Bęben kablowy: test i zalecenia

Pomarańczowy bęben kablowy z 4 gniazdamiOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

9Analizowane produkty

43zainwestowanych godzin

15badane badania

156zebrane komentarze

Witamy w naszym teście dużych bębnów kablowych 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie bębny kablowe, które dokładniej przetestowaliśmy. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci decyzję o zakupie i pomóc w znalezieniu najlepszego bębna kablowego dla Ciebie.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić bęben kablowy.


podstawowe informacje w skrócie

 • Bęben kablowy to podobne do bębna urządzenie do przechowywania przedłużaczy w sposób oszczędzający miejsce.
 • Bębny kablowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Bębny do użytku na zewnątrz są również bryzgoszczelne.
 • Przy zakupie, oprócz doboru materiału, należy zwrócić szczególną uwagę na klasę ochrony, maksymalną wydajność oraz ochronę przed przegrzaniem.

Test bębna kablowego: ulubione redaktora

Najlepszy pusty bęben kablowy

Puste pudełko do przechowywania Brennenstuhl to prosty bęben kablowy bez kabli i bez gniazd. Jego celem jest tworzenie porządku. Można ich używać elastycznie i oprócz kabli można również nawijać np. liny lub węże. Ten bęben kablowy jest przeznaczony głównie do przechowywania i transportu istniejących kabli lub podobnych.

Obudowa pustego schowka wykonana jest z tworzywa sztucznego. Podstawa wykonana jest z nierdzewnego metalu. Nie posiada klasy ochrony ze względu na brak gniazd i brakujący kabel. Zamierzonym miejscem użytkowania powinno być przede wszystkim wnętrze.

W zasadzie zawsze można go używać na zewnątrz. Umożliwia to nierdzewna podstawa, ale plastikowa obudowa nie jest wystarczająco stabilna, aby wytrzymać wpływy zewnętrzne przez długi czas. Jeśli używasz go na przykład podczas koszenia trawnika, po użyciu należy włożyć bęben z kablem z powrotem do środka.

Najlepszy 50-metrowy bęben kablowy

Bęben kablowy Brennenstuhl Garant S IP44 został specjalnie zaprojektowany do użytku na zewnątrz. Wyposażone w ochronę przed kurzem i bryzgami wody, zbudowane z nierdzewnego metalu i 50-metrowy kabel, możesz bez problemu korzystać z nich w najtrudniejszych warunkach.

Przy wadze 8 kg ten bęben linowy jest ciężki. Przy wymiarach produktu 19 x 29 x 36 cm nie jest to mały, ale też niewiele większy niż większość innych bębnów kablowych.

Kabel jest nawijany i rozwijany ręcznie za pomocą korby. Z reguły wymaga bardzo mało wysiłku, a kabel można łatwo wciągnąć lub wyciągnąć. Do tego modelu znajdziesz również dołączoną prowadnicę kabla. Dzięki tej kombinacji masz gwarancję łatwego i uporządkowanego zwijania i opuszczania.

Najlepszy 20-metrowy bęben kablowy

Profesjonalny bęben kablowy as – Schwabe action jest przeznaczony do użytku w pomieszczeniach. Wyposażone w cztery gniazda, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz możliwość wyboru długości kabla, możesz ich używać elastycznie i na różne sposoby. Niska waga i wysoce odporna na pękanie obudowa z tworzywa sztucznego zapewniają również wiele korzyści.

Przy wadze zaledwie 3,1 kg ten bęben linowy jest bardzo lekki w porównaniu do konkurencji. Przy wymiarach produktu 32,3 x 24,2 x 20,3 cm ten bęben kablowy nie jest mały, ale też niewiele większy niż większość innych bębnów kablowych.

Przenoszenie bębna kablowego, pomimo zwiniętego kabla o długości 20 metrów, jest dziecinnie proste dla mężczyzny lub kobiety. Ten produkt jest szczególnie odpowiedni dla Ciebie, jeśli częsty transport beczki jest niezbędny.

Najlepszy bęben kablowy z dobrze widocznymi kablami


link partnerskiPrzedłużacz do bębna kablowego Masterplug Pro-XT z 4 gniazdami, korbą do nawijania, zabezpieczeniem termicznym i wyłącznikiem zasilania, dobrze widoczny kabel o długości 25 metrów


PRO-XT TO PROFESJONALNY WYBÓR DLA POZIOMÓW WYDAJNOŚCI I INNOWACJI: Dzięki Masterplug, przenośny bęben z otwartym kablem z przedłużaczem i czterema gniazdami z


blokadami zabezpieczającymi przed dziećmi Z ERGONOMICZNYM, WYSUWANYM UCHWYTEM DO NAWIJANIA: Umożliwia szybkie zwijanie przewodu o wysokiej widoczności ze zwiększoną prędkością i kontrolą, wspomagane przez zintegrowane zarządzanie kablami


WYŁĄCZNIK TERMICZNY ZE WSKAŹNIKIEM ZASILANIA LED: Zapobiega przegrzewaniu się kabla po całkowitym zwinięciu i umożliwia reset w przypadku wyłączenia


WYTRZYMAŁA ZBUDOWANY Z JEDNYM WŁĄCZNIKIEM: Umożliwia przełączanie zasilania sterowania w miejscu pracujesz, co jest pomocne, gdy kosisz trawnik, a główne źródło zasilania znajduje się w pomieszczeniu


Z radełkowanym dwukolorowym uchwytem: dzięki temu jest bardzo wygodny i łatwy do podnoszenia i przenoszenia

Bęben kablowy Masterplug Pro-XT jest otwarty i łatwy do przenoszenia. Bęben kablowy z przedłużaczem ma cztery gniazda. Gniazda posiadają zabezpieczenie przed dziećmi. Ponadto bęben posiada ergonomiczną, wysuwaną korbę do nawijania. Powinno to pozwolić na szybkie zakończenie lotu przy zwiększonej prędkości i kontroli.

Termiczny wyłącznik bezpieczeństwa ze wskaźnikiem zasilania LED zapobiega przegrzaniu kabla, gdy jest w pełni zwinięty. Możesz go również zresetować w przypadku wyłączenia. Dzięki włącznikowi/wyłącznikowi możesz kontrolować prąd. Dzięki efektownemu kolorowi kabla jest to wyraźnie widoczne.

Najlepszy automatyczny bęben kablowy

Automatyczny bęben kablowy Dema wyróżnia się na tle klasycznych bębnów kablowych zintegrowaną technologią automatycznego nawijania i rozwijania. Ten model jest przeznaczony do użytku w pomieszczeniach i można go przymocować w dogodnych miejscach, na ścianach lub suficie, za pomocą istniejącego wspornika.

Dzięki zautomatyzowanej technologii nawijania i rozwijania, ten ważący 6,5 kg model jest jedną z cięższych wersji. Wymiary produktu 43 x 17 x 32 cm odpowiadają średniej wielkości bębna kablowego.

Zautomatyzowana technologia nawijania i odwijania jest wyposażona w automatyczny posuw. Podczas rozwijania kabla ogranicznik kabla umożliwia pracę tylko z potrzebną długością kabla. Obsługa jest bardzo łatwa i zrozumiała, gdy jest używana.

Przewodnik: pytania do rozważenia przed zakupem bębna kablowego

Co to jest bęben kablowy i jakie są zalety i wady?

Bęben kablowy pełni rolę przedłużacza i wielu gniazd w jednym.

Obudowa, na którą naciąga się kabel wzdłużnie. z możliwością rozwierania wyposażony jest w maksymalnie cztery dodatkowe gniazda. Dzięki różnym długościom kabli i dodatkowym gniazdkom masz gwarancję elastycznego zasilania, nawet do użytku na zewnątrz.

Zalety
 • Przedłużacz i wiele gniazd w jednym
 • Elastyczna długość kabla
 • Utrzymuj porządek
 • W niektórych przypadkach może być używany na zewnątrz
niekorzyść
 • Wysoka waga w zależności od długości kabla i materiału
 • Niebezpieczeństwo przegrzania ze względu na technologię zwijania

Aby przeciwdziałać ryzyku przegrzania, bębny kablowe są zwykle wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem, takie jak wyłącznik termiczny. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym bloku ciekawostek poniżej.

Gdzie można zastosować bęben linowy i na co należy zwrócić uwagę?

Jesteś obecnie na budowie i daleko i szeroko w pobliżu nie ma gniazdka? A może planujesz wakacje ze swoim kamperem i zastanawiasz się, jak zapewnić zasilanie? Właśnie tutaj i w wielu innych sytuacjach może Ci pomóc bęben linowy!

Bębna kablowego można używać na wiele sposobów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możesz ich użyć, aby utrzymać porządek, jako przedłużacz lub jako wielogniazdowy.

Oto kilka przykładów ze wskazówkami, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

Czy wiesz, że bęben linowy wymaga zatwierdzenia na budowie?

Bęben kablowy uzyskuje aprobatę na plac budowy tylko wtedy, gdy spełnia określone normy. Wymagania są wymienione w standardzie BGI 608.

Zastosowanie na zewnątrz

Do użytku poza zamkniętymi pomieszczeniami znajdziesz na rynku bębny kablowe o solidnej konstrukcji, wyposażone w ochronę przed zachlapaniem.

Ta ochrona przed wpływami zewnętrznymi jest często deklarowana z klasą ochrony. Do użytku na zewnątrz radzimy zwracać uwagę na te kryteria podczas dokonywania zakupu.

Możliwe lokalizacje do użytku na zewnątrz:

 • budowa
 • ogród
 • kemping

Zwijacz kablowy w różnych rozmiarach

Jeśli chodzi o bębny kablowe, ogólnie rzecz biorąc, są to w rzeczywistości bębny kablowe i występują w wielu różnych rozmiarach. (Zdjęcie: Bru-nO / pixabay.com)

Do użytku w pomieszczeniach

Do użytku w zamkniętych pomieszczeniach oferujemy bębny kablowe z lżejszym materiałem przetworzonym, takim jak plastik, i krótszą długością kabla. Niemniej jednak każdy bęben linowy może być używany w pomieszczeniach.

Możliwa lokalizacja do użytku w pomieszczeniach:

 • obóz
 • pokój hobby
 • Remonty w domu

Ile kosztuje bęben linowy?

Przedział cenowy bębna kablowego wynosi od 12 do ponad 100 euro. Ile kosztuje bęben linowy zależy od wielu kryteriów, takich jak długość kabla i użyty materiał.

Bęben kablowy, składający się z tworzywa sztucznego i wyposażony w krótki lub nawet bez kabla, jest w przedziale cenowym od około 12 do 30 euro. Długość kabla wynosi około pięciu do dwudziestu metrów. Nie ma ochrony przed wpływami zewnętrznymi.

Bębny kablowe w cenie od 30 do 60 euro są częściowo wyposażone w izolowane gniazda i długość kabla do czterdziestu metrów. Przetwarzany materiał to zazwyczaj plastik.

Bęben kablowy od 60 euro jest często bardzo wytrzymały, na przykład wykonany ze stali. Ponadto zapewniamy wszechstronną ochronę przed wpływami zewnętrznymi. Długość kabla może wynosić do 50 metrów. W niektórych modelach znajdziesz zintegrowany automatyczny zwijacz lub odwijak kabla.

Gdzie można kupić bęben kablowy?

Bęben kablowy można kupić w dowolnym sklepie z narzędziami lub wygodnie online. Wynajem zamiast kupowania jest dla Ciebie możliwą alternatywą.

Wiele znanych sklepów żelaznych, takich jak Hornbach, Toom czy Obi, ma w swoim standardowym asortymencie bęben kablowy. Tutaj możesz osobiście obejrzeć go na miejscu i sprawdzić na przykład wagę i wytrzymałość.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, zalecamy szybkie zakupy online. Wysyłka zwykle odbywa się w ciągu kilku dni. Jeśli ci się to nie podoba, masz prawo do ustawowego okresu zwrotu. Strony internetowe, takie jak Amazon czy Ebay, mogą być Twoim punktem wyjścia.

Bęben kablowy niebieski

Aby kupić tanie bębny kablowe, strony internetowe takie jak Amazon i Ebay mogą być właśnie dla Ciebie.

Decyzja: Jakie są rodzaje bębnów kablowych i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje bębnów kablowych:

 • Zwijacz kablowy do użytku w pomieszczeniach
 • Bęben kablowy do użytku na zewnątrz

Ze względu na różne właściwości bębnów kablowych, istnieją dwa typy, które można odróżnić od siebie na podstawie obszarów ich zastosowania. W zależności od tego, czy potrzebujesz bębna kablowego do domu, czy do ogrodu, przy podejmowaniu decyzji o zakupie musisz osobiście rozważyć odpowiednie wady i zalety.

Aby ci to ułatwić, w poniższej sekcji przedstawiono te dwa typy. Właściwości są wyjaśnione bardziej szczegółowo, a zalety i wady są porównywane.

Z czego składa się bęben kablowy do użytku wewnętrznego i jakie są jego zalety i wady?

Bębny kablowe do użytku w pomieszczeniach charakteryzują się poręcznością i niewielką wagą. Niezależnie od tego, czy są to urządzenia domowe, czy hobbystyczne majsterkowanie – te bębny kablowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić niezbędną rozbudowę w każdym pomieszczeniu.

W zależności od modelu do bębna kablowego można zwykle podłączyć od trzech do czterech urządzeń elektrycznych. Długość kabla może się również różnić w zależności od modelu. Zasadniczo jednak bębny kablowe do użytku wewnętrznego są zaprojektowane do pokonywania krótszych odległości.

W sektorze AGD można sięgnąć po mniejszą i tańszą wersję: mini bębny kablowe lub puszki kablowe. Dla majsterkowiczów polecamy klasyczne bębny kablowe ze stabilną podstawą. Oba modele spełniają swoje zadanie, Twoje osobiste preferencje są teraz pożądane.

Jednak to, czego nie zapewniają wewnętrzne bębny kablowe, to ochrona przed wodą rozpryskową. Ponieważ nawet w gospodarstwie domowym może się zdarzyć, że woda dostanie się na bęben kablowy. Wymagana jest tu duża ostrożność, a także odpowiedzialne obchodzenie się z bębnem linowym.

Zalety
 • Poręczny
 • Lekki
 • Dostępne różne długości kabli
niekorzyść
 • Brak ochrony przed zachlapaniem

Z czego składa się bęben kablowy do użytku na zewnątrz i jakie są jego zalety i wady?

Jeśli bęben kablowy ma być używany na zewnątrz, wymaga pewnego stopnia wytrzymałości i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Ponadto długość kabla musi odpowiadać większym odległościom. To jest dokładnie to, do czego przeznaczone są zewnętrzne bębny kablowe, niezależnie od tego, czy jesteś w ogrodzie, czy na kempingu. Dla każdego przypadku istnieje odpowiedni model.

Umeblowaniefunkcjonowaćpowód
stopaMusi być wytrzymałyZapewnia dobrą przyczepność
Samozamykająca się pokrywaOtoczony izolacjąChroni kabel i gniazda przed deszczem
bęben kempingowyMieć wtyczki do kamperówDziała z wyższym napięciem, co pozwala na zastosowanie ich w urządzeniach energochłonnych.
Zwijacz kabla do ogroduZawinięty na odwrót, aby kabel miał na końcu wtyczkę.Umożliwia to podłączenie kosiarek i innego sprzętu ogrodowego.

Jednak trwałość zewnętrznych bębnów kablowych odbywa się kosztem poręczności i wagi. Bęben kablowy staje się większy i cięższy dzięki długiej kablu. Utrudnia to zarówno transport, jak i przechowywanie.

Zalety
 • Krzepki
 • odporny na warunki atmosferyczne
 • długi kabel
niekorzyść
 • Ciężki
 • nieporęczny

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny bębnów kablowych

Dołączyliśmy najważniejsze czynniki, które możesz wykorzystać do porównania i oceny bębnów kablowych i podjęcia na ich podstawie własnej decyzji zakupowej. Według naszych badań najważniejsze kryteria zakupu to:

 • waga i wymiary produktu
 • Technika zwijania i rozwijania
 • Materiał, obudowa i podstawa
 • Klasa ochrony (ochrona przed kurzem, ochrona przed wodą rozpryskową)
 • Liczba gniazd / Maks. moc
 • ochrona przed przegrzaniem
 • Istniejący kabel (długość kabla, kolor kabla)

W kolejnych sekcjach zajmiemy się każdym kryterium indywidualnie. Wyjaśnimy Ci to krótko i wyjaśnimy, dlaczego to kryterium jest ważne dla Twojej decyzji o zakupie.

Waga i wymiary produktu

Bębny kablowe mogą ważyć od 1 do 8 kg. Rozmiar zaczyna się od 10 x 10 x 10 cm i rośnie na przykład do 36 x 30 x 20 cm. Oba określają mobilność i wymaganą przestrzeń magazynową lub transportową.

Waga i rozmiar zależą od różnych czynników. Na przykład z:

 • długość kabla

Już 50-metrowy kabel waży od 2 do 3 kg więcej niż 25-metrowy kabel.

 • przetworzony materiał

Jeśli bęben jest wykonany z wytrzymałego materiału, takiego jak stal, bęben linowy automatycznie stanie się cięższy.

 • technika zwijania i rozwijania

Zintegrowana technologia automatycznego nawijania i rozwijania sprawia, że ​​waga jest jeszcze trudniejsza. Z drugiej strony korba wykonana z tworzywa sztucznego jest ledwo zauważalna pod względem masy.

Zwijacz kabla mini to jedna z najlżejszych i najmniejszych wersji. Można ich używać elastycznie i łatwo w dowolnym miejscu wnętrza. Z reguły nie można tego używać na zewnątrz ze względu na brak ochrony przed wpływami zewnętrznymi.

Nieco cięższa i większa wersja, ale stabilna i wysokiej jakości, oferuje najpopularniejszą na rynku „wersję standardową”. Ten zwijacz kabla może ważyć do 8 kg i jest używany na budowach, w ogrodzie lub na kempingu.

Bęben kablowy specjalnie zaprojektowany do montażu na ścianie jest lżejszy i łatwiejszy w obsłudze niż standardowe wersje. W tym celu nie jest wyposażony w stojak i jest również przeznaczony przede wszystkim do użytku w pomieszczeniach.

Zalecamy znalezienie dobrego połączenia potrzebnych funkcji i pożądanej mobilności.

Technika zwijania i rozwijania

Większość bębnów kablowych otwiera się lub zamyka ręcznie ręcznie za pomocą korby. rozwinięty. Jednak będą również oferowane bębny kablowe wyposażone w technologię automatycznego nawijania i rozwijania.

Nawet jeśli musisz ręcznie obsługiwać korbę, jest to bardzo łatwe i można to zrobić bez większego wysiłku. Po pewnym czasie jednak rozwijanie i zwijanie kabla za każdym razem może być męczące.

Automatyzacja wykonuje za Ciebie pracę polegającą na ciągłym rozruchu. Niemniej jednak, dzięki wbudowanej technologii, te bębny kablowe są cięższe i droższe w porównaniu do klasycznych bębnów z korbą.

Jeśli rzadko będziesz używać bębna kablowego lub jeśli chcesz go używać tylko do niektórych zadań, kup bęben kablowy, w którym zwijasz kabel w górę i w dół ręcznie lub za pomocą korby. Automatyzacja tego procesu nie jest absolutnie konieczna.

Obudowa i podstawa z materiału

Obudowa bębna kablowego może być wykonana z normalnego tworzywa sztucznego, tworzywa specjalnie odpornego na pękanie lub metalu. Przetworzony materiał jest dla Ciebie bardzo ważnym kryterium zakupu, gdy szukasz bębna kablowego do użytku na zewnątrz.

W przypadku zewnętrznego bębna kablowego obudowa powinna być wykonana z nietłukącego tworzywa sztucznego lub najlepiej z metalu. Podstawa powinna być wykonana z cynku. Oba w połączeniu zapewniają długotrwałe, wolne od rdzy i solidne użytkowanie. Ponadto bębny kablowe są oferowane z ochroną przed wodą rozpryskową. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w klasie ochrony kryterium zakupu (link!).

Do użytku wewnętrznego oferowane są liczne bębny kablowe z plastikową obudową. Ani ochrona przed zachlapaniem, ani nierdzewna podstawa nie mają dla Ciebie większego znaczenia. Chyba że chcesz używać bębna kablowego w pomieszczeniu w wilgotnym środowisku.

Ochrona przed ciałami obcymi w obudowie jest interesująca zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możesz również dowiedzieć się więcej na ten temat w klasie ochrony kryterium zakupu (link!).

Klasa ochrony (ochrona przed kurzem, ochrona przed wodą rozpryskową)

Klasa ochrony składa się z dwóch liczb i wykorzystuje je do określenia odporności obudowy na ciała obce i wodę. Ocena opiera się na normie DIN i zapewnia bardzo wysoki standard jakości.

Zalecamy zwrócenie uwagi na istnienie klasy ochrony. Oznacza to, że ewentualne użycie bębna kablowego, na przykład podczas lekkiego deszczu lub obok pilarki, nie będzie miało żadnych konsekwencji. Wyraźnie unikasz uszkodzenia nowego bębna kablowego i można go bez wypadku używać na zewnątrz w naturze.

W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić przegląd klas ochrony i przedstawić dwa przykłady klas ochrony, które można znaleźć na bębnach kablowych.

Bęben kablowy czarny

Klasa ochrony składa się z dwóch liczb i wykorzystuje je do określenia odporności obudowy na ciała obce i wodę.

Stopień ochrony IP20

Bęben kablowy o tej klasie ochrony jest odporny na wnikanie ciał obcych > 12 mm. Nie ma ochrony przed wodą.

Możesz używać tego bębna kablowego na przykład w swoim pokoju hobby, ale nie na zewnątrz w deszczu lub w wilgotnym otoczeniu. Bębny kablowe o tej klasie ochrony są zwykle przeznaczone do użytku w pomieszczeniach.

Stopień ochrony IP44

Bęben kablowy o tej klasie ochrony jest odporny na wnikanie ciał obcych > 1 mm. Zapewniona jest ochrona przed wodą rozpryskową.

Dzięki tej klasie ochrony możesz bezpiecznie używać bębna kablowego w dowolnym miejscu. Nie zniesie tego nawet lekki deszcz. Bębny kablowe o tej klasie ochrony są zwykle przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Zastanów się dokładnie, gdzie chcesz użyć bębna kablowego i odpowiednio zastosuj klasę ochrony. Jeśli używasz bębna kablowego głównie w pomieszczeniach, nadal zaleca się wybór stopnia ochrony IP44.

Liczba gniazd / maksymalna moc

Zwijacz kabla nie może mieć na obudowie maksymalnie czterech gniazd. Maksymalna moc bębna kablowego może wynosić od około 2000 do ponad 3600 watów. Dzięki temu sprzętowi możesz obsługiwać jednocześnie wydajne urządzenia lub kilka pojedynczych, przede wszystkim słabych urządzeń.

Pusta szpula kabla zwykle nie jest wyposażona w gniazdo. Z drugiej strony najpopularniejsze modele są w zasadzie wyposażone w trzy lub cztery gniazda.

W zależności od ilości i wymaganej mocy podłączonych urządzeń technicznych stosowana jest inna moc znamionowa. Nigdy nie należy przekraczać maksymalnej mocy znamionowej bębna kablowego ze względu na potencjalne zagrożenie pożarowe. Bęben kablowy ze zintegrowanym bezpiecznikiem i lampką bezpieczeństwa zapewnia tutaj zalecane bezpieczeństwo.

Jeżeli chcesz obsługiwać kilka urządzeń technicznych lub urządzenie o dużym zapotrzebowaniu na energię, zalecamy wybór bębna kablowego o dużej mocy nominalnej.

ochrona przed przegrzaniem

Aby zapobiec ewentualnemu pożarowi spowodowanemu przegrzaniem bębna kablowego, w niektórych bębnach kablowych zainstalowano zabezpieczenie przed przegrzaniem. Interweniuje to natychmiast w przypadku przegrzania, całkowicie przerywając przepływ prądu.

Dlaczego bęben kablowy nagrzewa się w naszym bloku ciekawostek (link!).

Ten bezpiecznik, ochrona przed przegrzaniem, jest wbudowany za pomocą, na przykład, wyłączników termicznych. Wyłącznik termiczny można w razie potrzeby wymienić oddzielnie, np. po kilkukrotnym użyciu.

Ponownie zwracamy uwagę, że ze względów bezpieczeństwa zalecamy używanie bębna kablowego tylko wtedy, gdy jest całkowicie rozwinięty. Odnosi się to przede wszystkim do bębnów kablowych bez wbudowanej ochrony przed przegrzaniem.

Istniejący kabel (długość kabla, kolor kabla)

Z bębnem kablowym możesz zdecydować, czy chcesz go kupić z kablem, czy bez. Z kolei bębny kablowe z jednym kablem są oferowane z szeroką gamą długości kabli. Mogą to być od 5 do 50 metrów.

Potrzebna długość kabla zależy od sposobu użytkowania bębna. W pomieszczeniach preferowane są krótsze kable niż na placach budowy lub w ogrodzie.

Czy wiesz, że oznaczenie 3G1.5 opisuje rodzaj kabla na bębnie?

Kabel typu 3G1.5 oznacza: Kabel z 3 żyłami oraz zielono-żółty przewód ochronny i przekrój żyły 1,5 mm². Oznaczenie jest ujednolicone w całej Europie, dlatego często można je znaleźć na bębnie linowym.

Dostępne są również różne kolory kabli. Jasny i jasny kolor, taki jak żółty lub czerwony, jest bardzo zauważalny i zapobiega np. potknięciu się o nie. Kolorowe kable mogą być bardzo korzystne, szczególnie w ogrodzie.

Kolory te pomagają również odróżnić kabel od bębna kablowego od innych kabli, które są często używane m.in. na budowach.

Z drugiej strony pusta szpula kabla może przede wszystkim zapewnić porządek. Możesz samodzielnie zwijać lub rozwijać istniejące kable. Ponadto możesz użyć tej szpuli kabla nie tylko do kabli, ale także elastycznie do węża ogrodowego lub różnych lin.

Zwijacz kabla z niebieskim kablem

W przypadku bębnów kablowych do zwijania dołączona jest również korba ręczna, a w bębnie często wbudowane są gniazda. (Zdjęcie: Bru-nO / pixabay.com)

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o bębnach kablowych

Dlaczego bęben kablowy nagrzewa się i dlaczego zawsze trzeba go odwijać?

Elektryczność staje się mocą, a kiedy ta moc przepływa przez przewód z opornikiem, nagrzewa się. W zależności od mocy drut może się przegrzewać, a nawet palić.

To zagrożenie pożarowe jest nieodłącznie związane z bębnem kablowym, gdy jest używany z kablem zwijanym. Ciepło wytworzone wewnątrz nie może uciec na zewnątrz ze względu na ciasne nawinięcie kabla.

Aby zapobiec ewentualnemu pożarowi, w bębnie kablowe zwykle montuje się zabezpieczenie przed przegrzaniem. Interweniuje to natychmiast w przypadku przegrzania, całkowicie przerywając przepływ prądu.

Co to dokładnie oznacza dla Ciebie? Radzimy zawsze rozwijać kabel! Unikasz ewentualnego pożaru od zera. Dodatkowo można pracować bez odcinania przepływu prądu przez bezpiecznik. Dokonując zakupu, zawsze upewnij się, że bęben kablowy ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.1-2-do.com/wissen/Kabeltrommeln_und_Verl%C3%A4ngungen

[2] http://www.elektronik-kompendium.de/news/koennen-kabeltrommeln-brennen/

Kredyty fotograficzne:

32230472 – ©rallef/123RF

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty