Jak używać irygatora dentystycznego?

Aprende a como usar irrigador dental

Aby cieszyć się zdrową jamą ustną, niezbędna jest codzienna higiena jamy ustnej. Jednak codzienne szczotkowanie nie wystarczy, ponieważ konwencjonalna szczoteczka do zębów usuwa zaledwie 40% brudu.

Irygator gwarantuje o 99,9% skuteczniejsze czyszczenie , a także większe uczucie świeżości. Ale jak należy używać irygatora dentystycznego, aby uzyskać dobre rezultaty? 

Instrukcja obsługi irygatora dentystycznego

Dzięki temu przewodnikowi odkryjesz właściwą procedurę, której należy przestrzegać za każdym razem, gdy zamierzasz użyć irygatora dentystycznego, oraz dowiesz się wszystkiego na temat jego użycia:

Dowiedz się, jak używany jest irygator dentystyczny

Krok 1 – Podłącz lub naładuj irygator

Pierwszą czynnością po wyjęciu z pudełka jest podłączenie irygatora do źródła zasilania w przypadku modelu stacjonarnego lub ładowanie przez około 4-5 godzin w przypadku irygatora bezprzewodowego. 

Irygatory kranowe nie wymagają ładowania, wystarczy zainstalować filtr w kranie, aby móc podłączyć rurkę.

Krok 2 – Uzupełnij depozyt

Napełnij zbiornik letnią wodą . Powód? Woda pod ciśnieniem może być bardzo irytująca, jeśli używana jest zimna lub gorąca woda, może powodować bardzo nieprzyjemne uczucie podczas czyszczenia.

Krok 3 – Wybierz dyszę

W zależności od modelu znajdziesz różne rodzaje nasadek, których możesz użyć podczas sprzątania:

 • Standard: Służy do czyszczenia zębów i usuwania resztek jedzenia spomiędzy zębów.
 • Pick Pocket: Służy do pielęgnacji dziąseł po leczeniu periodontologicznym. Dzięki swojej konstrukcji pomaga lepiej dotrzeć do dziąseł, kieszonek dziąsłowych czy okolic implantów. 
 • Ortodoncja: jest specjalnie zaprojektowana do czyszczenia między metalowymi włóknami aparatu dentystycznego lub zamków dzięki włóknom na końcu.
 • Płytka: Na końcu mają trzy kępki włosia, które pomagają delikatnie usunąć płytkę wokół implantów, mostów lub koron. 
 • Przyzębia: Wystrzeliwuje strumień przez gumową końcówkę, który pomaga oczyścić dotknięty obszar, unikając uszkodzenia wrażliwych obszarów jamy ustnej.
 • Oxyjet: są one dostępne wyłącznie w marce Oral-B i emitują mikropęcherzyki, które poprawiają czyszczenie, jednocześnie zmniejszając uczucie dyskomfortu. Służy również do masażu dziąseł.
 • Język: Ma płaski kształt i służy do eliminowania białej plamki na języku, usuwając z niego wszelkie toksyny i zarazki.

Aby założyć ustnik należy lekko nacisnąć na rękojeść, aż do usłyszenia „kliknięcia”. 

Krok 4 – Usuń powietrze z rurek irygatora

Ten krok jest bardzo ważny i niezbędny do prawidłowego działania irygatora podczas jego użytkowania: Wybierz maksymalny poziom ciśnienia i naciśnij przycisk na irygatorze, aby usunąć powietrze z przewodów.

W przeciwnym razie przy pierwszym użyciu, nawet jeśli wybrałeś najniższy poziom, ciśnienie strumienia może być bardzo silne.

Krok 5 – Zajmij pozycję  

Na koniec zaczynamy od rzeczywistego procesu używania nici dentystycznej: pochyl się nad zlewem , aby strumień lub rozpryski nie spadły na podłogę, i umieść końcówkę nici dentystycznej w ustach.

Krok 6 – Wybierz poziom ciśnienia

W przypadku irygatorów biurkowych poziom można wybrać obracając pokrętłem. W modelach bezprzewodowych będziesz musiał nacisnąć przycisk wybierając poziom od 1 do 5.

Krok 7 – Wybierz tryb użytkowania

Ten krok jest podobny do poprzedniego; Irygatory stołowe są wyposażone w pokrętło do wyboru trybu pracy. Zamiast tego przenośne irygatory mają drugi przycisk (w mniejszych modelach jest to ten sam przycisk zasilania) do wyboru jednego z trzech trybów.

Krok 8 – Włącz irygator

Naciśnij przycisk ON lub, jeśli ma to zastosowanie, przycisk zasilania, aby uruchomić irygator.

Krok 9 – Wykonaj czyszczenie

Wiesz już, jak uruchomić irygator dentystyczny, ale jak go używać? Prawidłowy sposób użycia to podążanie za linią dziąseł .

Innymi słowy, skieruj strumień wody wzdłuż linii, którą dziąsło rysuje na zębie, obejmując górną część zęba, podstawę dziąsła i wszystkie przestrzenie międzyzębowe. 

Mniej więcej strumień powinien stykać się z każdym zębem przez około 2 sekundy. Po zakończeniu pracy z częścią zewnętrzną zatrzymaj irygator i obróć dyszę , aby rozpocząć od części wewnętrznej. 

Krok 10 – Wyłącz irygator i opróżnij zbiornik

Teraz wiesz, jak używać irygatora doustnego, ale jest coś, o czym nigdy nie powinieneś zapomnieć: wyłączaj go i opróżniaj zbiornik po każdym użyciu.

Pozostawienie wody w zbiorniku może spowodować powstanie zarazków i toksyn, które mogą zanieczyścić pojemnik i zmniejszyć skuteczność urządzenia.

Kilka wskazówek, jak korzystać z irygatora dentystycznego

Korzystanie z irygatora dentystycznego jest dość proste, co mogłeś sprawdzić w poprzednim punkcie. 

Włączenie go do codziennej higieny jamy ustnej może przynieść korzyści, ale pamiętaj o kilku szczegółach:

Dowiedz się wszystkiego o irygatorze dentystycznym i jak go używać
 • Irygator nie zastępuje szczoteczki do zębów: Innymi słowy, używanie irygatora nie oznacza zaprzestania mycia zębów. Należy go stosować zawsze po szczotkowaniu, aby był bardziej skuteczny.
 • Nigdy nie nadużywaj irygatora: eksperci zalecają , aby nie używać irygatora dłużej niż 5 minut co 2 godziny , aby uniknąć uszkodzenia zębów.
 • Wykrywanie ran lub owrzodzeń: Jeśli czujesz, że masz ranę lub ból w jamie ustnej lub języku, nie powinieneś używać irygatora , ponieważ strumień może uszkodzić cię lub powiększyć ranę.
 • Konserwacja irygatora: Po każdym użyciu zaleca się wyczyszczenie zbiornika, aby uniknąć pojawienia się bakterii , a także czyszczenie i przechowywanie dyszy w jej komorze , aby uniknąć wystawienia jej na działanie powietrza i zanieczyszczenia. W niektórych modelach, takich jak irygatory Waterpik , mają one małą komorę w pokrywie do przechowywania głowic i ich ochrony. 
 • Używanie nici dentystycznej: Jeśli zamierzasz używać nici dentystycznej, zawsze rób to po użyciu irygatora , dzięki czemu łatwiej będzie usunąć resztki jedzenia uwięzione między zębami. 
 • Czyszczenie irygatora dentystycznego: Po użyciu irygatora dentystycznego należy opróżnić i wyczyścić zbiornik, ale co z czyszczeniem urządzenia? Należy to robić co najmniej dwa razy w miesiącu .