Pompa próżniowa: test i zalecenia

test pompy próżniowejOstatnia aktualizacja: 15 października 2020 r.

Nasze podejście

12Analizowane produkty

16zainwestowanych godzin

3badane badania

70zebrane komentarze

Pompę próżniową można podzielić na wiele różnych modeli i odmian. Wykorzystywane są głównie w obszarze operacyjnym, ale stały się również niezbędne w wielu prywatnych działaniach. Chociaż istnieje wiele odmian pompy próżniowej, wszystkie urządzenia są zbudowane wokół jednej z dwóch podstawowych zasad, które wyjaśnimy w dalszej części tego artykułu.

Dzięki naszemu dużemu testowi pompy próżniowej 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć idealne urządzenie dla Ciebie. Przyjrzeliśmy się najważniejszym obszarom zastosowań prywatnych pomp próżniowych i podsumowaliśmy je dla Ciebie. Przedstawimy również zalety i wady poszczególnych typów pomp próżniowych.


podstawowe informacje w skrócie

 • Ze względu na dużą różnorodność produktów pompy próżniowe mogą być stosowane w wielu różnych obszarach działalności operacyjnej i prywatnej.
 • Istnieje kilka rodzajów pomp próżniowych. Należą do nich na przykład obrotowa łopatka, membrana i turbomolekularna pompa próżniowa.
 • Aby móc podjąć optymalną decyzję o zakupie, powinieneś dowiedzieć się, jaki rodzaj próżni jest wymagany do Twojej konkretnej pracy. Należy jednak wziąć pod uwagę również kompatybilność chemiczną, wydajność i konserwację.

Pompa próżniowa: ulubione redaktora

Najlepsza samochodowa pompa próżniowa

Dzięki pompie próżniowej AOBETAK możesz przetestować wiele różnych ustawień i procesów pojazdu. Dzięki zakresowi pomiarowemu 0-30 cali Hg lub 0-760 mm Hg jest w stanie rejestrować wszystkie typowe ustawienia. Dodatkowo w zakresie dostawy znajduje się wakuometr, który gwarantuje łatwy odczyt ciśnienia.

Dzięki swojej wielofunkcyjnej funkcji pompa próżniowa może być również używana jako urządzenie do odpowietrzania hamulców. Wymagane akcesoria są już zawarte w zakresie dostawy. Ogólnie rzecz biorąc, pompa próżniowa jest dostarczana w wysokiej jakości torbie transportowej, dzięki czemu można ją bardzo łatwo transportować.

Najlepsza uniwersalna pompa próżniowa

Pompa próżniowa BACOENG 12L oferuje bardzo szeroki zakres zastosowań, a dzięki wydajności pompy 85 litrów na minutę może być optymalnie używana w obszarach systemów chłodzenia, systemów gazowych, BHO lub w pakowaniu próżniowym.

Oprócz aluminiowej obudowy model ten zawiera ulepszone złącza węży, aby lepiej zapobiegać wyciekom. Oprócz pompy próżniowej w zakresie dostawy znajduje się również komora próżniowa o pojemności 12 litrów.

Najlepsza mini pompa próżniowa

Pomimo niewielkich rozmiarów minipompa próżniowa firmy Hilitand oferuje wydajność do 40 litrów na minutę. Ponadto jest bardzo cichy i prawie nie wibruje podczas użytkowania.

Dzięki zastosowaniu bezolejowego materiału smarującego idealnie nadaje się zatem również do zastosowań medycznych, takich jak generatory tlenu lub wyposażenie laboratorium dentystycznego.

Kryteria zakupu i oceny pomp próżniowych

Abyś mógł dokonać właściwego wyboru przy podejmowaniu decyzji o zakupie, poniżej podsumowaliśmy najważniejsze kryteria. Ponieważ istnieje wiele różnych obszarów zastosowań pompy próżniowej, należy z wyprzedzeniem dokładnie przemyśleć kontekst, w którym ma zostać uruchomiona pompa.

Poniżej wymienimy ogólne kryteria oceny, o których powinieneś się zapoznać przed zakupem.

Podsumowując, są to:

W kolejnych sekcjach omówimy bardziej szczegółowo te kryteria.

Jakość poziomu podciśnienia

Liczy się tutaj liczba otrzymanych cząsteczek, mierzona ciśnieniem pozostałych gazów. Im słabsze ciśnienie, tym mniejsza liczba cząsteczek na centymetr kwadratowy.

Zasadniczo istnieją trzy różne typy podciśnienia, które można wytworzyć w zależności od pompy próżniowej. Różnią się one przede wszystkim gęstością cząsteczkową i pochodną maksymalnego ciśnienia urządzenia:

Próżnia pierwotna jest najsłabszą próżnią, ponieważ zawiera najwięcej szczątkowych cząsteczek i dlatego może generować maksymalne ciśnienie tylko 1 milibara.

Zwłaszcza w przypadku pompy próżniowej z podciśnieniem wtórnym są wygrawerowane różnice w maksymalnym ciśnieniu, które mogą wynosić od 3 do 10 milibarów. Pompa próżniowa z ultrapróżnią może generować najwyższe maksymalne ciśnienie do 17 milibarów.

Im większe maksymalne ciśnienie, które można wytworzyć, tym niższe ciśnienie minimalne!

W zależności od obszaru zastosowania wymagane jest inne ciśnienie, a tym samym inny rodzaj podciśnienia. Dlatego przed zakupem powinieneś dowiedzieć się, jakie parametry ciśnienia musisz osiągnąć dla swojego projektu.

Kompatybilność chemiczna

To kryterium zakupu należy przestrzegać przede wszystkim w dziedzinie techniki chłodniczej, tj. w pojazdach silnikowych lub systemach klimatyzacyjnych. Stosowane są tutaj różne czynniki chłodnicze, które muszą być kompatybilne z odpowiednią pompą próżniową.

W szczególności nowe czynniki chłodnicze są częściowo łatwopalne i dlatego wymagają specjalnych systemów pomp. Te pompy próżniowe są zwykle nieco droższe niż poprzednie modele, ale mają dłuższą żywotność i są również kompatybilne ze starszymi czynnikami chłodniczymi.

To kryterium zakupu jest ważne nie tylko w technologii chłodniczej, ale może być również stosowane w wielu innych obszarach zastosowań. Jeśli pompa próżniowa jest eksploatowana w połączeniu z płynami chemicznymi, przed zakupem należy dowiedzieć się, czy pompa jest również przeznaczona do odpowiednich płynów.

wydajność i moc pompy

Na różne wartości wydajności składa się szereg różnych czynników wpływających i specyfikacji pompy próżniowej:

W dziedzinie chłodzenia i klimatyzacji decydujące znaczenie ma wydajność pierwotna, czyli ilość litrów na minutę, jaką pompa próżniowa może transportować czynnik chłodniczy. Ta wartość wydajności jest określona przez maksymalne ciśnienie i wydajność pompy.

Wydajność pompy zależy od czasu opróżniania maszyny. Im wyższa przepustowość, tym więcej litrów na minutę może przetworzyć maszyna.

Zanim kupisz pompę próżniową, zapoznaj się z najważniejszymi parametrami wydajności w Twoim obszarze zastosowania. Pozwala to lepiej porównać ze sobą odpowiednie urządzenia i podjąć optymalną decyzję o zakupie.

konserwacja i eksploatacja

W zależności od rodzaju i zmienności podciśnienia pompa wymaga różnych czynności konserwacyjnych. Te dodatkowe koszty należy wziąć pod uwagę przy zakupie, ponieważ cykle konserwacji mogą się znacznie różnić w zależności od urządzenia.

Zdecydowanie powinieneś właściwie konserwować pompę próżniową, w przeciwnym razie żywotność urządzenia ulegnie skróceniu i będziesz musiał szybciej kupić nową pompę. Oczywiście te początkowe koszty są nawet wyższe niż inwestycje potrzebne do utrzymania.

Przed zakupem pompy próżniowej należy zatem zastanowić się, jak wydajnie chcesz, aby Twoje urządzenie działało i ile czasu chcesz poświęcić na konserwację pompy próżniowej.

Poradnik: Pytania, które należy rozważyć przed zakupem pomp próżniowych

W poniższym rozdziale podsumowaliśmy dla Ciebie najczęściej zadawane pytania na temat „pomp próżniowych”. Z jednej strony otrzymasz ogólne informacje, z drugiej uzyskasz odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące użytkowania.

Jak działa pompa próżniowa?

Zasadniczo pompa próżniowa wytwarza próżnię, wysysając powietrze lub gaz z pojemnika. W zależności od konstrukcji pompy próżniowe wytwarzają różne typy próżni, takie jak próżnia pierwotna, próżnia wtórna i ultrapróżnia.

test pompy próżniowej

Pompy próżniowe służą np. do napełniania takich silosów. (Źródło obrazu: Dimitry Anikin / unsplash)

Ponadto pompa próżniowa opiera się na jednej z dwóch podstawowych zasad:

 • Wiążąca gaz pompa próżniowa:  Działa na zasadzie sorpcji, w której cząsteczki są związane ze stałą powierzchnią. Proces ten zmniejsza ciśnienie w odbiorniku. Typowymi pompami próżniowymi wiążącymi gaz są na przykład pompy adsorpcyjne lub pompy kriogeniczne.
 • Pompa próżniowa do przenoszenia gazu:  Ten system pompowania transportuje cząstki w zamkniętej przestrzeni roboczej lub poprzez przenoszenie pędu (np. przez uderzenia). Typowymi pompami próżniowymi do przenoszenia gazu są na przykład pompy membranowe lub pompy turbomolekularne.

W dalszej części tego artykułu bardziej szczegółowo przedstawimy poszczególne typy wraz z ich zaletami i wadami.

Co wyróżnia pompę próżniową i jakie ma zalety?

Cechą szczególną pompy próżniowej jest jej uniwersalna gotowość do użycia w różnych obszarach zastosowań. W zależności od zadania, jakie ma wykonać pompa próżniowa, stosowane są różne typy modeli. Pompa próżniowa jest reprezentowana głównie w następujących obszarach:

 • chemia
 • Apteka
 • Medycyna
 • Zakład i inżynieria mechaniczna
 • filtrowanie

Zaletą pompy próżniowej jest przede wszystkim duże podciśnienie, które może wytworzyć. Np. urządzenie jest w stanie przetransportować kilkaset litrów płynu w kilka minut. Ponadto pracuje wydajniej i przeważnie ciszej niż konkurenci.

Jakie są rodzaje pomp próżniowych?

Zasadniczo pompę próżniową można podzielić na następujące typy:

 • Obrotowa łopatkowa pompa próżniowa
 • Membranowa pompa próżniowa
 • pompa próżniowa z pierścieniem cieczowym
 • Przewiń pompę próżniową
 • Turbomolekularna pompa próżniowa

Teraz chcemy podać podstawowe informacje o poszczególnych modelach wraz z ich zaletami i wadami.

Obrotowa łopatkowa pompa próżniowa

Obrotowe łopatkowe pompy próżniowe są małe, kompaktowe i zazwyczaj mają niską cenę. Tworzą również próżnię pierwotną i nadają się do cieczy o wysokiej temperaturze wrzenia.

Aby zapewnić wysoką wydajność i trwałość urządzenia, większość modeli jest smarowana olejem. Dlatego takie modele są mniej „czyste” i wymagają bardziej regularnej konserwacji.

Zalety
 • stosunkowo niska cena
 • mały i kompaktowy
 • wysoka wydajność
niekorzyść
 • wymagana regularna konserwacja
 • smarowane

Ten typ pompy próżniowej jest stosowany głównie w sektorze przemysłowym i spożywczym.

Membranowa pompa próżniowa

Membranowe pompy próżniowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na korozję i chemikalia. Modele te są używane głównie do czynności ciągłych.

Ponadto nie wymagają żadnych smarów i dlatego są łatwiejsze w utrzymaniu niż paletowe pompy próżniowe. Jednak ta zaleta znajduje odzwierciedlenie w droższych kosztach zakupu. Należy również zauważyć, że mają one jedynie niską wydajność pompy (maksymalnie 20 m3/h) i niski poziom podciśnienia.

Zalety
 • wysoka odporność
 • niskie koszty utrzymania
 • niesmarowane
niekorzyść
 • wysoka cena
 • niski przepływ pompy
 • niski poziom podciśnienia

Ten typ pompy próżniowej stosowany jest głównie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

pompa próżniowa z pierścieniem cieczowym

Pompa próżniowa z pierścieniem cieczowym ma wysoką odporność na wiele różnych substancji i jest idealna do produktów wybuchowych lub wrażliwych na ciepło.

Ponadto modele te charakteryzują się wysokim natężeniem przepływu pompy do 30000 m3/h, dzięki czemu mogą być używane w wielu obszarach działalności. Wysoki stopień czystości urządzenia gwarantuje niestosowanie jakichkolwiek smarów.

Zalety
 • wysoka wydajność
 • powszechnie stosowane
 • niesmarowane
 • odporny
niekorzyść
 • Duża potrzeba przestrzeni

Ten typ pompy próżniowej znajduje zastosowanie nie tylko w obszarach działalności takich jak gorzelnie czy cukrownie, ale także w elektrowniach czy kopalniach.

Przewiń pompę próżniową

Spiralne pompy próżniowe są małe, kompaktowe i ciche. Ze względu na wydajną wydajność pompy do 30000 m3/h modele te są najczęściej używane do pompowania cieczy.

Ponadto nie są wymagane żadne oleje ani takie smary, co zapewnia, że ​​urządzenie jest wyjątkowo czyste. Jednak uszczelki w tych modelach są bardzo wrażliwe i dlatego muszą być częściej wymieniane i serwisowane.

Zalety
 • mały i kompaktowy
 • niesmarowane
 • cichy
 • wysoka wydajność
niekorzyść
 • Foki są bardzo wrażliwe

Ten typ pompy próżniowej stosowany jest głównie w obiektach badawczych i laboratoryjnych.

Turbomolekularna pompa próżniowa

Turbomolekularne pompy próżniowe charakteryzują się bardzo wysokim ciśnieniem maksymalnym (10-12 milibarów) i wydajną wydajnością (50-5000 litrów na sekundę). Oparte są na zasadzie silnika elektrycznego i są obsługiwane przez silnik.

Ze względu na wysokie ciśnienie maksymalne modele te mogą generować ultrapróżnię, przy czym do działania zawsze wymagana jest pompa pierwotna. Do aplikacji nie używa się oleju, co pozytywnie wpływa na czystość urządzenia. Należy jednak zauważyć, że takie modele charakteryzują się wysokimi kosztami nabycia i utrzymania.

Zalety
 • wysokie maksymalne ciśnienie
 • wydajna przepustowość pompy
 • niesmarowane
niekorzyść
 • wysokie koszty zakupu i utrzymania
 • Wymagana pompa pierwotna

Ten typ pompy próżniowej jest używany głównie w przemyśle i badaniach.

Dla kogo odpowiednie są pompy próżniowe?

Ze względu na różne warianty modeli i systemów pompy próżniowe można dziś znaleźć w wielu dziedzinach życia. Zastępują one konwencjonalne narzędzia w odpowiednich obszarach działalności, ponieważ działają znacznie wydajniej i szybciej.

test pompy próżniowej

Pompy próżniowe są używane głównie do transportu cieczy z punktu A do punktu B. (Źródło zdjęcia: Crystal Kwok / unsplash)

Przy zakupie należy pamiętać, że pompy próżniowe są zwykle nieco droższe niż konwencjonalne urządzenia i wymagają większej konserwacji. Jeśli jednak chcesz zainwestować trochę więcej pieniędzy i czasu, nabywasz jedną z najlepszych alternatyw na rynku.

Dlatego zalecamy zakup pompy próżniowej zawsze, gdy istnieje rozwiązanie pompy próżniowej od uznanych producentów do danej pracy (wymagania).

Ile kosztuje pompa próżniowa?

Koszty pompy próżniowej mogą się znacznie różnić w zależności od obszaru zastosowania. Dla lepszego przeglądu stworzyliśmy poniżej tabelę kosztów dla najczęstszych obszarów działalności w sektorze prywatnym:

obszar zastosowaniaCena £
klimatyzatory120-200€
Zwolnienie hamulca pojazdu20-60€
Ręczna pompa próżniowa20-30€

Jednak wielkogabarytowe pompy próżniowe są zwykle używane tylko w sektorze komercyjnym, ale są one znacznie droższe niż urządzenia stosowane w sektorze prywatnym.

Ceny pomp próżniowych można oszacować tylko z grubsza w sektorze komercyjnym, ponieważ każdy producent oferuje różne warunki dla różnych klientów.

Teraz chcemy przedstawić mały przegląd cen wyżej wymienionych typów pomp próżniowych:

typ modeluCena £
Obrotowa łopatkowa pompa próżniowa180 – 3000€
Membranowa pompa próżniowa700 – 7000€
pompa próżniowa z pierścieniem cieczowym1500 – bez limitu
Przewiń pompę próżniową3000€ – bez limitu
Turbomolekularna pompa próżniowa2000€ – bez limitu

Ogólnie rzecz biorąc, nie można porównywać tych dwóch sektorów. Rozpiętość cenowa wynika przede wszystkim z wielkości, wydajności, wydajności pompy, wyposażenia oraz jakości wykonania.

Gdzie mogę kupić pompę próżniową?

Pompy próżniowe z sektora prywatnego i komercyjnego można kupić w sklepach ze sprzętem, na stronach internetowych lub bezpośrednio od producenta:

 • obi
 • Hagebau
 • Amazonka
 • Narzędzia RP

Dzięki wyżej wymienionym dealerom możesz mieć pewność, że oferowana pompa próżniowa ma bardzo dobry stosunek ceny do wydajności.

Jakie są alternatywy dla pompy próżniowej?

Zwłaszcza w sektorze komercyjnym nie ma prawie żadnych alternatyw dla systemu pomp próżniowych. Aby zapewnić produkcję z wysoką częstotliwością, jest to uzależnione od dużego podciśnienia pomp próżniowych. Ale te modele są również potrzebne w sektorze prywatnym, na przykład w (pojazdowych) systemach klimatyzacji lub systemach wentylacyjnych.

W niektórych obszarach istnieją izolowane tańsze alternatywy, które chcemy teraz pokazać:

szereg zastosowańalternatywny
ogród (opieka)pompa wiertnicza
Przechowywanie i uszczelnianiepompa elektryczna
oczyszczanie ściekówdmuchawa wyporowa
uzdatnianie wodydmuchawa śrubowa
Inżynieria procesów chemicznychchłodzona gazem pompa Roots

Z wyjątkiem pompy wiertniczej, która może być powszechnie stosowana w prywatnych gospodarstwach domowych, inne alternatywy są bardzo wyjątkowe i zwykle są używane tylko w firmach. Małe pompy próżniowe używane w gospodarstwie domowym do odkurzania żywności można również zastąpić innymi pompami elektrycznymi.

Jaka jest różnica między pompą próżniową bezolejową a smarowaną?

Zasadniczo pompy próżniowe różnią się częstotliwością konserwacji, wydajnością i trwałością. Aby zapewnić Ci lepszy przegląd, stworzyliśmy tabelę z odpowiednimi mocnymi i słabymi stronami:

Długopis próżniowy ArtWzmacniaćSłabości
Smarowana pompa próżniowaPracuj wydajniej i są bardziej odporne na wpływy takie jak wilgoć lub ciepłoMusi być bardzo często serwisowany i nie może być stosowany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym lub medycznym ze względu na olejowy środek smarny
Sucha pompa próżniowaWymagają mniej konserwacji i mogą być używane w sterylnych miejscach pracy ze względu na niskie ryzyko zanieczyszczeniasą mniej wydajne i bardziej podatne na wilgoć i ciepło

Ze względu na różne właściwości te dwa typy pomp próżniowych są wykorzystywane bardzo konkretnie do konkretnego obszaru działalności.

Wniosek

Dzięki swojemu wyrafinowanemu systemowi pompy próżniowe zrewolucjonizowały system pompowania. Oferują dużą prędkość, moc i odporność, dlatego są używane w wielu różnych dziedzinach, od pakowania żywności po medycynę.

W związku z ciągłym rozwojem, pompy próżniowe są coraz częściej stosowane na nowych rynkach. Ale nawet w branżach o ugruntowanej pozycji nie można już sobie wyobrazić pracy bez systemu pomp.

Źródło obrazu: 123rf/45363726

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty