Narzędzie do ściągania izolacji: test i zalecenia

jaki ściągacz izolacjiOstatnia aktualizacja: 10 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

12Analizowane produkty

43zainwestowanych godzin

16badane badania

154zebrane komentarze

Witamy w naszym teście dużych szczypiec do zdejmowania izolacji 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie szczegółowo przetestowane szczypce do zdejmowania izolacji. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci decyzję o zakupie i pomóc Ci znaleźć najlepsze narzędzia do ściągania izolacji.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić narzędzie do ściągania izolacji.


podstawowe informacje w skrócie

 • Narzędzia do ściągania izolacji są idealne do szybkiego i niezawodnego zdejmowania izolacji z kabli o różnych przekrojach.
 • Zasadniczo narzędzia do ściągania izolacji działają mechanicznie lub automatycznie. Oba typy mają swoje indywidualne zalety i wady.
 • Kupując, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki oprócz rodzaju ściągacza izolacji. Obejmuje to przekrój kabla i ogranicznik długości oraz inne dodatkowe funkcje. Kolejnym ważnym kryterium zakupu powinna być pieczęć GS na produkcie, która potwierdza wiele aspektów bezpieczeństwa.

Test ściągacza izolacji: ulubione redaktorów

Najlepszy automatyczny ściągacz izolacji

Jeśli chcesz pracować wyjątkowo szybko, te szczypce do ściągania izolacji KNIPEX są właśnie dla Ciebie. Dzięki automatycznemu ustawieniu pracujesz z nim bardzo precyzyjnie i z niezbędnym bezpieczeństwem. Niezależnie od tego, czy chodzi o przewody pojedyncze, wielokrotne czy drobno skręcone, te szczypce do zdejmowania izolacji mogą usuwać izolację z kabli o różnych przekrojach.

Uchwyty ściągacza izolacji wykonane są z tworzywa sztucznego. Szczególnie dobrze leżą one w dłoni i zapewniają, że narzędzie nie wyślizgnie się z palców podczas pracy. Ostrze zintegrowanego przecinaka do drutu wykonane jest ze specjalnej stali narzędziowej utwardzanej olejem, dzięki czemu szczypce są trwałe.

Najlepszy ściągacz izolacji w stosunku do ceny

Niedrogi ściągacz izolacji Jokari Super 4 Plus jest idealny dla początkujących. Jest łatwy w użyciu, a jeśli nie masz pod ręką obcinaków bocznych, możesz również użyć szczypiec do cięcia drutu. Model Jokari wyróżnia się również dobrym wykonaniem.

Te szczypce umożliwiają zdejmowanie izolacji z kabli o przekroju od 0,2 mm² do 6 mm². Zdejmowanie grubszych kabli jest problematyczne lub może spowodować uszkodzenie żył. Do ściągania izolacji z kabli o długości od 5 do 15 mm można użyć szczypiec do ściągania izolacji KNIPEX. Jest to bardzo przydatne, gdy chcesz oddzielić od żył wiele przewodów o tej samej długości.

Najlepszy ściągacz izolacji z dodatkowymi funkcjami

Szczypce do ściągania izolacji Stanley przekonują wieloma dodatkowymi funkcjami. Wyposażony jest dodatkowo w przecinak do drutu, zaciskarkę oraz złącze zaciskowe. Ściągacz izolacji Stanley FatMax działa mechanicznie. Możesz dokonać tych precyzyjnych regulacji za pomocą śruby regulacyjnej. Pozwala to dostosować siłę chwytu.

Te szczypce umożliwiają zdejmowanie izolacji z kabli o przekroju od 0,2 mm² do 6 mm². Narzędzie do ściągania izolacji Stanley ma żółty ogranicznik, ale dostawca nie określa konkretnej długości. Za pomocą ogranicznika można izolować kilka kabli o tej samej długości. Ze względu na dużą wagę nie jest łatwy w obsłudze, ale dzięki swojemu stosunkowi ceny do wydajności idealnie nadaje się do użytku prywatnego.

Przewodnik: Pytania do przemyślenia przed zakupem ściągacza izolacji

Ile kosztuje ściągacz izolacji?

Dostępne są ściągacze izolacji w różnych przedziałach cenowych – od tańszych szczypiec dla majsterkowiczów po profesjonalne narzędzia. W zależności od tego, jak często używasz ściągacza izolacji, będziesz skłonny zapłacić za niego inną cenę.
uprzejmyCena £
mechaniczny ściągacz izolacji5 EUR – 30 EUR
automatyczny ściągacz izolacji15 zł – 100 zł

Mechaniczny i automatyczny ściągacz izolacji jest reprezentowany w każdym przedziale cenowym. Różnią się liczbą dodatkowych funkcji. Istnieje również wiele szczypiec do zdejmowania izolacji jako narzędzi kombinowanych, w których zintegrowany jest obcinak boczny i szczypce do zaciskania.

ściągacz izolacji

Podczas zdejmowania izolacji plastikowa lub gumowa izolacja jest oddzielona od przewodnika elektrycznego w taki sposób, aby nie uległa uszkodzeniu.

Gdzie mogę kupić ściągacze izolacji?

Ściągacze do przewodów można kupić w sklepach z narzędziami oraz w wybranych sklepach z elektroniką. Masz również możliwość wypożyczenia ściągacza izolacji z pobliskiej wypożyczalni narzędzi. Jest to bardzo przydatne, jeśli chcesz wykonać izolację tylko raz, na przykład podłączenie kuchenki gazowej.

Jednak w ostatnich latach narzędzia dla majsterkowiczów i profesjonalistów sprzedają się coraz częściej przez Internet, ponieważ jest większy wybór, ceny są tańsze i można je bezpośrednio ze sobą porównywać. Jednak wielu nadal preferuje bezpośrednią drogę w handlu detalicznym. Produkty można testować wygodnie i tak często, jak chcesz, a fachowy personel może zostać poproszony o poradę bezpośrednio na miejscu.

Według naszych badań, następujące sklepy oferują ściągacze izolacji:

 • obi
 • Hornbach
 • Bauhaus
 • glob
 • prawdziwy
 • jasny sposób
 • tom

Szczypce do izolacji są obecnie sprzedawane w Internecie m.in. w następujących sklepach:

 • amazon.pl
 • ebay.pl

Wszystkie narzędzia do ściągania izolacji, które przedstawiamy na naszej stronie, są zaopatrzone w link do co najmniej jednego z tych sklepów, dzięki czemu możesz je złapać natychmiast po znalezieniu pary szczypiec, które Ci się podobają.

Czy mogę użyć ściągacza izolacji do zdejmowania izolacji z dowolnego kabla?

Szczypce do ściągania izolacji są zaprojektowane dla określonego zakresu przekrojów. Są to zwykle od 0,2 mm² do 15 mm².

Dlatego przed zakupem dowiedz się dokładnie, jak gruby jest kabel i co chciałbyś rozebrać. Szczypce z łatwością oddzielają izolację od kabli telefonicznych i bardzo cienkich kabli.

W praktyce okazało się jednak, że osłony płaskich kabli taśmowych i kabli koncentrycznych czy kabli satelitarnych nie da się łatwo rozdzielić za pomocą ściągaczy izolacji. Nawet kable podziemne są zbyt grube, aby zdjąć je szczypcami.

który przyrząd jest narzędziem stosowanym do ściągania izolacji?

Narzędzia do ściągania izolacji są dostępne w sklepach ze sprzętem lub elektroniką. Jeśli nie potrzebujesz częściej szczypiec, możesz je wypożyczyć w wypożyczalni narzędzi. Ale masz największy wybór narzędzi do ściągania izolacji w Internecie. (Zdjęcie: cytadela / 123RF.com)

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje ściągaczy izolacji i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

To specjalne narzędzie powinno pomóc w uproszczeniu zdejmowania izolacji z kabli. Izolację, najczęściej wykonaną z tworzywa sztucznego lub gumy, należy oddzielić od przewodów elektrycznych za pomocą szczypiec bez ich uszkodzenia. Nawet niewielkie uszkodzenie przewodu może mieć negatywny wpływ na jakość połączeń elektrycznych.

Istnieją zasadniczo trzy różne typy ściągaczy izolacji:

 • Mechaniczny ściągacz izolacji
 • Automatyczny ściągacz izolacji

Struktura techniczna jest inna dla obu typów, a zatem także obsługi.

W poniższej sekcji chcemy pomóc Ci dowiedzieć się, który ściągacz izolacji jest dla Ciebie odpowiedni w oparciu o Twoje preferencje. Przedstawimy Ci wszystkie rodzaje narzędzi do ściągania izolacji wymienione powyżej i przedstawimy krótki przegląd ich zalet i wad.

Jak działa ściągacz izolacji mechanicznej i jakie są jej zalety i wady?

Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach i używać ściągacza izolacji tylko do użytku prywatnego, to mechaniczne szczypce są właśnie dla Ciebie.

Narzędzie do ściągania izolacji: test i zalecenia

Szczypce posiadają otwór w kształcie litery V, którego odległość można regulować za pomocą śruby dystansowej. Ponadto zwykle ma sprężynę otwierającą, która ma wspierać proces zdejmowania izolacji.

Zalety
 • korzyści kosztowe
 • Wygodny rozmiar
 • Lekka waga
niekorzyść
 • Wysiłek przy usuwaniu izolacji
 • Nieprawidłowe ustawienia spowodują uszkodzenie pasm
 • Może być konieczne kilkakrotne spróbowanie

Jak działa automatyczny ściągacz izolacji i jakie są jego zalety i wady?

Każdy, kto często usuwa izolację z kabli o różnych przekrojach, preferuje narzędzie do ściągania izolacji, które może automatycznie dostosować się do różnych rozmiarów. Ale są też automatyczne ściągacze, w których można regulować głębokość cięcia za pomocą koła.

Te szczypce mają okrągły lub w kształcie litery V otwór do cięcia, który jest wycinany w kablu przez ściśnięcie uchwytów. Kiedy puścisz, poszycie zostaje zerwane i automatycznie ściągnięte. Pozwala to szybko i bezpiecznie oddzielić izolację od przewodu.

Zalety
 • Szybki proces usuwania bez ręcznej regulacji
 • Automatycznie dopasowuje się do przekroju przewodu
 • W zależności od modelu głębokość cięcia można regulować
niekorzyść
 • wada kosztowa
 • Nie można zdjąć grubszych kabli
 • wyższa waga

automatyczny ściągacz izolacji

Automatyczne urządzenie do ściągania izolacji nadaje się szczególnie do pracy w ciasnych przestrzeniach i na trwale zainstalowanych kablach.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny narzędzia do ściągania izolacji

Poniżej chcielibyśmy pokazać, jakie czynniki można wykorzystać do porównania i oceny narzędzi do ściągania izolacji. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji, czy konkretna para szczypiec jest dla Ciebie odpowiednia, czy nie.

Podsumowując, są to:

 • funkcjonalność
 • Ogranicznik przekroju i długości kabla
 • materiał
 • Waga
 • Dodatkowe funkcje
 • kolor
 • Test TÜV / GS

W kolejnych akapitach możesz przeczytać, o co chodzi w poszczególnych kryteriach zakupu i jak je sklasyfikować.

funkcjonalność

Automatyczne ściągacze izolacji są niezbędne w „codziennym życiu elektryka”. Jeśli jednak potrzebujesz ściągacza izolacji do rzadkiego lub prywatnego użytku, tańsze szczypce mechaniczne mogą być dla Ciebie bardziej odpowiednie.

uprzejmyopisstosowanie
mechaniczny ściągacz izolacjiSzczypce z otworem tnącym w kształcie litery V i sprężyną otwierającąW zależności od ustawienia nadaje się do zdejmowania izolacji z kabli o określonych przekrojach
automatyczny ściągacz izolacjiSzczypce z otworem okrągłym lub w kształcie litery V, bez ręcznej regulacjiNadaje się do ściągania izolacji z kabli o różnych przekrojach

Największą różnicą jest to, że proces zdejmowania izolacji szczypcami mechanicznymi trwa dłużej niż szczypcami automatycznymi, ze względu na dodatkowe ręczne ustawienie przekroju przewodu za pomocą śruby radełkowanej i nakrętki zabezpieczającej.

Ponadto proces ten wymaga więcej wysiłku niż w przypadku automatycznych ściągaczy izolacji.

Narzędzie do ściągania izolacji: test i zalecenia

Ogranicznik przekroju i długości kabla

Każdy ściągacz izolacji jest zaprojektowany dla określonego zakresu przekrojów przewodów. Grubszych kabli, które zwykle przekraczają dziesięć mm², zwykle nie można zdjąć szczypcami, ponieważ może to spowodować uszkodzenie przewodów elektrycznych.

Za pomocą urządzenia zatrzymującego można zdjąć izolację o określonej długości. Może to mieć sens, jeśli chcesz oddzielić kilka kabli tego samego typu.

materiał

Rękojeści ściągaczy izolacji są często pokryte tworzywem sztucznym, aby zapewnić optymalny komfort chwytu. W końcu narzędzie powinno wygodnie leżeć w dłoni i nie ślizgać się. Zwłaszcza elektrycy potrzebują ściągaczy izolacji z dodatkową gumową izolacją, aby w razie potrzeby mogły również pracować pod napięciem.

Narzędzie do ściągania izolacji: test i zalecenia

Waga

Elektryk bardzo często używa ściągacza izolacji w ramach swojej pracy. Waga szczypiec może odgrywać główną rolę w częstym zdejmowaniu izolacji. Jednak przez większość czasu nie są cięższe niż 500 gramów i dlatego nie powinny powodować „bólu mięśni” w ramieniu następnego dnia.

Dodatkowe funkcje

Na rynku pojawia się również coraz więcej kombinerek. Są bardzo przydatne, jeśli używasz ich częściej. Taka inwestycja może się opłacać do użytku prywatnego.

Ostatecznie jest to dla Ciebie tańsze niż kupowanie narzędzi pojedynczo. Obcinak boczny lub przecinak do drutu jest zwykle zintegrowany ze ściągaczem izolacji. Narzędzie do ściągania izolacji może być również wyposażone w zaciskacz lub złącze zaciskowe.

Narzędzia do ściągania izolacji ze zintegrowanymi przecinakami do drutu między uchwytami.

Narzędzia do ściągania izolacji ze zintegrowanymi przecinakami do drutu między uchwytami.

kolor

Uderzające kontrasty kolorów nie tylko wyglądają szykownie, ale także pomagają szybciej znaleźć narzędzia w dużej walizce. Większość producentów narzędzi stawia na kolory czarny, czerwony i żółty.

Test TÜV / GS

Klienci oczekują bezpieczeństwa od swoich narzędzi. Jeśli narzędzia są zgodne z wymaganymi wytycznymi, otrzymują znak GS. Są testowane przez dostawców usług testowych pod kątem bezpieczeństwa produktu, użyteczności, niskiego napięcia itp.

Jeśli to kryterium jest dla Ciebie ważne, zwróć uwagę na taką certyfikację przy zakupie ściągacza izolacji.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o narzędziach do ściągania izolacji

Jakie są alternatywy do zdejmowania izolacji z kabla?

Tanią alternatywą dla szczypiec jest nóż do zdejmowania izolacji. Za pomocą tego specjalnego narzędzia można również ciąć kable o średnicy do 28 mm.

Dzięki zintegrowanej śrubie regulacyjnej możesz automatycznie przełączać się między cięciem kołowym a wzdłużnym. Czas potrzebny do zdejmowania izolacji jest znacznie dłuższy niż w przypadku ściągacza izolacji i dlatego może oznaczać większy wysiłek fizyczny w przypadku grubych kabli.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] http://elektricks.com/stripper-info-and-application/

[2] http://www.helpster.de/absperrez-correctly-use_55448

Kredyty fotograficzne:

98143267 – ©belchonock/123RF

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty