Olej łańcuchowy: test i zalecenia

test oleju łańcuchowegoOstatnia aktualizacja: 21 stycznia 2021

Nasze podejście

25Analizowane produkty

28zainwestowanych godzin

13badane badania

82zebrane komentarze

Regularne stosowanie oleju łańcuchowego jest niezbędne, aby zapobiec zużyciu lub nawet pęknięciu łańcucha w dłuższej perspektywie. Aby uniknąć kosztownych napraw roweru, motocykla lub piły łańcuchowej, należy regularnie nakładać olej do łańcuchów.

Istnieje wiele rodzajów oleju łańcuchowego. Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Dzięki naszemu testowi oleju do dużych łańcuchów 2022 pomożemy Ci znaleźć odpowiedni produkt do Twojego zastosowania. Porównaliśmy olej do łańcuchów, który jest uważany za klasyczny smar na mokro, ze smarem do łańcuchów i woskiem do łańcuchów na sucho i wymieniliśmy odpowiednie zalety i wady. Przedstawiamy również najważniejsze kryteria, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie.


podstawowe informacje w skrócie

 • Stosowanie oleju do łańcuchów jest konieczne, aby zapewnić długą gwarancję na łańcuch. Tylko regularne użytkowanie może zapobiec przedwczesnym i kosztownym naprawom całego napędu.
 • Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na wysoką zdolność pełzania smaru. Dzięki temu olej dociera do wszystkich kół łańcuchowych i całej tarczy.
 • Brud gromadzi się na napędzie roweru podczas jazdy. Dlatego przed użyciem oleju łańcuchowego należy zdecydowanie wyczyścić łańcuch, aby olej się przykleił.

Porównanie olejów łańcuchowych: recenzje i rekomendacje

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie, poniżej wymieniliśmy kilka produktów.

Najlepszy uniwersalny olej do łańcuchów do rowerów

Olej łańcuchowy F100 firmy Dr. Wack to jeden z najpopularniejszych smarów stosowanych przez rowerzystów. Charakteryzuje się długotrwałą ochroną i dużą zdolnością pełzania. Dzięki temu olej dociera do wszystkich kół łańcuchowych i zapewnia pierwszorzędną ochronę przed korozją. Nawet podczas jazdy w deszczu olej rowerowy zapewnia długotrwałą ochronę i wydłuża żywotność napędu. Specjalne polimery oleju mineralnego zapewniają optymalne smarowanie.

Płyn można idealnie dozować dzięki wąskiej końcówce butelki z zakraplaczem. Dostępne są zarówno butelki 50-mililitrowe, jak i 100-mililitrowe. Ponadto olej do łańcuchów F100 można stosować do pielęgnacji różnych części roweru. Oprócz łańcucha rowerowego obejmuje to na przykład amortyzatory i widelec amortyzowany.

Ocena redaktorów:  Ten wszechstronny olej łańcuchowy jest jednym z klasycznych smarów i wyróżnia się swoimi różnorodnymi właściwościami.

Najlepszy olej łańcuchowy do rowerów na każdą pogodę

Olej do łańcuchów na każdą pogodę Nigrin może być używany w każdych warunkach pogodowych. Ponieważ olej jest na bazie mineralnej, pozostaje wolny od żywic i kwasów. Zapewnia to długą trwałość smaru.

Zarówno łańcuchy normalne, jak i łańcuchy mtb są doskonale chronione przez płyn. Olej do łańcuchów nadaje się zatem do rowerów, rowerów wyścigowych, e-rowerów lub rowerów górskich. Przy regularnym stosowaniu tego oleju rowerowego nic nie stoi na przeszkodzie Twojej następnej wyprawie rowerowej, nawet przy złej pogodzie.

Recenzja redaktora: Jeśli szukasz oleju do łańcuchów, który odpowiednio zabezpieczy Twój rower zarówno latem, jak i zimą, powinieneś wybrać ten produkt.

Najlepszy roślinny olej łańcuchowy do rowerów

Olej do łańcuchów Wet Lube niemieckiego producenta Liqui Moly jest wytwarzany z roślin i dlatego jest biodegradowalny. Dzięki specjalnej produkcji olej jest szczególnie przyjazny dla środowiska. Jest też mniej szkodliwy dla Ciebie, ponieważ nie zawiera żadnych toksycznych substancji.

Ten produkt to olej do mokrych łańcuchów. To sprawia, że ​​środek smarny jest szczególnie odpowiedni do stosowania w mokrych warunkach. Jest szczególnie wodoodporny i zapewnia płynną pracę łańcucha podczas jazdy. Ponieważ olej jest przezroczysty, na łańcuchu rowerowym nie ma ciemnej ani czarnej warstwy. Wąska szyjka butelki zapewnia precyzyjne nałożenie olejku do cienkich łańcuszków.

Recenzja redaktora: Powinieneś używać tego oleju do łańcuchów, zwłaszcza jeśli często korzystasz z roweru i dlatego potrzebujesz dużo płynu. Pozwala to uniknąć zanieczyszczenia środowiska, a jednocześnie chroni skórę przed szkodliwymi substancjami.

Najlepszy mineralny olej łańcuchowy do pił

Olej adhezyjny do łańcuchów piłowych firmy Oregon wyróżnia się przede wszystkim dodatkiem adhezyjnym. Dodatek ten kontroluje lepkość oleju, co skutkuje idealną adhezją cieczy do łańcucha. Oznacza to, że potrzebujesz tylko trochę oleju.

Olej łańcuchowy jest dostępny w kanistrach 1 litrowych, 5 litrowych i 20 litrowych. Możesz użyć smaru do pił łańcuchowych wszystkich marek. Ponieważ produkt jest na bazie minerałów, nie zawiera żywic i ma długi okres trwałości. Ponadto przyczepny olej chroni przed zużyciem łańcucha i szyny. W rezultacie zapewnia również optymalną ochronę przed korozją. Ponadto można go używać przy każdej pogodzie, dzięki czemu można go używać zarówno latem, jak i zimą.

Ocena redakcji: Ten olej do łańcuchów firmy Oregon jest naszą rekomendacją dla Ciebie, jeśli szukasz wysokiej jakości oleju z dodatkową ochroną przed przyleganiem do długotrwałej ochrony piły łańcuchowej.

Najlepszy roślinny olej łańcuchowy do pił

Organiczny olej do pił łańcuchowych firmy Oregon jest szczególnie odpowiedni do pilarek łańcuchowych i elektrycznych. Ten produkt jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla oleju mineralnego Oregon. Opiera się na surowcach odnawialnych, dzięki czemu łatwo ulega biodegradacji. Ze względu na przyjazną dla środowiska produkcję, olej łańcuchowy został wyróżniony Błękitnym Aniołem.

Mimo wszystko jest tak samo doskonały jak każdy mineralny olej łańcuchowy do pielęgnacji i ochrony Twojej pilarki. Jedyną różnicą jest to, że jest nieco droższy i nie trwa tak długo, jak jego odpowiednik na bazie minerałów. Ten olej do łańcuchów jest również olejem do łańcuchów na każdą pogodę. Olej do pił łańcuchowych jest również dostępny w pojemnikach 1 litrowych, 5 litrowych i 20 litrowych.

Recenzja redaktora: Ponieważ nigdy nie należy używać piły łańcuchowej bez smaru i dlatego często i w dużych ilościach używaj oleju łańcuchowego, możemy polecić ten biodegradowalny olej do pił łańcuchowych.

Najlepszy wielofunkcyjny olej do łańcuchów

Produkt wielofunkcyjny WD-40 jest prawdopodobnie najbardziej znanym uniwersalnym smarem. Tak zwana Smart Straw umożliwia indywidualną aplikację, w zależności od tego, do czego chcesz używać produktu. Spray można ustawić na dwie różne funkcje. Umożliwia to zarówno precyzyjną, jak i wielkopowierzchniową aplikację.

Dużą zaletą jest to, że olej łańcuchowy służy nie tylko do pielęgnacji łańcucha rowerowego, ale także do wszystkich innych części roweru. Poza tym nadaje się nawet do narzędzi, samochodów, motocykli i wielu innych. Ponadto olej łańcuchowy WD-40 wyróżnia się spośród większości innych olejów łańcuchowych, ponieważ może być używany nie tylko do ochrony, ale także do czyszczenia. Spowoduje to poluzowanie brudu, tłuszczu i pozostałości kleju na przedmiocie.

Recenzja redaktora: Jeśli szukasz tak zwanej uniwersalnej broni, której możesz użyć nie tylko do łańcucha, ten smar jest właściwym wyborem dla Ciebie.

Olej łańcuchowy: kryteria zakupu i oceny

Po tej krótkiej prezentacji produktu następuje lista najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

W dalszej części dowiesz się, co rozumiesz przez wymienione kryteria i dlaczego przyczyniają się one do zakupu najbardziej odpowiedniego oleju do łańcuchów.

zdolność pełzania

Kupując, upewnij się, że Twój produkt ma wysoką zdolność pełzania. Im większa zdolność oleju do pełzania, tym szybciej i dalej płyn rozprowadza się we wszystkich przestrzeniach w łańcuchu. To w pełni chroni każdą pojedynczą zębatkę łańcucha.

zachowanie przepływu i przyczepność

Przy zakupie należy również wziąć pod uwagę płynność (lepkość). Obowiązuje zasada: im cieńszy produkt, tym bardziej płynny. Aby nie trzeba było używać zbyt dużej ilości oleju, olej łańcuchowy powinien mieć również wysoką przyczepność.

Biodegradowalność

Oczywiście należy również pamiętać, że zwykłe oleje łańcuchowe zawierają składniki mineralne i dlatego nie są całkowicie nieszkodliwe ani przyjazne dla środowiska.

Oleje biołańcuchowe łatwo ulegają degradacji i chronią środowisko.

Dobre oleje organiczne składają się w 100% z rozkładających się składników aktywnych. Ponadto zazwyczaj unika się barwników, substancji zapachowych i konserwantów. Najlepsze w tym: oleje biodegradowalne osiągają taki sam efekt jak oleje mineralne.

Jedyną poważną wadą jest to, że lubrykant roślinny ma tendencję do żywicowania i dlatego nie ma bardzo długiego okresu trwałości.

zdatność

Ostatecznie sprowadza się to do Twoich potrzeb, konkretnej aplikacji i warunków pogodowych. Jeśli regularnie korzystasz z roweru lub piłujesz, powinieneś raczej używać płynnego oleju. Suchy smar do łańcuchów lub wosk do łańcuchów nadaje się do przechowywania roweru przez zimę. Jeśli chcesz korzystać z roweru zimą, zaleca się połączenie oleju i smaru/wosku.

Olej łańcuchowy: często zadawane pytania i odpowiedzi

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Abyś mógł w końcu zdecydować się na jeden z wielu produktów, a także zostać poinformowany o tym, na co zwrócić uwagę po zakupie, podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze pytania dotyczące oleju łańcuchowego.

Do czego służy olej łańcuchowy?

Prowadzenie roweru lub piły bardzo obciąża łańcuch.

Aby przeciwdziałać zużyciu, pęknięciom i generowaniu ciepła, zdecydowanie należy regularnie używać oleju łańcuchowego.

Stosowanie tego smaru zapobiegnie przedwczesnej naprawie całego łańcucha i zapewni płynny układ napędowy podczas jazdy. Oprócz zwykłych rowerów rowery wyścigowe, górskie i elektryczne również powinny być zaopatrzone w wystarczającą ilość oleju do łańcuchów.

test oleju łańcuchowego

Nigdy nie należy używać pilarki bez smaru. Tarcie niszczy twój łańcuch i przegrzewa twój miecz. To w końcu złamie piłę. (Źródła obrazu: Reijo Telaranta / Pixabay)

Poza tym, w szczególności pilarki silnikowe lub łańcuchowe nie powinny być używane bez odpowiedniego smaru. Aby zmniejszyć zużycie między łańcuchem a prowadnicą pił, przed każdym użyciem należy wlać nowy olej do zbiornika piły. Specjalna pompa, która jest zintegrowana z większością pił, zapewnia automatyczne zaopatrzenie miecza w środek.

Jakie są rodzaje olejów łańcuchowych?

Oprócz rozróżnienia oleju łańcuchowego na olej mineralny i biodegradowalny, smar można rozróżnić na różne konsystencje. Rozróżnia się klasyczne smary mokre i smary suche.

rodzaj smaruZaletyniekorzyść
olej łańcuchowydobra rozlewność i duża zdolność pełzania, nie skleja, nie brudzinie nadaje się do zimowania przedmiotu
Wosk do łańcuchów lub smar do łańcuchówdobra przyczepność, chroni i uszczelnia łańcuch od zewnątrz, nadaje się do zimowania przedmiotutrudne do usunięcia, mniej odporne na zabrudzenia, niska zdolność pełzania

Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, jak go używasz. Ponieważ różne smary mogą być używane do różnych celów, możesz używać zarówno smaru mokrego, jak i suchego.

Ile kosztuje olej łańcuchowy?

Przy zakupie wskazane jest, aby nie patrzeć na cenę całkowitą, ale na cenę za litr. Ceny są bardzo zróżnicowane. Zasadniczo mniejsze butelki są droższe niż duże. Różnice dotyczą w szczególności porównania oleju mineralnego i biologicznego, przy czym mineralny olej łańcuchowy jest stosunkowo tańszy.

rodzaj smaruPrzedział cenowy za 100 ml
olej mineralny2-20 euro
Olej organiczny5-35 euro

Ale nie powinieneś opierać swojej decyzji na cenie. Oczywiście jakość ma swoją cenę. Dlatego zalecamy używanie wysokiej jakości oleju. Tylko wtedy, gdy łańcuch jest odpowiednio zabezpieczony, można uniknąć wczesnej i kosztownej naprawy.

Gdzie mogę kupić olej łańcuchowy?

Olej łańcuchowy jest dostępny zarówno w Internecie, jak iw każdym sklepie z narzędziami lub w regionalnym sklepie rowerowym. Ostatecznie decyzja należy do Ciebie. Wymieniliśmy dla Ciebie kilka przykładów:

Sklepy online:

 • amazon.pl
 • Bike-discount.de
 • Awokadostore.de
 • Fahrrad.de
 • idealo.de
 • contorion.de

sklepy ze sprzętem:

 • Bauhaus
 • tom
 • obi
 • Hornbach
 • Hagebau

Zawsze ważne jest, aby porównać ceny, choć oczywiście najlepszą poradę otrzymasz w specjalistycznym sklepie.

Jakie są alternatywy dla oleju łańcuchowego?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy możesz obejść się bez specjalnego oleju do łańcuchów i zamiast tego użyć konwencjonalnych olejów, takich jak olej rzepakowy, olej sałatkowy, olej kokosowy lub olej sojowy. W poniższej tabeli zilustrowaliśmy właściwości oleju rzepakowego i sojowego. Dzięki temu uzyskasz przegląd zalet i wad olejów alternatywnych.

Alternatywy dla oleju łańcuchowegoZaletyniekorzyść
olej rzepakowysłuży jako baza pod oleje do pił łańcuchowych, ma bardzo dobrą smarowność, nie zakleja się w zbiornikużywicuje w kontakcie z tlenem, cieńszy niż specjalny olej łańcuchowy
olej sojowydobra smarownośćszybko się skleja i żywicuje

Oczywiście każdy olej jest lepszy niż jego brak, ale odradzamy go z następujących powodów: Inne oleje są znacznie rzadsze niż olej łańcuchowy, co zwiększa zużycie oleju. Jest to nie tylko bardziej szkodliwe dla środowiska, ale także zwiększa koszty, ponieważ musisz kupić nadmierną ilość oleju.

test oleju łańcuchowego

Alternatywne oleje, takie jak olej rzepakowy, słonecznikowy lub sojowy, tylko częściowo nadają się do ochrony łańcucha. Na przykład nie mają żadnej specjalnej ochrony klejącej i powodują, że łańcuch staje się bardzo lepki. Ze względu na rzadką konsystencję wzrasta również zużycie oleju. (Źródło obrazu: RitaE / Pixabay)

Ponadto te konwencjonalne oleje nie mają takich samych właściwości jak specjalny olej łańcuchowy. Ze względu na rzadką konsystencję nie występuje dalekosiężne smarowanie, co prowadzi do większego zużycia łańcucha. Ponadto konwencjonalne oleje nie mogą zapobiegać gromadzeniu się ciepła.

Jak często nakładam olej do łańcuchów rowerowych?

Nie ma właściwej reguły dla rowerów, e-rowerów lub rowerów górskich. Częstotliwość aplikacji zależy od wielu czynników.

Zasadniczo lepiej stosować go częściej i używać go oszczędnie!

Oprócz pogody i warunków jazdy ważna jest oczywiście również częstotliwość użytkowania. Na przykład podczas korzystania z rowerów ważna jest liczba kilometrów. Ale i tutaj opinie są różne. Jedni kładą nacisk na smarowanie łańcucha po 100 km, inni zalecają aplikację po 500 km.

test oleju łańcuchowego

Trudno określić, jak często należy smarować łańcuch olejem do łańcuchów. Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania i pogody. Ogólna zasada brzmi: lepiej smarować częściej, ale używaj oleju oszczędnie. (Źródło zdjęcia: Adam Dubec / Pexels)

Ostatecznie musisz sam zdecydować, jak często chcesz utrzymywać swój łańcuch. Zalecamy jednak regularne olejowanie, aby chronić łańcuch przed wysychaniem. Najlepiej spróbować. Szybko zauważysz, czy Twój łańcuch wymaga większej czy mniejszej pielęgnacji. Spróbuj jednak znaleźć odpowiedni środek. Nadmiar oleju powoduje gromadzenie się większej ilości brudu i szybsze sklejanie się łańcucha.

Jak prawidłowo nakładać olej do łańcuchów rowerowych?

Bardzo ważne jest, aby aplikacja była czysta, aby olejek dotarł tylko do tych obszarów, w których powinien. Zbyt intensywne smarowanie zapewnia odpowiednie gromadzenie się zbyt dużej ilości brudu. Upewnij się, że olej łańcuchowy nie dostał się na tarcze hamulcowe lub felgi. W przeciwnym razie hamulec traci swoją skuteczność.

 1. Pozycjonowanie : Rower nie powinien się przewrócić ani stoczyć. Do tego nadaje się na przykład stojak montażowy. Upewnij się, że koło jest w ciągłym ruchu. Aby to zrobić, umieść rower na środkowej tarczy z przodu i na środkowej zębatce z tyłu.
 2. Czyszczenie: Pierwszym krokiem jest czyszczenie. Wyczyść każde koło łańcuchowe i przekładnię szczoteczką do zębów lub szmatką i ciepłą wodą. Następnie pozwalasz, aby łańcuszek przebiegał przez suchą stronę ubrania. Powtórz ten proces kilka razy, uruchamiając łańcuch w sposób ciągły, aby wyczyścić cały łańcuch. Następnie należy poczekać, aż łańcuch wyschnie.
 3. Stosowanie: Teraz rozprowadź olej na poszczególnych kołach łańcuchowych. Upewnij się, że olej naprawdę dostaje się tylko na łańcuch rowerowy. Łańcuch jest oliwiony tylko od wewnątrz, ponieważ smarowanie powierzchni zewnętrznej przyciągnęłoby zbyt dużo brudu.
 4. Sprawdź: Po aplikacji i czasie ekspozycji około 15 minut, możesz jeszcze kilka razy przekręcić koło, aby upewnić się, że olej naprawdę wszędzie się rozprowadzi.
 5. Usuwanie resztek oleju: Na koniec należy zetrzeć nadmiar resztek oleju szmatką.

Jak działa konserwacja mojej pilarki?

Pilarki łańcuchowe, piły elektryczne i piły elektryczne nigdy nie powinny być używane bez smaru. Zmniejsza to zużycie między piłą łańcuchową a mieczem i na dłuższą metę zapobiega usterkom. Dlatego przed każdym użyciem należy zawsze sprawdzać, czy w zbiorniku jest jeszcze wystarczająca ilość oleju. Zwykle każda piła ma zintegrowaną pompę, która transportuje wymagany olej.

Jak usunąć plamy z oleju łańcuchowego z moich ubrań?

Jeśli przypadkowo zabrudzisz spodnie lub koszulkę plamą z oleju, ważne jest, aby najpierw wchłonąć olej z ubrania za pomocą papierowego ręcznika.
Tłuste ręce można czyścić olejem spożywczym i cukrem.

Następnie istnieje wiele artykułów gospodarstwa domowego, które pomogą całkowicie lub przynajmniej w miarę możliwości usunąć plamę. Pomocnym środkiem w usuwaniu plam jest np. płyn do mycia naczyń. Masło i margaryna są również doskonałe, ponieważ łączą się z olejem.

Wystarczy posmarować plamę, pozwolić odplamiaczowi wsiąknąć, a następnie wyprać ciepłą lub gorącą wodą lub wyprać w pralce. Pomocny może być również proszek do pieczenia lub mąka. Tłustą plamę można posypać, pozostawić do prawidłowego działania i zmyć mydłem lub włożyć do pralki.

Wniosek

Na koniec można powiedzieć, że zdecydowanie należy regularnie dostarczać do łańcucha rowerowego olej do łańcuchów. Ponadto pilarki łańcuchowe nigdy nie powinny być używane bez oleju. W przeciwnym razie łańcuch należy wcześniej wymienić. Jeśli regularnie dbasz o swój łańcuch, zaoszczędzisz na kosztownych naprawach.

Wybór oleju łańcuchowego zależy od wielu kryteriów. Przede wszystkim zależy to od sposobu użytkowania i warunków pogodowych. Klasyczny olej do łańcuchów jest szczególnie odpowiedni do częstego stosowania. Z drugiej strony smarem lub woskiem uszczelniają łańcuch na dłuższy czas i dlatego nadają się na przykład do przechowywania w zimie. Powinieneś również rozważyć olej do łańcuchów roślinnych zamiast organicznego, ponieważ jest on znacznie bardziej przyjazny dla środowiska. W każdym razie obowiązuje zasada: Warto informować i porównywać!

Źródło obrazu: donterase / Pixabay

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty