Laser krzyżowy: test i zalecenia

Dalmierz laserowyOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

16Analizowane produkty

35zainwestowanych godzin

25badane badania

139zebrane komentarze

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się majsterkowaniem, czy profesjonalistą wnętrz lub płyt kartonowo-gipsowych, laser krzyżowy przyniesie Ci pewne korzyści. Może pamiętasz pracę z poziomicą.

To się sprawdziło, ale za pomocą lasera krzyżowego można mierzyć jeszcze łatwiej, aw niektórych przypadkach nawet dokładniej. Laser krzyżowy często oferuje więcej funkcji niż konwencjonalna poziomica.

Jeśli koszty Cię przerażają, możemy Cię uspokoić. Są też dobre, tanie modele od około 50 euro. Jeśli masz specjalne wymagania, istnieją również profesjonalne urządzenia, ale są one droższe.

W naszym dużym teście laserów krzyżowych 2022 przedstawiamy różne lasery krzyżowe. Podajemy Ci kryteria, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni dla Ciebie laser krzyżowy.

spis treści


podstawowe informacje w skrócie

 • Lasery krzyżowe umożliwiają szybką pracę wewnątrz i na suchej ścianie oraz oszczędzają manipulowania poziomicą lub kredą.
 • Zasadniczo lasery krzyżowe są dostępne z dodatkowymi funkcjami i bez nich. Mogą one przynieść ogromne korzyści i rozszerzyć zakres zastosowań, ale nie są absolutnie konieczne i nie mówią nic o jakości urządzenia.
 • Inne dodatkowe funkcje to na przykład funkcja pochylenia, funkcja pionu lub tryb pulsacyjny. Podczas gdy ta pierwsza umożliwia pracę po przekątnej, możesz użyć funkcji pionu, aby rzutować punkty pionowo z podłogi na sufit. Tryb impulsowy zapewnia lepszy widok linii laserowych.

Test lasera krzyżowego: ulubione redaktora

Laser krzyżowy o najlepszym stosunku ceny do wydajności

Laser krzyżowy Skil LL0511 nie jest normalną poziomicą laserową. Jest uderzający wizualnie, w przeciwieństwie do innych poziomic. Pomocne urządzenie wysokiej klasy do codziennego użytku.

Laser krzyżowy Skil wykorzystuje laser do rzutowania linii na ścianę. Urządzenie posiada dwa lasery i można je łączyć z laserem pionowym oraz laserem poziomym. Możesz go użyć do perfekcyjnego wyrównania obrazów, ale także do zaznaczenia równoległych otworów wiertniczych.

Najlepszy samopoziomujący laser krzyżowy

Tacklife „SC L01” jest w niższym przedziale cenowym, dlatego charakteryzuje się przede wszystkim dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Może nie jest to profesjonalne urządzenie, ale produkt zdecydowanie nadaje się dla majsterkowiczów.

Tacklife „SC L01” ma dołączoną funkcję nachylenia i jest dostarczany z klipsem i torbą w momencie zakupu. Daje to możliwość zamocowania lasera liniowego do różnych obiektów i ustawienia go pod wymaganym kątem. Do uruchomienia potrzebne są 2 baterie AA, które znajdują się w zestawie.

Najlepszy laser krzyżowy klasy

Co ma do zaoferowania BOSCH „Quigo III”? Dodatkowa funkcja, bogate wyposażenie, poręczna obudowa i świetny stosunek ceny do jakości.

Podobnie jak większość urządzeń BOSCH z zielonej serii, BOSCH „Quigo III” ma również funkcję przechylania. Wraz z zaciskiem roboczym MM 2 i płytą szybkiego montażu, które są dołączone do zakupu produktu, umożliwia to łatwe pozycjonowanie i użytkowanie lasera krzyżowego.

Najlepszy laser krzyżowy 360 stopni

Laser liniowy PLL 360 firmy BOSCH ma czerwoną wiązkę laserową, która wyświetla pionową i/lub poziomą linię. Laser liniowy PLL 360 firmy Bosch generuje dwie skrzyżowane linie laserowe, które można wyświetlać pojedynczo lub razem w zależności od wybranej funkcji.

Dwie linie laserowe można zamocować po prostu naciskając przycisk, tak zwaną techniką LOCK, aby następnie umożliwić ustawienie pod żądanym kątem nachylenia. Wyświetlacz operatora LED znajduje się bezpośrednio na urządzeniu. Zasięg pracy wynosi około 20 m bez ręcznego odbiornika, z dokładnością pomiaru około 0,4 mm/m.

Najlepszy zewnętrzny laser krzyżowy

Dobra jakość nie oznacza posiadania jak największej liczby dodatkowych funkcji. To samo dotyczy lasera krzyżowego Makita. Braki w gadżetach nadrabia precyzją i mocą. Laser jest laserem krzyżowym, który może być również używany przez profesjonalistów.

Jest szczególnie poręczny i łatwy w użyciu. Dokładność jest wysoka.

Przewodnik: pytania do rozważenia przed zakupem lasera krzyżowego

Czym dokładnie jest laser krzyżowy?

Laser krzyżowy to rodzaj lasera budowlanego, który jest używany głównie do budowy wnętrz i płyt kartonowo-gipsowych. Emituje dwie linie pod kątem prostym, które następnie można rzutować jako krzyż na ścianę lub inny obiekt.

Ze względu na ich łatwą obsługę, można ich używać jako majsterkowiczów i uzyskiwać doskonałe rezultaty. Przed dokonaniem zakupu ważne jest jednak określenie pożądanych obszarów zastosowań, ponieważ rynek jest ogromny. Wybór waha się od tanich ofert po profesjonalne urządzenia.

Ważne: to jest urządzenie laserowe. Bezpośredni kontakt wzrokowy z laserem może zaszkodzić zdrowiu.

Dla kogo odpowiedni jest laser krzyżowy i jakie są jego obszary zastosowania?

Ze względu na łatwość użycia laser krzyżowy może być używany zarówno przez profesjonalistów, jak i entuzjastów majsterkowania. W zależności od obszaru zastosowania mogą się one znacznie różnić pod względem ceny i wydajności. Zadowalające urządzenia można jednak kupić już od około 50 euro.

Lasery krzyżowe są stosowane głównie w aranżacji wnętrz, zwłaszcza na przykład do płytek i płyt kartonowo-gipsowych. Czy masz trochę kreatywności? Wtedy możesz również użyć lasera liniowego do szerokiej gamy projektów budowy domu w dziedzinie wnętrz i projektowania.

budowa domu lasera krzyżowego

Niezależnie od tego, czy chodzi o pomoc w projektowaniu wnętrz, czy o budowie płyt kartonowo-gipsowych, laser krzyżowy gwarantuje pomoc w budowie domu. (Zdjęcie: Tyca / pixabay.com)

Jakie są zalety lasera krzyżowego w porównaniu z alternatywami?

poziom

Prawdopodobnie nie jest trudno dostrzec zalety lasera krzyżowego w porównaniu z poziomicą. Chociaż poziom błędu jest bardzo wysoki podczas ręcznego rysowania różnych punktów na dużym obszarze, nie będziesz mieć takich problemów z laserem krzyżowym.

Nie musisz też znakować laserem, ponieważ dzięki bezpośredniej projekcji możesz natychmiast rozpocząć pracę.

linia kredowa

Chociaż linia kredowa z pewnością działa dokładniej niż poziomica, laser krzyżowy jest nadal łatwiejszy w obsłudze. Ostatecznie nie oszczędzisz wcześniejszego obchodzenia się z linią kredową. Jednak nadal można tego uniknąć dzięki laserowi krzyżowemu.

Alternatywne lasery budowlane

Ale czym różni się laser krzyżowy od innych laserów budowlanych? Przy zakupie lasera krzyżowego często dochodzi do jednoczesnego rozważenia zakupu lasera obrotowego. W zależności od obszaru zastosowania, jeden lub drugi zakup jest lepszy. Jeśli Twój obszar pracy skupia się głównie na wnętrzach, poradzisz sobie z laserem krzyżowym.

Główną zaletą jest tutaj stosunek ceny do wydajności. Idealnie pasujący laser krzyżowy można kupić za prawie 100 euro, ale dobry laser obrotowy kosztuje co najmniej 300 euro i więcej.

Czy mogę używać lasera krzyżowego również na zewnątrz i jaka jest różnica w stosunku do użytku w pomieszczeniach?

Tak, w zasadzie lasera krzyżowego można używać również na zewnątrz. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to podane warunki oświetleniowe i padanie światła. Jeśli słońce jest zbyt silne, może się zdarzyć, że linie laserowe nie będą już wyraźnie widoczne.

Przy częstym użytkowaniu na zewnątrz często stosuje się alternatywne lasery budowlane, takie jak laser obrotowy. Kolejną różnicę można znaleźć w asortymencie.

Chociaż 5 metrów może wystarczyć w pomieszczeniu, na zewnątrz może być potrzebny bardzo inny promień. Jednak ten mały problem można łatwo rozwiązać za pomocą zewnętrznego ręcznego odbiornika, który może zwiększyć zasięg.

Jakie akcesoria są korzystne i gdzie mogę je kupić?

Podobnie jak dodatkowe funkcje, rozszerzone akcesoria również znacznie ułatwiają pracę z laserem krzyżowym. To, jakie opcje wybierzesz dla siebie, zależy oczywiście wyłącznie od Ciebie. Nie oszczędzisz jednak niektórych przyborów do niektórych prac.

statyw / drążek teleskopowy

Jeśli chcesz pracować na wysokości i niekoniecznie masz ochotę wykonywać akrobatyczne ćwiczenia na meblach, zdecydowanie powinieneś zaopatrzyć się w statyw. Pomaga to ustabilizować laser budowlany i umożliwia indywidualną zmianę wysokości.

odbiorca

Aby móc pracować z laserem krzyżowym z większej odległości, niezbędny jest ręczny odbiornik. W zależności od producenta zwiększa to zasięg nawet o 80 metrów.

okulary laserowe

Zapewnia to lepszy widok lasera, co może być korzystne w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Ważne: okulary laserowe nie chronią oczu przed samymi promieniami laserowymi.Możesz łatwo zamówić te produkty online na amazon.pl lub kupić je w sklepie z narzędziami w Twojej okolicy.

okulary laserowe

Okulary laserowe są zdecydowanie dobrym pomysłem, jeśli pracujesz z laserem krzyżowym. (Zdjęcie: hellad/pixabay.com)

Wskazówka: lasery krzyżowe w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami można kupić w wielu specjalistycznych sklepach. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakich dodatkowych usług potrzebujesz.

Jaki jest zasięg lasera krzyżowego i ile kosztuje zewnętrzny ręczny odbiornik?

Zasięg lasera krzyżowego różni się znacznie w zależności od producenta. Ale możesz spodziewać się średnio od pięciu do 15 metrów. W przypadku urządzeń profesjonalnych może to być również 30 metrów.

Podobnie jak w przypadku laserów budowlanych, zasięg odbiorników jest bardzo zróżnicowany w zależności od producenta. Podczas gdy niektóre mają tylko kilka dodatkowych metrów wydajności, istnieją ręczne odbiorniki, które mogą osiągnąć zasięg 80m.

Tanie urządzenie jest dostępne od 100 euro, cena wzrasta średnio do około 300 euro.

Ile kosztuje laser krzyżowy?

Lasery krzyżowe są dostępne w każdym przedziale cenowym. Tanie urządzenia można kupić już od około 35 euro, a niektóre urządzenia osiągają znacznie powyżej 2000 euro.

Jednak zalecane na rynku lasery krzyżowe są już w przedziale od około 50 do 150 euro. Są one doskonałej jakości i dlatego można je bez wahania kupić.

Lasery liniowe ze zintegrowaną funkcją pionu są dostępne od 100 euro. Z dodatkową funkcją nachylenia laser budowlany kosztuje od 50 do 150 euro.

RodzajPrzedział cenowy
Samopoziomujący laser krzyżowyOkoło 50-150 €
Samopoziomujący laser krzyżowy — profesjonalnyDo ok. 2200 €
Laser krzyżowy z funkcją pionuOd 100€
Laser krzyżowy z funkcją pochylaniaOkoło 50-150 €

Gdzie mogę kupić laser krzyżowy?

Lasery krzyżowe można kupić w różnych sklepach ze sprzętem, w sprzedaży wysyłkowej i sklepach internetowych. W niektórych przypadkach są one również dostępne w supermarketach, takich jak Aldi.

Lasery krzyżowe można kupić w następujących sklepach ze sprzętem lub supermarketach:

 • OBI
 • Bauhaus
 • Hornbach
 • tom
 • Hagebau
 • jasny sposób
 • Lidl
 • Aldi
 • Norma

Listę sklepów internetowych, które sprzedają lasery krzyżowe, można znaleźć tutaj:

 • amazon.pl
 • conrad.de
 • elv.de
 • bti.de
 • westfalia.de

Decyzja: Jakie są rodzaje laserów krzyżowych i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Zasadniczo laser krzyżowy można zróżnicować według różnych zintegrowanych funkcji dodatkowych. Podział ten może zatem obejmować:

 • (samopoziomujący) laser krzyżowy bez dodatkowej funkcji
 • Laser krzyżowy z funkcją pionu
 • Laser krzyżowy z funkcją pochylania

Zasadniczo poszczególne typy wyróżniają się prostotą obsługi. Im więcej tych funkcji jest dostępnych, tym łatwiej będzie Ci samodzielnie korzystać z lasera liniowego.

Aby dać ci bardziej konkretne wyobrażenie o opcjach, poszczególne punkty zostaną tutaj ponownie szczegółowo omówione. Aby dać ci bardziej konkretne wyobrażenie o opcjach, poszczególne punkty zostaną tutaj ponownie szczegółowo omówione.

Co oznacza samopoziomowanie i jakie są zalety i wady samopoziomującego lasera krzyżowego?

Samopoziomowanie oznacza po prostu, że wiązki laserowe są automatycznie ustawiane w poziomie lub w pionie. Dzięki automatycznemu wyrównaniu można go dokładnie dopasować do obrabianego obszaru, co prowadzi do profesjonalnego rezultatu. Więc nie ma dla ciebie dodatkowej pracy.

Najważniejszą zaletą samopoziomującego lasera krzyżowego jest jego prosta obsługa i użytkowanie. Nawet jako rzemieślnik hobbysta będziesz w stanie uzyskać profesjonalne rezultaty przy dobrym stosunku ceny do wydajności. Laser liniowy musi być tylko skonfigurowany i włączony przed użyciem.

Bezpośrednie rzutowanie linii oszczędza kłopotów z manipulowaniem poziomicą w celu zaznaczenia rozsądnie prostych linii. Zamiast tego możesz całkowicie skoncentrować się na swoim rzeczywistym projekcie i natychmiast rozpocząć pracę. Jego poręczny rozmiar sprawia, że ​​transport lasera krzyżowego jest bezproblemowy.

Zalety
 • Łatwy w użyciu i użyciu
 • Profesjonalne wyniki możliwe również jako majsterkowicz
 • Łatwiej niż poziomica
 • Poręcznie zbudowane urządzenia
niekorzyść
 • Adaptacja do warunków oświetleniowych
 • Ograniczony zasięg (nie ma już problemu z odbiornikiem)

To, co jest prawdopodobnie jedną z jego największych wad, to ograniczone dostosowanie warunków oświetleniowych. Podczas gdy praca w pomieszczeniach zwykle nie stanowi problemu, na zewnątrz mogą pojawić się trudności. Mówiąc prostym językiem, oznacza to: jeśli otoczenie jest zbyt jasne, linie laserowe mogą nie być już widoczne lub mogą być widoczne tylko z trudem.

Nieco mniejszą wadą jest zasięg lasera budowlanego. Średnio jest to od pięciu do 15 metrów dla zwykłych urządzeń. Jeśli to dla Ciebie za mało, możesz zaopatrzyć się w dodatkowy ręczny odbiornik, który może zwiększyć zasięg (w zależności od producenta) nawet do 80 m.

Co to jest laser krzyżowy z funkcją pionu i jakie są zalety i wady?

Za pomocą funkcji pionu można rzutować punkt z podłogi na sufit. W praktyce stosuje się to np. przy montażu lamp sufitowych. W tym celu laser liniowy można umieścić na środku stołu, a następnie rzutować punkt we właściwym miejscu na suficie.

Zalety
 • Umieść lampy na środku stołu
niekorzyść
 • „Bardziej złożona” operacja
 • Konieczność trybu?

Zwiększona liczba trybów może uprościć obsługę lasera krzyżowego. Zamiast zwykłego od jednego do trzech trybów do wyboru, jest teraz dodatkowy. Warto również przed zakupem dokładnie zastanowić się, czy rzeczywiście można skorzystać z tej dodatkowej funkcji.

Co to jest laser krzyżowy i jakie są zalety i wady?

Funkcja tilt pozwala na pracę po przekątnej. Możesz ręcznie zmienić kąt lasera, a następnie ustabilizować go za pomocą funkcji blokady. W ten sposób zapewnia większą elastyczność i rozszerza obszary zastosowania lasera krzyżowego.

Zalety
 • Możliwość pracy po przekątnej
 • Rozszerzone obszary zastosowania lasera krzyżowego
niekorzyść
 • Podwyższona cena
 • Wymagany statyw/mocowanie

Oczywiście dodatkowa funkcja przechyłu również podnosi cenę lasera krzyżowego. Do obsługi wymagany jest również statyw lub uchwyt. Są one czasami dołączone do zakupu, w przeciwnym razie przed zakupem należy również zadbać o te akcesoria.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny laserów krzyżowych

Aby ułatwić wybór odpowiedniego lasera krzyżowego, w tym bloku należy wymienić najważniejsze kryteria zakupu. Tutaj znajdziesz listę punktów, które powinny służyć jako porównanie poszczególnych produktów.

Następujące czynniki mogą mieć znaczenie dla Twojego zakupu:

 • waga / wymiary
 • żywotność baterii
 • szereg zastosowań
 • Dodatkowe funkcje / akcesoria
 • Wiązka laserowa: zasięg i kolorystyka
 • Dokładność/zakres poziomowania

waga / wymiary

Ważnym czynnikiem podczas pracy z laserem krzyżowym jest waga. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwiększonego transportu, ale odgrywa również ważną rolę w przypadku montażu na wspornikach i/lub statywie.

Średnia waga lasera liniowego może wynosić od 250 do 800 g. Jak widać różnica może być stosunkowo duża, dlatego zdecydowanie warto rozważyć ten punkt przed zakupem.

Abyś mógł dobrze współpracować z urządzeniem, ważna jest również ogólna poręczność. Większość laserów krzyżowych zaprojektowano tak, aby można było je obsługiwać i mocować do różnych mocowań bez żadnych dalszych problemów. Wymiary to średnio około 10 cm wysokości, szerokości i długości.

żywotność baterii

Bardzo istotne pytanie, ponieważ żywotność baterii jest bardzo zróżnicowana w zależności od modelu. Większość laserów krzyżowych wymaga zwykłych baterii AA lub AAA, które są dołączane raz przy zakupie produktu.

W tym samym czasie może zaistnieć potrzeba wymiany baterii. Dzięki laserowi krzyżowemu można oczekiwać dobrego czasu pracy od 30 do 40 godzin. Jeśli nie masz pewności co do czasu działania urządzenia, możesz dowiedzieć się więcej bezpośrednio od sprzedawcy przed jego zakupem.

szereg zastosowań

To pytanie jest konieczne, abyś mógł z góry zastanowić się, które dodatkowe funkcje są niezbędne, a które możesz pominąć. Na przykład, jeśli chcesz częściej pracować po przekątnej, będziesz potrzebować lasera budowlanego z funkcją pochylenia.

Jeśli często pracujesz na zewnątrz, gdzie spodziewasz się silnego światła, powinieneś również pomyśleć o alternatywach – takich jak laser obrotowy.

Dodatkowe funkcje / akcesoria

Dodatkowe funkcje mogą generalnie zwiększyć zakres zastosowań i ułatwić lub rozszerzyć pracę. Jednak ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy są one rzeczywiście potrzebne i czy funkcje wymagają jakichkolwiek akcesoriów (takich jak statyw lub inne uchwyty).

Dodatkowymi funkcjami mogą być na przykład:

 • Funkcja pionu: rzutuje punkt z podłogi na sufit
 • Funkcja Tilt: umożliwia pracę po przekątnej
 • Tryb pulsacyjny: umożliwia lepszą widoczność linii laserowych w słabych warunkach oświetleniowych

Jednym z najważniejszych punktów dotyczących lasera krzyżowego jest zasięg wiązek laserowych. Jeśli potrzebujesz tylko lasera liniowego na odległość około 10 m, wystarczy standardowe urządzenie.

W przeciwnym razie dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w odbiornik, który daje więcej miejsca na ruchy. Należy również zauważyć, że urządzenia różnych sprzedawców mogą mieć różne zasięgi. Podczas gdy niektórzy dochodzą do 80 m z odbiornikiem, inni sięgają prawie 30 m. Dobre rozeznanie jest również pomocne w tym punkcie.

laser krzyżowy

Zasięg i dokładność lasera to kluczowe czynniki przy pomiarach dużych budynków i pomieszczeń.

Jak już wspomniano, niektóre funkcje dodatkowe, takie jak funkcja pochylania, wymagają dodatkowych akcesoriów, takich jak statyw lub uchwyt ścienny. Nawet jeśli chcesz pracować na wysokości, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w statyw.

Jeśli masz już w domu statyw lub wędkę teleskopową z gwintem 1,2 cala lub 1,4 cala, możesz go również użyć do lasera krzyżowego. W takim przypadku opłaca się wcześniej przejrzeć swoje akcesoria.

Aby uzyskać lepszy widok linii laserowych, masz trzy możliwości:

 • Otrzymujesz zielony laserowy laser krzyżowy
 • Upewnij się, że Twoje urządzenie ma tryb pulsacyjny
 • Dostajesz okulary laserowe

Oczywiście te opcje można łączyć i ułatwiać pracę z laserem krzyżowym.

cel, powódMożliwe akcesoria
Zwiększenie zasięguodbiornik ręczny
Mocowanie lasera krzyżowegoStatyw, różne mocowania
Lepszy widok wiązek laserowychZielony laser, tryb pulsacyjny, okulary laserowe

Wiązka laserowa: zasięg i kolorystyka

Jak już wspomniano w poprzednim punkcie, zasięg jest istotnym kryterium przy zakupie lasera krzyżowego. Średnio jest to 10 metrów, ale przy standardowym wyposażeniu może osiągnąć nawet 20 metrów.

Jeśli jest to również konieczne, możesz kupić ręczny odbiornik, który może zwiększyć zasięg do 80 metrów w zależności od producenta.

Zawsze pamiętaj, że zasięg może się zmienić w złych warunkach oświetleniowych! Jeśli pracujesz na zewnątrz w bezpośrednim świetle, po 5 m wiązka lasera może być niewyraźna. W takim przypadku można temu przeciwdziałać za pomocą odpowiedniego sprzętu (zielone linie lasera, tryb impulsowy) oraz akcesoriów (okulary laserowe).

Podczas gdy czerwona wiązka lasera stanowi standardowe wyjście, według producenta zielona wiązka jest lepiej widoczna. Kolor stanowi więc kolejne kryterium poprawy widoczności wiązki.

Nawet jeśli niekoniecznie jest to konieczne, ten punkt może nadal mieć ogromne znaczenie dla niektórych osób i dlatego powinien być uwzględniony jako kryterium zakupu.

Dokładność/zakres poziomowania

Jednym z tematów, który nie został jeszcze poruszony, jest dokładność poziomowania lasera. Wskazuje na ile milimetrów dokładnie wiązka lasera działa na dziesięciu metrach. Porównując różne produkty, mogą wystąpić duże odchylenia (od +/- 0,2 do 4,5 mm), dlatego też w tej dziedzinie należy przeprowadzić dobre rozeznanie.

Kolejnym punktem jest zakres niwelacji lasera krzyżowego. Urządzenia samopoziomujące mają tę zaletę, że same się wyrównują. Jednak każdy laser krzyżowy ma zakres poziomowania. Ten zakres wskazuje, o ile stopni wyrównanie może odbiegać od ustawionej wartości. Średnio ten zakres poziomowania wynosi 4°.

Ciekawostki: Ciekawe fakty na temat laserów krzyżowych

Jak obsługiwać laser krzyżowy?

Aby obsługiwać laser liniowy, wystarczy umieścić go (np. na statywie lub drążku teleskopowym) i włączyć. Jeśli posiadasz urządzenie samopoziomujące, natychmiast się samopoziomuje.

W zależności od urządzenia możesz wybierać pomiędzy różnymi trybami: linie krzyżowe, linia pionowa i linia pozioma. Dzięki temu możliwe jest również rzutowanie pojedynczych linii na żądany obiekt.

Jeśli masz również instrument z funkcją pionu lub regulowanym kątem pochylenia, są one również wymienione jako tryby.

Większość urządzeń wyposażona jest w baterie. Ponieważ czas działania może się znacznie różnić, należy je naładować lub wymienić przed każdym użyciem.

jaki laser krzyżowy

Co to jest ręczny laser krzyżowy i jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, ręczny laser krzyżowy należy ustawić ręcznie. Oznacza to, że musisz sam wyrównać linie w poziomie lub w pionie. Ponieważ jest to w zasadzie znacznie bardziej skomplikowane i prowadzi do większego prawdopodobieństwa błędu, ręczne lasery krzyżowe nie są zalecane i dlatego prawie nie są już reprezentowane na rynku.

Alternatywą dla urządzenia ręcznego byłby laser krzyżowy, który można niwelować zarówno samodzielnie, jak i ręcznie.

Jaka jest różnica między laserem krzyżowym a laserem obrotowym?

Laser obrotowy wyświetla poziomą wiązkę pod kątem 360°. Podczas gdy lasery krzyżowe są częściej używane w pomieszczeniach, laser obrotowy jest idealny do użytku na zewnątrz.

W tej tabeli po prostu wyjaśniliśmy główne różnice między laserem krzyżowym a laserem obrotowym.

kryterialaser krzyżowylaser obrotowy
metoda pracyTworzy linię pionową i poziomąTworzy wiązkę poziomą 360 stopni
szereg zastosowańwnętrzeZewnętrzny obszar

Zakres
Mniej niż w przypadku lasera obrotowego (możliwa kompensacja za pomocą odbiornika)Bardzo duży zasięg
precyzjaMniej niż w przypadku lasera obrotowegoBardzo małe odchyłki odległości (zastosowanie w inżynierii budowlanej, pomiarach maszyn i urządzeń)

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.troteclaser.com/de-at/know-how/tipps-fuer-laseranwender/

[2] http://www.t-online.de/heim-garten/bauen/id_65569200/zollstock-massband-oder-laser-tipps-zum-massnahmen-und-ausmessen.html

[3] http://www.raumeinrichtungen.de/business/artikel-record_id-17963-Wirtschaft.htm

Źródło zdjęcia: Pixabay.com / Bru-nO

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty