Suwmiarki: Testy i zalecenia

kij pomiarowyOstatnia aktualizacja: 13 października 2020 r.

Nasze podejście

15Analizowane produkty

14zainwestowanych godzin

4badane badania

60zebrane komentarze

Suwmiarki noniuszowe są nie do pobicia w swojej wszechstronności. Rzemieślnicy, którzy regularnie muszą określać wymiary zewnętrzne, wewnętrzne i głębokościowe, nie mogą uniknąć suwmiarki. Najlepsze modele to towarzysze na całe życie, którzy mogą dobrze służyć przez dziesięciolecia.

Dzięki naszemu dużemu testowi zacisku 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć najbardziej praktyczną suwmiarkę dla Ciebie. Porównaliśmy suwmiarki cyfrowe i analogowe i wymieniliśmy najważniejsze kryteria, aby decyzja o zakupie była jak najłatwiejsza.


podstawowe informacje w skrócie

 • Suwmiarki noniuszowe są miarą uniwersalną. W najpopularniejszych modelach można określić wymiary zewnętrzne, wewnętrzne i głębokościowe.
 • Na rynku praktycznie nie ma alternatyw, wszechstronność suwmiarek z noniuszem jest nie do pobicia.
 • Modele stalowe są tak trwałe, że przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć przez całe życie. Dlatego w szczególności profesjonalni rzemieślnicy przywiązują dużą wagę do urządzeń wysokiej jakości.

Test suwmiarki z noniuszem: ulubieńcy redaktorów

Poprzednie zalecenia

Najlepsza suwmiarka analogowa

Suwmiarka Mahr oznacza niezniszczalność zacisków analogowych. Urządzenie o wadze 320 gramów wykonane jest z hartowanej stali nierdzewnej, dzięki czemu sprosta każdemu wyzwaniu.

Klienci chwalą sobie czystość wykonania i doceniają precyzję suwmiarki z noniuszem. Jednak aby móc posługiwać się wagą analogową, należy mieć wcześniejszą wiedzę.

Najlepsza suwmiarka dla profesjonalistów

Mitutoyo to Ferrari wśród zacisków. Urządzenie o wadze 160 gram dobrze leży w dłoni, a także wygląda szykownie.

Żadna marka nie ma tak nienagannej reputacji jak Mitutoyo. Urządzenia to numer jeden dla wymagających klientów i profesjonalistów. Jeśli jesteś gotowy, aby kopać głębiej, to wysokiej klasy urządzenie jest dla Ciebie.

Przewodnik: pytania do rozważenia przed zakupem zacisku

Co to jest suwmiarka z noniuszem?

Suwmiarki noniuszowe są po prostu uważane za bardziej złożone linijki. Żadne urządzenie pomiarowe nie jest tak rozpowszechnione w przemyśle metalowym jak suwmiarki.

Rzemieślnicy używają suwmiarki do pomiaru wymiarów zewnętrznych, wewnętrznych i głębokości. Urządzenia są często określane również jako zaciski, co jest niepoprawne.

W Niemczech suwmiarki z noniuszem są definiowane zgodnie z normą DIN 862. Zapewnia to jakość urządzeń.

Jak zbudowany jest zacisk?

Suwmiarka z noniuszem wygląda jak linijka z dodatkowymi funkcjami. Z wydłużonego podstawowego kształtu mocowane są kolejne nogi i elementy pomiarowe. To, co to jest, różni się w zależności od zacisku.

Zobacz ten post na Instagramie

#beton #ocena #zaciski #thurberengineering

Post udostępniony przez Mark Byram Engineer (@markbyramengineer) on

Jednak wszystkie urządzenia mają wspólne zewnętrzne i wewnętrzne nogi pomiarowe. Służą one do określenia wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych. Ponadto wszystkie urządzenia mają pewną formę skali, która różni się w zależności od suwmiarki.

Jakie są alternatywy dla zacisku?

Z kilkoma wyjątkami praktycznie nie ma alternatyw, które działają w ten sam sposób. Suwmiarki 3D, mikrometry i linijki komercyjne to najlepsze opcje.

Te pierwsze to urządzenia cyfrowe, za pomocą których można skanować obiekty i jeszcze dokładniej je mierzyć. Jednak nie można łatwo używać suwmiarek 3D w podróży, a cena jest w zakresie czterocyfrowym.

Możliwą opcją są również mikrometry, ale nadają się one tylko do pomiarów zewnętrznych. Oznacza to, że nie można ich używać jako zamiennika zacisku.

W zasadzie można również mierzyć klasycznymi linijkami, ale ich funkcje są w porównaniu z nimi bardzo ograniczone.

Rodzajopis
Urządzenia pomiarowe 3DBardzo złożona, a więc kosztowna alternatywa. Skanery są w stanie mierzyć znacznie dokładniej, ale ma to swoją cenę.
mikrometryDobra alternatywa, jeśli potrzebujesz tylko określić wymiary zewnętrzne. Nie oferuje żadnych realnych korzyści.
władcyNadaje się również do czystego pomiaru, ale znacznie mniej eleganckie rozwiązanie do użytku ręcznego.

Ile kosztuje zacisk?

Ceny suwmiarek noniuszowych są bardzo zróżnicowane. Urządzenia klasy podstawowej są już dostępne za 10 euro, ale za prawdziwe urządzenie premium trzeba zapłacić ponad 100 euro. Ale prawdopodobnie nigdy nie będziesz musiał wymieniać urządzenia w tym przedziale cenowym.

Gdzie mogę kupić zaciski?

Lokalny sklep z narzędziami jest pierwszym miejscem, w którym można kupić zaciski, ale sprzedawcy online mają również dobry asortyment.

Większość zacisków znaleźliśmy na następujących stronach internetowych:

 • amazon.pl
 • ebay.pl
 • conrad.de
 • contorion.de

Wszystkie zaciski, które prezentujemy na tej stronie można znaleźć w co najmniej jednym z tych sklepów. Więc jeśli podoba Ci się produkt, możesz od razu uderzyć.

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje zacisków i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Kupując suwmiarkę z noniuszem masz do wyboru dwie różne opcje:

 • Suwmiarka analogowa
 • Suwmiarka cyfrowa

Duża różnica polega na cyfrowym wyświetlaczu pomiaru na cyfrowych suwmiarkach. W zależności od tego, co chcesz robić z zaciskami i jakie masz doświadczenie z zaciskami, jeden z dwóch typów może być dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Czym wyróżnia się suwmiarka analogowa i jakie są jej zalety?

Największą zaletą zacisków analogowych jest ich niezniszczalność. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje urządzenie, jego żywotność jest praktycznie nieograniczona.

Woda nie może uszkodzić zacisku i powinna wytrzymać nawet silne wstrząsy. Pozwala to na użycie suwmiarki analogowej prawie wszędzie, nawet w bardziej ekstremalnych warunkach.

Jeśli jednak nie jesteś zbyt biegły w posługiwaniu się suwmiarką noniuszową, możesz popełnić błędy podczas czytania. Ponieważ zwykle musisz móc polegać na danych pomiarowych, jest to niebezpieczne.

Zalety
 • Prawie niezniszczalny
 • Woda to nie problem
niekorzyść
 • Trudniejszy w użyciu

Czym wyróżnia się suwmiarka cyfrowa i jakie są jej zalety?

Suwmiarki cyfrowe znacznie ułatwiają odczyt wyników pomiarów, a tym samym są mniej podatne na błędy z Twojej strony.

Cyfrowy wyświetlacz ma wiele zalet. W każdej pozycji możliwe jest ustawienie zera, a dane pomiarowe można odczytać i dalej przetwarzać na komputerze.

suwmiarka noniuszowa-1

Jak widać tutaj, zerowanie suwmiarki z wyświetlaczem cyfrowym jest bardzo łatwe.
(Źródło obrazu: pixabay.com / Anja Heidsiek)

Ale oczywiście są też wady suwmiarki cyfrowej. Elektronika jest z natury bardziej czuła niż metal i tak samo jest tutaj. Woda jest największym wrogiem wyświetlaczy, większość z nich nadal może wytrzymać chlapanie wodą, ale więcej jest niebezpieczne.

Ponadto wyświetlacze cyfrowe również muszą być jakoś obsługiwane. Żywotność wyświetlacza jest ograniczona i nawet jeśli regularnie wymieniasz baterie, wyświetlacz w końcu umrze. Jest to jednocześnie szkodliwe dla środowiska i portfela.

Zalety
 • Czytanie bardzo łatwe
 • łatwiejsza kalibracja
 • Dane mogą być odczytywane i dalej przetwarzane
niekorzyść
 • Żywotność jest krótsza
 • Wrażliwy na wodę
 • Wpływ wyświetlaczy i baterii na środowisko naturalne

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny zacisków

Poniżej pokażemy, które aspekty odgrywają najważniejszą rolę przy wyborze modelu suwmiarki z noniuszem.

Kryteria, które pomogą Ci porównać zaciski, są następujące:

W kolejnych akapitach wyjaśnimy, co jest ważne dla poszczególnych kryteriów.

Wzrost waga

Lżejszy zacisk jest również łatwiejszy w obsłudze.

Wybierając zacisk, powinieneś jasno określić, co zamierzasz z nim zrobić. Różne zadania wymagają różnych urządzeń pomiarowych.

suwmiarka noniuszowa-1

W przypadku mniejszych prac pomiarowych o wiele lepiej nadaje się mała suwmiarka niż zbyt duże urządzenie.
(Źródło obrazu: pixabay.com / fh_media)

Lekkie urządzenie jest niezbędne, zwłaszcza jeśli zamierzasz pracować z suwmiarką przez długi czas. Ponadto zacisk nie powinien być zbyt duży w zależności od lokalizacji.

skala

Jeśli chodzi o wagi, masz trzy różne opcje z suwmiarką z noniuszem. Skale noniusza, tarcze i wyświetlacze cyfrowe to trzy duże opcje na rynku i wszystkie mają swoje zalety i wady.

Najbardziej odporne są łuski noniusza. Są przymocowane do nóg i muszą być odczytane całkowicie ręcznie. Dzięki temu waga noniuszowa jest idealna dla zaawansowanych użytkowników. Jeśli sam popełnisz tylko kilka błędów, możesz znaleźć partnera na całe życie w suwmiarce z noniuszem.

suwmiarka noniuszowa-3

Dokładność jest szczególnie ważna, gdy trzeba zmierzyć delikatne, bardzo małe przedmioty, jak w tym przykładzie.
(Źródło obrazu: pixabay.com / rafamiga)

Jak wspomniano powyżej, wyświetlacze cyfrowe cierpią przede wszystkim z powodu pogody i wpływów zewnętrznych. Jeśli jesteś standardowym użytkownikiem, który nie mierzy teraz pod wodą lub na bardzo ciężkim sprzęcie, nie musisz się tym zbytnio martwić. Tylko długowieczność ekranów może być denerwująca.

Istnieje również rozwiązanie przejściowe w postaci okrągłej tarczy. Jest to skala pomiarowa w formie zegara, która również mierzy automatycznie. W tym przypadku jednak proces pomiarowy jest czysto mechaniczny. Pozwala to uniknąć niektórych problemów związanych z wyświetlaczem cyfrowym.

Skale noniusza są najtrwalsze, odczyty cyfrowe najprostsze, a tarcze są dobrym kompromisem.

Kształt (A1, B, C, D, E)

Niemieckie dążenie do biurokracji determinuje również suwmiarki z noniuszem. Kształty urządzeń są znormalizowane zgodnie z normą DIN 862 i podzielone na pięć różnych. Są one coraz gorzej przystosowane do różnych zastosowań.

 • Form A1 jest również potocznie nazywany suwmiarką kieszonkową i jest wyposażony w śrubę blokującą. Za pomocą tej suwmiarki można zwykle mierzyć wymiary wewnętrzne, zewnętrzne i głębokość do 160 mm. Granice błędu zależą od mierzonej długości.
 • Suwmiarki noniuszowe typu B różnią się od innych w szczególności ostrzowymi powierzchniami pomiarowymi do pomiaru wymiarów zewnętrznych. Być może spotkałeś się z tym kształtem jako suwmiarką narzędziową. Ta forma jest tak nazywana, ponieważ jest używana głównie w konstrukcji narzędzi skrawających. Jeśli chcesz zmierzyć kształty i przebicia, najlepiej sprawdzi się kształt B.
 • Z drugiej strony forma C to czysty ogranicznik głębokości, dlatego lekko wystaje z ramy zacisku. Nie można za jego pomocą określić wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych, ponieważ mostek używany jako powierzchnia pomiarowa nadaje się tylko do pomiarów głębokości. Dlatego w naszym teście ignorujemy formularz C.
 • Ważniejsza jest forma E. Znana jest również jako suwmiarka warsztatowa i umożliwia pomiary wewnętrzne i zewnętrzne. Najważniejszym elementem urządzeń Form E jest połączenie powierzchni pomiarowych. Oba rodzaje pomiarów można przeprowadzić na tych samych nogach. Ten projekt jest zwykle przeznaczony do pomiarów od 500 do 2000 mm.
 • Forma D jest prawie identyczna jak Forma E, ale posiada również krzyżujące się powierzchnie pomiarowe do pomiaru wymiarów wewnętrznych od 10 mm. Jeśli jednak wymiary wewnętrzne są mniejsze niż 10 mm, będziesz musiał użyć formy A.
kształtStosowanie
Kształt A1Wymiary wewnętrzne, zewnętrzne i głębokości do 160 mm
Kształt BPomiar wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych form i wnęk
Kształt CCzysty głębokościomierz
Kształt ESuwmiarki warsztatowe, odpowiednie do pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych, zwykle przeznaczone do pomiarów od 500 do 2000 mm
Kształt Dprawie identyczna jak forma E, ale z krzyżującymi się powierzchniami pomiarowymi dla wymiarów wewnętrznych od 10 mm

materiał

Głównym pytaniem, które musisz sobie zadać, jeśli chodzi o materiał, jest wybór między stalą a plastikiem. Jednocześnie pojawia się tutaj również kwestia ceny.

Plastik jest tańszy, ale stal jest bardziej wytrzymała i trwa dłużej.

Zaciski plastikowe to oczywiście tańsze urządzenia. Wyprodukowanie plastiku nie kosztuje tak dużo, a jeśli potrzebujesz tylko suwmiarki od czasu do czasu w gospodarstwie domowym, prawdopodobnie dokonasz z nim lepszego wyboru. Z drugiej strony stal jest tylko nieznacznie droższa, ale jest znacznie trwalsza. Będziesz musiał ciężko pracować, by łamać stal.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o suwmiarkach noniuszowych

Jak używać suwmiarki?

W zależności od tego, co mierzysz, będziesz musiał inaczej używać suwmiarki. W tym wprowadzeniu zakładamy suwmiarkę Form A1.

 • Pomiar zewnętrzny : Aby dokonać pomiaru zewnętrznego, musisz przesunąć szczęki pomiarowe jak najdalej na przedmiot, który chcesz zmierzyć. Szczególnie ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak mocno szczęki pomiarowe znajdują się na mierzonym przedmiocie. Nogi nie mogą się w żadnym wypadku przechylać, w przeciwnym razie wygenerujesz błędy pomiarowe.
 • Pomiar wewnętrzny : Aby znaleźć pomiary wewnętrzne, musisz użyć poprzeczek na suwmiarkach. Najpierw w otwór należy włożyć stały dziób, a następnie ruchomy.
 • Pomiar głębokości : Do pomiaru głębokości potrzebny jest pręt do pomiaru głębokości. Musisz umieścić to na powierzchni odniesienia pod kątem 90°.

Jeśli trudno jest zmierzyć wnętrze i głębokość, jest to całkiem normalne. Oba rodzaje pomiarów są nieco bardziej skomplikowane i wymagają czasu na przyzwyczajenie się.

Ten film jeszcze lepiej wyjaśnia, jak prawidłowo wykonywać pomiary:

Suwmiarki: Testy i zalecenia

Jak kalibruje się suwmiarkę?

Zanim zaczniesz kalibrować zacisk, należy go wyczyścić i rozmagnesować. Przed kalibracją sprawdź zacisk pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

Aby skalibrować pomiar zewnętrzny, należy najpierw wyzerować suwmiarkę. Gdy to zostanie osiągnięte, żadne światło nie powinno być widoczne między szczękami pomiarowymi, gdy trzymasz urządzenie przed źródłem światła.

W zależności od zakresu pomiarowego suwmiarki, musisz porównać od trzech do pięciu punktów pomiarowych rozmieszczonych w zakresie pomiarowym za pomocą płytki wzorcowej. Aby skalibrować wymiary wewnętrzne, potrzebujesz pierścienia regulacyjnego.

Płytki wzorcowe i pierścienie nastawcze można otrzymać w zaufanym sklepie specjalistycznym jako zestaw kalibracyjny. Przy wszystkich pomiarach musisz upewnić się, że zawsze mierzysz z taką samą siłą, w przeciwnym razie wyniki zostaną zafałszowane.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.messschieber.org/index.html

[2] https://www.mw-import.de/tools/messen-messschieber.html

[3] https://praxisstipps.focus.de/messschieber-rechte-readen-so-gehts_99412

[4] https://www.talu.de/messschieber-aufbau/

Źródło obrazu: Kulikov/ 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty