Jak używać irygatora dentystycznego z zamkami w 7 krokach

Te explicamos como usar irrigador bucal brackets

Podczas leczenia ortodontycznego dentyści kładą szczególny nacisk na konieczność zachowania ekstremalnej higieny jamy ustnej, aby uniknąć problemów takich jak pojawienie się ubytków czy zapalenie dziąseł. W tym celu zwykle zalecają użycie irygatora dentystycznego do czyszczenia zamków. 

W rzeczywistości klinicznie wykazano, że irygator do jamy ustnej jest skuteczniejszy niż nić dentystyczna dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Co to jest irygator dentystyczny i dlaczego jest przydatny do aparatów ortodontycznych?

Irygatory to małe urządzenia połączone rurką ze zbiornikiem na wodę , które wyrzucają silny strumień wody pod ciśnieniem , regulowany na różnych poziomach, co pozwala na zmianę mocy wody od 30 do 145 psi .

Dlaczego zaleca się stosowanie irygatora do ust do zamków?

Powody, dla których warto używać irygatora do jamy ustnej do czyszczenia zamków
 • Strumień wody pomaga łatwo usunąć wszelkie resztki jedzenia , które mogą zostać uwięzione między nitkami.
 • Kontakt strumienia z zębami i dziąsłami daje efekt relaksujący , ponieważ jest to jakby masowanie okolicy, zmniejszając dyskomfort ortodoncji.
 • Dysze irygatorów można obracać o 360º , co umożliwia dotarcie do każdego kącika ust, bezproblemowe oczyszczenie wewnętrznej i zewnętrznej części zębów. 
 • Strumień penetruje kieszonki przyzębne dziąseł , usuwając resztki pokarmu, zarazki i bakterie, unikając niektórych patologii, takich jak retrakcja dziąseł.
 • Osłabia płytkę bakteryjną, która tworzy się wokół zamków , ułatwiając jej usuwanie za pomocą szczoteczki do zębów.
 • Dzięki irygatorowi dentystycznemu do zamków możesz mieszać wodę z płynem do płukania jamy ustnej , dzięki czemu czyszczenie będzie bardziej skuteczne.
 • Dysponując kilkoma poziomami ciśnienia, możesz regulować moc strumienia tak, aby czyszczenie jamy ustnej nie przeszkadzało Ci.
 • Wszystkie irygatory wyposażone są w dyszę ortodontyczną , przeznaczoną do czyszczenia zamków.

Czynności, które należy wykonać, aby używać irygatora dentystycznego ze wspornikami

Aby uzyskać najlepsze rezultaty podczas używania irygatora do czyszczenia zamków, wykonaj poniższe czynności:

Wyjaśniamy, jak używać irygatora dentystycznego do zamków
 1. Napełnij zbiornik ciepłą wodą , aby kontakt wody z ustami nie był tak uciążliwy. 
 2. Przymocuj końcówkę lub dyszę ortodontyczną do uchwytu irygatora. Zwykle wystarczy niewielki nacisk, aby pasował. Upewnij się, że możesz go dobrze obrócić bez poluzowania.
 3. Wybierz poziom ciśnienia za pomocą pokrętła lub przycisku MODE. Zwykle zaleca się rozpoczęcie od najniższego ciśnienia i stopniowe zwiększanie ciśnienia.
 4. Pochyl się nad umywalką, wkładając końcówkę irygatora do ust, nie dotykając zęba. 
 5. Naciśnij przycisk ON i rozpocznij czyszczenie, lekko zamykając usta, aby uniknąć rozprysków. 
 6. Dla dobrego czyszczenia zaleca się skierować strumień w stronę linii dziąseł , a następnie stopniowo opadać aż do oczyszczenia całego zęba. 
 7. Kontynuuj z następnym zębem.

Zdaniem dentystów, aby prawidłowo wyczyścić zamki za pomocą irygatora, należy najpierw oczyścić kieszonkę przyzębną, czyli linię między zębem a dziąsłem, a następnie przeciągnąć szczoteczką przez okolice zamka, zapobiegając w ten sposób pozostawaniu w nich uwięzionych zanieczyszczeń.

Nigdy nie pozwól, aby strumień stykał się z zębami dłużej niż 2 sekundy . Pamiętaj , aby od czasu do czasu zatrzymywać irygator, aby wypluć wodę , która zbiera się w ustach. 

Może Ci się spodobać