Mój wentylator sufitowy hałasuje podczas skręcania, jak to naprawić?

Czy Twój wentylator jest tak głośny, że uniemożliwia Ci prawidłowy odpoczynek? A co gorsza, nie wiesz, co zrobić, aby rozwiązać tę irytującą niedogodność? Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie martw się, ponieważ mamy dobrą wiadomość: hałas ostrza można stosunkowo łatwo naprawić.

W tym artykule wyjaśnimy, jakie są przyczyny tego problemu i co zrobić rozwiązać go szybko i skutecznie. Więc czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Jak naprawić wentylator, który hałasuje podczas kręcenia?

Ale najpierw ważne jest, aby wyjaśnić bardzo ważną wątpliwość:

Jakie są elementy wentylatora zamontowanego na suficie?

W szczególności wentylatory elektryczne Składają się z zestawu obracających się śmigieł przymocowanych do silnika. i zwykle służą głównie do poruszania powietrza i dają nam poczucie komfortu, gdy jest gorąco. Gdy wentylator pracuje poprawnie, jego podstawa pozostaje przymocowana do zestawu łopatek, co gwarantuje jego stabilność.

W przypadku tanich wentylatorów sufitowych ich główną funkcją jest chłodzenie otoczenia i w tym celu posiadają stabilną podporę, która pozwala im pełnić swoją funkcję. Ponadto można je umieścić na suficie, ścianach, stołach, a nawet na podłodze. Niezależnie od wybranego modelu, jego funkcja zawsze będzie taka sama: utrzymanie stałego przepływu powietrza w danej przestrzeni.

4 powody, dla których wentylator sufitowy może hałasować

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy latem nie mogą spać z hałasem, ale także bez wentylatora, cichy wentylator stojący sprawi, że odpoczniesz lepiej i lepiej.

W szczególności hałasy emitowane przez wentylator mogą być spowodowane przez którykolwiek z tych problemów:

Luźne śruby

Jednym z najczęstszych powodów, dla których wentylator wydaje dźwięki, jest źle dokręcone śruby, zwłaszcza jeśli chodzi o wentylatory sufitowe. Czasami, może się również zdarzyć, że podpory nie zostały prawidłowo połączone. W każdym razie wystarczy dokładnie sprawdzić montaż tych części, które są luźne.

źle wyważone ostrza

Czasami może się zdarzyć, że odgłosy dochodzące z wentylatora są spowodowane nieprawidłowym wyważeniem łopatki, zwłaszcza jeśli jest to wentylator sufitowy. Aby go rozwiązać, wystarczy użyć zestawu do wyważania. Pomoże Ci to znaleźć usterkę za pomocą specjalnego klipsa, a na koniec wystarczy nałożyć klej specjalnie zaprojektowany do tego celu. Później wyjaśnimy, jak wykonać tę procedurę.

Brud

Gromadzenie się kurzu może wpłynąć na płynną pracę prawie każdego modelu wentylatora. Dlatego, ważne jest, aby utrzymywać go w czystości i okresowo przeglądać każdy z jego elementów. Jeśli Twój wentylator jest również przymocowany do sufitu lub ma dodatkowe elementy, takie jak żarówki czy lampy, to jest dobry moment, aby je sprawdzić i upewnić się, że działają poprawnie.

uszkodzony silnik

Czwartym powodem, dla którego wentylator hałasuje, są problemy z silnikiem. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest nasmarowanie łożysk olejem smarowym, aby upewnić się, że piski ustają.

Wreszcie, ważne jest, aby odłączyć lub wyłączyć zasilanie elektryczne przed wykonaniem jakiejkolwiek potencjalnie niebezpiecznej czynnościtakich jak demontaż części lub dokręcanie śrub.

Dzieje się tak, ponieważ nawet gdy wentylator jest wyłączony, prąd będzie nadal płynął, co może spowodować potencjalnie niebezpieczny wstrząs. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, najlepiej skontaktuj się z certyfikowanym elektrykiem.

Jak krok po kroku zrównoważyć głośny wentylator sufitowy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z problemów, które mogą powodować irytujący pisk, mogą być niewyważone ostrza. Ten krok po kroku ma Ci pomóc, a będziesz potrzebować tylko zestawu kołyskowego, który możesz kupić w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Zacznijmy od procedury krok po kroku, aby naprawić głośny wentylator:

  1. Włącz wentylator i kręć nim przez kilka minut na każdej prędkości. Zwróć uwagę na ruch, ponieważ w ten sposób będziesz w stanie zorientować się, które ostrze ma nierówności i z jaką prędkością staje się mocniejsze.
  2. Wyłącz go i weź klips dołączony do zestawu do bujania. Umieść go na ostrzu, zaczynając od zewnątrz i włącz. Wyłącz i powtarzaj tę operację na każdym z ostrzy, aż pisk ustanie, ponieważ będzie to oznaczać, że trafiłeś w punkt, który należy zrównoważyć.
  3. Zaznacz ołówkiem niewyważone punkty i umieść przeciwwagę. Jeśli okaże się, że znalazłeś więcej niż jeden, nie martw się, możesz je pokroić nożem i zużyć tyle, ile potrzebujesz.

Pamiętaj, że jest to procedura prób i błędów, więc musisz uzbroić się w cierpliwość i nie rozpaczać, jeśli na początku to nie zadziała. Możesz również poprosić o pomoc wyspecjalizowanego technika, aby naprawić wentylator, który hałasuje podczas wirowania, chociaż w niektórych przypadkach taniej będzie kupić nowy.

Jeśli te informacje były dla Ciebie pomocne, nie zapomnij udostępnić ich w sieciach społecznościowych.