Kamera endoskopowa: test i zalecenia

kamera endoskopowaOstatnia aktualizacja: 10 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

17Analizowane produkty

45zainwestowanych godzin

12badane badania

85zebrane komentarze

Kamera endoskopowa umożliwia zbadanie trudno dostępnych rur lub odpływów pod kątem zatorów i wad. Jest to również pomocne w wykryciu uszkodzeń w komorze silnika Twojego samochodu. Chociaż pierwotnie pochodził z dziedziny medycyny, obecnie jest również stosowany w handlu i użytku prywatnym.

Dzięki naszemu testowi kamery endoskopowej 2022 chcemy wesprzeć Cię w znalezieniu odpowiedniej kamery endoskopowej. Porównaliśmy różne typy kamer endoskopowych i wymieniliśmy ich zalety i wady. W ten sposób chcemy ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie.


podstawowe informacje w skrócie

  • Podstawowe rozróżnienie obejmuje kamery endoskopowe z wbudowanym ekranem i bez niego, przy czym oba warianty różnią się ceną i transmisją obrazu.
  • W zależności od obszaru zastosowania długość sondy waha się od jednego do 15 metrów. Głowica sondy ma również różne grubości.
  • Kamery endoskopowe są dostarczane z różnymi akcesoriami: oświetleniem, funkcją zoom, kartą pamięci, zaczepami na haczyki i magnesy, nasadkami ochronnymi i futerałami.

Porównanie kamer endoskopowych: recenzje i rekomendacje

Na rynku dostępny jest ogromny wybór kamer endoskopowych, ale nie wszystkie zachwycają jakością. W poniższej sekcji zebraliśmy najlepsze kamery endoskopowe, aby ułatwić Ci decyzję o zakupie.

Najlepsza kamera endoskopowa ze zintegrowanym ekranem

Podwójna kamera endoskopowa firmy ILIHOME posiada zintegrowany ekran IPS o przekątnej 4,5 cala. Dzięki rozdzielczości 1920×1080 pikseli na wyświetlaczu pokazywany jest ostry obraz. Możliwe jest nagrywanie zdjęć i filmów, które są przechowywane na dołączonej karcie pamięci 32 GB. Średnica głowicy sondy wynosi 8 milimetrów.

Na głowicy sondy znajduje się 8 diod LED, które umożliwiają bezstopniową regulację jasności. Długość półsztywnego kabla sondy wynosi 5 metrów. Bateria o pojemności 3500 mAh zapewnia do 6 godzin ciągłej pracy. W zestawie magnes i haczyk do głowicy sondy.

Opinia redaktorów: Ta kamera endoskopowa jest naprawdę wszechstronna! Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu, długiej żywotności baterii i dołączonej karcie pamięci stosunek ceny do wydajności jest zdecydowanie odpowiedni.

Najlepsza bezprzewodowa kamera endoskopowa bez ekranu

Cechą szczególną tej endoskopowej kamery marki BEVA jest bezprzewodowa transmisja obrazu do komputera, laptopa, tabletu lub smartfona. Obraz o rozdzielczości 1280×720 pikseli przesyłany jest do urządzenia mobilnego za pośrednictwem sieci WLAN. Ta kamera endoskopowa jest kompatybilna z systemami Android, iOS i Windows. Wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie lub aplikację na swoim urządzeniu i gotowe!

Na głowicy sondy znajduje się 6 diod LED, która ma średnicę 8 milimetrów. Długość sondy półsztywnej wynosi 5 metrów. Zakres dostawy obejmuje mocowania do lusterek, haczyki i magnesy. Bateria o pojemności 800 mAh zapewnia do 100 minut ciągłej pracy.

Recenzja redaktora: Jeśli chcesz mieć praktyczną, bezużyteczną kamerę endoskopową, jesteś we właściwym miejscu. Możesz łatwo podłączyć ten model do urządzenia mobilnego bez dużej plątaniny kabli.

Najlepsza kamera endoskopowa z długą sondą

Ta kamera endoskopowa ILIHOME jest wyposażona w półsztywną sondę o długości 10 metrów i średnicy głowicy sondy 8 milimetrów. Ergonomicznie ukształtowany uchwyt zapewnia wygodne użytkowanie. Obraz przesyłany jest bezprzewodowo przez WLAN w rozdzielczości 1600×1200 pikseli. Odpowiednia aplikacja jest dostępna na smartfony i tablety z systemem iOS, Android i Windows.

Na głowicy sondy znajduje się 8 diod LED, jasność jest płynnie regulowana. Dzięki pojemności baterii 2200 mAh, ten model ma nieprzerwany czas pracy od 3 do 4 godzin. W zestawie znajdują się również mocowania na haczyki, magnesy i lusterka.

Ocena redaktora: Jeśli szukasz solidnej kamery endoskopowej z długą sondą, ten produkt jest dla Ciebie. Dzięki nieskomplikowanej obsłudze idealnie nadaje się do użytku prywatnego.

Najlepsza kamera endoskopowa z nasadką ochronną

Kamera endoskopowa firmy SKYBASIC jest wyposażona w zintegrowany kolorowy ekran o przekątnej 4,3 cala. Rozdzielczość to 1920×1080 pikseli. Zdjęcia i nagrania wideo są zapisywane na dołączonej karcie pamięci o pojemności 16 GB. Sonda półsztywna o długości 10 metrów zakończona jest głowicą sondy o średnicy 8 milimetrów. Na głowicy sondy znajduje się 6 diod LED.

Cechą szczególną tej kamery endoskopowej jest nasadka ochronna dostarczana na głowicę sondy, dzięki czemu jest doskonale chroniona, gdy nie jest używana. W zestawie znajdują się również mocowania na haczyki, magnesy i lusterka. Akumulator o pojemności 1700 mAh zapewnia nieprzerwaną pracę od 3 do 4 godzin.

Recenzja redaktora: Ta kamera endoskopowa to solidny, wysokiej jakości produkt, który imponuje dołączoną kartą pamięci i specjalnie wykonaną nasadką ochronną.

Najlepsza kamera endoskopowa z funkcją zoom

Kamera endoskopowa firmy Bosch posiada 2,3 calowy kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości obrazu 320×240 pikseli. Głowica sondy ma średnicę 8 milimetrów i długość sondy 95 centymetrów. Na głowicy sondy znajdują się również 4 diody LED, które można regulować etapami.

Wyjątkowe jest tutaj to, że kamera endoskopowa posiada funkcję trzystopniowego zoomu. W ten sposób można szczegółowo obejrzeć nawet najdrobniejsze rzeczy. Ten model może robić zdjęcia, które będą przechowywane na karcie MicroSD. Dostępne są również mocowania na haczyki, lusterka i magnesy.

Recenzja redaktora : Oprócz funkcji zoom, ta kamera endoskopowa imponuje dostarczoną torbą z tkaniny, która umożliwia bezpieczne i czyste przechowywanie.

Najlepsza kamera endoskopowa z wodoodporną osłoną

Kamera endoskopowa ROTEK jest dostarczana bez zintegrowanego ekranu. Obraz jest przesyłany bezprzewodowo przez sieć WLAN do smartfonów i tabletów z systemem Android i iOS po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Rozdzielczość obrazu to 1920×1080 pikseli. Sonda jest półsztywna i ma 10 metrów długości. W razie potrzeby na głowicę sondy o grubości 8 mm można naciągnąć wodoodporną osłonę.

Na głowicy sondy znajduje się również 8 regulowanych diod LED. Dołączone są lusterka, magnes i haczyk, a także skórzany futerał. Akumulator o pojemności 1000 mAh zapewnia nieprzerwaną pracę do dwóch godzin.

Ocena redaktora: Jeśli szukasz kamery endoskopowej, która jest zdecydowanie wodoodporna, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ten wysokiej jakości model przekonuje akcesoriami i długą sondą.

Kamery endoskopowe: kryteria zakupu i oceny

W poniższym rozdziale pokażemy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery endoskopowej. Kryteria, których można użyć do porównania kamer endoskopowych, obejmują:

Poniżej wyjaśniamy, co jest ważne dla poszczególnych kryteriów.

długość sondy

Jednym z najważniejszych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery endoskopowej, jest długość sondy, do której przymocowana jest mała kamera. Najlepiej zastanów się, do czego chcesz wykorzystać swoją kamerę endoskopową przed jej zakupem, ponieważ potrzebujesz innej długości w zależności od obszaru zastosowania.

Większość kamer endoskopowych ma długość sondy od jednego do pięciu metrów.

Krótsza długość jest wystarczająca, jeśli na przykład chcesz dokładniej przyjrzeć się odpływowi w zlewie lub masce samochodu.

Jeśli jednak chcesz wnikać głębiej w rurę odpływową i szukać ewentualnych zatorów lub usterek, polecamy dłuższą sondę. Z odległości od 10 do 15 metrów powinieneś być w stanie dostrzec nawet najdalsze zakamarki i szczeliny.

średnica sondy

Kamera znajduje się na końcu sondy. Ta głowica sondy ma zwykle średnicę od 5,5 do 8 milimetrów. Ponieważ średnica sondy zależy od średnicy głowicy sondy i dlatego jest tego samego rozmiaru, wystarczy przy zakupie spojrzeć na milimetry sondy.

Średnica 8 milimetrów jest za duża dla większości domowych odpływów. Więc jeśli chcesz wiedzieć, co zapycha zlew lub odpływ prysznicowy, wybierz mniejszą średnicę. Jeśli jednak chcesz zajrzeć za szafki lub do rur grzewczych, odpowiednia jest również średnica 8 milimetrów.

To samo dotyczy tutaj: najlepiej pomyśleć o obszarach, w których chcesz używać kamery endoskopowej przed jej zakupem. W ten sposób nie będziesz się później denerwować, że średnica głowicy sondy i sondy są zbyt duże i nie mieszczą się w żądanym obszarze.

transmisja obrazu

Kolejnym ważnym kryterium zakupu jest rodzaj transmisji obrazu. Do wyboru są kamery endoskopowe ze zintegrowanym ekranem oraz kamery endoskopowe, do których należy podłączyć monitor zewnętrzny. To ostatnie odbywa się zwykle za pomocą kabla USB lub sieci WLAN.

Zamiast monitora można również podłączyć kamery endoskopowe do laptopa, komputera lub smartfona.

Niektórzy producenci opracowali w tym celu specjalne oprogramowanie, które należy zainstalować na laptopie lub komputerze. Bez nich transfer obrazu nie zadziała.

Istnieją jednak również specjalne aplikacje na smartfona, które trzeba pobrać, aby móc obsługiwać kamerę endoskopową i działać z transmisją obrazu. Większość aplikacji jest kompatybilna z iPhonem i Androidem. Kupując, najlepiej zwrócić uwagę na informacje producenta.

rozdzielczość obrazu

Jeśli chodzi o jakość obrazu, najważniejsza jest liczba pikseli. Im wyższy, tym ostrzejszy obraz na ekranie. Średnia liczba pikseli w większości kamer endoskopowych wynosi 1080 pikseli.

Większy ekran nie oznacza automatycznie lepszej jakości obrazu.

Jeśli zależy Ci na bardzo dobrej jakości obrazu, polecamy kamerę endoskopową o wysokiej rozdzielczości. Jednak kamery HD i Full HD często kosztują więcej niż zwykłe kolorowe kamery endoskopowe.

Jeśli chcesz tylko zerknąć za szafę lub w dół odpływu prysznicowego, wystarczy mniejsza liczba pikseli. Jeśli jednak chcesz mieć możliwość dokładnego przejrzenia i udokumentowania wszystkiego, powinieneś zwrócić uwagę na wysoką rozdzielczość.

dodatki

Prawie wszystkie kamery endoskopowe są wyposażone w funkcję oświetlenia. Zwykle na głowicy sondy znajduje się mała lampka LED, która oświetla obszar wokół kamery.

Jest to jedyny sposób, aby aparat robił zdjęcia i filmy, na których można coś zobaczyć, ponieważ rury i odpływy są ciemne i nieoświetlone od wewnątrz. W niektórych urządzeniach jasność można regulować na kilku poziomach jasności.

Należy również upewnić się, że kamera endoskopowa jest wodoodporna. Chociaż nigdy nie należy ich całkowicie zanurzać w wodzie, odpływy i rury są zwykle nieco mokre. Zapobiegnie to przedostawaniu się rozprysków wody do urządzenia.

Niektóre kamery endoskopowe mają dodatkowe funkcje.

Niektóre kamery endoskopowe mają inne dodatkowe funkcje, takie jak funkcja powiększania na ekranie lub obrotowa głowica sondy. W ten sposób możesz również zbadać trudno dostępne rogi i powiększyć obraz, aby naprawdę zobaczyć wszystkie drobne szczegóły.

Istnieją również modele, które mają mały magnes, haczyk lub lusterko na głowicy sondy. Dzięki temu możesz podnieść małe przedmioty, do których normalnie nie mógłbyś dotrzeć podczas przesyłania obrazu. W ten sposób możesz łatwo rozwiązać blokady.

Dzięki mocowaniu lusterka możesz zajrzeć wokół zagięć w rurze, aby odkryć ukryte rzeczy.

Przy zakupie należy również upewnić się, czy kamera endoskopowa posiada funkcję pamięci ze zintegrowaną kartą pamięci, czy też trzeba dokupić dodatkową kartę pamięci. Dołączona przestrzeń do przechowywania również nie powinna być zbyt mała.

Kamery endoskopowe: często zadawane pytania i odpowiedzi

Poniżej zebraliśmy i odpowiedzieliśmy na wszystkie ważne pytania dotyczące kamer endoskopowych. Po naszym przewodniku jesteś dobrze poinformowany o kamerach endoskopowych i możesz podjąć świadomą decyzję.

Dla kogo odpowiednia jest kamera endoskopowa?

Kamera endoskopowa pierwotnie wywodziła się z medycyny, ale teraz sprawdziła się również w handlu. Jest odpowiedni nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla tych, którzy chcą dokładnie przyjrzeć się zatkanemu odpływowi lub komorze silnika samochodu.

kamera endoskopowa

Kamery endoskopowe są najczęściej używane przez profesjonalistów do wykrywania zatorów i wad w rurach bez konieczności ich całkowitego demontażu. (Źródło obrazu: unsplash / Aubrey Odom)

Za pomocą kamery endoskopowej możesz sprawdzić wszystkie rodzaje rur, odpływów i studzienek bez konieczności ich wcześniejszego demontażu. Dzięki elastycznej i długiej sondzie możesz również sprawdzić kamerą endoskopową najbardziej ukryte i najmniejsze zakamarki.

Możesz również użyć kamery endoskopowej, aby zajrzeć za trwale zamontowane szafki i meble, jeśli podejrzewasz pleśń lub szkodniki w swoim domu.

Jakie są rodzaje kamer endoskopowych?

Do wyboru są dwa rodzaje kamer endoskopowych: z wbudowanym ekranem lub bez niego. W poniższej tabeli zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze zalety i wady:

uprzejmyZaletyniekorzyść
kamera endoskopowa z ekranemNie wymaga dodatkowego urządzenia, Bardziej wytrzymały niż smartfon, Gotowy do użyciaDroższe, małe ekrany często mają zły obraz
Kamera endoskopowa bez ekranuMożliwość podłączenia tańszego, większego ekranuOprogramowanie lub aplikacja wymagane do korzystania Mniej poręczne

Kamera endoskopowa z ekranem to wszechstronny pakiet, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby od razu zacząć. Obraz głowicy sondy jest natychmiast przesyłany, rejestrowany i zwykle bezpośrednio zapisywany. Nie musisz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania ani niczego podłączać. Te modele są zazwyczaj nieco droższe.

Kamery endoskopowe bez zintegrowanego ekranu są często tańsze niż modele z ekranem, ponieważ składają się tylko z sondy i głowicy sondy.

kamera endoskopowa

Za pomocą kamery endoskopowej można skutecznie zbadać prawie każdą rurę. (Źródło obrazu: unsplash / Vladimir Kramer)

Dzięki istniejącemu połączeniu USB lub WLAN możesz łatwo podłączyć go do laptopa lub smartfona. Należy jednak uważać, aby urządzenie nie zostało zabrudzone lub uszkodzone przez rozpryskiwaną wodę.

Ile kosztuje kamera endoskopowa?

Rozpiętość cenowa między różnymi kamerami endoskopowymi jest duża. W zależności od typu, jakości i akcesoriów, punkt kosztowy jest różny. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przegląd:

RodzajPrzedział cenowy
Kamera endoskopowa bez ekranuokoło 20 do 40 euro
kamera endoskopowa z ekranemokoło 50 do 150 euro

Kamery endoskopowe, które kosztują więcej, zwykle mają wyższą rozdzielczość pikseli, a tym samym lepszą jakość obrazu. Jeśli jednak chcesz nim tylko zbadać swoją rurę odpływową lub grzewczą, wystarczy mniejsza liczba pikseli, a co za tym idzie tańszy model.

Upewnij się jednak, że diody LED na głowicy sondy są wystarczająco oświetlone, aby widzieć wystarczająco dużo nawet przy kilku pikselach.

kamera endoskopowa

Ze względu na małą średnicę sondy kamera endoskopowa pasuje do cienkich i grubych rur. (Źródło obrazu: pixabay.com / Dyanap)

Istnieją jednak również bardzo drogie kamery endoskopowe, które mają każdy rodzaj akcesoriów, bardzo wysoką jakość obrazu i ogromną przestrzeń do przechowywania. Jednak ten typ kamery endoskopowej jest używany prawie wyłącznie przez profesjonalistów, ponieważ cena tych modeli może wynosić nawet 300 euro.

Gdzie mogę kupić kamerę endoskopową?

Kamery endoskopowe są dostępne w sklepach specjalistycznych i sklepach z narzędziami, a także w różnych sklepach internetowych. Od czasu do czasu w niektórych tygodniach kampanii w dyskoncie dostępne są również tanie modele.

Według naszych badań większość kamer endoskopowych jest sprzedawana za pośrednictwem tych sklepów internetowych:

  • amazon.pl
  • conrad.de
  • ebay.pl
  • real.de

Wszystkie kamery endoskopowe, które przedstawiamy w tym artykule, mają link do co najmniej jednego z tych sklepów. Jeśli znalazłeś model, który Ci się podoba, możesz go od razu złapać i zamówić do swojego domu.

Jak czyścić kamerę endoskopową?

Regularne i sumienne czyszczenie kamery endoskopowej jest bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób zapewnimy długą żywotność urządzenia. Należy wyczyścić nie tylko sondę, ale również wszystkie pokrętła i przełączniki, głowicę sondy, soczewkę w głowicy sondy oraz diody LED.

Jeśli Twoja kamera endoskopowa jest tylko nieznacznie zabrudzona, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką i usunąć wszelkie pozostałości brudu. Upewnij się, że szmatka nie jest zbyt mokra, aby drobne cząsteczki brudu nie dostały się do obiektywu aparatu.

Nigdy nie zanurzaj kamery endoskopowej całkowicie w wodzie w celu czyszczenia!

Jest wodoodporny, ale tylko do pewnego stopnia wytrzymuje zachlapania i krople wody.

Jeśli Twoja kamera endoskopowa jest bardzo zabrudzona, zalecamy nałożenie na wilgotną szmatkę łagodnego środka czyszczącego i przetarcie nim urządzenia.

Najlepsze środki czyszczące to łagodne roztwory, które można stosować również do komputerów lub innych urządzeń elektronicznych.

Upewnij się, że nie używasz zbyt agresywnych środków czyszczących, które mogłyby uszkodzić kamerę endoskopową. Warto też trzymać się z dala od środków dezynfekujących, gdyż zawarty w nich alkohol może dostać się do wnętrza urządzenia i zrujnować technologię.

Wniosek

Za pomocą kamery endoskopowej możesz również zbadać obszary trudno dostępne i na przykład określić, co dokładnie blokuje odpływ. Oprócz długości sondy należy również zwrócić uwagę na średnicę głowicy sondy oraz wyposażenie dodatkowe.

Większość modeli ma małe lampki LED i mocowania do haczyków, lusterek i magnesów. Dzięki temu możesz dokładnie zobaczyć i zebrać bezpośrednio to, co jest ukryte w twojej rurze lub odpływie.

Kupując kamerę endoskopową, możesz wybierać między modelami z wbudowanym ekranem lub bez niego. Modele bez ekranu są zazwyczaj tańsze i przesyłają nagrania na smartfon, tablet lub laptop. Ponadto rozdzielczość obrazu nie powinna być zbyt niska, aby wyraźnie widać było to, co znajduje się przed kamerą endoskopową.

Źródło obrazu: Beloborodov / 123rf

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty