Wilgotnościomierz do ścian: test i zalecenia

Jeśli masz wilgoć w ścianach lub chcesz zmierzyć procent gromadzonej w nich wilgoci, przedstawiamy najlepsze mierniki, dzięki którym możesz być spokojny o swoje ściany.

Wilgotnościomierz do ścian

Wilgoć w ścianie – horror zarówno dla najemców, jak i właścicieli. Wilgotna ściana szybko prowadzi do powstawania pleśni lub pękania materiału. Pomóc może w tym miernik wilgotności ścian, ponieważ zwykle niewielkie, ręczne urządzenia szybko i łatwo określają stopień zawilgocenia ściany. Wiele urządzeń działa nieniszcząco i jest już dostępnych na rynku po niskich kosztach.

Nasz duży test wilgotnościomierza ściennego powinien pomóc w znalezieniu odpowiedniego miernika wilgotności do ściany. Porównaliśmy ręczne urządzenia pomiarowe z różnymi metodami pomiarowymi (zasada rezystancji vs. pojemnościowe) i zakresami wartości (procent vs. cyfra) i podkreśliliśmy ich zalety i wady. Teraz podczas zakupu możesz łatwo wybrać najbardziej odpowiedni miernik wilgotności ścian.

Top wilgotnościomierz do ścian

Detector Wilgotności Wilgotnościomierz Czujnik Wilgotności MESTEK Drewna...
  • 【Miernik wilgotności】 Jest wyposażony w importowane czujniki, nieniszcząco wykrywające wilgotność i mierzące wilgotność przez czujnik z tyłu. Testuje różne materiały bez uszkodzeń, przesyłając i odbierając sygnały fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości do materiału pomiarowego, w celu szybkiego i nieniszczącego pomiaru wilgotności oraz lokalizuje rozkład wilgoci w ścianach, podłogach lub sufitach. Wysoka dokładność pomiaru: 4%.
  • 【INTELIGENTNY SPRZĘT】 Higrometr przyjmuje duży kolorowy wyświetlacz LCD i kolorowy pasek wyświetlacza analogowego, co ułatwia zrozumienie wizualizacji wyników pomiarów. Gdy wilgotność drewna wynosi do 17%, urządzenie automatycznie włączy alarm, a gdy wilgotność ściany przekroczy 70%, automatycznie uruchomi alarm. Gdy wystąpi alarm, instrument wyda sygnał dźwiękowy, a pasek wyświetlacza na ekranie wyświetli czerwoną część.
  • 【WIELOFUNKCYJNY】 W porównaniu z innymi higrometrami, ten higrometr może wykryć temperaturę i wilgotność otoczenia, a także dodaje funkcję przełączania wyświetlacza temperatury ℃/℉ zgodnie z preferencjami użytkownika. Prosty w użyciu - automatyczna kalibracja. Dzięki funkcji zatrzymania danych i funkcji resetowania jednym klawiszem może rejestrować bieżącą wartość pomiaru w celu łatwego nagrywania i wykrywania. Automatyczne wyłączanie w ciągu 10 minut w celu oszczędzania energii baterii.
Honeyhouse Wilgotnościomierz drewna, cyfrowy miernik wilgotności z bardzo...
  • ❤ Wykonanie: strona urządzenia jest pokryta antypoślizgowym materiałem o ergonomicznym kształcie, zapewnia komfort i pewny chwyt. Kompaktowy rozmiar i niewielka waga pozwalają na łatwe przenoszenie miernika wilgotności w kieszeni.
  • ❤ Funkcja: wilgotnościomierz jest doskonałym narzędziem dla właścicieli domów, stolarzy, instalatorów podłogowych i inspektorów. Właściciele domów i profesjonaliści polegają na wilgotnościomierzach, aby zidentyfikować ukryte problemy, które oszczędzają potencjalne kosztowne nap
  • ❤ Łatwa obsługa – nasz cyfrowy wykrywacz wilgoci został zaprojektowany z dużym, czytelnym podświetlanym ekranem LED i przytrzymuje odczyty zamarznięcia.
Proster Miernik wilgotności drewna 0-90% wilgotnościomierz drewniany papier...
  • Szerokie zastosowanie --- nadaje się do drewna, drewna opałowego, kartonu, papieru, drewna, drewna, gipsu, ścian i podłóg. Ulepszony miernik z przyciskiem pomiaru papieru / ściany dla dokładniejszego pomiaru.
  • 4 grupy drewna --- może mierzyć wilgotność 4 grup drewna w zakresie 4-75%. Dokładność wynosi mniej niż ±0,5%. (A: drewno tekowe Afromoza orzech włoski lmbuia. B: biała topola Keruing bukowy Cedar Tola. C: Lauan Ash Elm Jodła Maple Padauk dąb. D: Drewno basowe brzoza modrzewiowa brzoza)
  • Pomiar ściany --- może mierzyć wilgotność ściany, tynku i podłóg w zakresie 0,2-24%. Dokładność wynosi mniej niż ±0,5%.
Miernik wilgotności drewna, detektor wilgotności UT377A 2-pinowy higrometr do...
  • 【Tester wilgotności drewna】 Jest to precyzyjny przyrząd oporowy DC do pomiaru wilgotności drewna. Pomiar wilgotności można dokonywać za pomocą zintegrowanych elektrod igły. Jest dokładniejszy i szybszy i ma szeroki zakres zastosowań. Nadaje się do określenia zawartości wilgoci w materiałach z włókna drzewnego, takich jak drewno, papier i chińskie leki ziołowe na różne okazje
  • 【Precyzyjny pomiar】 Tester wilgotności drewna 2-pinowy oferuje 4 tryby pomiaru wilgotności różnych drzew. Użytkownik może wybrać odpowiednią grupę, aby poprawić dokładność pomiaru. Zakres pomiaru wilgotności wynosi 2 ~ 40%. Dokładność może osiągnąć ± 2%. Inteligentny miernik wilgotności drewna może również mierzyć temperaturę otoczenia dzięki kompensacji temperatury.
  • 【Wyświetlacz ekranu】 Wilgotnościomierz do drewna posiada duży wyświetlacz LCD, instrukcję obsługi i symbole jednostek, intuicyjny i czytelny. Również panel kontrolny, łatwy w obsłudze i pożegnaniu z nudną operacją. Wyświetlacz podświetlany: nadaje się do stosowania w ciemności. Sonda ze stali nierdzewnej: wrażliwa i dokładna do pomiaru, z dłuższą żywotnością.
Miernik wilgotności, wilgotnościomierz CURCONSA z bardzo czułą sondą oraz...
  • 【Szeroki zakres pomiarowy】 Drewno: 1-75%;Materiały budowlane: 0,1-2,4%; Temperatura otoczenia: -10-60 ℃; Wilgotność względna: 0-100%. Służy do oznaczania drewna lub materiałów budowlanych, takich jak beton, cegły, jastrych, płyty gipsowo-kartonowe, tapety itp.
  • 【Temperatura i wilgotność otoczenia】 Miernik wilgotności drewna ma funkcję pomiaru temperatury i wilgotności otoczenia z rozbudowanymi funkcjami. Po włączeniu krótko naciśnij ekran MODE, aby wyświetlić aktualną temperaturę otoczenia i wilgotność, a następnie naciśnij przycisk SET, aby przełączać się między stopniami Celsjusza i Fahrenheita.
  • 【Test porównawczy】 Miernik wilgotności drewna może przeprowadzać testy porównawcze. Na pokrywie przyrządu znajduje się tablica testowa, dzięki której użytkownik może samodzielnie przetestować punkt odniesienia. Ta funkcja ma na celu zapobieganie błędom w procesie rozpoznawania.
Dr.meter miernik wilgotności drewna, MT1905, cyfrowy miernik wilgotności...
  • 【Szybki i wielokrotny pomiar】 Wyposażony w 2 precyzyjne piny, ten miernik wilgotności może szybko zmierzyć zarówno drewno (6%-60%) jak i materiały budowlane (1,5-33%) o doskonałej rozdzielczości 0,1% i zakresie błędów tylko ±2%! Ponadto ten miernik wilgotności jest również zdolny do pomiaru 0-50 stopni C obecnego otoczenia!
  • 【Fantastyczne 8 trybów pomiaru drewna】 Aby pokryć wszystkie Twoje podstawy, ten miernik wilgotności został zaprojektowany w 8 różnych trybach w trybie drewna. Od trybu A do trybu H, ten miernik wilgotności drewna pomoże Ci zmierzyć ponad 300 rodzajów drewna, co pozwala wybrać lub kupić idealne drewno!
  • 【Przyjazne dla użytkownika testery wilgoci】 Aby uzyskać najprostsze użycie z wilgotnościomierza, wilgotnościomierz jest wyposażony w 3-kolorowy wskaźnik wskazujący, czy zawartość wody jest wysoka (czerwona), średnia (żółta) czy niska (zielona). Zdecydowanie dodaje dodatkowej wygody do pracy!
ściana miernika wilgotności

Podstawowe informacje w skrócie

  • Miernik wilgotności do ściany pomaga we wczesnej identyfikacji wilgotnych miejsc w ścianie, ponieważ może szybko i łatwo określić stopień zawilgocenia w danym miejscu. W ten sposób możesz zapobiec rozwojowi pleśni lub innym zagrożeniom powodowanym przez wilgoć.
  • Większość modeli mierzy stopień zawilgocenia albo stosując zasadę rezystancji w procentach, albo za pomocą pojemnościowej metody pomiarowej w cyfrach. Za pomocą jednego urządzenia można zwykle mierzyć różne materiały ścienne.
  • Jeśli budujesz lub remontujesz i chcesz sprawdzić proces wysychania ścian, miernik wilgotności ścian to szybka, praktyczna i łatwa metoda, która w zależności od modelu NIE niszczy lub w niewielkim stopniu niszczy materiał.

Przyrząd do pomiaru wilgotności ścian

Najlepszy wszechstronny miernik wilgotności ścian

Ten wytrzymały, poręczny miernik wilgotności ścian firmy Brennstuhl może być używany do różnych materiałów. Informacje są wyświetlane na dużym wyświetlaczu LCD z praktyczną funkcją zatrzymania. Posiada również nasadkę ochronną.

Inni klienci są szczególnie zadowoleni, że po włączeniu można wybierać między drewnem a murem/materiałami budowlanymi i że można ustalić zmierzone wartości.

Najlepszy miernik wilgotności z głowicą kulową do ściany

Miernik wilgotności do ściany od Peak Tech mierzy w sposób nieniszczący na głębokości do 40 mm. Posiada akustyczny sygnał ostrzegawczy, który rozbrzmiewa, gdy wilgotność jest zbyt wysoka. Wyświetla również bezpośrednio komunikaty „Suche”, „Ryzyko” i „Mokry” dla odpowiedniego materiału budowlanego. Dlatego stół nie jest konieczny.

Duży, podświetlany wyświetlacz z dużymi symbolami umożliwia szybki odczyt wartości.

Najlepszy budżetowy miernik wilgotności do ściany

Miernik wilgotności Hinmay do drewna i  materiałów budowlanychjest niedrogi i nadal posiada duży wyświetlacz HD-LCD do wyświetlania wyników pomiarów . Wartości są zatem łatwe do odczytania. Dokładny pomiar możliwy jest w zakresie 0-99,9% i dokładności poniżej ±0,5%.

Dzięki funkcji przechowywania danych możesz odczytywać dane przez dłuższy czas . Na górze: aby oszczędzać energię, wyłącza się automatycznie.

Najlepszy profesjonalny miernik wilgotności ścian

Profesjonalny miernik wilgotności ścian oferuje szczególną wygodę. Model Trotec ma funkcję minimum, maksimum i zatrzymania, duży ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości oraz funkcję alarmu wilgotności. Służy do szybkiego, nieniszczącego wyznaczania rozkładów wilgoci do głębokości 4 cm. 

Jeśli chcesz mieć profesjonalne urządzenie ze wszystkimi dodatkami, ten miernik wilgotności to bardzo dobra decyzja.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem wilgotnościomierza ściennego

Co to jest przyrząd do pomiaru wilgotności ścian?

Możesz to po prostu wywnioskować z nazwy. Miernik wilgotności ściany mierzy wilgotność w ścianie. Dzięki temu szybko i łatwo sprawdzisz, czy ściana nie jest zbyt wilgotna.

Jeśli w ścianie jest zbyt dużo wilgoci, może to stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i prowadzić do poważnych chorób z powodu rozwoju pleśni. Ponadto materiał budowlany może ulec rozkładowi, co może być bardzo niebezpieczne dla statyki budynku.

Miernik wilgotności -1

Wilgotnościomierz ścienny może temu zaradzić na wczesnym etapie. Są to zwykle małe, ręczne urządzenia, które można wykorzystać do kilku materiałów, takich jak beton, tynk, a nawet drewno. Nie zawsze konieczne jest wiercenie otworu w ścianie. Wiele urządzeń działa nieniszcząco i wystarczy tylko trzymać je przy ścianie.

Najpopularniejsze modele mierzą poziom wilgotności za pomocą zasady rezystancji lub pojemnościowej metody pomiarowej. Obie metody pomiaru opierają się na określonych wymaganiach fizycznych. Obie metody mają swoje zalety i wady.

Prawie wszystkie popularne urządzenia dostępne online lub w sklepach ze sprzętem mają cyfrowy wyświetlacz, który szybko pokazuje wynik. Wszystkie urządzenia służą do pomiaru wilgotności wewnątrz budynku. Niektóre mogą być również używane na zewnątrz.

Dlaczego potrzebuję wilgotnościomierza ściennego?

Istnieje kilka powodów, dla których potrzebujesz miernika wilgotności do ściany. Może to być szczególnie ważne w trzech przypadkach:

  1. Budujesz nowy i chcesz kontrolować proces wysychania ścian.
  2. Podejrzewasz, że istniejąca ściana jest zbyt wilgotna.
  3. Remontujesz i chcesz ponownie sprawdzić, czy wilgotna ściana wyschła.

Kontrolowanie zawilgocenia ściany ma zawsze ogromne znaczenie, ponieważ wilgotne ściany mogą m.in. B. spowodować rozkład materiału. Wilgotne ściany prowadzą do dużej wilgotności lub pleśni. Ostatecznie może to być szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli dzięki miernikowi wilgotności wystarczająco wcześnie rozpoznasz, że ściana jest zbyt wilgotna, możesz szybko interweniować i podjąć środki zaradcze. Na ścianie widoczne są wczesne oznaki zawilgocenia, w związku z czym należy szybko podjąć działania:

  • w mieszkaniu często jest wilgotno
  • na ścianie widoczne są ciemne plamy
  • pleśń jest już widoczna
  • stęchły zapach w mieszkaniu
  • tynk się kruszy

Jeżeli takie oznaki się pojawią, należy jak najszybciej zmierzyć rzeczywisty poziom wilgoci w murze. Tylko konkretny pomiar pokazuje, jak wilgotna jest ściana.

Za pomocą wysokiej jakości miernika wilgotności do ściany można również przeprowadzić ocenę termiczną całych ścian lub elementów.

Jakie wartości mierzy miernik wilgotności dla ściany?

Różni producenci stosują różne wartości do pomiaru wilgotności ścian. W rezultacie często pojawia się zamieszanie. W przypadku dostępnych na rynku mierników wilgotności zwykle wyświetlana jest jedna z następujących jednostek:

  • cyfry
  • procent

Cyfra to jednostka wagi wymyślona dla urządzeń pomiarowych. Nie są to wartości bezwzględne, ale względne. Dlatego zakresy wartości mogą się różnić w zależności od producenta i zawsze należy je porównywać z odpowiednią tabelą wartości.

Jeśli jest to napięcie, które mierzy urządzenie, wynik jest zwykle wyświetlany w postaci cyfr. Można przyjąć, że 1 cyfra odpowiada około 0,1 wolta.

Ponieważ jest to bardziej zrozumiałe dla laika, wiele urządzeń używa procentów do określenia stopnia wilgotności. Informacje mogą wzrosnąć do ponad 100%. W tej tabeli przeglądowej porównaliśmy normalne zakresy cyfr i procentów. Wartości orientacyjne odnoszą się do ścian betonowych, leżących od wewnątrz.

kategoria wilgotnościWilgotność w cyfrachprocent wilgoci
suchymniej niż 80%25 – 84 cyfry
mokry80-100%85 – 140 cyfr
mokryod 100%od 141 cyfr

Droższe modele natychmiast uruchamiają alarm, jeśli wartość wykracza poza normę. Inni producenci odwołują się do dostarczonych tabel, które zazwyczaj można znaleźć w instrukcji. Ważne jest, aby przyporządkować zakresy wartości do odpowiedniego materiału. Ponieważ w zależności od konstrukcji budynku obowiązują różne zakresy standardowe.

Gdzie mogę kupić wilgotnościomierz ścienny?

Duży wybór wilgotnościomierzy ściennych można uzyskać od wyspecjalizowanych sprzedawców, tj. sklepów z narzędziami. Możesz tam przeglądać i porównywać różne modele. Zwłaszcza jeśli potrzebujesz konkretnych funkcji, możesz tam uzyskać poradę.

Zakup odpowiedniego urządzenia przez Internet jest równie nieskomplikowany. Tutaj wybór jest zwykle jeszcze większy, a „specjalne cechy” są wyraźnie wymienione.

Możesz też mieć szczęście i znaleźć miernik wilgotności ścian w dyskoncie. Zależy to jednak od aktualnych ofert. Zwykle do wyboru jest tylko jedno urządzenie.

Z naszych badań wynika, że ​​w tych sklepach internetowych często można znaleźć oferty dotyczące wilgotnościomierzy ściennych:

  • amazon.pl
  • obi.de
  • ebay.pl
  • bauhaus.info
  • real.de
  • toom.de

Wszystkie mierniki wilgotności do ścian, które Państwu tutaj przedstawiamy, są ze sobą połączone. Więc dostajesz się bezpośrednio do odpowiedniego sklepu. Jeśli podoba Ci się jakiś produkt, możesz go tam od razu zamówić.

Ile kosztuje miernik wilgotności ścian?

Często za niewielkie pieniądze można dostać miernik wilgotności ścian. Modele są dostępne online za mniej niż 10 euro. Oczywiście cena rośnie wraz ze wzrostem jakości i dodatkowych funkcji – także do użytku domowego. Tutaj możesz spodziewać się nawet 100 euro. Średnia wynosi około 40 euro.

Profesjonalne urządzenie może czasami kosztować około 600 euro. Są one jednak przeznaczone głównie dla rzeczoznawców budowlanych lub podobnych zawodów. Dlatego dla lepszej orientacji nie uwzględniliśmy ich w naszej tabeli przeglądowej.

Tutaj porównaliśmy koszt wilgotnościomierza w procentach i cyfrach:

RodzajPrzedział cenowy
Miernik wilgotności ze wskazaniem cyfrowymok. 9 – 100 €
Miernik wilgotności z procentemok. 7 – 100 €

Cena rośnie wraz z jakością i materiałem, z którego zbudowane jest urządzenie, ale także z możliwymi zastosowaniami, jakie oferuje takie urządzenie. Ważnymi czynnikami są liczba obszarów zastosowania, zmieniająca się głębokość penetracji, wyświetlacz min-max, funkcja hold lub podświetlany wyświetlacz.

Jakie są alternatywy dla przyrząd do pomiaru wilgotności ścian?

Jeśli szukasz alternatywy dla wilgotnościomierzy ściennych, powinieneś najpierw zastanowić się, do czego tak naprawdę potrzebujesz tego urządzenia.

Nie chcesz wiedzieć, jak wysoka jest wilgotność w ścianie, ale czy tak naprawdę interesuje Cię tylko wilgotność w pomieszczeniu? W takim razie właściwym rozwiązaniem jest miernik wilgotności. Wilgoć w ścianie wpływa na klimat pomieszczenia. Jednak do pomiaru wykorzystywane są różne urządzenia.

Jeśli rzeczywiście ma zostać zmierzona wilgotność w ścianie, ekspert jest alternatywą dla urządzenia pomiarowego. Jednak bardzo drogi. W pewnych okolicznościach jest to bardzo żmudne i kosztowne. Ponieważ w ścianie zostanie wywiercony otwór lub kawałek zostanie usunięty w celu profesjonalnego pomiaru, może dojść do dalszego uszkodzenia ściany.

Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby przed zatrudnieniem rzeczoznawcy najpierw skorzystać z miernika wilgotności ścian.

Jeśli obawiasz się przede wszystkim ryzyka powstania pleśni, inną alternatywą jest pomiar wilgotności za pomocą lasera na podczerwień. Ściśle mówiąc, urządzenia nie mierzą bezpośrednio wilgoci. Obliczają ryzyko na podstawie temperatury powierzchni oraz referencyjnych wartości temperatury pokojowej i wilgotności powietrza.

Większość z tych urządzeń wygląda jak pistolet i wystarczy je skierować na ścianę. W końcu dostarczają informacji o tym, czy ściana jest zagrożona pleśnią, czy nie.

Rozwiązanie: Jakie urzadzenie do mierzenia wilgotnosci scian do montażu na ścianie, a który jest odpowiedni dla Ciebie?

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup wilgotnościomierza ściennego, to najpierw upewnij się, że masz odpowiednie urządzenie, czyli właściwie wilgotnościomierz do ścian(!).

Wilgotnościomierz ścienny należy odróżnić od innych wilgotnościomierzy, takich jak:

  • Miernik wilgotności (higrometr)
  • Miernik wilgotności roślin
  • termometr ścienny

Wszystkie te urządzenia mierzą inne parametry, z których nie można wyciągnąć bezpośrednich wniosków na temat wilgotności ścian. Zastanów się więc wcześniej nad tym, co chcesz zmierzyć.

Kiedy już zdecydujesz się na miernik wilgotności do ściany, musisz tylko wybrać między tymi dwiema alternatywami:

  • Miernik wilgotności ścian z zasadą rezystancji
  • Miernik wilgotności ścian z pojemnościową metodą pomiaru

W zależności od tego, do jakiej pracy chcesz używać urządzenia pomiarowego oraz w jakim zakresie i intensywności, odpowiednie metody są odpowiednie. W poniższym akapicie wymieniliśmy zalety i wady każdego z nich, aby wesprzeć Cię w podjęciu decyzji.

Co składa się na rezystancyjny miernik wilgotności naścienny i jakie są jego zalety i wady?

Wilgotnościomierze mierzące na zasadzie rezystancji mają dwie elektrody. Prąd przepływa przez te dwie elektrody. Urządzenie mierzy teraz opór wymagany do przejścia od jednej elektrody do drugiej.

Jeśli ściana lub materiał budowlany jest suchy, słabo przewodzi prąd. Ponieważ im bardziej wilgotny materiał, tym szybciej przepływa prąd. Więc odczyt jest niski.

Jeśli wilgotność ściany jest wysoka, przewodność wzrasta, ponieważ woda bardzo dobrze przewodzi prąd. Zmierzona wartość jest tutaj odpowiednio wysoka.

Wilgotność można mierzyć za pomocą zasady oporności zarówno na powierzchni materiału, jak iw głębokich podobszarach. Nie jest to jednak całkowicie nieniszczące. W zależności od urządzenia należy wywiercić otwory, aby w ścianę można było włożyć dłuższe elektrody.

Zalety

  • Prosta procedura
  • Wartości bezpośrednio zrozumiałe (procenty)
  • Poręczny
  • Możliwe głębokie pomiary

niekorzyść

  • Inne materiały przewodzące mogą powodować zniekształcenia
  • Destrukcyjny: głębokie pomiary tylko z penetracją w materiał

Jeśli używasz pomiaru rezystancji, uważaj, aby NIE zmierzyć przypadkowo innych substancji przewodzących. Rury lub kable wodociągowe mogą szybko doprowadzić do fałszerstw, ponieważ są idealnymi przewodnikami prądu.

Innymi czynnikami zakłócającymi mogą być temperatura, gęstość materiału, słaby kontakt elektrod lub nierównomierny rozkład wilgoci.

Jakie są zalety wilgotnościomierza ściennego z pojemnościowymi metodami pomiarowymi oraz jakie są jego zalety i wady?

W metodzie pomiaru pojemnościowego błądzące pole elektryczne jest zwykle generowane przez czujnik sferyczny, który mierzy pojemność. W tym celu do kuli przykładane jest napięcie elektryczne. Pomiędzy czujnikiem a materiałem powstaje tak zwany kondensator. Mierzy się ilość powietrza w skraplaczu.

Jeśli pojemność jest niska, jest dużo powietrza, a zatem mało wody. Więc materiał jest suchy. Wydajność jest odpowiednio wyższa, gdy materiał jest wilgotniejszy.

W ten sposób może mierzyć kilka milimetrów w głąb materiału nieniszcząco. Jeśli więc chcesz mierzyć szczególnie głęboko – bez niszczenia ściany – ta metoda jest lepsza. Dobre urządzenia mogą mierzyć do 40 milimetrów głębokości.

Zalety

  • Absolutnie nieniszcząca technologia pomiarowa
  • Szybkie odizolowanie wilgotnych obszarów
  • Prosta procedura
  • Poręczny

niekorzyść

  • Mała namacalna informacja cyfrowa
  • Tylko pomiar przypowierzchniowy
  • Stosunkowo podatny na niepowodzenie

Szczególną formą pojemnościowej metody pomiarowej jest technika mikrofalowa. Mierzy również nieniszcząco i możliwe są pomiary z głębokości do 30 cm. Jest to bardzo szybki proces, ale też bardzo kosztowny. Ponadto przed pomiarem należy wcześniej określić zasolenie i temperaturę ściany.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny miernik wilgoci w mieszkaniu

Obszar zastosowania

Zanim kupisz miernik wilgotności do ściany, powinieneś dokładnie przyjrzeć się obszarowi zastosowania, do którego potrzebujesz urządzenia oraz zakresowi zastosowań, do których dane urządzenie może być używane.

Miernik wilgotności -2

Przede wszystkim należy odróżnić go od innych mierników wilgotności, takich jak miernik wilgotności do roślin czy miernik wilgotności (zwany również higrometrem). Ponieważ wilgotność w ścianie jest określana w inny sposób, na pewno potrzebny jest tutaj miernik wilgotności ściany.

Ponieważ materiał do budowy ścian może mieć bardzo różny charakter, powinieneś dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonana jest ściana, którą chcesz zmierzyć. Beton, mur, tynk, drewno? Możliwości jest wiele. Szczególnie przy ocenie wartości ważne jest, aby porównać je z odpowiednią tabelą.

Oto tabela przeglądowa, która pokazuje, jak zmierzone wartości różnią się dla różnych materiałów:

materiałnormalna wartość w %
tynk zewnętrzny1 do 6
beton5
drewno1 do 25
płyta pilśniowa1 do 15
tynk wewnętrzny1 do 10
cegła wapienno-piaskowa5
korek10
sklejka/płyta wiórowa1 do 15

Większość urządzeń przeznaczona jest do pomiaru różnych materiałów budowlanych. Ważne jest tutaj porównanie z odpowiednią tabelą. Dzięki urządzeniom wysokiej jakości można zwykle nawet ustawić odpowiedni materiał przed pomiarem, aby uzyskać odpowiednią ocenę wartości.

Jeśli istnieje wiele różnych ścian, które chcesz zmierzyć, upewnij się, że jest to urządzenie, w którym możesz wstępnie ustawić materiał budowlany. Dzięki temu zawsze masz bardzo spersonalizowany, precyzyjny wynik.

Jednostka miary

„Cyfra czy procent?” to pytanie, jeśli chodzi o jednostkę miary. Procent jest szybki i łatwy do zrozumienia nawet dla laika, ponieważ urządzenie podaje prosty procent wilgotności.

Generalnie obowiązuje zasada: urządzenia z pojemnościową metodą pomiaru wyświetlają wartości w cyfrach. Urządzenia z pomiarem rezystancji w procentach.

Jednostka przeznaczona dla urządzeń pomiarowych, cyfra, nosi nazwę z języka angielskiego, tzn. oznacza cyfrę = liczbę. Istnieją różne zakresy cyfr. Zwykle jest to od 0 do 100 lub od 0 do 200 cyfr. Jedna cyfra to jeden krok.

Zanim kupisz, powinieneś zdecydować, z którą jednostką czujesz się bardziej komfortowo. Wszystkie urządzenia są zwykle dostarczane z odpowiednią tabelą wartości, dzięki czemu wszystkie informacje można szybko i wyraźnie przenieść na konkretny wynik (tj. na mokro lub na sucho).

Zmienna głębokość penetracji

Bardzo ważnym kryterium zakupu jest tzw. głębokość penetracji urządzeń. NIE oznacza to jednak głębokości, na jaką urządzenie lub jego czujniki muszą wbić się w ścianę, aby dokonać pomiaru. Urządzenia pojemnościowe są nakładane tylko na powierzchnię, a urządzenia oporowe penetrują minimalnie w razie potrzeby.

Głębokość penetracji wskazuje, jak głęboko urządzenie może zmierzyć w ścianie. Jest to ważne, jeśli podejrzewasz, że wilgoć jest głęboko w ścianie lub na przykład ściana składa się z różnych warstw materiału. Dane pomiarowe z urządzenia o dużej głębokości penetracji są zatem zwykle dokładniejsze.

Niedrogie urządzenia są już dostępne z maksymalną głębokością penetracji 4 mm. Wysokiej jakości urządzenia sięgają nawet 60 mm w ścianę.

W zależności od materiału i projektu, niewielka głębokość penetracji może być całkowicie wystarczająca. Powinieneś tylko dokładnie przemyśleć, gdzie chcesz mierzyć i jak konieczne jest dokonywanie pomiarów tak głęboko, jak to możliwe.

Materiał

Im wyższa jakość materiału, z którego wykonany jest miernik wilgotności, tym trwalsze urządzenie. Pytanie zatem: Jak często chcesz korzystać z urządzenia?

Jeśli chcesz zmierzyć tylko konkretną ścianę, która jest zagrożona wilgocią i pleśnią, urządzenie z tworzywa sztucznego w zupełności wystarczy.

Planujesz kupić, zbudować lub wyremontować dom, a może korzystasz z urządzenia w celach zawodowych? Czy jest więc używany bardzo często i intensywnie? W takim przypadku zalecany jest model wysokiej jakości, na przykład wykonany z metalu.

Więcej funkcji

Jeśli znalazłeś urządzenie, które już spełnia wszystkie kryteria zakupu, spojrzenie na inne funkcje jest niezwykle pouczające. Wiele funkcji znacznie ułatwia pracę z wilgotnościomierzem ściennym.

  • Wyświetlanie minimum/maksimum: Ta funkcja pokazuje również wartości minimalne i maksymalne. Jest to szczególnie przydatne, gdy próbujesz znaleźć najbardziej mokre miejsca na ścianie.
  • Funkcja wstrzymania: Ta funkcja pozwala na ustawienie określonej wartości „w stanie wstrzymania” na określony czas. Więc zatrzymaj reklamę. Jest to szczególnie przydatne, gdy musisz trzymać urządzenie w trudno dostępnych miejscach. Oszczędzają ci wtedy wykrzywienia, ponieważ możesz najpierw mierzyć, a potem czytać.
  • Podświetlany wyświetlacz: Czy dużo pracujesz w słabo oświetlonych pomieszczeniach, np. w piwnicy, w stanie surowym – bez prądu? Wtedy niezbędny jest podświetlany wyświetlacz. Oszczędza to kłopotów z majstrowaniem przy latarce.
  • Interfejs Bluetooth i/lub połączenie z aplikacją: Możliwość podłączenia urządzenia bezpośrednio do smartfona lub drukarki jest niezwykle praktyczna, ponieważ daje dostęp do wielu innych funkcji, m.in. B. wyniki można udokumentować bezpośrednio na miejscu. Przekazywanie jest również łatwe.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o ścianie miernika wilgotności

Jak korzystać z wilgotnościomierza ściennego?

Korzystanie z miernika wilgotności ściennej jest proste, ale należy pamiętać o kilku kwestiach. Najlepiej postępować w tej kolejności, która może się nieznacznie różnić w zależności od urządzenia.

  1. Włóż baterie i włącz urządzenie. Za pierwszym razem powinieneś zapoznać się z różnymi funkcjami.
  2. Znajdź odpowiednie miejsce na ścianie, aby zmierzyć poziom wilgoci. Żadna rura wodna nie powinna przebiegać poza tym punktem, ponieważ wynik będzie zniekształcony.
  3. Aklimatyzacja urządzenia do klimatu pomieszczenia. Zmierz go kilka razy w pokoju. Pozwala to na odpowiednią kalibrację urządzenia.
  4. Wybierz odpowiedni materiał budowlany w urządzeniu.
  5. W odpowiednim miejscu (tak gładkim, jak to możliwe) trzymaj teraz spokojnie urządzenie pomiarowe przy ścianie.
  6. Przeczytaj pierwszą wartość! Najlepiej byłoby wtedy powtórzyć proces pomiaru w różnych punktach i na różnych wysokościach.
  7. Niektóre urządzenia zapisują zmierzone wartości bezpośrednio. Jest to bardzo dobre dla uzyskania ogólnego wrażenia ściany.
  8. Najlepiej zaznaczyć miejsca, w których mierzyłeś. Pozwala to na sprawdzanie ściany przez dłuższy czas.
  9. Porównaj wartości z odpowiednimi tabelami wartości, aby uzyskać dobre oszacowanie.

Jak mierzenie wilgotności ścian?

Wszystkie mierniki wilgotności ścian wykorzystują prawa fizyki. Istnieją jednak dwa różne tryby działania.

Rezystancyjny miernik wilgotności mierzy przewodność materiałów, która wzrasta wraz ze wzrostem wilgotności. Mokre materiały budowlane przewodzą prąd szybciej niż suche.

Wilgotnościomierze ścienne, które są oparte na pojemnościowej metodzie pomiarowej, zwykle generują błądzące pole elektryczne za pomocą kulistego czujnika, który mierzy pojemność. Mierzona jest ilość powietrza lub wody. Jeśli pojemność jest niska, materiał jest odpowiednio suchy.

Czy mogę używać mojego ściennego miernika wilgotności do innych materiałów?

Ponieważ ściany mogą składać się z wielu różnych materiałów, mierniki wilgotności ścian mogą być zwykle używane do wielu różnych materiałów.

Miernik wilgotności -3

Przede wszystkim wiele urządzeń opartych na zasadzie odporności służy również do określania stopnia zawilgocenia drewna opałowego. Ponieważ w przypadku drewna opałowego elektrody można wcisnąć głęboko w drewno. W ten sposób uzyskasz bardzo dokładny pomiar i znajdziesz idealny czas na spalenie drewna.

Urządzenia oparte na zasadzie pojemnościowej mogą być również dobrze stosowane w domach mobilnych lub przyczepach kempingowych, ponieważ urządzenia są nieniszczące i działają również z materiałami przetwarzanymi w mobilnym domu.

W jaki sposób miernik wilgotności ścian pomaga w walce z pleśnią?

Wilgoć w ścianie to „pierwszy” wyzwalacz pleśni w domu. Jeśli wilgotne ściany lub wilgotne miejsca zostaną wcześnie wykryte, można podjąć działania, zanim jeszcze rozwinie się pleśń.

Jeśli podejrzewasz, że ściana może być wilgotna, nie powinieneś tracić czasu i jak najszybciej określić stopień zawilgocenia za pomocą miernika wilgotności. W zależności od wyniku możesz działać i rozpocząć dalsze środki zaradcze.

Jeśli masz już pleśń w swoim mieszkaniu, miernik wilgotności pomoże Ci zlokalizować przyczynę. Jeśli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, masz również określoną wartość wilgotności, o której możesz bezpośrednio poinformować wynajmującego i udowodnić, że jest to spowodowane wilgocią w ścianie.

Czy można również wypożyczyć/wypożyczyć mierniki wilgotności na ścianę?

Tak, możesz również wypożyczyć lub wypożyczyć miernik wilgotności ścian. Często jest to możliwe w sklepie z narzędziami lub w specjalnych firmach, które wynajmują wszelkiego rodzaju sprzęt.

Prawdziwe pytanie brzmi, czy pożyczanie w ogóle się opłaci.

Ponieważ wiele urządzeń jest już dostępnych za niewielkie pieniądze, często nie jest to warte wysiłku i ceny. W razie potrzeby zainwestuj kilka euro więcej. Następnie możesz przechowywać urządzenie bezpośrednio i używać go tak długo, jak to konieczne. Po zlokalizowaniu mokrego miejsca może być konieczne dalsze sprawdzanie go. Kupowanie tutaj ma więc więcej sensu.

Wyjątkiem powinno być, jeśli potrzebujesz prawdziwego profesjonalnego urządzenia, które kosztuje znacznie ponad 100 euro. Tutaj powinieneś dobrze porównać cenę z giełdami pożyczkowymi, ponieważ pożyczanie byłoby tutaj bardziej opłacalne.

Inne produkty, które mogą Cię zainteresować