Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Podwójny blok szlifierski: test i zaleceniaOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

9Analizowane produkty

42zainwestowanych godzin

12badane badania

132zebrane komentarze

Witamy w naszym teście dużych szlifierek stołowych 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie szczegółowo przetestowane szlifierki stołowe. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci decyzję o zakupie i pomóc Ci znaleźć najlepszą dla Ciebie szlifierkę stołową.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić szlifierkę stołową.


podstawowe informacje w skrócie

 • Szlifierka stołowa to szlifierka stacjonarna z dwoma różnymi ściernicami lub jedną ściernicą i jedną taśmą szlifierską.
 • Szlifierki stołowe doskonale nadają się do szlifowania lub gratowania metalu. Noże lub narzędzia można kształtować i ostrzyć.
 • Dzięki różnym tarczom wszystko można zrobić na jednym urządzeniu, od zgrubnego szlifowania po dokładne polerowanie. Szlifierka stołowa z szlifierką taśmową może również pracować na elementach drewnianych lub plastikowych.

Test szlifierki stołowej: Ranking

I miejsce: Szlifierka stołowa Bosch GBG 35-15/350

Szlifierka stołowa Bosch GBG 35-15/350 to nowoczesne i wydajne urządzenie dostępne w rozsądnej cenie. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa, takie jak metalowa osłona wokół ściernic, a także dwie odpowiednio duże osłony iskier w obszarze roboczym ściernic.

Podpora obrabianego przedmiotu jest regulowana i umożliwia bardzo precyzyjną pracę. Bosch GBG 35-15/350 jest szczególnie popularny wśród kupujących ze względu na bardzo dobre wykonanie i dobrą wydajność.

Chociaż urządzenie ma tylko 350 watów, wszystkie recenzje są zgodne, że podwójna szlifierka stołowa uruchamia się bardzo szybko i że moc nie ustępuje nawet przy dużym nacisku. Użytkownicy są również pod wrażeniem doskonale wyważonych wałów silnika, które zapewniają, że szlifierka stołowa zawsze pracuje płynnie i mało wibruje.

2. miejsce: podwójna pętla Güde 55119


Prezentowany poniżej produkt
jest aktualnie niedostępny , dlatego tymczasowo wymieniliśmy go dla Państwa na alternatywny produkt o podobnych właściwościach. Aby zgłosić problem.


Zgłoszono problem z tym produktem.
Dzięki!

Szlifierka stołowa Güde 55119 to bardzo niedrogie urządzenie, które idealnie nadaje się do majsterkowania i użytku hobbystycznego. Dzięki mocy 250 watów urządzenie ma wystarczającą moc do uruchomienia i zwykłej pracy, która ma miejsce w sektorze majsterkowania dla szlifierki stołowej.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Güde wyposażył szlifierkę stołową w zabezpieczenie przeciwiskrowe, aby zminimalizować każde ryzyko. Większość kupujących zgadza się w czasie recesji, że szlifierka stołowa Güde 55119 jest idealnym urządzeniem do użytku domowego dzięki swojej niskiej cenie i wystarczającej wydajności.

W porównaniu z innymi urządzeniami, szlifierka stołowa Güde jest nieco bardziej kompaktowa, a zatem również zajmuje mniej miejsca. Według niektórych opinii szlifierka stołowa Güde nadal waży tak dużo, że nie jest absolutnie konieczne przykręcanie urządzenia do stołu roboczego w celu lekkiej pracy szlifierskiej przy niewielkim nacisku.

3 miejsce: Szlifierka stołowa Makita GB801


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 03:46), inne sklepy (03.04.22, 12:46)

Szlifierka stołowa Makita GB801 to bardzo precyzyjne i wydajne urządzenie, które z łatwością nadaje się do codziennego użytku w warsztacie. Pobór mocy 550 W zapewnia, że ​​ściernice uruchamiają się bardzo szybko, nawet przy mocowaniu ciężkich kamieni szlifierskich.

Szlifierka stołowa Makita jest również wyposażona w wyrafinowaną osłonę przeciwiskrową, która działa również jako szkło powiększające. Dzięki dodatkowemu regulowanemu wspornikowi przedmiotu obrabianego w połączeniu ze szkłem powiększającym można również bardzo precyzyjnie pracować na przedmiotach filigranowych.

Szlifierka stołowa Makita GB801 jest szczególnie popularna wśród kupujących ze względu na bardzo dobre wykonanie, ogromną wydajność i płynną pracę.

Ponadto wielu użytkowników zauważa, że ​​lampy wbudowane w osłonę przeciwiskrową są bardzo pomocne w pracy. Dwie tarcze szlifierskie zawarte w zakresie dostawy również robią bardzo dobre wrażenie i wystarczą większości kupujących na długi czas.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem dwustronnego bloku szlifierskiego

Co to jest podwójna szlifierka?

Nie ma prawie żadnego innego narzędzia, które byłoby tak rozpowszechnione we wszystkich sektorach ręcznych i przemysłowych, jak szlifierka stołowa. Czy to w warsztatach ślusarskich, przemyśle metalowym czy w przemyśle samochodowym, szlifierka stołowa jest używana prawie wszędzie.

Jest to urządzenie zasilane elektrycznie, które jest zwykle przykręcane do twardej powierzchni lub ma już własną stałą podstawę i dlatego jest wolnostojące w pomieszczeniu. Silnik elektryczny zwykle napędza dwie ściernice, które znajdują się po prawej i lewej stronie silnika.

Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Szlifierka stołowa jest często wyposażona w grubą i drobną tarczę szlifierską. Umożliwia to wykonanie dwóch końcowych etapów pracy na tylko jednej maszynie. (Źródło obrazu: unsplash.com / Luke Schobert)

Podobnie jak w przypadku większości innych narzędzi szlifierskich, istnieje wiele różnych przystawek do szlifierki stołowej, które umożliwiają różnorodne prace na przedmiocie obrabianym. W większości przypadków na szlifierce stołowej montowane są dwie ściernice o różnym uziarnieniu.

Istnieją jednak również urządzenia, które mają taśmę szlifierską zamontowaną z jednej strony. Na szlifierce stołowej można również zamontować specjalne przystawki do polerowania małych części lub ściernic do szlifowania na mokro.

Jak zbudowana jest szlifierka stołowa?

Szlifierka stołowa ma zwykle taką samą strukturę. Nacisk kładziony jest na mocny silnik elektryczny, który napędza ściernice przymocowane po lewej i prawej stronie. Takie silniki działają na większości urządzeń o poborze mocy od 200 do 600 watów i dlatego mogą wytwarzać dużo mocy.

Większość szlifierek stołowych, które możesz kupić, to tak zwane maszyny stołowe. Oznacza to, że nie mają własnej stopy i dlatego powinny być mocno przykręcone do stołu lub stołu warsztatowego, aby siła i wibracje nie powodowały ich poruszania się.

Tak zwane wolnostojące szlifierki dwustołowe są często używane w warsztatach lub w przemyśle. Są one często ustawiane w pobliżu innych maszyn produkcyjnych, aby mieć bezpośredni dostęp.

Jedyną różnicą w porównaniu z konwencjonalną szlifierką dwustołową jest to, że takie urządzenia mają własną stopę, która jest mocno przykręcona do podłogi. Te nóżki do montażu na podłodze są również dostępne do użytku prywatnego.

Szlifierki stołowe zawsze wymagają podłączenia do prądu. Większość nowoczesnych urządzeń dostępnych w sklepach ze sprzętem lub w Internecie wymaga normalnego podłączenia zasilania 230 V.

Starsze lub bardzo wydajne urządzenia mogą nawet wymagać podłączenia pod wysokim napięciem.

Prawie wszystkie szlifierki stołowe, które można obecnie kupić, mają dużą osłonę wokół tarcz szlifierskich ze względów bezpieczeństwa, a także w większości małe tafle szkła, które zapobiegają przedostawaniu się iskier i brudu do oczu.

Do czego mogę użyć szlifierki stołowej?

Szlifierka stołowa jest bardzo wszechstronnym narzędziem szlifierskim i dlatego nadaje się do wielu różnych czynności. W warsztatach lub w przemyśle metalowym szlifierka stołowa jest wykorzystywana do czynności takich jak gratowanie przedmiotów obrabianych, szlifowanie ostrych narzędzi lub przeróbka szerokiej gamy materiałów.

Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Nie ma znaczenia, czy Twoja szlifierka stołowa jest wyposażona w szlifierkę taśmową, jak pokazano tutaj, czy w normalną, odpowiednią ściernicę. Prace takie jak ostrzenie lub szlifowanie narzędzi nie stanowią już problemu. (Źródło obrazu: unsplash.com / Malte Wingen)

Do podobnych prac szlifierka stołowa jest oczywiście dostępna również w obszarze hobby. W zależności od wersji i tarczy szlifierskiej możesz użyć szlifierki stołowej do przerobienia narzędzi w domu lub do szlifowania, ostrzenia lub gratowania wszystkich innych rzeczy z obszaru hobby.

Ze względu na różne przystawki, które są dostępne do szlifierek stołowych, urządzenie jest bardzo popularne na przykład wśród ostrzarek do noży, producentów kluczy i szewców. W takich firmach często można spotkać kilka szlifierek dwustołowych wyposażonych w szeroką gamę tarcz szlifierskich i polerskich.

W poniższym filmie możesz zobaczyć przykład, jak łatwo jest przywrócić naprawdę ostre narzędzia tokarskie za pomocą szlifierki stołowej.

Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Ile kosztuje podwójna szlifierka stołowa?

Pomiędzy różnymi szlifierkami stołowymi występują znaczne różnice cenowe, w zależności od marki i wersji. W poniższej tabeli możesz zobaczyć różne przedziały cenowe, aby uzyskać ogólny przegląd.

Cena zależy przede wszystkim od tego, czy chcesz kupić szlifierkę stołową tylko do okazjonalnego użytku i w związku z tym chcesz kupić standardowe urządzenie o nieco mniejszej mocy. A może już wiesz, że będziesz bardzo często używać szlifierki stołowej do różnorodnych prac szlifierskich, ostrzenia i polerowania i potrzebujesz mocnego urządzenia z odpowiednim wyposażeniem.

RodzajPrzedział cenowy
standardowe urządzenia25-150€
urządzenia profesjonalne150-600€

Gdzie mogę kupić szlifierkę stołową?

Szlifierki stołowe można kupić w sklepach specjalistycznych, a także w licznych sklepach internetowych.

W szczególności znane sieci sklepów żelaznych, takie jak Obi, Hornbach czy Bauhaus, oferują różne szlifierki stołowe. Ale nawet mniejsze sklepy specjalistyczne z dużym wyborem maszyn warsztatowych mają zwykle w ofercie również szlifierki stołowe.

Według naszych badań większość szlifierek stołowych jest sprzedawana za pośrednictwem tych sklepów internetowych:

 • amazon.pl
 • ebay.pl
 • conrad.de
 • svh24.de

Wszystkie szlifierki stołowe, które prezentujemy na naszej stronie, posiadają link do co najmniej jednego z tych sklepów. Jeśli znalazłeś szlifierkę stołową, która Ci się podoba, możesz ją od razu złapać.

Jakie są alternatywy dla szlifierki stołowej?

Według naszych badań istnieje tylko zwykły klocek szlifierski, który byłby dobrą alternatywą dla szlifierki stołowej i nadal byłby w stanie wykonywać te same prace.

Oczywiście istnieją inne maszyny, takie jak szlifierki kątowe lub wiertarki , których można również używać do szlifowania lub innej obróbki metalu. Noże można również ostrzyć wieloma innymi metodami mechanicznymi i maszynowymi.

Żadna alternatywa nie łączy jednak szerokich, a przede wszystkim precyzyjnych możliwości szlifierki stołowej.

Do niektórych prac można również używać szlifierek kątowych zamiast szlifierki stołowej.

Decyzja: Jakie są rodzaje szlifierek stołowych i która jest dla Ciebie odpowiednia?

Jeśli chcesz kupić szlifierkę stołową, powinna ona jak najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom i wymaganiom. Jeśli chcesz kupić podwójny klocek szlifierski, możesz wybrać jedną z dwóch alternatyw:

 • Ze szlifierką taśmową
 • Bez szlifierki taśmowej

To, czy wolisz podwójną szlifierkę stołową ze stopką, czy urządzenie do montażu na stole, nie ma większego znaczenia dla jakości szlifierki stołowej. To tylko kwestia praktycznego zastosowania, o której najlepiej przekonasz się na miejscu, na stanowisku szlifierki podwójnej.

Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Na przykład szlifierki kątowe doskonale nadają się do przecinania metalu lub do szlifowania zgrubnego. Nie jest jednak możliwa tak precyzyjna i precyzyjna praca szlifierką kątową, aby można było nią ostrzyć noże lub wiertła. (Źródło obrazu: unsplash.com / Karan Bhatia)

Jeśli chcesz zachować mobilność ze szlifierką stołową w swoim warsztacie, warto również zbudować lub kupić solidny drewniany lub metalowy wózek. Możesz na nim zainstalować szlifierkę stołową i w dowolnym momencie przenosić ją po pokoju.

Chcielibyśmy ułatwić Ci podjęcie decyzji dzięki poniższym rozdziałom.

Czym różni się szlifierka stołowa od szlifierki taśmowej oraz jakie są jej zalety i wady?

Szlifierka stołowa ze szlifierką taśmową różni się od zwykłej szlifierki stołowej tym, że zamiast klasycznego kamienia szlifierskiego ma zamontowaną z jednej strony taśmę szlifierską.

Ta napędzana rolkami i taśmami taśma szlifierska ma oczywiście swoje zalety i wady w porównaniu z klasyczną szlifierką stołową. Dzięki taśmie szlifierskiej znacznie ułatwisz szczególnie prace związane ze szlifowaniem precyzyjnym, ponieważ taśma szlifierska nie obraca się tak szybko i mocno, jak ściernica.

Wymiana ziarna jest również znacznie szybsza w przypadku taśmy szlifierskiej niż w przypadku tarczy szlifierskiej.

Kolejną dużą zaletą szlifierki taśmowej jest większa powierzchnia szlifowania wynikająca z taśmy szlifierskiej. Oznacza to, że możesz bez wysiłku obrabiać nieco większe przedmioty wykonane z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego.

Pewną wadą szlifierki taśmowej na szlifierce dwustołowej jest brak elastyczności. W przypadku większości kości tego urządzenia nie można łatwo usunąć i zastąpić tarczą szlifierską.

Na poniższej liście pokrótce zestawiliśmy dla Ciebie zalety i wady szlifierki stołowej ze szlifierką taśmową, abyś mógł uzyskać krótki przegląd przed zakupem i, miejmy nadzieję, ułatwić Ci decyzję.

Zalety
 • Duża powierzchnia szlifowania
 • Szybka zmiana zespołu
 • Idealny do drobniejszej pracy
niekorzyść
 • Można wymienić tylko jedną ściernicę
 • Pasek ścierny zużywa się szybciej
 • Nieco wyższa cena zakupu

Co wyróżnia szlifierkę stołową bez szlifierki taśmowej oraz jakie są jej zalety i wady?

Dzięki klasycznej szlifierce stołowej z tarczą szlifierską po każdej stronie silnika jesteś bardzo elastycznie wyposażony. Obecnie istnieje wiele różnych nasadek do tych urządzeń, takich jak tarcze polerskie lub skórzane tarcze do ostrzenia noży.

Pozwala to na zamontowanie wszystkiego na szlifierce stołowej, od bardzo grubej po bardzo drobną ziarnistość. Zaletą jest to, że zawsze możesz użyć dwóch różnych dysków.

W przypadku wielu przedmiotów wystarczy je zgrubnie obrobić za pomocą tarczy, a następnie wykończyć za pomocą cienkiej tarczy na tym samym urządzeniu. Nawet systemy szlifowania na mokro, w których ściernica obraca się w kąpieli wodnej, są obecnie dość powszechne.

Pamiętaj jednak, że z dwoma ściernicami jesteś lepiej przygotowany do szlifowania lub obróbki metalu. Części drewniane i plastikowe są lepiej obrabiane za pomocą szlifierki taśmowej.

Na poniższej liście krótko podsumowaliśmy zalety i wady klasycznej podwójnej szlifierki stołowej z dwoma tarczami.

Zalety
 • Elastycznie wymienne tarcze po obu stronach
 • Zwykle taniej kupić
niekorzyść
 • Mniejsze powierzchnie szlifierskie
 • Niezbyt dobry do drewna i plastiku
 • Tarcze szlifierskie są droższe od pasów

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny szlifierek dwustołowych

Poniżej pokażemy, jakie aspekty można wykorzystać do wyboru między wieloma różnymi szlifierkami stołowymi, które są w ofercie.

Możesz użyć następujących kryteriów, aby porównać różne szlifierki stołowe:

 • waty mocy
 • absorpcja napięcia
 • iskiernik
 • hamulec silnikowy
 • akcesoria
 • waty mocy

W dzisiejszych czasach nie jest już tak szalenie decydujące, ile watów poboru mocy ma silnik elektryczny, ponieważ silniki stały się bardzo mocne ze względu na inne kryteria.

W tym przypadku jednak głównym problemem przy szlifierce stołowej jest proces rozruchu. Gdy urządzenie działa, silnik musi jedynie utrzymywać siłę odśrodkową dysków, a poza tym wymaga niewielkiej mocy.

Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Podczas uruchamiania urządzenia potrzeba dużej mocy, aby wprawić w ruch ciężkie tarcze szlifierki dwustołowej. Dlatego upewnij się, że szlifierka stołowa, którą chcesz kupić, ma pobór mocy nie mniejszy niż 200 watów. (Źródło obrazu: unsplash.com / Mika Baumeister)

absorpcja napięcia

Większość oferowanych szlifierek podwójnych ma napięcie 230 V i dlatego nadaje się do każdego gniazdka.

Istnieją jednak również urządzenia, które mają duży pobór prądu i dlatego wymagają odpowiedniego gniazda przyłączeniowego. Te szlifierki dwustołowe są zwykle wyposażone w bardzo mocny silnik i przeznaczone do pracy ciągłej.

Jeśli masz odpowiednią puszkę i chcesz często korzystać ze szlifierki stołowej, odpowiedni jest również model o wysokim poborze mocy.

iskiernik

Zdecydowana większość szlifierek stołowych, które można kupić w sklepach lub przez Internet, jest wyposażona w łapacz iskier. polega to z jednej strony na metalicznej powłoce tarcz szlifierskich, az drugiej strony na plastikowej lub szklanej tafli w obszarze roboczym.

Tak naprawdę nie musisz się martwić o to, czy jest ochrona, ale dużo bardziej o rodzaj.Tańsze urządzenia zwykle mają zamontowaną plastikową szybę, która z pewnością spełnia swoją funkcję ochronną, ale też staje się chropowata i niewyraźna po określonej ilości stosowanie.

Nieco wyższej jakości urządzenia mają zwykle szybę, która jest bardziej odporna na zabrudzenia i latające iskry. Niektórzy producenci zapewniają nawet tę płytę ze zintegrowaną lupą.

Jeśli chcesz używać swojej szlifierki stołowej rzadko do kilku drobiazgów, wystarczy tańsza wersja z plastikową tarczą.

Jeśli jednak często go używasz, polecamy model wyższej jakości ze szkłem ochronnym.

To, czy potrzebujesz tarczy z lupą, zależy od tego, jak delikatna jest praca, którą chcesz wykonać na szlifierce stołowej.

hamulec silnikowy

Ze względu na stosunkowo dużą wagę ściernic, szlifierka stołowa po wyłączeniu długo się obraca. w pewnych okolicznościach może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ nie pracujesz już świadomie przy maszynie i wiszące przedmioty mogą przypadkowo dostać się do maszyny.

Dlatego istnieją szlifierki stołowe z hamulcem silnikowym, szczególnie do użytku profesjonalnego w warsztatach. Jednak w porównaniu z nimi urządzenia te są niezwykle drogie i opłacają się tylko wtedy, gdy rzeczywiście istnieje znaczne ryzyko ze strony środowiska pracy.

Jeśli jednak chcesz wykorzystywać szlifierkę stołową tylko hobbystycznie lub w swoim prywatnym warsztacie, prawie nie warto inwestować w tak drogie urządzenie.

akcesoria

W zależności od tego, do czego chcesz używać szlifierki stołowej, wymagane są różne akcesoria. Dodatkowe tarcze do polerowania lub honowania po szlifowaniu lub grubsze grysy będą musiały być prędzej czy później dokupione.

Zalecamy zakup szlifierki stołowej bez dużego pakietu akcesoriów i dokładne przyjrzenie się po zakupie, aby zobaczyć, czego dodatkowo potrzebujesz. W rezultacie możesz kupić tylko te dodatkowe elementy, których potrzebujesz do pracy ze szlifierką stołową, co zapewnia większą elastyczność przy wyborze szlifierki stołowej.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o podwójnych bloczkach do szlifowania

Czy mogę szlifować narzędzia szlifierką stołową?

Tak, szlifierką stołową można szlifować i ostrzyć każdy rodzaj narzędzia. Podwójna szlifierka stołowa została zaprojektowana w taki sposób, aby można było zainstalować różne tarcze szlifierskie i tarcze polerskie, dzięki czemu można nawet uzyskać naprawdę ostre noże.

Ale szlifierka stołowa jest również najlepszym narzędziem do szlifowania narzędzi tokarskich, dłut lub innych narzędzi. Dzięki dobremu doborowi tarcz szlifierskich i polerskich możesz osiągnąć profesjonalne wykończenie na każdym kroku.

W poniższym filmie pokazujemy, jak narzędzie do toczenia drewna jest polerowane i gratowane za pomocą szlifierki stołowej po szlifowaniu.

Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Jakie tarcze mogę zamontować na szlifierce stołowej?

Generalnie na szlifierce stołowej można oczywiście zamontować dowolne tarcze, które są do tego przeznaczone. Kupując tarcze, upewnij się, że kupujesz odpowiednią średnicę. Jest na to kilka różnych wymiarów.

W poniższej tabeli pokazujemy przykład, jakie tarcze są dostępne do szlifierki stołowej i jakie tarcze są używane do czego.

rodzaj dyskukorzystanie z płyty
Kamień do ostrzenia korundowy o różnych ziarnistościachSzlifowanie zgrubne do średniego metalu i gratowanie
tarcza z węglika krzemuDziała dobrze na mokrych lub suchych wykończeniach
polerowaćPolerowanie i gratowanie po szlifowaniu
nylonowy dyskwykończenie polerowane

Czy mogę zamontować łapacz iskier na mojej szlifierce stołowej?

Jeśli faktycznie kupiłeś szlifierkę stołową bez łapacza iskier lub już go posiadasz, łatwo jest zmodernizować łapacz iskier. Albo budujesz własną ramę z tafli z tworzywa sztucznego lub szkła, albo kupujesz gotowy zestaw, który można uniwersalnie przymocować.

Jak zmienić tarcze na szlifierce stołowej?

Wymiana tarczy szlifierskiej w szlifierce stołowej nie wymaga dużych umiejętności manualnych. Większość producentów zaprojektowała urządzenia w taki sposób, aby płytę można było wymienić w ciągu kilku minut:

 1. Odkręć osłonę wokół szyby i zdejmij ją
 2. Poluzuj środkową śrubę wału silnika i zdejmij ją wraz z podkładką (jeśli jest).
 3. Zdejmij starą tarczę szlifierską z wału silnika, a następnie umieść na niej nową tarczę
 4. Zmontuj szlifierkę stołową w odwrotnej kolejności.

Na poniższym filmie możesz również zobaczyć, jak wygląda wymiana tarcz w szlifierce dwustołowej.

Podwójny blok szlifierski: test i zalecenia

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://betriebeinrichtung.net/der-schleifbock-standardgeraet-in-jeder-werkstatt/

[2] https://www.vbg.de/apl/arbhilf/unterw/44_sbk.htm

Źródło obrazu: unsplash.com / Elliott Stallion

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty