Luksomierz: test i zalecenia

luksomierzOstatnia aktualizacja: 23 października 2020 r.

Nasze podejście

15Analizowane produkty

17zainwestowanych godzin

4badane badania

66zebrane komentarze

Oświetlenie miejsca pracy jest ważnym czynnikiem dla pracowników pracujących w miejscu pracy. Pracownicy nie mogą prawidłowo pracować bez odpowiedniego oświetlenia. Dlatego ważne jest, aby oświetlenie miejsca pracy było sprawdzane za pomocą luksomierza, aby upewnić się, że pracownik może prawidłowo pracować w miejscu pracy.

W naszym teście luksomierza 2022 odpowiadamy na pytania dotyczące zakupu luksomierza. Przedstawiamy Państwu szczegółowe informacje na temat luksomierzy, prezentujemy również różne rodzaje luksomierzy oraz wyjaśniamy niektóre kryteria, którymi można się kierować przy doborze odpowiedniego dla siebie urządzenia.


podstawowe informacje w skrócie

 • Luksomierz mierzy natężenie oświetlenia, czyli jasność w określonym miejscu. Termin „lux” pochodzi od łacińskiego słowa „światło” i jest również miarą natężenia oświetlenia.
 • Luksomierzem sprawdzisz, czy Twój pracodawca zapewnia wystarczająco jasne pomieszczenie, czy prywatne studio fotograficzne jest dobrze oświetlone, czy eksponaty na wystawie sztuki można jednoznacznie zidentyfikować.
 • Jeśli potrzebujesz więcej niż przybliżonej wartości, zdecydowanie powinieneś wybrać model o dużej dokładności pomiaru. Odchylenie najlepszego luksomierza od rzeczywistej wartości jest mniejsze niż 3%.

Test luksomierza: Ulubione redaktora

Luksomierz o najlepszym stosunku ceny do wydajności


Prezentowany poniżej produkt
jest aktualnie niedostępny , dlatego tymczasowo wymieniliśmy go dla Państwa na alternatywny produkt o podobnych właściwościach. Aby zgłosić problem.


Zgłoszono problem z tym produktem.
Dzięki!

Luksomierz firmy Goeco obejmuje zakres pomiarowy do 200 000 luksów z bardzo dokładnymi wynikami. W tempie 2 razy na sekundę ma wysoki wskaźnik odpowiedzi, dzięki czemu możesz mieć pewność, że uzyskasz zarówno szybkie, jak i wysokiej jakości odczyty.

Urządzenie wyłącza się automatycznie po ok. 15 minutach, jeśli nie jest używane. Oszczędza więc energię baterii 9V. Ponadto jest bardzo prosty w obsłudze, mały i poręczny. Liczby na wyświetlaczu są łatwe do odczytania, nawet przy słabym oświetleniu.

Luksomierz jest kompaktowy, ma niezwykle dokładny pomiar i jest dostępny za bezkonkurencyjnie niską cenę. Ma szeroki zakres zastosowań, takich jak szkoła, fabryka, magazyn, biuro lub dom do wszelkich projektów fotograficznych, scenografii i scenografii i nie tylko.

Najlepszy luksomierz z osobnym czujnikiem


Prezentowany poniżej produkt
jest aktualnie niedostępny , dlatego tymczasowo wymieniliśmy go dla Państwa na alternatywny produkt o podobnych właściwościach. Aby zgłosić problem.


Zgłoszono problem z tym produktem.
Dzięki!

Luksomierz LK1010B z funkcją 100K z oddzielną sondą firmy Dr.meter wyróżnia się przede wszystkim szybką reakcją i dokładnością pomiaru. Czujnik światła i korpus wyświetlacza są podzielone. Czujnik może indywidualnie dobrać kierunek i poziom natężenia oświetlenia. Dzięki temu pomiary i odczyty z wyświetlacza są znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika.

Luksomierz posiada duży wyświetlacz o wielkości 3 1/2 cyfr, który jest czytelny. Ten poręczny luksomierz jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, inspekcje, fotografia oraz szklarnie i ogrody.

Zalecana jest regularna kalibracja, aby zapewnić długowieczność dokładnego pomiaru.

Najlepszy luksomierz z obrotem 270°

Luksomierz firmy AOPUTTRIVER to profesjonalny, cyfrowy światłomierz LED o dużym zakresie pomiarowym 0,1 – 300 000 luksów.Luksomierz posiada czujnik światłomierza, który można obracać do 270 stopni. Ponadto urządzenie charakteryzuje się dużą szybkością pomiaru.

Za pomocą tego luksomierza można nie tylko dokonywać pomiarów światła, ale także dokonywać pomiarów temperatury. Aby śledzić poprzednie pomiary, urządzenie zapisuje zmierzone wartości szczytowe.

Poradnik: Pytania, które należy rozważyć przed zakupem luksomierza

Co to jest luksomierz?

Luksomierz to urządzenie pomiarowe do rejestracji natężenia oświetlenia. Ta zmienna wskazuje jasność punktu pomiarowego (niezależnie od zasięgu i kierunku źródła światła).

Luksomierz służy np. do pomiaru natężenia oświetlenia miejsc pracy czy lamp ulicznych. Luksomierz rejestruje padający strumień świetlny na jednostkę powierzchni w luksach.

Fotodiody krzemowe są powszechnie stosowane jako cela pomiarowa w luksomierzu. W przypadku niektórych urządzeń cela pomiarowa jest również wykorzystywana do zasilania energią, dzięki czemu urządzenia te mogą pracować bez dodatkowej energii.

Ile kosztuje luksomierz?

Przy zakupie takich urządzeń pomiarowych należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Luksomierze to bardzo czułe urządzenia. Dlatego właściwe użytkowanie i konserwacja są niezbędne do przedłużenia jego żywotności. Zwróć szczególną uwagę na czujnik. Sam pomiar jest stosunkowo prosty.

Aby uzyskać dokładne wyniki, należy zadbać o to, aby urządzenie nie było zablokowane, a czujnik był w dobrym stanie. Po zakończeniu pomiaru należy natychmiast założyć na czujnik światła nasadkę ochronną. W zależności od przeznaczenia, należy samodzielnie określić dokładność i funkcjonalność urządzenia.

Luksomierze cyfrowe są najdokładniejsze, ponieważ wyniki można odczytać natychmiast.

Należy zauważyć, że silne pola elektryczne mogą zafałszować wyniki pomiarów. Po otrzymaniu niezbędnego sprzętu zaleca się sprawdzenie go pod kątem uszkodzeń. Dotyczy to również przed każdym użyciem, aby wynik był jak najdokładniejszy i nie był sfałszowany.

Niskobudżetowa wersja luksomierza z wyświetlaczem cyfrowym jest dostępna za mniej niż 20 euro. Drogie warianty mogą czasami mieścić się w zakresie trzycyfrowym i można je kupić za średnio 100 – 200 euro.

Gdzie mogę kupić luksomierz?

Luksomierz można znaleźć w sklepie z narzędziami. Ale zwłaszcza online, jeśli szukasz profesjonalnego urządzenia, oferta jest ogromna. Na podstawie naszych badań większość z tych luksomierzy jest sprzedawana za pośrednictwem tych sklepów internetowych:

 • obi.de
 • hornbach.de
 • ebay.pl
 • amazon.pl
 • reichelt.de
 • testo.de
 • conrad.de

Wszystkie luksomierze, które wymieniamy na naszej stronie internetowej, mają link do co najmniej jednego z tych sklepów. Jeśli znajdziesz luksomierz, który Ci się podoba, możesz natychmiast uderzyć.

Co jest ważne w luksomierzu?

Dokładność jest ważną cechą jakościową luksomierza. W idealnym przypadku odchylenie między wartością zmierzoną a rzeczywistą wynosi tylko 3%.

Przy tanim luksomierzu odchylenie może wynosić również 5%, a nawet 10%. To tylko bardzo przybliżone przybliżenie rzeczywistości. Taki miernik jest całkowicie bezużyteczny do większości celów. Dokładność powinna wynosić plus minus trzy lub cztery procent.

Należy pamiętać, że wielu producentów podaje wiele numerów, z których każdy obejmuje inny zakres pomiarowy. Na przykład, gdy natężenie oświetlenia jest mniejsze niż 10 000 luksów, odchylenie urządzenia wynosi tylko 3%. Jeśli natężenie oświetlenia jest wyższe, odchylenie wynosi do 5%. Innymi słowy, im jest ciemniejszy, tym dokładniejszy pomiar.

Jakie są alternatywy dla luksomierzy?

W tym artykule dowiesz się, która opcja jest przynajmniej teoretycznie dostępna jako alternatywa dla luksomierza i do czego tak naprawdę służy luksomierz.

Smartfon jako luksomierz

Większość smartfonów posiada czujnik światła, który można wykorzystać do pomiaru natężenia oświetlenia.

Możesz również uzyskać dostęp do wbudowanego czujnika światła smartfona za pośrednictwem aplikacji, np. B. za pomocą bezpłatnej aplikacji open source Phyphox (fizyczny eksperyment telefoniczny) lub do pomiaru innych wielkości fizycznych. Ponieważ może być używany w dowolnym momencie, smartfon używany jako miernik natężenia oświetlenia może również służyć do optymalizacji poziomu oświetlenia w domu.

Nie należy jednak oczekiwać dużej dokładności pomiaru natężenia oświetlenia smartfonem.

Czujnik nie wydaje się jeszcze oceniać w ten sposób przychodzącego promieniowania, ponieważ odpowiada on krzywej wrażliwości na jasność ludzkiego oka przy codziennym widzeniu. Niemniej jednak smartfony bardzo dobrze nadają się do okazjonalnego porównywania natężenia oświetlenia różnych źródeł światła.

luksomierz do czego służy

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje luksomierzy i który jest dla Ciebie odpowiedni?

Jeśli chcesz kupić luksomierz, możesz wybrać jedną z dwóch alternatyw:

 • Luksomierz z własnym czujnikiem
 • Luksomierz z oddzielnym czujnikiem

Zanim kupisz luksomierz, powinieneś znać różne rodzaje luksomierzy. W poniższym przeglądzie znajdziesz najważniejsze typy.

Co wyróżnia luksomierz z własnym czujnikiem oraz jakie są zalety i wady?

Luksomierz z własnym stałym czujnikiem jest zarówno kompaktowy, jak i praktyczny. Jeśli jednak chcesz mierzyć światło na suficie lub w trudno dostępnym kącie i dlatego musisz trzymać urządzenie z dala, trudno będzie pokazać te wartości na wyświetlaczu. Jednak ten luksomierz jest właściwym wyborem do pomiaru oświetlenia w łatwo dostępnych miejscach.

Czujnik do pomiaru natężenia oświetlenia źródła światła montowany jest zwykle na głowicy miernika. Dzięki temu jest bardzo mały i wygodny.

Zalety
 • Kompaktowy i poręczny
 • Wystarczające do normalnego pomiaru
 • Łatwy do schowania
niekorzyść
 • Wyświetlacz nieczytelny podczas pomiaru w trudno dostępnych miejscach
 • Mniej nadaje się do skomplikowanych wymiarów

Co wyróżnia luksomierz z osobnym czujnikiem oraz jakie są zalety i wady?

Jeśli chcesz zmierzyć poziom światła w odległych zakamarkach lub daleko od sufitu, możesz również użyć drugiego typu luksomierza z oddzielnym czujnikiem podłączonym do komputera hosta za pomocą kabla.

Zaleca się stosowanie luksomierza z niezależnym czujnikiem, gdy nie można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Czujnik jest również połączony przewodem z miernikiem natężenia oświetlenia. Wadą jest to, że jest trudna w obsłudze, ponieważ zawsze trzeba zwracać uwagę na kabel i po użyciu go właściwie odłożyć.

Zalety
 • Elastyczne opcje pomiaru
 • Idealny do diod LED
 • Nadaje się również do trudno dostępnych miejsc
niekorzyść
 • Kabel musi być schowany
 • Bardziej podatny na uszkodzenia
 • Trudniej wyrównać

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny luksomierzy

Poniżej pokażemy, z jakich aspektów możesz wybierać spośród dużej liczby luksomierzy.

Kryteria, których możesz użyć do porównania luksomierzy to:

W kolejnych rozdziałach wyjaśniamy, co jest ważne dla poszczególnych kryteriów.

skala

W zależności od natężenia oświetlenia, które chcesz zmierzyć luksomierzem, zakres pomiarowy powinien być odpowiedni.

Jeśli chcesz zmierzyć szczególnie jasną powierzchnię, przy zakupie urządzenia powinieneś również wziąć pod uwagę zakres pomiarowy urządzenia. Większość luksomierzy potrafi uchwycić wartość 100 000 luksów – odpowiada to letniemu światłu dziennemu.

Niektóre produkty nadają się również do pomiaru 200 000 lub nawet 400 000 luksów.Tak wysokie natężenie oświetlenia uzyskuje się np. za pomocą wskaźnika laserowego, ale można je również przeprowadzić na sali operacyjnej, gdzie dostateczne oświetlenie może zadecydować o życiu lub śmierci .

Lokalizacjajednostka
sypialnia45 luksów
łazienka110 luksów
gabinet500 luksów
warsztat zegarmistrzowski1500 luksów
pochmurny zimowy dzień3500 luksów
pochmurny letni dzień20 000 luksów
jasny słoneczny dzień100 000 luksów
w sali operacyjnejok. 160 000 luksów

klasa dokładności

Przy zakupie luksomierza należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Oczywiście dokładność i funkcjonalność urządzeń pomiarowych zależy od danego zastosowania. Luksomierze cyfrowe są szczególnie dokładne. Jeśli potrzebujesz luksomierza do prywatnego użytku w domu, nie musisz wydawać dużych pieniędzy.

Do użytku w muzeach należy zakupić luksomierz o klasie dokładności B. Dzięki temu urządzeniu maksymalne odchylenie od krzywej czułości widmowej może wynosić 6%. Jeśli potrzebujesz luksomierza do zastosowań laboratoryjnych, powinieneś kupić model o klasie dokładności A lub L.

Urządzenia klasy C są wystarczające do prostych zadań pomiarowych. Na przykład, jeśli chcesz zmierzyć nie tylko natężenie oświetlenia, ale także jasność, powinieneś kupić specjalny model. Niektóre luksomierze można rozbudować o akcesoria, a także wykorzystać do pomiaru jasności.

Dokładność kierunkowa

Producenci rzadko publikują dokładność cosinusów dla kątów przyrostowych. Zamiast tego wskazują dokładność dla tych zakresów kątowych – przy 30°, 60° i 80°. Pomiar jest określany ilościowo jako różnica kątowa od normalnej (tj. prostopadłej do powierzchni).

Luksomierz-1

Podana w ten sposób dokładność kierunkowa jest zwykle wystarczająca do oceny, czy luksomierz może być używany do pomiarów pod małym kątem.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Annie Spratt)

Podana w ten sposób dokładność kierunkowa jest zwykle wystarczająca do oceny, czy luksomierz może być używany do pomiarów pod małym kątem. Często zdarza się, że luksomierz ma 25% wskaźnik błędu przy 80°. Istnieją jednak dokładniejsze luksomierze do pomiaru światła pod małym kątem.

Rejestrator danych

Rejestrator danych może rejestrować ekspozycję określonych obszarów, dzięki czemu można go łatwo kontrolować. Istnieje wiele różnych produktów lub towarów, na które światło ma negatywny lub pozytywny wpływ. Rejestrator danych może wykryć osiągnięcie określonych wartości granicznych. Te granice można łatwo określić.

Luksomierz-2

Ponadto wiele rejestratorów danych może również mierzyć inne dane, takie jak wilgotność czy temperatura.
(Źródło obrazu: unsplash.com / Ildefonso Polo)

Możesz skonfigurować urządzenie. Dzięki ciągłej kontroli efektów świetlnych możesz szybko zobaczyć, kiedy nastąpiły zmiany. W ten sposób możesz podjąć niezbędne środki w celu ochrony produktu.

Dlatego jest to zaleta, jeśli kupisz luksomierz, a także rozważysz zakup rejestratora danych.

Ciekawostki: Ciekawostki o luksomierzach

Jak korzystać z luksomierza?

Obsługa luksomierzy nie wymaga żadnej wcześniejszej wiedzy i jest zazwyczaj bardzo prosta. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz nowoczesnego cyfrowego luksomierza. Składa się tylko z dwóch części i ma stały czujnik. Im mniejsza odległość między punktami pomiarowymi, tym dokładniejsze mogą być rejestrowane warunki oświetleniowe.

Podczas pomiaru upewnij się, że luksomierz nigdy nie jest zasłonięty cieniami.
 • 1. Przygotowanie: Najpierw włącz luksomierz i wybierz żądany zakres pomiarowy. Możesz teraz zdjąć osłonę ochronną z czujnika światła i wyrównać ją z miernikiem tak, aby światło padało prostopadle na czujnik ustawiony poziomo.
 • 2. Obliczanie: Teraz możesz łatwo odczytać wartość pokazaną na wyświetlaczu. W dwóch zakresach pomiarowych 200 i 2000 wyświetlana wartość odpowiada bezpośrednio natężeniu światła na jednostkę luksów, w zakresie pomiarowym 20000 wyświetlaną wartość należy pomnożyć przez 10, w zakresie pomiarowym 500000 należy pomnożyć wyświetlaną wartość przez 100. To jedyny sposób na uzyskanie odpowiedniej intensywności światła. Jeśli wyświetlacz pokazuje „1”, musisz najpierw wybrać następny wyższy zakres pomiarowy, aby prawidłowo określić natężenie światła.
 • 3. Masz dość: Jeśli pomyślnie wykonałeś pomiary luksomierzem, wyłącz urządzenie ponownie i załóż z powrotem osłonę ochronną na czujnik.

Lux, lumen, candela – różnice

Oprócz jednostki luksów (lx), którą można zmierzyć za pomocą luksomierza, istnieją jeszcze dwie inne jednostki. Lumen (lm) i kandela (cd) różnią się nie tylko od siebie, ale także od jednostki lux. Wszystkie te trzy jednostki pochodzą z technologii oświetleniowej lub fotometrii.

jednostkaopis
lumenówStrumień świetlny lampy jest określany jako lumen. Za pomocą tego urządzenia można zmierzyć strumień świetlny lampy. Ten strumień świetlny obejmuje całe światło emitowane przez lampę z każdej strony. Na przykład, jeśli moc żarówki wynosi 40 watów, będzie emitować około 400 lumenów. W przeciwieństwie do luksów, lumenów używa się tylko do sztucznych źródeł światła. Jednostka jest szczególnie ważna w przypadku projektorów. Im wyższa wartość lumenów, tym jaśniejszy obraz.
kandelaCandela opisuje natężenie światła lampy. Oczywiście nie każde źródło światła emituje równomiernie światło z każdej strony. Kandela jednostkowa (łac. świeca) dokładnie opisuje strumień świetlny źródła światła w określonym kierunku. Na przykład natężenie światła świecy wynosi 1 kandelę, a natężenie oświetlenia dokładnie 1 luks. Podobnie jak lumen, kandela jest wielkością transmisji i może opisywać subiektywne wrażenie ludzkiego oka na promieniowanie.
luksW przeciwieństwie do lumenów i kandeli, luks nie jest wielkością emitera, ale wielkością odbiornika. Jednostka ta precyzyjnie opisuje ilość światła emitowanego przez źródło światła w określonym obszarze. Nie ma znaczenia, czy źródło światła jest naturalne czy sztuczne.

Przy stosowaniu Lux bardzo ważna jest również dokładność odległości i kąta powierzchni oraz odpowiednie źródło światła. Za pomocą luksomierza łatwo określić, ile światła dociera do powierzchni. To urządzenie nie może mierzyć kandeli ani lumenów. Te dwie równie ważne jednostki wymagają różnych wskaźników. Istnieją jednak specjalne programy komputerowe, które z łatwością przeliczają luksy, lumeny i kandelę na inne jednostki.

Jak obliczane jest natężenie oświetlenia?

Pracownicy magazynów zwykle nie potrzebują w swoich warsztatach tak samo jasnego światła roboczego jak zegarmistrzowie czy technicy elektronicy. Jednak jasność środowiska pracy nie może być dowolnie określona, ​​ale jest określana przez europejskie natężenie oświetlenia zgodnie z normą DIN EN 12464-1. Luksomierze cyfrowe mogą mierzyć natężenie oświetlenia poziomo, pionowo lub cylindrycznie. Tutaj pokazujemy, w jaki sposób określa się tę wartość i jak oblicza się natężenie oświetlenia.

Norma określa, jakich wartości w miejscu pracy nie wolno średnio obniżać. W związku z tym przydatne może być okresowe mierzenie natężenia oświetlenia. Ponieważ do prawidłowego działania potrzebujemy wystarczającej ilości światła. Najlepsze oświetlenie może szybko uchronić nas przed zmęczeniem i pomóc nam lepiej się skoncentrować.

Wzór na obliczenie natężenia oświetlenia jest stosunkowo prosty. Jednostka reprezentująca natężenie oświetlenia nazywa się luksami i jest obliczana poprzez podzielenie wiązki światła (lumenów) przez powierzchnię (metr kwadratowy).

Luksomierz-3

Gdy strumień świetlny spada z jednego lumena do jednego metra kwadratowego, natężenie oświetlenia wynosi jeden luks
(źródło obrazu: pixabay.com/mary1826)

Brak światła: Jak używać luksomierza, aby określić, czy masz wystarczającą ilość światła?

Szczególnie w krajach rozwiniętych ze stałym oświetleniem problemy zdrowotne stają się coraz bardziej oczywiste, co wskazuje na niedostateczne oświetlenie. Typowe objawy to:

 • brak napędu
 • niższa sprawność umysłowa
 • zaburzony cykl snu/budzenia
 • depresja sezonowa

Choć sztuczne światło jest wszechobecne, warto przyjrzeć się bliżej jednemu lub kilku z tych objawów. W rzeczywistości wiele osób w dzisiejszych czasach jest narażonych na coraz mniej naturalnego światła. I nawet tego nie zauważaj!

Wiele czynników odgrywa tutaj rolę. A ponieważ ludzie są różni, pseudonaukowe informacje mają niewielkie znaczenie. Jeśli chcemy sformułować podstawowe stwierdzenie na temat związku między światłem a zegarem biologicznym lub równowagą hormonalną, możemy pomyśleć o następujących punktach:

 • Jasność światła: przy około 2500 luksów osiągany przez nas zakres jasności jest dość zbliżony do naturalnej wartości na zewnątrz i wykazuje pozytywny efekt.
 • Temperatura barwowa: Wartość kelwinów światła niebieskiego i białego wynosi około 5500, co jest bardzo korzystne dla poprawy czujności i energii, i może wytrzymać sezonową depresję. To światło jest podobne do światła dziennego pod gołym niebem.
 • Przedział czasowy: W tym momencie ogólne stwierdzenie nie ma znaczenia. W przybliżeniu dwie godziny jasnego światła powinny zbiegać się w ciągu dnia. Zaleca się użycie silnego światła zaraz po wstaniu z łóżka. Następnie kontynuuj z kolejnym „małym prysznicem” 15 minut dziennie. Pozwala to na prawidłowe ustawienie wewnętrznego zegara, co jest korzystne dla wybudzenia rytmu snu.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://zeitakrobat.de/wie-man-lichtlack-mit-dem-luxmeter-entlarvt

[2] https://www.lampe.de/magazin/wofuer-standing-lux/

[3] https://wiki.production-partner.de/licht/messtechnik-licht-messen/

Źródło obrazu: oliverchesler/ 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty