Pistolet na gorące powietrze: test i zalecenia

OpalarkaOstatnia aktualizacja: 20 października 2020 r.

Nasze podejście

14Analizowane produkty

16zainwestowanych godzin

2badane badania

63zebrane komentarze

Pistolety na gorące powietrze są praktycznym towarzyszem każdego majsterkowicza lub profesjonalnego rzemieślnika, który wyróżnia się szeroką gamą możliwych zastosowań. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ciepło, można użyć opalarki. Przy temperaturach do 650°C pistolet na gorące powietrze może nawet rozmrozić zamarznięte rury lub znacznie ułatwić usunięcie starej farby. A wszystko to bez generowania płomieni.

Dzięki naszemu dużemu testowi opalarki 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć najbardziej odpowiednią opalarkę dla Ciebie. To, czy opalarka ma być zasilana przewodowo, bateryjnie czy gazowo, zależy wyłącznie od Twojego projektu i Twoich preferencji. Aby decyzja o zakupie była jak najłatwiejsza, porównaliśmy różne typy i wymieniliśmy odpowiednie zalety i wady.


podstawowe informacje w skrócie

 • Opalarka to narzędzie służące do nagrzewania określonych powierzchni. Pistolet na gorące powietrze zasysa powietrze z otoczenia i zamienia je na gorące powietrze za pomocą wbudowanych elementów grzewczych, które następnie jest wydmuchiwane przez dyszę.
 • Opalarki są zasilane z sieci elektrycznej, baterii lub gazu i mogą osiągać temperaturę do 650°C.
 • Możliwości zastosowania pistoletów na gorące powietrze są bardzo różnorodne. Stosowane są głównie do spawania, lutowania, kształtowania tworzyw sztucznych, gięcia rur oraz usuwania pozostałości farb i lakierów.

Test pistoletu na gorące powietrze: Ulubione redaktorów

Najlepsza opalarka DIY

Najpopularniejszym pistoletem na gorące powietrze jest model braci Mannesmann. Dzięki bezkonkurencyjnej cenie jest szczególnie popularny wśród majsterkowiczów. Ta opalarka ma moc 2000W i jest zasilana z sieci elektrycznej. Model posiada dwa ustawienia. Jeden o przepływie 300 l/min i temperaturze 300°C oraz 500 l/min i 550°C. Zakres dostawy obejmuje również cztery różne dysze mocujące.

Jeśli wolisz opalarkę przewodową i szukasz dobrego i niedrogiego modelu, ten jest dla Ciebie.

Najlepsza opalarka do długotrwałej pracy

Cechą szczególną modelu jest wysoka jakość wykonania. To sprawia, że ​​model nadaje się szczególnie do większych zadań. Temperaturę można łatwo regulować na 10 poziomach do 630°C. Umożliwia to szczególnie szczegółową pracę. Cena obejmuje pięć końcówek mocujących.

Chcesz używać opalarki do długotrwałej pracy i ten model jest dla Ciebie idealny.

Najlepsza bezprzewodowa opalarka

Opalarki bezprzewodowe są popularną alternatywą dla opalarek przewodowych. Przy napięciu 18 V można generować temperatury do 470°C. Zintegrowane światło LED zapewnia dodatkowe oświetlenie obszaru roboczego. Dysza reflektorowa i dysza koncentratora wchodzą w zakres dostawy. Jednak baterię należy dokupić osobno.

Jeśli szukasz dobrej opalarki na baterie to ten model jest bardzo dobrym wyborem.

Najlepsza poręczna opalarka


link partnerskiBezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco Bosch GluePen (ładowarka micro USB, 4x klej w sztyfcie Ultrapower, 3,6 V, w pudełku)


Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco GluePen – szybki i poręczny klej uniwersalny Gotowy


do klejenia już po 15 sekundach nagrzewania i krótkim czasie utwardzania kleju Klei


prawie wszystkie materiały, takie jak papier, tekstylia, drewno, metal, plastik i kamień


Ładowanie baterii pozwala na 30 minut pracy lub obróbkę sześciu sztyftów kleju Zakres


dostawy: GluePen, ładowarka micro USB, 4x klej w sztyfcie, pudełko

Pistolet na gorące powietrze GluePen firmy Bosch to szybki i poręczny uniwersalny klej. Opalarka ma krótki czas nagrzewania wynoszący zaledwie 15 sekund. Dzięki temu jest szybko gotowy do użycia do klejenia. Dodatkowo klej ma krótki czas utwardzania.

GluePen nadaje się do klejenia prawie wszystkich materiałów. Przykładami materiałów są papier, tekstylia, drewno, metal, plastik i kamień. Możesz pracować przez 30 minut na jednym ładowaniu. Oznacza to przetwarzanie sześciu sztyftów kleju. Zakres dostawy obejmuje GluePen, ładowarkę micro USB i 4 sztyfty kleju.

Najlepsza opalarka gazowa

Opalarki gazowe to absolutna specjalność, a wybór jest odpowiednio niewielki. Zakres temperatur można regulować do 650°C. Możesz łatwo sprawdzić, czy urządzenie nadal ma wystarczającą ilość gazu przez okienko wziernikowe. Gaz do zapalniczek butanowych jest dostępny w supermarketach lub kioskach z prasą. Ze względu na bardzo niską wagę pistoletu na gorące powietrze gwarantowana jest łatwa obsługa.

Jeśli wolisz opalarkę zasilaną gazem, ten model jest z pewnością jednym z najlepszych na rynku.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem opalarki

Co to jest opalarka?

Opalarka to narzędzie służące do selektywnego nagrzewania określonych powierzchni. Ze względu na zakres temperatur od około 50°C do 650°C dmuchawy gorącego powietrza mogą być stosowane w wielu różnych obszarach.

Dzięki wytwarzaniu bardzo gorącego powietrza opalarka może być używana niemal wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokie temperatury.

Opalarka-1

Opalarka może być używana w wielu obszarach. Znajduje zastosowanie np. w spawaniu.
(Źródło obrazu: pixabay.com / Lisa Runnels)

Pistolety na gorące powietrze są zwykle używane do:

 • spawalniczy
 • lutowanie
 • Rozmrażanie i gięcie rur
 • deformacja tworzyw sztucznych
 • foliowanie
 • skurcz rurki
 • Usuwanie pozostałości farb i lakierów oraz winylowych i starych wykładzin podłogowych
 • Usuwanie naklejek
 • rozpalić grilla

Poniższy film pokazuje, jak rozpalić grill opalarką.

Pistolet na gorące powietrze: test i zalecenia

Jak działa opalarka?

Pistolet na gorące powietrze zasysa powietrze z otoczenia i zamienia je na gorące powietrze za pomocą wbudowanych elementów grzejnych. Gorące powietrze jest następnie wydmuchiwane z dyszy w przedniej części pistoletu na gorące powietrze.

Z drugiej strony opalarka gazowa ma zwykle zapalnik piezoelektryczny. Naciśnięcie przycisku uruchamia proces techniczny, który powoduje narastanie napięcia wewnątrz. To napięcie jest przenoszone na dwa metalowe styki i wytwarzana jest niebieska iskra. To w końcu zapala gaz, który wydostaje się z dyszy.

Dzięki wbudowanej elektronice możliwe jest ustawienie różnych poziomów temperatury w większości pistoletów na gorące powietrze. W zależności od modelu i ustawienia urządzenia, opalarki mogą generować temperatury od 50°C do 650°C.

W niektórych modelach ilość przepływu powietrza może być również zmieniana. Przepływ powietrza to ilość zasysanego powietrza z otoczenia, które jest przekształcane w gorące powietrze. Średni przepływ powietrza wynosi około 200 do 500 litrów na minutę.

Ile kosztuje opalarka?

Rozpiętość cenowa pomiędzy różnymi opalarkami jest bardzo duża. W zależności od wydajności, jakości i dołączonych akcesoriów cena jest różna. Zakres wynosi około 15 do 500 euro. Jednak średnia cena dobrych narzędzi do majsterkowania wynosi zwykle znacznie poniżej 100 euro. Tylko bardzo profesjonalne pistolety na gorące powietrze mogą wyjść daleko poza to.

Modele o większej wydajności są zazwyczaj nieco droższe, czyli dmuchawy o mniejszej mocy.

RodzajPrzedział cenowy
Przewodowyokoło 15-500 €
zasilany bateryjnieokoło 50-350 €
zasilany gazemokoło 25-180 €

W przypadku przewodowych pistoletów na gorące powietrze ceny sięgają nawet 500 euro, przy czym istnieje bardzo duża różnorodność produktów, zwłaszcza w segmencie niskich cen. Cena wywoławcza opalarek zasilanych bateryjnie wynosi 50 euro, nieco więcej niż przewodowych. Asortyment opalarek zasilanych bateryjnie jest raczej niewielki. W dziedzinie opalarek gazowych oferowanych jest tylko kilka modeli. Ceny wahają się od 25 do 180 euro.

Kupując gorący pistolet, powinieneś porównać ze sobą różnych dostawców, ponieważ ceny mogą się znacznie różnić.

Gdzie mogę kupić opalarkę?

Opalarki są dostępne we wszystkich sklepach z artykułami żelaznymi oraz w różnych sklepach internetowych.

Według naszych badań większość opalarek jest sprzedawana w tych sklepach internetowych:

 • amazon.pl
 • ebay.pl
 • idealo.de
 • otto.de
 • lidl.de
 • real.de
 • svh24.de

Jakie są alternatywy dla opalarki?

Oczywiście, jeśli szukasz alternatywy dla opalarki, wszystko zależy od tego, do czego chcesz ją wykorzystać.

opalarka-2

Istnieje kilka alternatyw, które można zastosować zamiast opalarki. Na przykład lutownica może być użyta jako alternatywa dla lutownicy.
(Źródło obrazu: pixabay.com / Bruno)

Jeśli chcesz wykonać drobne prace lutownicze, wystarczy np. lutownica. To samo dotyczy prac spawalniczych. Tutaj spawarka również prowadzi do pożądanego rezultatu. W niektórych przypadkach pistolet do klejenia na gorąco może również osiągnąć pożądany efekt. Urządzenia pracujące z otwartym płomieniem mogą być również używane w wielu wymienionych obszarach zastosowań.

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje opalarek i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Jeśli chcesz kupić opalarkę, możesz wybrać jedną z trzech alternatyw, różniących się rodzajem napędu:

 • Opalarka przewodowa
 • Pistolet na gorące powietrze zasilany bateryjnie
 • Opalarka zasilana gazem

Każdy z różnych typów napędu i związanej z nim obsługi ma zalety i wady. W zależności od tego, do czego chcesz używać opalarki, odpowiedni jest dla Ciebie inny typ. Poniższa sekcja powinna pomóc Ci dowiedzieć się, która opalarka jest dla Ciebie najlepsza.

Co wyróżnia opalarkę przewodową i jakie są jej zalety i wady?

Opalarka przewodowa zasilana jest z sieci elektrycznej. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych opcji wymaga podłączenia zasilania i kabla połączeniowego.

Ciężar pistoletu na gorące powietrze jest stosunkowo niski, ponieważ nie jest zainstalowany dodatkowy ciężki akumulator. To sprawia, że ​​obsługa jest łatwa i przyjemna. Ten punkt okazuje się dużą zaletą, zwłaszcza dla osób, które pracują z urządzeniem przez dłuższy czas.

Ponieważ przewodowe opalarki są zasilane z sieci elektrycznej, czas pracy jest gwarantowany przez cały czas. To z kolei jest plusem dla wszystkich rzemieślników, którzy często i przez długi czas korzystają z elektronarzędzi.

Wydajność jest również zwykle lepsza niż pozostałe dwie opcje pod względem generowanej temperatury i przepływu powietrza. Jeśli więc dążysz do osiągnięcia jak najwyższych temperatur, najlepszym wyborem będzie opalarka przewodowa.

Zalety
 • Łatwa obsługa dzięki niewielkiej wadze
 • Gwarantowany czas pracy przy zasilaniu
 • Bardzo dobre parametry pod względem temperatury i przepływu powietrza
niekorzyść
 • Niepokojący przewód zasilający
 • Zwiększone ryzyko potknięcia
 • Nieelastyczny ze względu na zależność od zasilania

Wadą w porównaniu do bezprzewodowych alternatyw jest oczywiście sam kabel. W niektórych sytuacjach może to być denerwujące. Zwłaszcza jeśli kabel nie jest wystarczająco długi, aby dotrzeć z gniazdka do miejsca pracy i trzeba użyć przedłużacza. Może to spowodować zwiększone ryzyko potknięcia się. Jeśli używasz bębna kablowego jako przedłużenia, zawsze upewnij się, że jest on całkowicie rozwinięty. Może to zapobiec przegrzaniu kabla.

Ponadto nie jesteś tak elastyczny, ponieważ jesteś uzależniony od dostępu do prądu. Jeśli szukasz opalarki, której chciałbyś częściej używać na zewnątrz, musisz sprawdzić, czy zapewniony jest dostęp do źródła zasilania. Jeśli tak nie jest, powinieneś raczej użyć opalarki zasilanej bateryjnie lub gazowo.

Czym wyróżnia się opalarka zasilana bateryjnie oraz jakie są jej zalety i wady?

Opalarka zasilana bateryjnie, jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana przez wbudowaną baterię. Dodatkowy kabel połączeniowy nie jest konieczny, co może być bardzo korzystne.

Ponieważ podłączenie zasilania nie jest konieczne, nie ma również kabla zasilającego, który mógłby przeszkadzać.

Największą zaletą bezprzewodowej opalarki jest elastyczność. Ponieważ nie jest zależny od zasilania sieciowego, zasilana bateryjnie opalarka może być również elastycznie używana na zewnątrz. Na przykład opalarka zasilana bateryjnie jest szczególnie dobra do pracy w ogrodzie.

Zalety
 • Brak konieczności podłączenia zasilania
 • Brak irytującego kabla zasilającego
 • Może być również elastycznie używany na zewnątrz
niekorzyść
 • Mniejsza wydajność pod względem temperatury i przepływu powietrza
 • Trudna obsługa ze względu na większą wagę
 • Raczej krótki czas pracy na baterii

Jedną wadą w porównaniu z przewodową alternatywą jest jej wydajność. Pistolet na gorące powietrze zasilany bateryjnie może zwykle zużywać mniej energii, a tym samym osiągać mniej wysokich temperatur. Generowany przepływ powietrza jest również słabszy.

Dzięki wbudowanemu, stosunkowo ciężkiemu akumulatorowi, waga opalarki jest nieco wyższa w porównaniu. To sprawia, że ​​obsługa jest trudna i może stać się niewygodna przez długi czas. Pistolet na gorące powietrze zasilany bateryjnie jest zatem bardziej odpowiedni do krótkich prac.

Żywotność baterii zapobiega również dłuższej pracy za jednym razem. Żywotność baterii pistoletów na gorące powietrze jest raczej krótka. Jeśli bateria jest rozładowana, należy ją naładować. Może to zakłócić przepływ pracy i kosztować cenny czas.

Co wyróżnia opalarkę gazową oraz jakie są jej zalety i wady?

Opalarki zasilane gazem, w przeciwieństwie do dwóch alternatyw, są zasilane mieszanką gazową. Ta mieszanina gazów zwykle składa się z butanu, propanu i propenu.

Podobnie jak w przypadku opalarki zasilanej bateryjnie, dodatkowe podłączenie zasilania nie jest konieczne, a irytujący kabel połączeniowy nie jest już potrzebny.

W przeciwieństwie do opalarki z ciężką baterią, waga opalarki gazowej jest raczej niewielka. Poszczególne wkłady gazowe są bardzo lekkie, co sprawia, że ​​całe urządzenie przekonuje swoją niską wagą. Obsługa jest opisywana jako bardzo przyjemna.

Zalety
 • Brak konieczności podłączenia zasilania
 • Brak irytującego kabla zasilającego
 • Łatwa obsługa dzięki niewielkiej wadze
 • Może być również elastycznie używany na zewnątrz
niekorzyść
 • Bardzo mały wybór
 • Raczej krótki czas pracy
 • Naboje gazowe należy kupić później

Wadą opalarki gazowej jest bardzo mały wybór modeli. Dotychczas na rynku narzędziowym oferowano bardzo niewiele modeli zasilanych gazem, co oznacza, że ​​możliwości podejmowania decyzji są znacznie ograniczone.

Czas działania opalarek gazowych jest również dość krótki. Czas palenia naboju gazowego wynosi około 1 do 2 godzin. Oznacza to, że dłuższa praca za jednym razem jest możliwa tylko wtedy, gdy dostępne są wymienne wkłady.

Jeśli nabój gazowy jest pusty, należy kupić nowy. To nie są do końca tanie. Cena naboju gazowego to około 10 euro. Jeśli więc planujesz używać opalarki często i przez dłuższy czas, powinieneś mieć świadomość, że pojawią się dodatkowe koszty.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny opalarek

Poniżej pokażemy, jakich aspektów możesz użyć, aby wybrać między dużą liczbą możliwych opalarek.

Kryteria, których możesz użyć do porównania opalarek to:

W kolejnych akapitach dowiesz się, co jest ważne dla poszczególnych aspektów.

temperatura

W zależności od tego, do czego chcesz używać opalarki, potrzebujesz również różnych temperatur. Opalarka przewodowa może osiągnąć temperaturę do 650°C. Opalarka z gazem może również osiągać tak wysokie temperatury. Wariant zasilany bateryjnie zwykle nie wytrzymuje temperatury wyższej niż 450°C.

opalarka-3

Temperatura jest kluczowym kryterium przy zakupie opalarki. W zależności od modelu urządzenie może generować różne wysokie temperatury.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Jarosław Kwoczała)

W przypadku niektórych obszarów zastosowania sensowne może być ustawienie niższych temperatur. Niektóre modele zaczynają się już przy 50°C. Inni jednak tylko przy 300 °. Zwróć więc uwagę nie tylko na maksymalną specyfikację temperatury, ale także na ustawienie minimalnej temperatury.

Im dokładniej chcesz pracować, tym ważniejsze jest jak najlepsze regulowanie temperatury.

Ponieważ dokładną temperaturę można ustawić tylko dla nielicznych modeli, ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, ile poziomów temperatury ma opalarka. Wariancja tutaj jest ogromna. Istnieje wiele modeli, które mają tylko dwa etapy. Jednak inne mogą być również wyposażone w nawet 60 różnych poziomów ustawień.

przepływ powietrza

W pewnych okolicznościach decydującym kryterium może być również zdolność regulowania przepływu powietrza.

Zmierzony przepływ powietrza dla większości opalarek wynosi około 200 do 500 litrów na minutę. Ręczna regulacja przepływu powietrza może mieć sens. Wyższy przepływ powietrza jest zwykle odpowiedni do prac na dużą skalę. W przypadku szczególnie precyzyjnych prac, takich jak lutowanie, należy nieco zmniejszyć przepływ powietrza.

Dlatego warto wybrać opalarki z wieloma poziomami przepływu powietrza, jeśli chcesz ich używać do różnych zadań.

wydajność i napięcie

Równie ważną rolę w opalarkach odgrywa wydajność. Zakres mocy przewodowych pistoletów na gorące powietrze wynosi około 1500 do 2200 watów.

Jednak modele o mniejszej mocy również mogą być wystarczające. To zależy całkowicie od twojego projektu. Na przykład, jeśli chcesz wykonywać tylko drobne prace rękodzielnicze lub zajmujesz się modelarstwem, wystarczy mniejsza moc. Nadają się do tego tak zwane mini pistolety na gorące powietrze, których moc zwykle nie przekracza 500 watów. W przypadku większych prac, takich jak usuwanie farby, należy używać modeli o większej mocy.

Możesz porównać opalarki zasilane bateryjnie pod względem ich napięcia. Zakres tutaj wynosi zwykle od 15 do 20 woltów.

Waga

Jak wspomniano wcześniej, waga różni się w zależności od rodzaju opalarki. Opalarki bezprzewodowe są zwykle nieco cięższe niż modele przewodowe lub gazowe.

Należy mieć świadomość, że ciężar opalarki może wpływać na obsługę i zachowanie podczas pracy.

Zakres wagowy przewodowych opalarek wynosi od 600 do 1000 g. Istnieją jednak również mini opalarki, które są znacznie lżejsze i są używane głównie w modelarstwie.

Pistolet na gorące powietrze na baterie waży od 700 do 1000 g. Jest też waga samej baterii, którą często trzeba dokupić osobno. Tutaj również możesz spodziewać się wagi około 600 gramów.

Całkowita waga opalarek gazowych wynosi około 800 gramów.

Dodatkowe funkcje: funkcja przegrzewania, filtr zanieczyszczeń i wyświetlacz

funkcja przegrzania

Oprócz wymienionych do tej pory kryteriów, przy zakupie opalarki należy zwrócić uwagę na dodatkowe zintegrowane funkcje. Wbudowana funkcja przegrzewania jest szczególnie ważna dla własnego bezpieczeństwa. Gwarantuje to, że Twoje urządzenie wyłączy się, gdy stanie się zbyt gorące. Urządzenie nie może być ponownie włączone, dopóki temperatura nie powróci do normy.

filtr zanieczyszczeń

Zaletą może być również wbudowany filtr zanieczyszczeń. Dzięki temu cząsteczki brudu, które są zasysane przez powietrze, nie uszkadzają urządzenia. Filtry zanieczyszczeń można zwykle dość łatwo wymienić. Ponieważ filtr zanieczyszczeń nie jest wbudowany w każdy model, należy sprawdzić ten punkt przed zakupem, aby wydłużyć żywotność pistoletu na gorące powietrze.

ekran

Przydatne może być również posiadanie przez opalarkę wyświetlacza, który pokazuje dokładną temperaturę. Dzięki temu możesz pracować jeszcze dokładniej i osiągać dokładniejsze rezultaty.

Ciekawostki: Ciekawe fakty na temat opalarek

Co mogę zrobić z opalarką?

Opalarka może być używana w wielu obszarach. Zarówno w sektorze rzemieślniczym, jak iw normalnym życiu codziennym. Jak już wspomniano, opalarki służą głównie do:

 • spawalniczy
 • lutowanie
 • Rozmrażanie i gięcie rur
 • deformacja tworzyw sztucznych
 • foliowanie
 • skurcz rurki
 • Usuwanie pozostałości farb i lakierów oraz winylowych i starych wykładzin podłogowych
 • Usuwanie naklejek
 • rozpalić grilla

Jeśli chcesz wiedzieć, jak używać opalarki do usuwania starej farby z drewna, obejrzyj ten film.

Pistolet na gorące powietrze: test i zalecenia

Jakie dysze są dostępne do opalarki i do czego służą?

Różne nasadki dysz mogą wspierać ukierunkowaną pracę. Tutaj znajdziesz listę różnych załączników i projektów, do których są one szczególnie odpowiednie.

typ dyszynieruchomościSzczególnie dobrze nadaje się do
Dysza punktowa / dysza redukcyjnaUmożliwia precyzyjne ogrzewanieSpawanie, lutowanie, gięcie węży plastikowych
dysza szczelinowaMoże być również przymocowany do dyszy punktowejspawalniczy
dysza chroniąca szkłoChroni silikon, plastik i szkłoPraca na ramach okiennych
dysza spawalniczaSkupia gorące powietrze na małym obszarzeszczegółowa praca
dysza powierzchniowaRozprowadza ciepło na dużym obszarzeUsuwanie pozostałości farb i lakierów, foliowanie
dysza reflektorakieruje ciepło ze wszystkich stron na powierzchnię robocząLutowanie rur, obkurczanie rurek, rozmrażanie i gięcie rur
Dysza zapalniczki do grillasprawia, że ​​węgiel szybko i skutecznie się rozświetlawęgiel grzewczy

Środki ostrożności

Podczas korzystania z opalarki należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby chronić siebie i urządzenie:

 1. Nie pracuj z łatwopalnymi substancjami:  Należy trzymać się z dala od substancji takich jak benzyna lub tym podobne.
 2. Zabezpiecz się odpowiednią odzieżą ochronną: Używaj rękawic chroniących przed ciepłem i okularów ochronnych.
 3. Zapewnij dobrą wentylację: Jeśli używasz go w pomieszczeniu, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.
 4. Pozwól opalarce ostygnąć: Po zakończeniu pracy pozwól urządzeniu ostygnąć. Dopiero po całkowitym ostygnięciu należy go posprzątać.
 5. Całkowicie rozwiń szpulę przewodu: Używając szpuli przewodu jako przedłużacza, zawsze rozwijaj go całkowicie.
 6. Nie nagrzewaj jednego miejsca zbyt długo: Nie trzymaj opalarki w jednym miejscu zbyt długo podczas pracy z materiałami takimi jak drewno. Może to spowodować niepożądane uszkodzenie materiału. Zamiast tego celuj pistoletem w miejsce, które chcesz częściej nagrzewać przez krótki czas.
 7. Trzymaj opalarkę poza zasięgiem dzieci: Opalkę należy zawsze przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
 8. Zapewnij gaśnicę: W sytuacji awaryjnej gaśnica powinna być pod ręką.

Opalarka-4

Aby chronić siebie i osoby wokół ciebie, powinieneś podjąć różne środki ostrożności. Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze.
(Źródło obrazu: pixabay.com / ArtTower)

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://de.wikipedia.org/wiki/Hei%C3%9Fluftgebl%C3%A4se

[2] https://www.self.de/wie-funktioniert-eine-heissluftwaffe-21105.html

[3] https://www.haustechnikdialog.de/SHKwissen/1617/Piezozuendung

Źródło obrazu: microgen/123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty