Termometr laserowy: test i zalecenia

Termometry laseroweOstatnia aktualizacja: 20 listopada 2020 r.

Nasze podejście

9Analizowane produkty

16zainwestowanych godzin

3badane badania

69zebrane komentarze

Termometry laserowe umożliwiają pomiar temperatury obiektu bez bezpośredniego kontaktu. Może to być pomocne, jeśli obiekt jest niedostępny lub jest tak gorący, że nie jest już możliwy dokładny pomiar. Za pomocą jednego kliknięcia iw ciągu kilku sekund można określić temperaturę. Dlatego są idealne do wielu różnych dziedzin życia.

Dzięki naszemu informacyjnemu testowi termometru laserowego 2022 chcielibyśmy wesprzeć Cię w podjęciu decyzji o zakupie odpowiedniego termometru laserowego. Porównaliśmy różne typy termometrów laserowych i jasno przedstawiliśmy ich zalety i wady.


podstawowe informacje w skrócie

 • Za pomocą termometru laserowego można szybko i bezdotykowo mierzyć temperaturę. Może być stosowany do różnych przedmiotów i substancji, co ułatwia określenie temperatury obiektów trudno dostępnych.
 • Termometry laserowe są dostępne w różnych typach i konfiguracjach. Z tego powodu mogą być wykorzystywane do szerokiego zakresu zastosowań w domu, handlu czy przemyśle.
 • Należy jednak zachować ostrożność podczas obchodzenia się z termometrami laserowymi, ponieważ wiązka lasera może spowodować obrażenia i trwałe uszkodzenia w przypadku kontaktu z oczami.

Test termometru laserowego: Ulubione redaktora

Poprzednie zalecenia

Najlepszy mini termometr laserowy

Das 31.1108 Infrarot-Thermometer MINI-FLASH von TFA ist ein kleines und handliches Infrarot Thermometer, das schnelle Messergebnisse liefert und einfach zu bedienen ist. Es misst Temperaturen von -33° bis +220° Celsius und lässt sich sogar in Fahrenheit umschalten.

Aufgrund der kleinen Größe ist das Infrarot Thermometer ideal zum berührungslosen Temperaturmessen im Haushalt und Hobby geeignet und passt sogar in die Hosentasche.

Das beste Laser Thermometer mit Hygrometer und Umgebungstemperaturmessung

Amazon wybrał termometr na podczerwień PTD 1 firmy Bosch, który zawiera ważne czujniki do pomiaru temperatury powierzchni, temperatury w pomieszczeniu i wilgotności. Ponadto zapewnia dokładne wyniki dzięki dokładności pomiaru ± 1° Celsjusza.

Dzięki temu urządzeniu w bardzo krótkim czasie można znaleźć mostki termiczne, klimat pomieszczeń i obszarów zagrożonych pleśnią. To sprawia, że ​​idealnie nadaje się do rzemiosła.

Kryteria zakupu i oceny termometrów laserowych

Termometry laserowe są również często określane jako pirometry, termometry na podczerwień, termometry bezdotykowe lub termometry. Służą do pomiaru temperatury obiektów na pewnej odległości bez konieczności bezpośredniego dotykania obiektu.

Ponieważ jednak nie każdy termometr laserowy nadaje się do każdego zastosowania i różni się wyposażeniem, do porównania stosuje się następujące kryteria:

Poniżej omówimy bardziej szczegółowo te kryteria.

Stosowanie

Termometry laserowe są przydatnym narzędziem w wielu różnych sytuacjach. Kucharzom może wystarczyć określenie temperatury powierzchni żywności. Jednak dla rzemieślników pomiar temperatury otoczenia lub wilgotności w pomieszczeniu może być również przydatny do określenia ryzyka pleśni.

Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy termometr laserowy powinien posiadać dodatkowe funkcje takie jak higrometr czy możliwość pomiaru temperatury otoczenia.

Do czego chcę używać termometru laserowego i jakie powinien mieć właściwości?

Zakres pomiarowy w stopniach Celsjusza

Temperatura obiektu może się znacznie różnić. Dlatego do zastosowań przemysłowych korzystne może być wybranie termometru laserowego, który jest odpowiedni do bardzo wysokich zakresów temperatur.

W zależności od urządzenia można mierzyć temperatury od -50° do +500° Celsjusza.

Jednak do użytku w normalnych gospodarstwach domowych zwykle wystarczają urządzenia o temperaturze od -50° do +900° Celsjusza.

Pomiar temperatury otoczenia

Termometr laserowy, który mierzy temperaturę otoczenia oraz temperaturę powierzchni, może być szczególnie przydatny dla rzemieślników. Pozwala to nie tylko zmierzyć temperaturę samego obiektu, ale także bezpośredniego otoczenia obiektu.

Na przykład możesz użyć tych urządzeń, aby sprawdzić, czy klimatyzator również wykonuje swoją pracę w okolicy. Lub czy oprócz jedzenia sam piekarnik osiągnął również pożądaną temperaturę.

Jednak ta właściwość nie jest wbudowana we wszystkie termometry laserowe i znajduje odzwierciedlenie w nieco wyższej cenie.

higrometr

Niektóre termometry laserowe oferują również możliwość pomiaru wilgotności względnej. To pozwala z. B. zapobiegać rozwojowi pleśni.

Wilgotność lub temperaturę powietrza w pomieszczeniu można również określić za pomocą niektórych termometrów laserowych za pomocą wbudowanego higrometru. Może to pomóc w identyfikacji obszarów, które mogą być podatne na rozwój pleśni.

Ważne jest jednak, aby higrometr nie mógł mierzyć wilgotności na odległość, ale powinien być używany blisko badanego obszaru.

Nie każdy termometr laserowy również posiada tę funkcję.

precyzja

Im ważniejsze jest określenie temperatury, tym większą uwagę należy zwrócić na dokładność termometru laserowego. Z reguły dostępne w handlu termometry laserowe mają odchylenie pomiaru około ± 2° Celsjusza.

Są one jednak zazwyczaj zbyt nieprecyzyjne, aby zmierzyć temperaturę ciała, dlatego należy do tego celu użyć specjalnego medycznego termometru laserowego.

Ponadto na dokładność pomiaru mogą mieć wpływ inne czynniki, takie jak temperatura otoczenia lub odległość od obiektu. Te również powinny być brane pod uwagę podczas pomiaru.

emisyjność

Aby uzyskać możliwie najdokładniejsze odczyty, kupując termometr laserowy, należy upewnić się, że emisyjność można ustawić ręcznie.

Emisyjność jest miarą tego, ile promieniowania cieplnego emituje obiekt. Różne materiały mają różne emisyjności, ponieważ emisyjność zmienia się wraz z naturą powierzchni i temperaturą.

Na przykład metale o polerowanej powierzchni mają znacznie niższą emisyjność niż drewno czy woda. Wartości poszczególnych substancji można odczytać w tzw. tabelach emisyjności.

Aby uzyskać dokładniejsze odczyty, zaleca się zatem wybór urządzenia, w którym emisyjność można ustawić ręcznie. Jednak ta funkcja jest bardziej prawdopodobna w termometrach laserowych średniej i wyższej klasy.

oświetlenie wyświetlacza

Podświetlenie wyświetlacza nie jest tak istotne, jak powyższe właściwości, ale nadal jest przydatne.

Oznacza to, że nadal możesz wiarygodnie odczytać temperaturę w ciemniejszych pomieszczeniach lub w razie potrzeby wyłączyć światło.

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje termometrów laserowych i który jest dla mnie odpowiedni?

Ponieważ termometry laserowe nadają się do różnych celów i mogą być używane na różne sposoby, należy wziąć pod uwagę konstrukcję termometru laserowego. Ponieważ poręczny termometr laserowy może być znacznie bardziej praktyczny w gospodarstwie domowym niż w handlu czy przemyśle.

Można wyróżnić następujące typy termometrów laserowych:

uprzejmyopis
Termometr laserowy zainstalowany na stałe– Stosowany głównie w przemyśle do ciągłego monitorowania procesów

– Zainstalowany na stałe
Mobilne termometry laserowe– Wszechstronne zastosowanie w rzemiośle i hobby

– Wspólna konstrukcja w postaci pistoletu
Kieszonkowy termometr laserowy– Stosowany głównie w sektorze gospodarstwa domowego i spożywczego

– Mały i kompaktowy

Poszczególne typy termometrów laserowych wyjaśniono bardziej szczegółowo poniżej.

Termometr laserowy zainstalowany na stałe

Termometr laserowy zainstalowany na stałe

Zainstalowane na stałe termometry laserowe są często używane w sektorach przemysłowych, w których procesy wymagają, aby termometr znajdował się przez cały czas w tym samym miejscu. Na przykład wspiera ciągłe monitorowanie tych procesów.

Zwykle są bardzo wydajne i mogą mierzyć temperaturę do lub nawet powyżej 4000 ° Celsjusza. Aby to zrobić, zazwyczaj muszą być jednak podłączone do bezpośredniego źródła zasilania.

Zalety
 • dokładny pomiar
 • Pomiar bardzo wysokich temperatur
 • Zbieranie zmierzonych wartości przez długi okres czasu
niekorzyść
 • mocno zainstalowany
 • W handlu może być konieczna kalibracja przez urząd wzorcowania
 • prawdopodobnie bardzo drogie
 • musi być podłączony bezpośrednio do zasilania
Mobilne termometry laserowe

Mobilne termometry laserowe

Przenośny termometr laserowy znajduje zastosowanie częściej w handlu lub na budowach. Najczęściej spotykana jest konstrukcja w postaci pistoletu.

Istnieją termometry laserowe, które mierzą tylko promieniowanie cieplne i są czystymi pirometrami lub takie, które mogą również określać klimat w pomieszczeniu jako higrometr.

Zalety
 • przenośny
 • W zależności od urządzenia możliwy dodatkowy pomiar wilgotności i temperatury otoczenia
 • stosowane indywidualnie
niekorzyść
 • wciąż dość duży w porównaniu do termometru mini
Kieszonkowy termometr laserowy

Kieszonkowy termometr laserowy

Kieszonkowe termometry laserowe lub minitermometry są często używane w sektorze spożywczym i w domu. Dzięki niewielkim rozmiarom są bardzo poręczne i mieszczą się nawet w kieszeni.

Zalety
 • bardzo poręczny i mały
 • tani
 • łatwy pomiar
niekorzyść
 • Zakres pomiaru temperatury raczej mały
 • Zmierzone wartości mogą być nieprawidłowe, jeśli odległość jest zbyt duża
 • kilka dodatkowych funkcji

Poradnik: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące termometrów laserowych

Aby nie było już żadnych niejasności przy zakupie termometru laserowego, poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące termometrów laserowych. Z pomocą naszego poradnika chcielibyśmy pomóc Ci znaleźć najbardziej odpowiedni dla Ciebie termometr laserowy.

Poniższy film przedstawia pierwszy szczegółowy przegląd najważniejszych tematów związanych z termometrami laserowymi.

Termometr laserowy: test i zalecenia

Co to jest termometr laserowy?

Dzięki termometrowi laserowemu temperaturę obiektu można mierzyć bez bezpośredniego kontaktu, co upraszcza wiele obszarów zastosowań. Temperaturę można łatwo i szybko określić, zwłaszcza w przypadku trudno dostępnych obiektów.

Dzięki widocznemu punktowi lasera, który emituje urządzenie, można bezpośrednio zobaczyć, który obszar obiektu jest mierzony.

Jak działa termometr laserowy?

Każdy obiekt cieplejszy niż rzeczywisty punkt zerowy -273,15° Celsjusza emituje promieniowanie podczerwone.

Obowiązuje zasada: im wyższa temperatura obiektu, tym więcej emituje promieniowania podczerwonego.

Promieniowanie to jest mierzone za pomocą termometru laserowego, rzutując je na detektor w urządzeniu.

Detektor następnie przekształca promieniowanie na sygnał elektryczny w °C lub Fahrenheita i pokazuje temperaturę na wyświetlaczu.

Termometr laserowy-1

Za pomocą termometru laserowego temperaturę obiektów można szybko i łatwo określić bezdotykowo. W ten sposób można łatwo zmierzyć nawet trudno dostępne obiekty.
(Źródło obrazu: 4595544 / pixabay)

Dla kogo odpowiedni jest termometr laserowy?

Termometry laserowe nadają się do wielu różnych sytuacji. Ze względu na łatwą obsługę można je wykorzystać na wiele sposobów. Termometry laserowe są idealne do następujących obszarów, na przykład:

 • Gospodarstwo domowe: Termometry laserowe mogą być używane do pomiaru temperatury szerokiej gamy produktów spożywczych, takich jak żywność dla niemowląt, mięso z grilla, kostki lodu i napoje, lub do określenia temperatury piekarnika. Jednak w zależności od przydatności medycznej termometry laserowe mogą być również używane do pomiaru temperatury ciała, takiej jak gorączka.
 • Handel i przemysł: W zależności od urządzenia termometry laserowe idealnie nadają się również do określania temperatury ścian, temperatury w pomieszczeniu oraz do pomiaru wilgotności w pomieszczeniach. W ten sposób można idealnie określić izolacyjność cieplną budynków. Straż pożarna może nawet użyć go do określenia ciepła ognia. Na przykład dla geologów urządzenia te nadają się również do oceny temperatury skał lub wulkanów.

Gdzie można użyć termometru laserowego?

Termometry laserowe mogą być stosowane do wielu różnych substancji. Oprócz temperatury obiektów można również określić temperaturę cieczy.

Jednak podczas pomiaru temperatury materiałów należy wziąć pod uwagę ich odpowiednią emisyjność i wykończenie powierzchni, aby uzyskać dokładne odczyty.

Na przykład można zmierzyć temperatury następujących materiałów:

 • Różne metale: np. aluminium, ołów, żelazo, miedź, stal, cynk
 • Różne substancje: np. lód, guma, drewno, węgiel, skóra, papier, woda

Czy gorączkę można zmierzyć termometrem laserowym?

Uwaga: Do pomiaru temperatury ciała nadają się wyłącznie specjalne medyczne termometry laserowe, m.in. B. z gorączką!

Klasyczny termometr laserowy z handlu nie nadaje się do pomiaru gorączki, ponieważ może mierzyć zbyt nieprecyzyjnie.

Ponadto siatkówka oka może zostać uszkodzona przez kontakt ze źródłem lasera! Z tego powodu należy zadbać o to, aby termometr laserowy rzeczywiście został zatwierdzony do użytku medycznego.

Termometr laserowy-2

Medyczny termometr na podczerwień jest odpowiedni do określania temperatury ciała. Różni się od termometrów laserowych używanych w rzemiośle lub hobby.
(Źródło obrazu: Ponchaisang / 123rf.com)

Jak prawidłowo używać termometru laserowego?

 • Punkt laserowy po naciśnięciu przycisku: Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę obiektu, punkt pomiarowy źródła lasera, który pojawia się po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, musi być skierowany na obiekt.
 • Celuj bezpośrednio w obiekt: Podczas pomiaru należy jednak zwrócić uwagę, aby punkt pomiarowy był skierowany bezpośrednio na mierzony obiekt, a nie tylko na jego pojemnik. Na przykład przy jedzeniu dla niemowląt laser powinien być skierowany bezpośrednio na jedzenie, a nie na zewnętrzną butelkę.
 • Obserwuj odległość : W zależności od urządzenia należy zachować prawidłową odległość od obiektu, w przeciwnym razie mogą wystąpić błędy pomiaru.
 • Przestrzegać instrukcji obsługi: Ponieważ istnieją różne urządzenia do różnych celów, ważne jest, aby przeczytać instrukcję obsługi przed ich użyciem.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z używaniem termometru laserowego?

Uwaga: Wiązka laserowa termometru laserowego może spowodować trwałe uszkodzenie oka!

Podczas korzystania z termometrów laserowych należy uważać, aby wiązka lasera nie dostała się do oczu.

Ponieważ światło lasera może oślepiać, a nawet powodować nieodwracalne uszkodzenie oka. Dlatego wymagana jest duża ostrożność podczas ustawiania lasera i powinna być używana bardzo świadomie.

Ataki laserowe mogą być nawet ścigane. W żadnym wypadku termometr laserowy nie może dostać się w ręce dzieci. Należy zwrócić się o pomoc lekarską w przypadku oparzeń siatkówki lub innych problemów.

Termometr laserowy-3

Należy zachować ostrożność podczas korzystania z termometrów laserowych. Wiązka laserowa może spowodować trwałe uszkodzenie oczu.
(Źródło obrazu: 422737 / pixabay)

Ile kosztuje termometr laserowy?

Możesz kupić tani termometr laserowy za około 15 euro. Jednak dla handlu i przemysłu takie urządzenie może kosztować kilkaset euro ze względu na lepszą obróbkę i dokładność.

Dlatego warto porównać różne ceny w zależności od funkcji i wyposażenia oraz przeczytać raporty z testów.

RodzajCena £
Mini termometry laseroweod około 15 €
Klasyczny termometr laserowy w zależności od wyposażeniaokoło 15€ – 350€
Termometr kliniczny na podczerwieńokoło 25€ – 85€

Gdzie mogę kupić termometr laserowy?

Termometry laserowe można nabyć zarówno w Internecie za pośrednictwem sklepów internetowych, jak i lokalnych sklepach, np. w sklepach z narzędziami. W Internecie masz bardziej zróżnicowaną ofertę w niższych cenach, ale zazwyczaj możesz uzyskać bezpośrednią poradę na miejscu.

Możliwe sklepy internetowe oferujące termometry laserowe to:

 • amazon.pl
 • ebay.pl
 • conrad.de

Jakie są alternatywy dla termometru laserowego?

 • Termometr kontaktowy: Alternatywą dla termometru laserowego są klasyczne termometry kontaktowe, które mierzą temperaturę obiektu poprzez bezpośredni kontakt termiczny. Należą do nich np. termometry cieczowe lub termometry gazowe.
 • Kamery termowizyjne: Dodatkowo, za pomocą specjalnego oprogramowania, kamery termowizyjne mogą być używane jako termometry, które mogą tworzyć obrazy termiczne poprzez przypisanie kolorów.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Infrared_thermometer

[2] https://www.merkur.de/leben/gesundheit/laser-pointer-strahlen-nuetzlich-gefaehrlich-zr-3800434.html

[3] https://messtechnik-und-sensorik.org/pyrometer/

Źródło obrazu: Paejai / 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty