Falownik 12V 230V: Testy i zalecenia

Falownik 12V 230VOstatnia aktualizacja: 23 października 2020 r.

Nasze podejście

14Analizowane produkty

17zainwestowanych godzin

2badane badania

63zebrane komentarze

Falownik to urządzenie elektryczne, które zamienia prąd stały na prąd przemienny. Falownik jest obecnie „must have” w prawie każdym domku mobilnym, ale jest również stosowany w łodziach, statkach czy modułach słonecznych. Zasadniczo rozróżnia się prostokątny konwerter napięcia i konwerter napięcia ze zmodyfikowaną falą sinusoidalną lub czystą falą sinusoidalną.

Dzięki naszemu dużemu testowi falownika 12v 230v 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć najlepszy falownik 12v 230v dla Ciebie. Porównaliśmy niektóre konwertery napięcia i wymieniliśmy zalety i wady. Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji o zakupie.


podstawowe informacje w skrócie

 • Falownik 12 V 230 V, znany również jako konwerter napięcia lub falownik, to transformator, który przekształca prąd stały 12 V na prąd przemienny 230 V.
 • Rozróżnia się prostokątny konwerter napięcia, falownik z czystą falą sinusoidalną i falownik ze zmodyfikowaną falą sinusoidalną.
 • Oprócz konwersji mocy falowniki mają również inne funkcje, takie jak optymalizacja mocy lub monitorowanie sieci. Przetwornice napięcia są używane głównie w domach mobilnych, łodziach lub systemach słonecznych.

Test falownika 12v 230v: Ulubione redaktorów

Najtańszy falownik 12v 230v do samochodu / 300W

Falownik BESTEK 12v 230v / 300W to idealny model podstawowy do samochodu. Urządzenie podłącza się do samochodu za pomocą zapalniczki.

Dzięki inwerterowi do 2 urządzeń elektronicznych codziennego użytku może być zasilanych jednocześnie przez port USB. Ze względu na kompaktową i prostą konstrukcję falownik ten jest dobrym i przede wszystkim tanim rozwiązaniem do samochodu.

Najlepszy falownik 12v 230v zmodyfikowana sinusoida / 400W

Przetwornica napięcia BESTEK 12v 230v / 400W oferuje niedrogi falownik o małej mocy (400 watów). Model jest wyposażony w klipsy na baterie i gniazdo zapalniczki, dzięki czemu idealnie nadaje się do samochodu lub RV.

Dzięki inwerterowi firmy BESTEK możesz łatwo ładować proste urządzenia elektryczne, takie jak telefony komórkowe lub tablety, za pomocą wtyczki USB. Można również podłączyć i obsługiwać laptopy, panele słoneczne lub lampy o mocy do 400 watów.

Najtańszy falownik sinusoidalny 12v 230v / 1000W

Inwerter GIANDEL 12 V 230 V / 1000 W zapewnia przystępny cenowo kompletny pakiet. Dzięki czystym falom sinusoidalnym możliwa jest również obsługa czułych urządzeń elektronicznych.

Przetwornica napięcia firmy GIANDEL może być sterowana pilotem i posiada system wielu zabezpieczeń. Oznacza to, że do urządzenia można bez problemu podłączyć urządzenia elektryczne o mocy do 1000 watów i nie musisz się już martwić o przegrzanie czy przeciążenie.

Solidny i wszechstronny: falownik 12v 230v / 2000W

Urządzenia elektryczne do 2000 W, a także wrażliwe urządzenia mogą być łatwo zasilane energią elektryczną za pomocą falownika ECTIVE 12v 230v / 2000W.

Ten falownik jest bardzo wytrzymały i posiada najnowocześniejsze funkcje zabezpieczające. Jeśli dysponujesz większym budżetem i jednocześnie planujesz długoterminowy horyzont czasowy, zdecydowanie powinieneś sięgnąć po falownik 12v 230v/2000W z czystą sinusoidą od ECTIVE.

Przewodnik: pytania do rozważenia przed zakupem falownika 12v 230v

Co to jest falownik?

Falownik to transformator. Przekształca to sygnał napięcia elektrycznego z prądu stałego na prąd przemienny. Nazywany jest również konwerterem napięcia lub falownikiem.

Jeśli chcesz przechowywać energię elektryczną, zwykle używasz baterii. To dostarcza prąd stały. Problem polega na tym, że sieć dostarcza prąd przemienny. Inwerter umożliwia więc zasilanie urządzenia elektrycznego prądem przemiennym za pomocą źródła prądu stałego.

Jak działa konwerter napięcia 12v 230v?

Przetwornica napięcia ma prostą konstrukcję i składa się z jednego lub kilku zwojów pierwotnych i wtórnych. Im wyższa jakość różnych komponentów i płytek drukowanych w falowniku, tym stabilniejsza częstotliwość i bardziej optymalne napięcie sinusoidalne.

Falownik generuje napięcie przemienne 230 woltów z napięcia stałego 12 woltów. Są używane w obszarach, w których napięcie 12 V jest dostępne z baterii lub akumulatora i powinny być podłączone do normalnych urządzeń.

falownik 12v 230v

Ile kosztuje falownik 12v 230v?

Cena falownika zależy w dużej mierze od wydajności. Dlatego zrobiliśmy dla Ciebie mały przegląd, za jaką usługę możesz się spodziewać, w jakiej cenie.

występFalownik 12v 230v ze zmodyfikowaną falą sinusoidalnąFalownik 12v 230v z czystą falą sinusoidalną
Niska moc (do 300 watów)Od 30€Od 70€
Średnia moc (od 300 do 1000 watów)Od 70€Od 150€
Wysoka moc (ponad 1000 watów)Od 100€Od 200€

Gdzie mogę kupić przetwornicę napięcia 12v 230v?

Zakres konwerterów napięcia jest łatwy do opanowania.

Wolisz kompleksowe porady, czy wolisz przeglądać internet?

Możesz znaleźć oferty następujących dostawców:

 • obi
 • Hornbach
 • Konrad
 • Zgonc
 • Amazonka
 • eBay

Jeśli potrzebujesz kompetentnej porady, najlepiej udaj się do najbliższego sklepu z narzędziami lub sklepem elektronicznym. Masz tę zaletę, że możesz zadawać pytania bezpośrednio, a sprzedawcy również mogą Ci doradzić.

Opcjonalnie można również kupić falownik przez Internet. Tutaj masz przewagę, jeśli znasz się na tyle dobrze, że oferty są dobre do porównania. Oczywiście masz również możliwość informowania się o temacie na różnych forach. Oceny i recenzje również mogą być dla Ciebie bardzo pouczające.

Czy mogę samodzielnie zbudować falownik 12v 230v?

Zasadniczo całkiem możliwe jest samodzielne zbudowanie falownika. Należy jednak mieć pewne umiejętności i wiedzę z zakresu elektrotechniki, ponieważ ostatecznie budowa odbywa się na własne ryzyko!

Połączyliśmy tutaj krótki film, który pokazuje, jak samodzielnie zbudować prosty falownik 12 V 230 V.

Falownik 12V 230V: Testy i zalecenia

Do czego mogę używać mojego falownika?

Falowniki można znaleźć głównie w domach mobilnych lub przyczepach kempingowych, łodziach, ale także w systemach fotowoltaicznych.

Przetwornice napięcia są również coraz częściej używane w naszych własnych domach. Jeśli Twój dom jest wyposażony na przykład w moduł słoneczny, falownik umożliwia zasilanie gniazdek we własnym domu energią elektryczną za pomocą baterii lub akumulatorów.

Falownik 12V 230V-1

Przetwornica napięcia jest obecnie powszechna w prawie każdym kamperze.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Nick Dunlap)

Rozwiązanie: Jakie są typy falowników 12v 230v i który jest dla Ciebie odpowiedni?

Istnieje wiele różnych konwerterów napięcia. Wszystkie przekształcają prąd stały w prąd przemienny. Różnią się one przede wszystkim jakością generowanego prądu przemiennego.

Rozróżnia się zatem następujące modele:

 • falownik fali prostokątnej
 • Zmodyfikowany falownik sinusoidalny
 • Falownik czystej fali sinusoidalnej

konwerter napięcia fali prostokątnej

Przetwornice napięcia o fali prostokątnej są kompaktowe i oferują niską moc (mniej niż 100 watów). Ten typ przetwornika napięcia staje się coraz rzadszy i rzadziej używany.

Urządzenia, w których wystarczy prostokątny konwerter napięcia:

 • Opiekacz
 • podgrzewacz wody
 • Żarówki żarowe (nie LED!)
 • Małe silniki elektryczne

Zmodyfikowany falownik sinusoidalny

Ogólnie rzecz biorąc, zmodyfikowany falownik sinusoidalny nadaje się do wszystkich popularnych zastosowań i jest dostępny w rozsądnej cenie.

Urządzenia, dla których zwykle wystarcza falownik ze zmodyfikowaną sinusoidą:

 • Sprzęt AGD, taki jak blender
 • maszynka elektryczna
 • lodówka kompresorowa
 • TV (migotanie obrazu jest całkiem możliwe)
 • Radio (możliwe zakłócenia)

Istnieje możliwość wystąpienia zakłóceń z powodu nagłych zmian napięcia. Może to zniszczyć bardzo wrażliwe komponenty lub może być słyszalne przez systemy muzyczne lub głośniki. Większość wrażliwych urządzeń elektronicznych ma problemy ze zmodyfikowaną falą sinusoidalną. Niemniej jednak większość urządzeń to toleruje.

Zalety
 • Niedrogi w zakupie
 • Zwykle wystarcza do codziennego sprzętu AGD
niekorzyść
 • Może powodować zakłócenia w niektórych urządzeniach
 • Nie nadaje się do wrażliwych urządzeń elektronicznych

Falownik czystej fali sinusoidalnej

Falownik z czystą falą sinusoidalną oferuje kompaktową całość z wysokiej jakości płytkami drukowanymi, filtrami i złożoną elektroniką. Wygenerowanie czystej fali sinusoidalnej jest znacznie bardziej złożone i dlatego wiąże się również z wyższymi kosztami.

Urządzenia, w których wystarczy TYLKO falownik sinusoidalny  :

Falowniki z czystą falą sinusoidalną nadają się do prawie wszystkich zastosowań.
 • sprzęt IT, audio i wideo
 • lampy LED
 • Nowoczesne ekspresy do kawy
 • Ładowarki do akumulatorów
 • Szczoteczka elektryczna
 • system stereo
 • Urządzenia z zasilaczami impulsowymi

Ponieważ napięcie zmienia się niemal bezstopniowo, jest mniej zakłóceń i można podłączyć również bardziej wrażliwe urządzenia gospodarstwa domowego. Przetwornica napięcia to inwestycja długoterminowa, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość i wydać więcej.

Zalety
 • Wytwarza prawie idealną falę sinusoidalną
 • Nadaje się również do wrażliwych urządzeń elektronicznych
niekorzyść
 • Droższe niż zmodyfikowane falowniki sinusoidalne dla identycznej wydajności
 • Zwykle opłaca się tylko w przypadku długoterminowej inwestycji i wrażliwych urządzeń

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny konwertera napięcia

Poniżej pokażemy, jakich kryteriów możesz użyć do wyboru między różnymi falownikami 12V 230V.

Kryteria, z którymi najlepiej można porównać falownik 12v 230v, są następujące:

W kolejnych akapitach wyjaśnimy, co jest ważne dla poszczególnych kryteriów.

występ

Zasadniczo zależy to od urządzenia, jakiej mocy potrzebujesz. Jednostką mocy jest wat (W) i jest ona kluczowym czynnikiem przy obliczaniu optymalnej mocy. Należy wymienić wszystkie urządzenia, które powinny być podłączone do falownika. Następnie musisz określić moc nominalną dla każdego urządzenia. Obliczanie mocy zostało szczegółowo omówione w dalszej części ciekawostek.

napięcie wejściowe/wyjściowe

Napięcie wejściowe to napięcie dostępne na miejscu. Napięcie wyjściowe jest powiązane jako napięcie pożądane.

Falownik 12V 230V-2

Jednostką napięcia są wolty, a jednostką napięcia przemiennego są herce.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Thomas Kelley)

Napięcie wejściowe wyrażone jest w woltach. Napięcie 12 V DC jest powszechne w samochodach, domach mobilnych, łodziach i systemach słonecznych.

Napięcie wyjściowe jest również wyrażone w woltach. Opisuje napięcie wymagane do zasilania urządzeń. W Europie, Indiach, Chinach, Hongkongu i Tajlandii napięcie sieciowe wynosi zwykle 230 woltów z częstotliwością 50 Hz. Po przetworzeniu sygnału do falownika można podłączyć dowolne urządzenie gospodarstwa domowego i obsługiwać.

wydajność / objętość

Sprawność przetwornika napięcia wskazuje na straty mocy (w procentach) występujące podczas przetwarzania sygnału . Wskazane jest zapewnienie sprawności co najmniej 85%, ponieważ energia przetwornicy napięcia nie powinna być po prostu marnowana. Na przykład sprawność 85% oznacza, że ​​konwerter napięcia o mocy 1000 watów faktycznie generuje 850 watów.

Wielkość falownika jest często niedoceniana. Przetwornica napięcia zasadniczo nie powinna przekraczać poziomu hałasu 60 decybeli. Najlepiej umieścić falownik w piwnicy lub w pomieszczeniu, w którym nie przeszkadza hałas roboczy przetwornicy napięcia.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o falownikach

Jak długo mogę korzystać z falownika?

Z reguły średnia żywotność falownika wynosi 15 lat. W przypadku wysokiej jakości falowników żywotność może wynosić nawet 20 lat lub dłużej. Dlatego zwykle opłaca się korzystać z wyższej jakości i droższego modelu.

Co muszę wziąć pod uwagę podczas podłączania/instalacji falownika?

Wybór lokalizacji przetwornika napięcia nie jest sprawą trywialną. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na jakość i żywotność falownika.

Wydarzenia klimatyczne

Ogólna zasada jest taka, że ​​falownik powinien być zainstalowany w możliwie chłodnym miejscu. Za wszelką cenę należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Przegrzanie falownika ma negatywny wpływ na wydajność i żywotność.

Należy również unikać wilgoci, wilgoci i kurzu. Większość nowoczesnych falowników ma już ochronę IP. W zależności od stopnia ochrony przed kurzem i wodą można powiedzieć, ile falownik jest w stanie wytrzymać.

okoliczności geograficzne

Falownika nie należy montować w pobliżu salonów lub sypialni. Całkiem możliwe, że generowane są głośne dźwięki.

Ponadto w przypadku łączenia modułów szeregowo należy upewnić się, że falownik jest zainstalowany jak najbliżej licznika energii. Tutaj straty są minimalne.

Falownik 12V 230V-3

Różne aspekty, takie jak objętość, temperatura w pomieszczeniu lub odległość od modułów i liczników zasilania, odgrywają kluczową rolę w podjęciu decyzji o miejscu instalacji.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Artem Maltsev)

Jak określić zapotrzebowanie na moc?

Przede wszystkim należy wcześniej zastanowić się, jakie urządzenia będą podłączone do falownika. Dlatego najlepiej jest wymienić wszystkie urządzenia i określić nominalną moc tych urządzeń. W przypadku urządzeń z silnikiem należy wyraźnie określić moc szczytową.

Po zsumowaniu wartości dodaj margines bezpieczeństwa co najmniej 10%, czyli po prostu pomnóż wynik przez współczynnik 1,1. Wynik obliczeń podaje moc wyjściową, jaką musi zapewnić falownik. Uważaj, aby nie pomylić różnych mocy znamionowych – mocy netto, mocy nominalnej i mocy szczytowej.

Na przykład, jeśli falownik sinusoidalny 12 V 230 V ma moc 500/1000 watów, oznacza to, że użyteczna moc wynosi 500 watów. Druga liczba oznacza, że ​​konwerter napięcia akceptuje przejściową moc szczytową 1000 watów.

Zalecamy, aby przed zakupem dokładnie przemyśleć, jakie urządzenia należy podłączyć i obsługiwać z falownikiem. Jeśli nie jest to możliwe, należy zapewnić wystarczającą swobodę.

Czy potrzebuję priorytetowego przełączania obwodu/sieci dla mojego falownika 12 V 230 V?

Obwód priorytetowy, znany również jako przełączanie sieci, rozwiązuje problem w domach mobilnych, ale także w łodziach lub statkach, które z pewnością napotkały jedno lub drugie.

Jaki problem rozwiązuje obwód priorytetowy?

Bez obwodu priorytetowego musiałbyś również ułożyć drugi obwód z wtyczkami i kablami.

W domach mobilnych lub łodziach zasilanie jest zwykle zapewniane przez podłączenie zasilania z lądu przez zewnętrzne gniazdo. Ponadto w wielu przypadkach instalowany jest falownik. W tym celu zwykle instaluje się oddzielne gniazda. Oznacza to, że niektóre gniazdka działają tylko wtedy, gdy przyczepa stacjonarna lub łódź są podłączone do zewnętrznego gniazdka. Pozostałe gniazda są wyraźnie przeznaczone dla konwertera napięcia. Jest więc szczególnie gorzki, gdy jest tylko jedno gniazdo dla falownika.

Problem pojawia się, gdy chcesz zasilić swój domek mobilny lub łódź energią elektryczną za pomocą zewnętrznego napięcia sieciowego. W efekcie zewnętrzne napięcie sieciowe dociera do wyjścia przetwornika napięcia i je niszczy. Aby uniknąć tego problemu, wymagany jest obwód priorytetowy.

Jak działa przełączanie sieci?

Wyłącznik sieciowy określa, czy obecne jest drugie źródło napięcia. W takim przypadku wyjście przetwornika napięcia jest automatycznie odłączane od instalacji elektrycznej pojazdu i podawane jest zewnętrzne napięcie sieciowe. Jeśli prąd zewnętrzny zostanie ponownie odłączony, napięcie falownika jest ponownie używane. Urządzenia, które są aktualnie podłączone, wyłączają się na krótko, ponieważ obwód priorytetowy wymaga na zmianę ok. 0,5 sekundy. Wyraźną zaletą głównego obwodu priorytetowego jest to, że nie trzeba układać dodatkowych kabli ani gniazd.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://tipp.manomano.de/die-correct-select- your-nap-converter-1366

[2] https://www.messwerttechnik.de/strom/spannungswandler/#2_Die_Typen_Welche_Arten_der_strom-spannungswandler_machen_es

[3] https://spannungswandler.info/ratgeber-den-correcten-spannungswandler-auswaehlen/#Sicherheitsreserven

[4] https://www.wallstreet-online.de/ratgeber/elektronik-und-technik/elektronik-und-zubehoer/der-spannungswandler-important-component-of-electronics

[5] https://campofant.com/volt-converter-inverter/

[6] https://www.reichelt.de/reicheltpedia/index.php/ Falownik

[7] https://www.wegatech.de/ratgeber/photovoltaik/planung-und-installation/Inverter-test/

Źródło obrazu: Datskevich/ 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty