Miernik wilgotności: test i zalecenia

Pomiar wilgoci na spleśniałej ścianieOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

16Analizowane produkty

36zainwestowanych godzin

21badane badania

124zebrane komentarze

Witamy w naszym dużym teście wilgotnościomierza 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie szczegółowo przetestowane przez nas wilgotnościomierze. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci decyzję o zakupie i pomóc Ci znaleźć najlepszy dla Ciebie miernik wilgotności.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić miernik wilgotności.


podstawowe informacje w skrócie

 • Za pomocą mierników wilgotności lub tzw. higrometrów można mierzyć wilgotność w materiałach budowlanych lub w powietrzu.
 • Istnieją różne rodzaje mierników wilgotności, które różnią się zastosowaniem. Higrometry są dostępne zarówno w formie analogowej, jak i cyfrowej. W przeciwieństwie do higrometrów analogowych higrometry cyfrowe wymagają baterii.
 • Cena wilgotnościomierzy uzależniona jest od wydajności urządzenia i przeznaczenia. Urządzenia cyfrowe są zwykle droższe niż analogowe.

Test wilgotnościomierza: ulubione redaktora

Najlepszy cyfrowy miernik wilgotności

Model nadaje się do określania zawartości wilgoci w różnych materiałach. W zależności od materiału ma inny zakres pomiarowy. Odpowiednie zmierzone wartości można szybko i wygodnie odczytać na wyświetlaczu LCD.

Ze względu na swój kształt ten cyfrowy miernik wilgotności dobrze leży w dłoni. Jeśli szukasz precyzyjnego i poręcznego higrometru to jest to dobry wybór.

Najlepszy miernik wilgotności dla klimatu wewnętrznego

Urządzenie pomiarowe jest zatem przeznaczone do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i w pełni spełnia kryteria swoim zakresem pomiarowym. Stacja pogodowa ThermoPro „TP50” posiada wskaźnik strefy komfortu.

Jest mocowany za pomocą uchwytu ściennego lub zintegrowanego stojaka. Jeśli chcesz wykorzystać miernik wilgotności do monitorowania wilgotności w pomieszczeniu, to urządzenie jest dla Ciebie.

Najlepszy profesjonalny miernik wilgotności


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 04:16), inne sklepy (03.04.22, 12:47)

Ten miernik wilgotności nadaje się do bardziej profesjonalnego użytku. Pokazuje dokładne i wiarygodne wyniki pomiarów. Dzięki poręcznemu kształtowi i niewielkiej wadze urządzenie jest niezwykle łatwe w obsłudze.

Ten wysokiej jakości i niezawodny higrometr charakteryzuje się precyzyjnymi pomiarami i jest idealny do różnych materiałów i obszarów zastosowań. Jeśli szukasz profesjonalnego miernika wilgotności, ten spełni Twoje oczekiwania.

Najlepszy analogowy miernik wilgotności

Higrometr GardenMate to miernik wilgotności w formie analogowej. Miernik wilgotności jest obramowany stalą nierdzewną i posiada klasyczną tarczę.

Jest mocowany za pomocą montażu ściennego. Ten miernik wilgotności charakteryzuje się niezawodną pracą. Jeśli wolisz higrometr analogowy, jest to dobry wybór.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem wilgotnościomierza

Co to jest miernik wilgotności i dlaczego go potrzebujesz?

Jak sama nazwa wskazuje, miernik wilgotności mierzy poziom wilgoci w powietrzu lub w określonych miejscach w domu. Szczególnie przy zastosowaniu suszarek budowlanych te urządzenia pomiarowe mogą być bardzo ważne.

Wilgotność ma kluczowe znaczenie dla jakości życia w pomieszczeniu. Wpływa na nasze zdrowie, zwierzęta, rośliny, meble i ściany.

W zależności od pory roku oraz zastosowania ogrzewania i klimatyzacji wilgotność może się zmieniać. W rezultacie utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w powietrzu nie jest łatwe.

Czy wiesz, że wyższa wilgotność prowadzi do rozwoju pleśni?

Ryzyko pleśni często pojawia się zimą. Ponieważ okna są rzadko otwierane, wzrasta wilgotność powietrza i dochodzi do kondensacji.

Z tego powodu sensowne jest użycie miernika wilgotności. W ten sposób zawsze masz podgląd na wilgotność w różnych pomieszczeniach.

Przede wszystkim mierniki wilgotności nadają się również do stosowania w suszarniach i osuszaczach budynków. Dzięki temu zawsze wiesz, jak dokładnie działają i jaki poziom wilgotności został osiągnięty.

Istnieją przyrządy do pomiaru wilgotności do różnych zastosowań – wszędzie tam, gdzie może wystąpić wilgoć. Poniżej masz możliwość zapoznania się z różnymi modelami.

Wyświetlacz wilgotności na urządzeniu

Pomiar wilgotności daje nie tylko możliwość monitorowania jej w mieszkaniu, ale także sprawdzania wydajności suszarek budowlanych czy odwilżaczy. (Zdjęcie: project_coffee bar / pixabay.com)

Jakie są rodzaje mierników wilgotności?

Istnieją różne warianty wilgotnościomierzy, z których wszystkie nadają się do różnych zastosowań.

Wilgotnościomierze różnią się przede wszystkim obszarem zastosowania. Istnieją urządzenia specjalnie zaprojektowane do pomiaru wilgotności powietrza. Inni mierzą wilgotność w ścianie lub w innych miejscach.

uprzejmyszereg zastosowań
termohigrometrOgólna wilgotność w pomieszczeniu
wskaźnik wilgociZawartość wilgoci w określonych miejscach, takich jak ściany, drewno itp.
psychrometrWyznaczanie parametrów wilgotności powietrza i zastosowanie w meteorologii
Miernik wilgotności z technologią mikrofalowąPomiar w trudno dostępnych miejscach o głębokości do 30 cm
pirometrOznaczanie wilgotności materiału w/na elementach, a także zastosowanie głównie profesjonalne

Z tego powodu powinieneś z góry wiedzieć, do jakiego celu chcesz używać swojego miernika wilgotności. Dostępne są również urządzenia kombinowane, które mają kilka funkcji i dlatego nadają się do różnych zastosowań.

Gdzie mogę kupić miernik wilgotności?

Wilgotnościomierze są dostępne w prawie każdym sklepie z narzędziami oraz w sklepach specjalistycznych. Jednak w sklepach internetowych zazwyczaj znajdziesz najnowsze oferty i największy wybór.

Masz również możliwość wywołania ocen klientów dla poszczególnych produktów i uzyskania odpowiedzi na pytania otwarte. Korzystasz również z szybkiej i nieskomplikowanej wysyłki, która często jest bezpłatna.

Z drugiej strony w specjalistycznych sklepach istnieje możliwość bezpośredniego przyjrzenia się różnym modelom, a także ponownego uzyskania porady. Poszukując odpowiedniego miernika wilgotności, powinieneś znaleźć to, czego szukasz na następujących rynkach:

 • OBI
 • Hornbach
 • Bauhaus

Ponadto następujące sklepy internetowe oferują duży wybór i aktualne oferty:

 • amazon.pl
 • ebay.pl
 • Konrad

Każdy z prezentowanych przez nas produktów opatrzony jest linkiem do sklepu internetowego. W ten sposób możesz zebrać dodatkowe informacje w sklepie i ostatecznie bezpośrednio podjąć decyzję o zakupie.

Ile kosztuje miernik wilgotności?

Podobnie jak w przypadku wszystkich możliwych urządzeń, również przedział cenowy mierników wilgotności jest dość wysoki. Modele podstawowe są dostępne od 17 euro – profesjonalne urządzenia mogą kosztować do 500 euro i więcej. Jednak dobre i wysokiej jakości urządzenia rzadko kosztują więcej niż 100 euro. Modele te doskonale nadają się do większości celów i zapewniają dobre wyniki.

Proste mierniki wilgotności kosztują mniej niż 100 USD i dobrze spełniają swoje zadanie. Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych funkcji, cena odpowiednio się zmienia.

Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia do specjalnych zastosowań, musisz liczyć się z wyższą ceną zakupu. Takie modele nadają się do pomiarów w miejscach szczególnie trudno dostępnych lub do szczególnie głębokich pomiarów.

Jeśli potrzebujesz urządzenia do tego celu, musisz liczyć się z kosztami około 200 euro. W zależności od technologii i jakości cena ta może być znacznie wyższa.

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje wilgotnościomierzy i który jest dla Ciebie odpowiedni?

Termin higrometr pochodzi ze starożytnej greki i składa się z „hyrós”, co oznacza coś w rodzaju mokrego i „métron” = miara. W związku z tym jest to urządzenie do pomiaru wilgotności. Wilgotność względna zależy od zawartości pary wodnej w otaczającym powietrzu.

Badacze i eksperci zajmują się pomiarem wilgotności od ponad kilkuset lat i opracowują metody i procedury mające na celu jego optymalizację. W średniowieczu pomiar wilgotności był wykorzystywany m.in. do prognozowania pogody.

Co wyróżnia higrometr analogowy i jakie ma zalety i wady?

Urządzenie analogowe ma tę zaletę, że nie trzeba używać prądu. Jednak takie urządzenia muszą być regularnie dostosowywane. Możesz dowiedzieć się, jak to zrobić w części z ciekawostkami. Jeśli nie kalibrujesz poprawnie swojego urządzenia, a przede wszystkim nie regularnie, szybko może się zdarzyć, że Twoje urządzenie wyświetli nieprawidłowe wartości.

Zalety
 • przewaga cenowa
 • Nie potrzeba prądu
niekorzyść
 • Regularna kalibracja (co najmniej 2 x rok)
 • Prezentacja jest trudniejsza do odczytania
 • Niedokładne wartości (jeśli nie są odpowiednio skalibrowane)

To przez dłuższy czas może mieć poważne konsekwencje. Bardzo ważny jest dobry klimat w pomieszczeniu, szczególnie w terrariach. Kolejną wadą jest to, że wyświetlanie na urządzeniach analogowych może być nieco mniej przyjemne.

Co wyróżnia higrometr cyfrowy i jakie ma zalety i wady?

Oprócz wartości wilgotności urządzenia cyfrowe oferują również inne dodatkowe funkcje, takie jak wartości dotyczące punktu rosy lub alarm pleśni. Ponadto nie jest tu konieczna ponowna regulacja, a wartości są zwykle bardziej precyzyjne.

Zalety
 • Wartości maksymalne i minimalne z ręcznym resetem
 • czujniki zewnętrzne
 • Brak konieczności ponownej regulacji
 • Prezentacja jest łatwiejsza
 • Bardziej dokładnie
niekorzyść
 • potrzebne baterie

Wyświetlacz jest wygodniejszy w przypadku urządzeń cyfrowych, ponieważ na wyświetlaczach można wyświetlać duże liczby, co ułatwia odczytywanie wartości. Wadą jest jednak to, że urządzenia cyfrowe działają tylko z podłączeniem zasilania lub bateriami.

Informacje o metodach pomiarowych

Pierwszy higrometr do włosów został wynaleziony przez Horace-Bénédicta de Saussure w 1783 roku. Używając włosów blond kobiety, był w stanie określić stopień nawilżenia. Im wyższa wilgotność (100%), tym bardziej puchną włosy. Odwrotny efekt (0%) występuje przy niskiej wilgotności. Ten rodzaj pomiaru należy do higrometrów absorpcyjnych, ponieważ opierają się na materiale przyciągającym wodę.

Inną metodą pomiaru wilgotności jest psychrometr . Do pomiaru temperatury służą dwa termometry. Jednym z nich jest termometr mokry. Jak sama nazwa wskazuje, ten termometr ma mokrą część, która odparowuje.

Oznacza to, że ta część jest uwalniana do powietrza i w ten sposób odbiera ciepło z termometru. Dlatego wyświetlana jest niższa temperatura w porównaniu do suchego (drugiego) termometru. Różnica wskazuje miarę wilgotności względnej.

Inną metodą jest ustawienie schłodzonego higrometru lustrzanego . Jest to oparte na punkcie rosy. Tutaj powietrze przenosi maksymalną ilość wody, jaką może unieść. Ta wiedza jest wykorzystywana w procesie pomiarowym i przenoszona na powierzchnię lustra. To zaparowuje, gdy temperatura spada.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny wilgotnościomierzy

Poniżej chcielibyśmy pokazać, jakie czynniki można wykorzystać do porównania i oceny wilgotnościomierzy. Ułatwi Ci to ocenę, czy dane urządzenie jest dla Ciebie odpowiednie, czy nie.

Podsumowując, są to:

 • Rodzaj
 • Materiał / wymiary / waga
 • skala
 • bateria
 • Więcej funkcji

W kolejnych akapitach wyjaśnimy, na czym polegają poszczególne kryteria zakupu i jak je sklasyfikować.

Rodzaj

W sekcji decyzyjnej pokazaliśmy już rodzaje higrometrów oraz wyjaśniliśmy zalety i wady. Aby znaleźć optymalne urządzenie do indywidualnego użytku, należy najpierw zapoznać się z różnicami między higrometrem analogowym a cyfrowym.

Oto krótkie porównanie typów:

Analogowy miernik wilgotnościCyfrowy miernik wilgotności
taniejOdrobinę drogie
Nie potrzeba prądupotrzebne baterie
konieczna korektaBrak konieczności ponownej regulacji

Ważne jest również, abyś mógł łatwo i dobrze korzystać z urządzenia. Powiedzmy, że umiesz dobrze odczytać pomiary. Jest to jednak ponownie zależne od typu. Niektórzy preferują reprezentację analogową, inni (i większość) preferują reprezentację cyfrową. Ponadto higrometr dzielący pomiary na obszary wilgotności, suchości i wilgotności idealnej jest bardziej niezawodny niż urządzenia bez podziału.

Materiał / wymiary / waga

Materiał nie jest jednym z decydujących kryteriów przy wyborze higrometru, ale warto o nim wspomnieć w kwestii długowieczności. Większość higrometrów ma plastikowy korpus i plastikową szklaną pokrywę. Higrometry wyższej jakości są wykonane na przykład ze stali nierdzewnej.

Jeśli chodzi o wymiary, im większy tym lepiej. Powodem jest czytelność wyświetlacza. Logicznie rzecz biorąc, większe wyświetlacze są lepiej widoczne. Wymiary odgrywają również rolę, jeśli np. chcesz powiesić higrometr na ścianie i mieć tylko ograniczoną przestrzeń.

Waga zależy w dużej mierze od materiału. Plastik jest lżejszy niż stal nierdzewna i dlatego takie higrometry są również lżejsze. Można założyć, że cięższe higrometry są zwykle wyższej jakości pod względem wykonania.

skala

Zakres pomiarowy jest prawdopodobnie najważniejszym kryterium zakupu, jeśli chodzi o mierniki wilgotności. To kryterium określa, w którym obszarze można zmierzyć wilgotność powietrza lub w określonym materiale.

Ilość wilgoci w powietrzu lub w konkretnym materiale, takim jak drewno, jest wyrażana na wiele sposobów. Jeden wariant to procent. Podczas pomiaru na urządzeniu wyświetlana jest proporcjonalna ilość wilgoci. Ten wariant służy głównie do informacji o wilgotności.

Druga opcja to specyfikacja cyframi, która jest używana przy pomiarach wilgotności drewna lub materiałów budowlanych. Ilość wilgoci podana jest jako liczba całkowita. Przy zakupie odpowiednich urządzeń zawsze dostępna jest tabela do klasyfikacji wyników pomiarów.

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy zakres pomiarowy, tym wyższa jakość i wyższa jakość urządzenia. Oczywiście ma to również odzwierciedlenie w cenie.

Wilgotność w normalnym pomieszczeniu powinna wynosić 40-60%.

Niektóre higrometry mają również zintegrowany termometr, który jest pomocną i przydatną funkcją. Wilgotność jest istotna dla optymalnego klimatu w pomieszczeniu, ale temperatura jest równie ważna.

Zakres pomiaru temperatury zależy od zastosowania. Jeśli urządzenie jest używane również na zewnątrz, higrometr powinien również wskazywać wartości ujemne. Im szerszy zakres pomiarowy, tym lepiej, to samo dotyczy tutaj.

Zakres pomiaru wilgotności to jedno z najważniejszych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Dobre urządzenie zawsze charakteryzuje się przynajmniej tym, że zakres pomiarowy wynosi od zera do 100.

bateria

Jak wspomniano w sekcji porad, higrometry cyfrowe muszą być zasilane energią elektryczną lub bateriami w porównaniu z urządzeniami analogowymi. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakich baterii wymaga urządzenie i zawsze mieć je na stanie. Odnośnie pierwszego punktu, niezbędne informacje znajdziesz w opisie produktu.

Wiele higrometrów jest zasilanych bateriami guzikowymi, które mają tę zaletę, że są dużo lżejsze. Jednak odpowiednio również dużo droższe niż konwencjonalne. Dlatego zaleca się wybór wilgotnościomierza na zwykłe baterie (AA lub AAA). Są one bardziej przystępne cenowo i można je znaleźć w każdym supermarkecie.

Więcej funkcji

Wiele higrometrów należy obecnie do produktów „2 w 1”. Oznacza to, że oprócz pomiarów wilgotności wyświetlają również pomiary temperatury, mają dołączony barometr lub anemometr, ciekawa jest też funkcja hold.

Ponadto niektóre są również wyposażone w radiobudziki lub budziki lub czujniki wilgoci. Która funkcja jest dla Ciebie odpowiednia, zależy od Twojego celu. Dlatego też jest całkiem możliwe, że higrometr bez żadnych dodatkowych funkcji jest dla Ciebie idealnym urządzeniem.

Funkcja hold to bardzo praktyczny szczegół w miernikach wilgotności. Ta funkcja jest niezwykle przydatna, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach i ciemnych zakamarkach.

Dzięki funkcji hold możesz „zamrozić” aktualnie zmierzoną wartość i na koniec odczytać ją z wyświetlacza. W ten sposób możesz również wykonywać pomiary w trudnych miejscach. Jednak ta funkcja jest dostępna na większości urządzeń.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o miernikach wilgotności

Jak skalibrować higrometr?

Aby skalibrować higrometr, czyli poprawnie go ustawić, musisz znać wartość wilgotności najbliższego otoczenia. Jeśli znasz tę wartość, ustaw wskaźnik higrometru dokładnie na tę liczbę i jest ona ustawiona poprawnie.

Stiftung Warentestmagazyn konsumencki
Pamiętaj, że musisz okresowo kalibrować higrometr. Aby pomiar był dokładny, zaleca się kalibrację urządzenia co czwarty do szóstego miesiąca. Jednak nie zawsze jest to opisane w instrukcji obsługi. Jeśli higrometr jest transportowany, może być konieczne jego zresetowanie.

(Źródło: test.de)

Metody określania wilgotności w najbliższej okolicy obejmują:

Metoda wilgotnej szmatki (zalecana w wielu instrukcjach)

Tutaj wkładasz higrometr do wilgotnej szmatki na około godzinę i ustawiasz higrometr na 98%. Ważne, aby odbywało się to w zamkniętym pomieszczeniu o stałej temperaturze.

Metoda solna (wzorce wilgotności)

Ta metoda wymaga dużego rondla, wody, soli, szklanki i kuchenki do podgrzania. Napełnij garnek wystarczającą ilością wody, aby przykryć dno o około 5 mm. Teraz musisz rozpuścić w nim sól kuchenną, aż uzyskasz nasycony roztwór soli.

Potrzebujesz 40 gramów soli na każde 100 ml wody.Gdy tylko sól się nie rozpuści, umieść szklankę do góry dnem w garnku i umieść higrometr na wierzchu. Następnie przykrywasz garnek pokrywką lub czymś podobnym i czekasz 3-4 godziny.

Ważne jest, aby w tym okresie temperatura w pomieszczeniu była stała. Jeśli stale utrzymuje się między 19°C a 21°C, doniczka powinna mieć wilgotność względną 74%.

Po czasie oczekiwania należy skalibrować higrometr do 74% w ciągu 5-10 sekund. Jeśli nie zdążysz w tym czasie, będziesz musiał zacząć od nowa. Zasadniczo ta metoda jest bardziej złożona, ale zapewnia lepsze wyniki.

Jak działa miernik wilgotności?

Wilgotnościomierze to stosunkowo małe i poręczne urządzenia. Operacja jest zwykle stosunkowo nieskomplikowana i prosta.

Zdecydowana większość modeli jest zasilana bateryjnie i posiada mały wyświetlacz cyfrowy, na którym można odczytać dane pomiarowe. W zależności od typu wilgotnościomierza stosowana jest inna metoda pomiaru.

Większość modeli ma elektrody, które mierzą poziom wilgoci w powietrzu lub w określonym materiale. Zmierzona wartość jest ostatecznie wyświetlana na wyświetlaczu w krótkim czasie.

W zależności od modelu masz do dyspozycji dodatkowe funkcje takie jak zapisywanie zmierzonych wartości czy przycisk „Wstrzymaj”.

Jak dokładne są mierniki wilgotności?

Dokładność mierzonych wartości zależy od różnych czynników. W zależności od modelu i zastosowania mogą wystąpić różne dokładne pomiary.

Ogólnie jednak mierniki wilgotności są bardzo dokładne. Zmierzone wartości są w zupełności wystarczające dla większości zastosowań. Jednak niektóre aplikacje stawiają wyższe wymagania co do dokładności mierzonych wartości.

Można powiedzieć: im droższe i wysokiej jakości urządzenie, tym dokładniejsze wartości pomiarowe również dostarcza.

Gdzie należy umieścić higrometr?

Zapewne zastanawiasz się, gdzie najlepiej ustawić higrometr. Przede wszystkim chcielibyśmy powiedzieć, że wszystkie higrometry nadają się do użytku w pomieszczeniach, ale tylko nieliczne są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Jeśli więc chcesz uzyskać informacje o wilgotności na zewnątrz, potrzebujesz do tego modelu odpornego na warunki atmosferyczne. Mają odpowiednią etykietę.

Najlepszą lokalizacją w pomieszczeniu jest centralne, dobrze widoczne miejsce. Logicznie rzecz biorąc, higrometr ma sens w słabo wentylowanych i często chłodnych pomieszczeniach. W żadnym wypadku nie należy umieszczać higrometru przy oknie za zasłoną lub bezpośrednio nad grzejnikiem. Te wpływy fałszują wyniki. Jeśli weźmiesz te rzeczy pod uwagę, to już znalazłeś idealne miejsce.

Jaka powinna być zalecana temperatura i wilgotność w pomieszczeniu?

Temperatura i wilgotność we własnym domu mogą się różnić w zależności od Twoich preferencji. Nie ma też dokładnych wartości, których bezwzględnie należy się trzymać.

Niemniej jednak istnieją zalecane wartości temperatury i wilgotności w różnych pomieszczeniach mieszkalnych. Zostały zaprojektowane, aby zapobiegać podrażnieniom dróg oddechowych i zapobiegać rozwojowi pleśni.

W poniższej tabeli możesz odczytać indywidualne zalecane wartości dla różnych przestrzeni mieszkalnych.

przestrzeńZalecana temperaturaZalecana wilgotność
pokój dzienny20°C40-60%
sypialnia16-18ºC40-60%
kuchnia18ºC50-60%
piwnica, piwnica10-15ºC50-65%

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] Weber D.: Techniczny pomiar wilgotności: w gazach i ciałach stałych, Vulkan-Verlag, Essen, 2002.

[2] http://www.bss-schimmelpilz.de/verband/studien-und-tests/

[3] http://aero-check.de/hygrometer/selber-bauen/

Kredyty fotograficzne:

89947394 – ©andreypopov/123RF

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty