Czy warto używać irygatora do jamy ustnej?

Desucbramos si es es bueno usar irrigador bucal hablando de sus beneficios y precauciones al usarlo

Coraz więcej osób jest świadomych higieny jamy ustnej, poszukując alternatyw dla poprawy czystości. Irygatory do jamy ustnej to jedne z przedmiotów, które zyskały największą popularność w ostatnich latach, ale czy warto używać irygatora doustnego, czy też szukać innej alternatywy?

Korzyści z irygatora dla zdrowia jamy ustnej

Funkcja irygatora wykracza daleko poza „pomoc w wyeksponowaniu pięknego uśmiechu”. Jego stosowanie ma wiele zalet dla zdrowia jamy ustnej:

Eliminuje resztki jedzenia

Szczoteczka ledwie dociera do 40% jamy ustnej, a nić dentystyczna usuwa niewielki procent resztek jedzenia uwięzionych między zębami.

Dzięki silnemu strumieniowi wody, w połączeniu z możliwością dowolnego obracania dyszy, bardzo łatwo jest dotrzeć do każdego kącika ust .

Usuwa więcej płytki nazębnej niż szczoteczka do zębów

Według ekspertów użycie irygatora pomaga wyeliminować 99,9% płytki bakteryjnej , a także 100% kamienia nazębnego.

Włosie szczoteczki usuwa tylko płytkę nazębną „lekko” przywartą do powierzchni zębów, podczas gdy strumień irygatora usuwa nawet najbardziej przylegającą płytkę nazębną, pozostawiając przyjemniejsze uczucie na zębach.

Łatwość czyszczenia implantów

Być może o tym nie wiesz, ale w implantach, podobnie jak w koronach, pozostaje niewielki otwór , niewidoczny dla ludzkiego oka, ale w którym stopniowo gromadzi się brud.

Jeśli nie zostanie oczyszczony, implant będzie stopniowo odpadał, a także może ulec zakażeniu i będziesz musiał udać się do dentysty, aby go usunąć i wyczyścić. W takich sytuacjach irygatory dentystyczne są bardzo dobre, ponieważ zawierają głowice przeznaczone wyłącznie do czyszczenia implantów , zapobiegając tym problemom. 

Czy irygatory do jamy ustnej są dobre? Rozwiązujemy to pytanie

Zapobieganie chorobom i problemom w zębach

Irygator jest o 90% skuteczniejszy niż szczoteczka do zębów , ponieważ nie tylko usuwa płytkę nazębną czy resztki jedzenia.

Łącząc wodę z płynem do płukania jamy ustnej, wyeliminujesz wszelkie bakterie i zarazki. Dodatkowo strumień może dotrzeć do kieszonek przyzębnych dziąseł, usuwając nagromadzony w nich brud. 

Zapobiega to pojawianiu się ubytków, zapalenia dziąseł, cuchnącego oddechu lub problemów, takich jak krwawienie dziąseł.

Niektóre modele zawierają głowice do ust, pomagające wyeliminować białą plamę.

Zmniejsza nadwrażliwość zębów

Dla wielu zadanie mycia zębów jest całkowitą męką, ponieważ ze względu na nadwrażliwość, na którą cierpią, odczuwają duży dyskomfort podczas tego procesu.

W takich przypadkach irygator jest dobry do masowania miejsca, w którym odczuwany jest dyskomfort , znacznie zmniejszając nadwrażliwość zębów dzięki kontaktowi zęba ze strumieniem ciepłej wody. 

Pomaga przywrócić naturalny kolor zębów

Jednym z głównych powodów, dla których często mówi się, że irygator dentystyczny jest dobry, jest to, że pomaga przywrócić biały kolor zębom .

Usuwając płytkę nazębną, kamień nazębny, resztki jedzenia i stopniowo usuwając przebarwienia, zęby w jamie ustnej stopniowo odzyskują swój naturalny kolor.

Środki ostrożności, jakie należy zachować podczas korzystania z irygatora doustnego

Nie da się zaprzeczyć, że irygatory dentystyczne są dobre dla jamy ustnej. Jednak podczas korzystania z niego należy wziąć pod uwagę pewne środki ostrożności:

Dla kogo warto używać irygatora do jamy ustnej?

Dentyści zazwyczaj zalecają użycie irygatora w następujących przypadkach:

 • Osoby z wrażliwymi dziąsłami, aby uzyskać skuteczne czyszczenie i mniejszy ból.
 • Osoby ze stałym aparatem ortodontycznym, ponieważ znacznie skuteczniejsze jest usuwanie resztek jedzenia.
 • Osoby z problemami ruchowymi lub niepełnosprawne, ponieważ jest bardziej praktyczny i wygodny w użyciu niż nić dentystyczna czy szczoteczki międzyzębowe. 
 • Osoby, które mają korony lub przeszły inne zabiegi dentystyczne, ponieważ użycie irygatora pomaga w ich konserwacji i czyszczeniu.
Dowiedz się, czy irygator dentystyczny jest dobry dla twojej jamy ustnej, czy nie

Powody, dla których nie należy nadużywać irygatora

Chociaż możesz używać irygatora po każdym szczotkowaniu, istnieje szereg środków ostrożności, które powinieneś podjąć:

 • Ze względu na nadciśnienie strumień może uszkodzić dziąsła. Upewnij się, że używasz poziomu mocy odpowiedniego dla twoich ust.
 • Nadużywanie może uszkodzić powierzchnię zębów.
 • Użycie zbyt silnego strumienia może spowodować zerwanie korony lub uszkodzenie aparatu ortodontycznego.
 • Pamiętaj, aby uważnie przeczytać specyfikację irygatora, który chcesz kupić, aby upewnić się, że ma on wystarczającą moc, aby spełnić Twoje potrzeby. 
 • Chociaż mogą bez problemu zamoczyć, są bardzo delikatnymi urządzeniami. Unikaj uderzania go za wszelką cenę.
 • Jeśli nie wykonają należytej konserwacji, czyli okresowego czyszczenia rączki i zbiornika, to w krótkim czasie przestanie działać.