przed przeciążeniem.

Posiada również podświetlany wyświetlacz z trzema ½-cyfrowymi wyświetlaczami LCD i podświetleniem. Oznacza to, że wyniki pomiarów są dobrze widoczne nawet przy słabym świetle.

Inne funkcje dodatkowe to rejestracja danych, rejestracja wartości maksymalnej, przełączanie funkcji lub automatyczne wyłączanie. Biorąc pod uwagę jego zakres funkcji, nie dziwi fakt, że urządzenie jest dość ciężkie przy 300g. Do pracy należy włożyć baterię 9V.

Wniosek: Jeśli chcesz przetestować więcej niż tylko baterie za pomocą testera baterii, możemy polecić multimetr Crenova MS8233D. Posiada wysokiej jakości wyświetlacz i może dostarczać dokładnych odczytów. Ze względu na szeroki zakres funkcji nie dziwi fakt, że cena jest znacznie wyższa niż zwykłego testera baterii.

Najlepszy tester akumulatorów samochodowych

KONNWEI KW600 nie jest przeznaczony do testowania akumulatorów domowych, ale do testowania akumulatora samochodowego. Tester przeznaczony jest do sprawdzania stanu akumulatorów 12V 100-1100 CCA normalnych zalewowych, płaskich AGM, spiralnych AGM i żelowych. Ponadto można odczytać napięcie, rezystancję wewnętrzną, wzmacniacz zimnego rozruchu i pojemność AH, stan naładowania i stan zdrowia.

Wynik testu jest wyświetlany w formie tekstu i grafiki na kolorowym wyświetlaczu LCD o przekątnej 2,8 cala. Napięcie baterii w czasie rzeczywistym jest wyświetlane na wykresie. Pozwala to wyraźniej zobaczyć, jak się zmienia, co pozwala lepiej diagnozować stan baterii. Tester ładowania akumulatora ma możliwość obliczenia rzeczywistej zdolności akumulatora do rozruchu na zimno oraz stopnia jego starzenia.

Wniosek: Jeśli nie szukasz testera akumulatora do testowania akumulatora samochodowego, możemy polecić KONNWEI KW600. W porównaniu z innymi testerami ten jest również większy i droższy ze względu na swoje funkcje. Należy jednak pamiętać, że tester, w przeciwieństwie do multimetru, nie może testować zwykłych baterii.

Kryteria zakupu i oceny testerów baterii

Aby znaleźć dla Ciebie odpowiedni tester baterii, opracowaliśmy kilka kryteriów zakupu, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie. Aspekty te powinny ułatwić porównanie poszczególnych urządzeń, tak abyś mógł dokonać wyboru obiektywnie i celowo.

W kolejnych rozdziałach wyjaśniamy, o co chodzi w poszczególnych kryteriach.

Liczba typów baterii

Jest to prawdopodobnie najważniejsza kwestia przy wyborze testera baterii. Im więcej różnych typów baterii jest używanych w twoim gospodarstwie domowym, tym wygodniej jest, jeśli twój miernik baterii może testować różne typy.

Zazwyczaj większość testerów obejmuje typy baterii C, AA, AAA i D. Czy chciałbyś również użyć testera baterii do baterii guzikowych lub baterii dla niemowląt w rozmiarze N? Wtedy ważne jest, aby przy zakupie upewnić się, czy jest odpowiedni do typu baterii.

rodzaj zasilania

Istnieją dwa rodzaje zasilania testera baterii. Zasilanie pochodzi z osobnego akumulatora lub z akumulatora, który ma być testowany.Test bezbateryjny może być używany niezależnie w dowolnym momencie. Jednak są one często powiązane z mniejszym zakresem funkcji.

Chcesz mieć absolutną pewność, że Twoje urządzenie wyświetla nawet najmniejszą pozostałą energię? Wtedy lepiej użyć produktu z własną baterią. Jednak tester z baterią zużywa energię, więc w końcu bateria będzie musiała zostać wymieniona.

typ pomiaru

Miernik przede wszystkim mierzy i wyświetla napięcie baterii. Podczas pomiaru stanu naładowania istnieje możliwość pomiaru z rezystorem i bez. Napięcie ogniwa energetycznego pozostaje stałe przy pomiarze bez rezystancji. Może to spowodować niedokładności pomiaru.

Dlatego lepiej jest, jeśli tester baterii mierzy rezystancję. W tym celu do ogniwa energetycznego podawany jest impuls prądowy i rejestrowana jest reakcja baterii. Na podstawie siły reakcji takie urządzenia określają stan baterii.

typ wyświetlacza

W przypadku testerów akumulatorów wynik testu jest pokazywany na wyświetlaczu. W przypadku urządzeń analogowych odbywa się to zwykle za pomocą wskaźnika, który pokazuje na skali, czy bateria nadal działa, czy też należy ją wymienić. Cyfrowe testery baterii zwykle wyświetlają te informacje na skali z kreskami.

Niektóre modele mogą nawet precyzyjnie wyświetlać napięcie elektryczne.

Musisz sam zdecydować, czy wystarczy Ci analogowy miernik baterii, czy wolisz wyświetlać dokładne wartości. Należy jednak pamiętać, że cyfrowe testery baterii są często droższe niż testery analogowe.

poręczność

Tester baterii powinien być poręczny i niewiele ważyć. Nie tylko można go schować, aby zaoszczędzić miejsce, ale można go również łatwo transportować. Jest to szczególnie przydatne w podróży. Często każdy gram liczy się, gdy zabierasz walizkę do samolotu lub korzystasz z testera baterii, np. . B. chcą nosić w plecaku.

Szczególnie lekkie urządzenia ważą od 40 do 60 gramów, co w przybliżeniu odpowiada wadze jajka. Cięższe urządzenia mogą ważyć od 250 do 300 gramów. Wtedy masz już w bagażu wagę kalarepy.

Poradnik: Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące testerów baterii

Poniżej chcemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące testerów baterii. Powinno to zapewnić lepsze zrozumienie sposobu korzystania z urządzenia.

Co to jest tester baterii?

Tester baterii to urządzenie do sprawdzania stanu baterii lub akumulatorów. Mierzone jest napięcie ogniw energetycznych. W tym celu akumulator jest wciskany w prefabrykowaną szczelinę lub mocowany w regulowanym urządzeniu przytrzymującym lub przesuwnym.

Na podstawie pomiaru stan baterii jest pokazywany na skali lub napięcie jest pokazywane bezpośrednio na wyświetlaczu. W ten sposób można zdecydować, czy ogniwo energetyczne nadal nadaje się do użytku.

Jakie są rodzaje testerów baterii?

Istnieją różne rodzaje testerów baterii. Proste testery akumulatorów mierzą tylko napięcie akumulatora i moc akumulatora w woltach. Oprócz tych danych inne testery akumulatorów mogą również mierzyć pojemność akumulatora i wykrywać ewentualne usterki.

Multimetr to najprostsza forma testera baterii. Jest to tak zwane urządzenie wielokrotnego pomiaru. Multimetr może być używany w szczególności do pomiaru napięcia i prądu. Są dostępne zarówno w formie analogowej, jak i cyfrowej.

Tester baterii: porady i zalecenia

Testery baterii występują w różnych formach. Urządzenia wskazują napięcie baterii. (Źródło obrazu: Thomas Kelley / Unsplash)

Istnieje jednak wiele testerów baterii, które mają znacznie więcej funkcji niż zwykły multimetr. Te mierniki są przeznaczone do częstego testowania różnych typów i rozmiarów baterii.

Na przykład do urządzeń można włożyć baterie AA lub 9-woltowe baterie blokowe, oczywiście również baterie AAA, aw niektórych przypadkach nawet ogniwa guzikowe. Ponadto istnieją specjalne testery akumulatorów samochodowych, które są w stanie sprawdzić akumulatory samochodowe.

Ile kosztuje tester baterii?

O cenie decyduje przede wszystkim zakres funkcji testera baterii. Urządzenia cyfrowe są zwykle droższe od wersji analogowej. Ceny urządzeń mogą wahać się od tanich do wysokich. Poniższa tabela powinna dać ci przegląd.

Przedział cenowyDostępne produkty
Niska cena (3 – 9 €)Wyświetlacz, kilka funkcji i kilka typów baterii, niedokładne wyniki pomiarów, głównie zasilanie z własnej baterii
Średnia cena (9 – 20 €)Głównie numer cyfrowy, wiele typów baterii, dokładne wyniki pomiarów, zasilanie bateryjne
Drogie (od 20 €)wiele funkcji, duży wybór typów baterii, bardzo dokładne wyniki pomiarów

Co muszę wziąć pod uwagę podczas testowania baterii?

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich innych metod pomiarowych, podczas pomiaru pojemności baterii lub akumulatora ważne jest, aby miernik baterii był używany na płaskiej powierzchni z jak najmniejszym ruchem.

W przypadku urządzeń pomiarowych z wyświetlaczem analogowym ruch może spowodować, że igła nie będzie w stanie przemieścić się do rzeczywistego punktu na skali pomiarowej. Ponadto bateria może wyślizgnąć się z uchwytu, a wynik stanie się bezużyteczny.

Cyfrowy tester baterii może również stracić jakość pomiaru, jeśli m.in. B. rozwiązuje testowany akumulator za pomocą wibracji. W tym przypadku nieudany test może prowadzić do pomylenia baterii z pustą.

Do pomiaru nadaje się stabilny stół, który się nie chwieje. Opcjonalnie możesz też po prostu postawić urządzenie na podłodze i tam ustalić wynik pomiaru.

Kiedy należy wyrzucić baterię?

To zależy od tego, w jakim celu chcesz używać baterii. Jeśli twoja bateria ma tylko jedną trzecią lub połowę swojej rzeczywistej pojemności, może być bardzo szybko zużyta w urządzeniu wymagającym dużej ilości energii.

Tak jest na przykład w przypadku zdalnie sterowanego samochodu. Inne urządzenia, takie jak zegar ścienny, nadal mogą być zasilane taką baterią. Dzieje się tak, ponieważ wymaga mniej energii.

Wniosek

Wybierając tester baterii, powinieneś kupić odpowiednie urządzenie do baterii, których regularnie używasz w gospodarstwie domowym lub które chcesz przetestować. Testery baterii bez własnego zasilacza doskonale nadają się do normalnych testów baterii. Jeśli jednak chcesz korzystać z dodatkowych funkcji, warto zaopatrzyć się w urządzenie na baterie.

Tester baterii może zaoszczędzić pieniądze, jeśli użyjesz baterii, które właśnie uruchomiłeś w urządzeniu, które wymaga mniej energii. Baterie, które są już zdeformowane, zardzewiałe lub nawet przeciekają, należy natychmiast zutylizować.

Tester baterii i tak nie pokazałby użytecznego wyniku. Ponadto nie narażasz się na niepotrzebne ryzyko dla zdrowia w przypadku używania wadliwych baterii.

Źródło obrazu: mohamed Abdelgaffar / Pexels

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty