Klucz udarowy pneumatyczny: test i zalecenia

Klucz udarowy pneumatyczny



Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

13Analizowane produkty

21zainwestowanych godzin

14badane badania

121zebrane komentarze

Witamy w naszym dużym teście pneumatycznych kluczy udarowych 2022. Tutaj przedstawiamy wszystkie szczegółowo przetestowane pneumatyczne klucze udarowe. Zebraliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje ogólne, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów online.

Chcemy ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie i pomóc w znalezieniu najlepszego klucza udarowego dla Ciebie.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w naszym poradniku. Jeśli są dostępne, oferujemy również ciekawe filmy testowe. Na tej stronie znajdziesz również kilka ważnych informacji, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić klucz udarowy na sprężone powietrze.

spis treści [Anzeigen]


podstawowe informacje w skrócie

  • Klucze pneumatyczne są idealne do luzowania i dokręcania mocno nakrętek i śrub, zwłaszcza podczas wymiany opon. Klucze udarowe na sprężone powietrze są również pomocne podczas montażu i skręcania kilku części.
  • Ogólnie rzecz biorąc, modele na sprężone powietrze są lżejsze, tańsze i łatwiejsze w zarządzaniu niż wkrętaki elektryczne. W zależności od potrzeb zwróć uwagę na maksymalny moment obrotowy, obroty biegu jałowego, zapotrzebowanie na powietrze i ciśnienie powietrza.
  • Przed zakupem pneumatycznego klucza udarowego warto zapoznać się z obszarami zastosowania, działaniem i konstrukcją klucza udarowego, a nie tylko wybrać ofertę poprzez porównanie cen.

Test klucza udarowego na sprężone powietrze: ulubione redaktora

Najlepszy pneumatyczny klucz udarowy o bardzo kompaktowej konstrukcji

Mały, ale świetny! To jest klucz udarowy Hazet 9012M. Mały, mocny klucz udarowy imponuje ogromną wydajnością. Klucz udarowy Hazet 9012M ma solidny kwadratowy zabierak 12,5 mm (1/2 cala) i pracuje z momentem obrotowym 1100 Nm przy obrotach biegu jałowego 10000 obr./min.

Dzięki potężnemu mechanizmowi młota jumbo, Hazet 9012M prezentuje się jako niezwykle potężne narzędzie, które jest również idealne do pracy w trudno dostępnych miejscach. Zaklejone lub zardzewiałe śruby nie stanowią żadnego problemu dla modelu.

Klucz udarowy 9012M ma ciśnienie robocze 6,3 bara, a zapotrzebowanie na powietrze wynosi 127 l/min.

Najlepszy klucz udarowy o niskim poziomie wibracji

Klucz udarowy Hazet 9012SPC sprawdza się w każdej sytuacji roboczej. To, na czym polegają eksperci w warsztacie, nie może się mylić również dla ambitnego mechanika hobbystów. Zasilany sprężonym powietrzem profesjonalny klucz udarowy firmy Hazet ma kwadratowe przyłącze 1/2 cala (12,5 mm) i oferuje moc wyjściową 850 Nm przy maksymalnie 7000 obrotach na minutę.

9012SPC firmy Hazet jest również idealny dla początkujących. Mechanizm młotka kołkowego ma długą żywotność dzięki specjalnie poddanym obróbce cieplnej elementom. Maksymalny możliwy moment dokręcania wynosi 750 Nm przy zalecanym i delikatnym momencie dokręcania 550 Nm.

Przy poziomie ciśnienia akustycznego 92,1 dB i poziomie mocy 103,1 dB urządzenie nie jest tak dobre, ale nadal jest bardzo dobre w stosunku do wydajności.

Najlepszy klucz pneumatyczny z praktyczną dźwignią przełączającą

Klucz udarowy KS Tools 515.1210 na sprężone powietrze spełnia to, co obiecuje jego nazwa: MONSTER. Jeśli zależy Ci na dobrym wykonaniu i wysokiej wydajności, ten model KS Tools jest dla Ciebie właściwym wyborem. Wysokowydajny pneumatyczny klucz udarowy firmy KS Tools wyposażony jest w złącze wtykowe 1/2 cala i pracuje z momentem obrotowym 1690 Nm przy obrotach biegu jałowego 7930 obr./min.

W przypadku KS Tools MONSTER odkręcanie i dokręcanie nakrętek kół nie stanowi problemu.Dzięki 3-stopniowej wstępnej selekcji momentu obrotowego można go indywidualnie dopasować. Mechanizm podwójnego młotka wykonuje pierwszorzędną pracę na profesjonalnym poziomie.

Mimo bardzo wysokiej wydajności narzędzie pracuje cicho i obiecuje długą żywotność. Wtyczka łącząca jest dołączona do osprzętu, który wymaga połączeń 1/4 cala, do osprzętu, który wymaga połączeń 1/4 cala.

Najlepszy łatwy w użyciu klucz pneumatyczny


link partnerski



Pneumatyczny klucz udarowy HAZET (bardzo krótki (98 mm), maks. moment odkręcania: 1200 Nm, średnica nominalna wtyku złącza: 7,2, jumbo młotkowy mechanizm udarowy) 9012 M-1


Maksymalny moment przy odkręcaniu: 1200 Nm


Ultrakompaktowa konstrukcja – Zoptymalizowany do pracy w ciasnych przestrzeniach


Kwadrat 1/2″ (12,5 mm)


Zalecany moment obrotowy: 610 Nm


Waga: 1,27 kg

175,57 euro

Klucz udarowy na sprężone powietrze HAZET 9012M-1 ma maksymalny moment odkręcania wynoszący 1200 Nm. Urządzenie posiada bardzo kompaktową konstrukcję, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy w ciasnych przestrzeniach. Kwadrat ma 12,5 mm. Zalecany moment obrotowy to 610 Nm.

Klucz udarowy waży 1,27 kilograma, dzięki czemu jest bardzo lekki i łatwy do trzymania przez długi czas. Urządzenie zostało wyprodukowane do obsługi jedną ręką dla osób prawo- i leworęcznych.

Najlepszy klucz udarowy z dużym zestawem akcesoriów

cztery w jednym Zestaw narzędzi pneumatycznych Mannesmann składa się z czterech narzędzi pneumatycznych. Klucz udarowy, klucz grzechotkowy, młotek dłutowy i pneumatyczna szlifierka matrycowa z szeroką gamą akcesoriów, umieszczone w praktycznej walizce narzędziowej.

Klucz pneumatyczny ma wlot 1/2 cala przy 150 obr./min. Posiada przełącznik kierunku obrotów w prawo/w lewo oraz regulację siły uderzenia za pomocą śruby regulacyjnej. Maksymalny moment obrotowy to maksymalnie 320 Nm.

Klucz udarowy w zestawie narzędzi pneumatycznych pracuje przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 6 bar. Zużycie powietrza to tylko 140 l/min.

Najlepszy ergonomicznie zaprojektowany klucz pneumatyczny

Dla „przyjaciół rękodzieła” model firmy Metabo radzi sobie z większością zadań w użytku prywatnym z odpowiednio wysoką wydajnością. Zakres dostawy obejmuje najpopularniejsze nakrętki, a w wytrzymałej walizce narzędziowej znajduje się również olej pneumatyczny. Idealny zestaw startowy.

Pneumatyczny klucz udarowy Metabo jest wyposażony w kwadratowe przyłącze 1/2 cala (12,5 mm) i ma siłę 360 Nm. Maksymalny moment odkręcania wynosi 360 Nm dla szerokiej gamy zastosowań. Moment dokręcania można ustawić w trzech etapach.

Poradnik: Pytania, na które należy odpowiedzieć przed zakupem klucza pneumatycznego

Jak działa klucz udarowy ze sprężonym powietrzem?

Klucze pneumatyczne to narzędzia do dokręcania i luzowania śrub i nakrętek kół. Gwałtowne ruchy obrotowe powodują znacznie wyższy moment obrotowy.

W przypadku pneumatycznego klucza udarowego wrzeciono robocze napędzane jest bezpośrednio mechanicznym mechanizmem udarowym lub pośrednio mechanizmem udarowym obiegu oleju za pomocą silnika pneumatycznego.

Tak więc klucz udarowy działa jak uderzanie klucza młotkiem, aby obrócić śrubę lub nakrętkę. Chociaż pozwala to osiągnąć wysoki poziom siły i związany z nią wysoki moment obrotowy, kontrola nad procesem dokręcania jest niewielka. Dotyczy to zwłaszcza kluczy udarowych, które się nie wyłączają.

Oprócz przeciętnej dokładności dokręcania, elementy klucza udarowego są narażone na duże zużycie z powodu ciągłego uderzania metalu o metal.

Występuje wysoki poziom hałasu i wibracji. Niektóre klucze udarowe na sprężone powietrze są wyposażone w stopniową regulację obrotów w prawo lub w lewo. To ustawienie momentu obrotowego może być bardzo przydatne w tym czy innym celu

Pracują stosunkowo cicho i nie ma ryzyka przegrzania przy użyciu pneumatycznych kluczy udarowych.

Ile sprężonego powietrza potrzebuje klucz udarowy na sprężone powietrze?

Aby wytworzyć wymaganą moc, pneumatyczny klucz udarowy potrzebuje odpowiedniej sprężarki.

8 do 10 bar wystarcza do prostych prac, do bardziej wymagających projektów lub do pojazdów mechanicznych, zalecane jest więcej niż 10 bar. Wytworzone sprężone powietrze jest transportowane do klucza udarowego przewodem pneumatycznym.

Zapotrzebowanie na powietrze powinno być jak najmniejsze przy tej samej prędkości biegu jałowego i momencie obrotowym. Dobre wartości to poniżej 300L/min dzięki czemu silnik na sprężone powietrze pracuje jak najwydajniej.

Jednak klucz udarowy wymaga nie tylko ciśnienia powietrza, ale należy również przyjrzeć się bliżej momentowi obrotowemu, wadze i obsłudze, a także prędkości biegu jałowego.

Sprężarka i ewentualnie niedostarczone akcesoria są również wymagane do pneumatycznego klucza udarowego. Jednak po zakupie odpowiednich narzędzi pneumatycznych będziesz mógł cieszyć się nimi przez długi czas, ponieważ są bardzo wytrzymałe.

Czy wiesz, że istnieją dwa rodzaje kompresorów?

Zasadniczo rozróżnia się sprężarkę tłokową i sprężarkę śrubową. Sprężarka tłokowa jest bardzo wytrzymała i może wytrzymać ciągłe uruchamianie i zatrzymywanie. Sprężarki śrubowe zapewniają stałe ciśnienie powietrza.

Jakich akcesoriów potrzebuję do klucza udarowego ze sprężonym powietrzem?

Aby móc pracować z pneumatycznym kluczem udarowym, potrzebne są również odpowiednie akcesoria.

Jak już wspomniano, kompresor jest niezbędny. Najlepszy klucz udarowy jest bezużyteczny, jeśli kompresor nie wytwarza niezbędnej mocy. Wymagania powinny wynosić co najmniej 8 – 10 barów i 150 litrów na minutę, pojemność kotła 40 litrów i moc 2 kW.

Ponadto do używania klucza udarowego ze sprężonym powietrzem potrzebne są nasadki do kluczy udarowych i zestaw kluczy nasadowych. Wszystko to oferowane jest zarówno w kompletnym zestawie, jak i pojedynczo.

Do konserwacji ważne jest, aby nasmarować klucz pneumatyczny, w tym celu należy użyć specjalnego oleju do narzędzi pneumatycznych i, jeśli to konieczne, olejarki mgłowej, jeśli nie jest jeszcze przymocowana do sprężarki.

Kompresor pneumatyczny z kluczem udarowym

Dobra sprężarka jest niezbędna do używania klucza pneumatycznego. Wymagania nie powinny spaść poniżej co najmniej 8-10 bar i 150 litrów na minutę. (Zdjęcie: termakasih0 / pixabay.com)

Gdzie mogę kupić klucz pneumatyczny?

Wybór odpowiedniego klucza udarowego zależy od kilku czynników. Decydujące znaczenie ma również oferta i indywidualne zachowania zakupowe.

Duży wybór narzędzi pneumatycznych jest dostępny w sklepach ze sprzętem i majsterkowaniem. Zaletą tego jest to, że możesz wypróbować go na miejscu, a wyspecjalizowany personel jest dostępny, aby odpowiedzieć na pytania.

Oczywiście możesz również znaleźć wszystkie wersje w Internecie i poza godzinami otwarcia sprawdzić, który klucz pneumatyczny jest odpowiedni dla Twoich potrzeb. Dzięki obu alternatywom możesz bezpośrednio porównać ceny.

Wspólni dealerzy:

  • Bauhaus
  • Sklep ze sprzętem OBI
  • sklep ze sprzętem toom
  • Targ w Hagebau
  • Sklep żelazny HORNBACH
  • Praktyczny sklep ze sprzętem
  • Amazonka
  • eBay
  • Konrad

Istnieją również wyspecjalizowani dealerzy, którzy w większości są ukierunkowani na kilka markowych produktów. W zamian mogą uzyskać ugruntowaną specjalistyczną wiedzę na temat urządzeń sprężonego powietrza oraz akcesoriów.

Od czasu do czasu dyskonty lub supermarkety oferują również klucze udarowe na sprężone powietrze.

Ile kosztuje klucz udarowy ze sprężonym powietrzem?

Oczywiście cena również odgrywa rolę przy wyborze pneumatycznego klucza udarowego. Koszty zakupu klucza udarowego pneumatycznego są do opanowania.

Niezawodne i wydajne urządzenia są dostępne od około 70 euro. Porównanie wkrętarek udarowych na sprężone powietrze stanowi tutaj dobry punkt wyjścia.

Należy zauważyć, że samo urządzenie wymaga kompresora i wszelkich akcesoriów.

Jednak po podjęciu decyzji o wyborze wysokiej jakości klucza udarowego na sprężone powietrze można się nim cieszyć przez długi czas, ponieważ generalnie mają one bardzo długą żywotność.

Czy mogę wypożyczyć klucz pneumatyczny?

Oczywiście nie opłaca się inwestować w zestaw pneumatycznego klucza udarowego z kompresorem do wymiany opon dwa razy w roku.

W Internecie jest wielu dostawców, którzy wynajmują narzędzia ze sprężonym powietrzem i odpowiednimi akcesoriami, ale głównie w największych niemieckich miastach.

Jeśli mieszkasz na wsi, powinieneś zapytać w jednym z najbliższych sklepów z narzędziami lub specjalistycznych sprzedawców. Również tam wynajem narzędzi ciśnieniowych jest bardzo często oferowany jako usługa.

Jakie są alternatywy dla klucza udarowego na sprężone powietrze?

Klucze udarowe nie tylko łatwo odkręcają zablokowane nakrętki kół lub zardzewiałe śruby, ale także niezawodnie wiercą otwory. Te prawdziwie wszechstronne urządzenia mają uniwersalne zastosowanie.

Istnieją pewne różnice między poszczególnymi wariantami, o których warto pomyśleć przed zakupem. Aktualna oferta na rynku oprócz wersji na sprężone powietrze oferuje jeszcze dwa:

  • mechanicznie
  • elektryczny
  • hydrauliczny

RodzajCena £
MechanicznieWkrętarka mechaniczna to najtańszy model wśród kluczy udarowych. Wkrętak wykonuje ruch obrotowy uderzając mocnym uderzeniem młotkiem w solidną metalową główkę. Musisz jednak sam zaangażować się w to narzędzie, co może szybko stać się bardzo wyczerpujące.
elektrycznyAlternatywa elektryczna jest wyposażona w silnik. Ponownie istnieją dwa rodzaje: modele przewodowe i akumulatorowe klucze udarowe. Akumulatorowy klucz udarowy jest bardziej praktyczny w użyciu. Podłączenie zasilania nie jest konieczne i nie ma irytujących kabli, które przeszkadzają. Większość majsterkowiczów wybiera ten wariant klucza udarowego. Wydajność jest stała, dopóki akumulator jest wystarczająco naładowany.
hydraulicznyKlucze hydrauliczne wykorzystywane są do najbardziej wymagających prac w przemyśle, górnictwie, pod wodą i. Doskonale sprawdzają się, gdy ciężkie połączenia śrubowe z dużymi gwintami muszą być dokręcane z dużą siłą do 80 000 Nm na małej przestrzeni.

Zalety i wady wkrętarki udarowej ze sprężonym powietrzem w porównaniu do wkrętarek elektrycznych

Zaletą wkrętarki pneumatycznej jest jej duża przeciążalność. W przypadku urządzeń elektrycznych przegrzanie może spowodować uszkodzenie urządzenia.

Jednak mobilność jest większa w przypadku wkrętarek elektrycznych, ponieważ istnieją również urządzenia zasilane bateryjnie do elektronarzędzi, energia elektryczna jest dostępna znacznie częściej niż „sprężone powietrze”, a kabel zasilający jest postrzegany jako łatwiejszy w obsłudze niż wąż do sprężonego powietrza.

Z drugiej strony wkrętaki pneumatyczne, podobnie jak inne narzędzia napędzane sprężonym powietrzem, są bardziej odpowiednie do stosowania w obszarach zagrożonych wybuchem, ponieważ sam napęd nie może powodować iskier.

Moment obrotowy wkrętarki pneumatycznej jest znacznie wyższy w porównaniu do wkrętarki elektrycznej. Ponadto podczas obsługi kluczy pneumatycznych należy nasmarować silnik pneumatyczny.

Smarowanie odbywa się zwykle w postaci oleju, który jest dodawany do sprężonego powietrza przez moduł olejarki wbudowany w przewód powietrzny. Podczas wkręcania sprężone powietrze wypływa z wkrętarki przez filtr wylotowy.

Olej jest uwalniany do otaczającego powietrza w postaci drobno rozprowadzonego aerozolu i może być wdychany. Ponadto wahania ciśnienia mogą mieć wpływ na osiągany moment dokręcania.

W przypadku wkrętarek elektrycznych często istnieje opcja łagodnego startu. Większość kluczy pneumatycznych nie ma tej funkcji.

Wybór najlepszego klucza pneumatycznego zależy od posiadanej sprężarki, pożądanej jakości wykonania i uchwytu narzędziowego (1/2 lub 3/4 cala). Istotną rolę odgrywają również cechy charakterystyczne dla urządzenia, takie jak objętość, waga i kanał powietrza wywiewanego.

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje kluczy pneumatycznych i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Klucz pneumatyczny został pierwotnie zaprojektowany do odkręcania zapieczonych lub zardzewiałych nakrętek i śrub na kołach.

Ale klucz udarowy jest również bardzo przydatny podczas montażu i skręcania wielu części, takich jak meble, ponieważ praca z konwencjonalnymi śrubokrętami wymaga dużej siły mięśni.

Czy to w przemyśle, meblarstwie, majsterkowaniu czy w branży motoryzacyjnej. Klucz udarowy na sprężone powietrze jest wszechstronny. W zależności od Twoich potrzeb, istniejąca sprężarka musi współpracować, która musi wytworzyć tyle momentu obrotowego, ile potrzebujesz do swoich celów.

Wiele prac montażowych można wykonać bardzo wydajnie za pomocą różnych wkrętarek pneumatycznych. Zasadniczo należy wymienić te trzy rodzaje wkrętaków:

  • Klucz udarowy ze sprężonym powietrzem
  • Klucze impulsowe ze sprężonym powietrzem
  • Wkrętak ze sprężonym powietrzem

Łatwo zauważyć, że nie ma wielkich różnic w projektach. Zastosowanie, funkcja i zasilanie energią są takie same dla większości wkrętarek pneumatycznych.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na moment obrotowy i moc, istnieją znaczne różnice.

Jakie są cechy klucza pneumatycznego oraz jakie są zalety i wady?

Doceniane jako bardzo elastyczne narzędzia o dużej niezawodności, pneumatyczne klucze udarowe stosowane są głównie w obszarach utrzymania ruchu, warsztatów samochodowych i wszelkiego rodzaju montażu.

Narzędzie nadaje się do prac, w których precyzja odgrywa niewielką lub mniejszą rolę. Idealnie nadają się do odkręcania zaklejonych śrub.

Klucze udarowe na sprężone powietrze są idealne do odkręcania mocno dokręconych nakrętek i śrub. Klucz udarowy na sprężone powietrze jest bardzo pomocny, zwłaszcza podczas pracy przy samochodzie.

Przede wszystkim oszczędzasz dużo czasu i energii przy zmianie opon. Wiertarki udarowe na sprężone powietrze znajdziesz w każdym warsztacie samochodowym w standardowym wyposażeniu.

Zalety
  • Bardzo wysoki moment obrotowy
  • Wysoka przeciążalność
  • Niskie koszty utrzymania
  • Lekka waga
  • Cicho
  • Wytrzymały
niekorzyść
  • konieczna sprężarka
  • Nie nadaje się do użytku mobilnego
  • Możliwe wahania ciśnienia

Klucz udarowy pneumatyczny

Klucze pneumatyczne mają wysoki moment obrotowy i są łatwe w obsłudze ze względu na niewielką wagę.

Jakie są cechy klucza impulsowego ze sprężonym powietrzem oraz jakie są zalety i wady?

Klucze impulsowe idealnie nadają się do stosowania w zakresie momentu obrotowego od 2 do 900 Nm. Typowe obszary zastosowań to producenci maszyn rolniczych, budowa szaf sterowniczych i budowa przyczep.

Klucze impulsowe oferują te same pozytywne właściwości, co klucze udarowe. Są praktycznie responsywne, działają bardzo szybko i są łatwe i wygodne w obsłudze jedną ręką. Jednocześnie klucze impulsowe osiągają wysoki stopień dokładności i długą żywotność.

W przypadku klucza impulsowego hydrauliczna komórka impulsowa generuje i przekazuje moment obrotowy. Unika się jednak negatywnych skutków uderzenia metalu o metal kluczem udarowym.

Ogniwo impulsowe umożliwia również maksymalną kontrolę momentu obrotowego. Klucze impulsowe zapewniają płynniejsze impulsy, przy znacznie niższych poziomach wibracji i hałasu.

Zalety
  • Wysoka powtarzalność momentu obrotowego
  • Bardzo duże prędkości prowadzą do krótkich cykli zapisu
  • Łatwa konserwacja
  • Lekka waga
  • Długa żywotność
  • Cicho
niekorzyść
  • konieczna sprężarka
  • Nie nadaje się do użytku mobilnego

Jeśli ważna jest ergonomia, duża prędkość wkręcania i bezpieczeństwo pracy, klucze impulsowe na sprężone powietrze są pierwszym wyborem.

Jakie są cechy wkrętarki pneumatycznej oraz jakie są zalety i wady?

Tutaj różnica między kluczami obrotowymi a kluczami udarowymi i impulsowymi polega na rodzaju napędu.

Dzięki temu narzędziu moc przechodzi przez skrzynię biegów napędzaną silnikiem pneumatycznym i jest przekazywana na wyjście, nie ma między nimi mechanizmu udarowego ani ogniwa impulsowego. Skutkuje to wyższą precyzją i powtarzalnością wkrętaków do nakrętek, a ponadto są one znacznie cichsze.

Zalety
  • wyższa precyzja
  • wysoka powtarzalność
  • niezwykle szybkie wkręcanie
  • bardzo wysoka dokładność momentu obrotowego
  • Ergonomiczny
niekorzyść
  • konieczna sprężarka
  • Nie nadaje się do użytku mobilnego
  • wysokie momenty reakcji
  • większe obciążenie

Wkrętarki pneumatyczne są stosowane głównie w obszarach produkcji samochodów ciężarowych, konstrukcji przyczep, pojazdów szynowych i konstrukcji dźwigów.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny kluczy udarowych na sprężone powietrze

Istnieje wielu producentów i marek narzędzi pneumatycznych. Abyś mógł znaleźć najbardziej odpowiedni klucz udarowy dla Ciebie i Twoich potrzeb, chcielibyśmy wyjaśnić Ci najważniejsze kryteria zakupu.

Powinieneś szczególnie przyjrzeć się tym kryteriom:

  • prowadzić
  • ciśnienie powietrza i zapotrzebowanie na powietrze
  • prędkość biegu jałowego
  • maksymalny moment obrotowy
  • akcesoria do sprężonego powietrza
  • Waga

prowadzić

Silnik przenosi moc na wał napędowy, mierzoną w calach. Modele ze złączami 1/2 lub 1/4 cala są najczęściej używane w branży motoryzacyjnej i DIY.

Jeśli masz odpowiednią sprężarkę, możesz wykonywać wiele różnych prac za pomocą odpowiedniego klucza udarowego.

Nasadki kwadratowe 1/2 cala są wspólne dla prawie każdego pneumatycznego klucza udarowego, ale znajdziesz również modele z końcówką 3/4 cala i kilka zestawów pneumatycznych kluczy udarowych dla tych, którzy nie chcą kupować odpowiednich nakrętek osobno.

W sektorze profesjonalnym częściej stosuje się napędy 3/8 cala, ponieważ przenoszenie mocy jest tutaj lepsze, ale modele są całkowicie wystarczające do prostych majsterkowiczów i okazjonalnych śrub do nakrętek kół.

Wysokiej jakości klucze udarowe do samochodów ciężarowych mają zwykle przyłącze 3/4 cala, dzięki czemu można zmieścić większe klucze nasadowe.

ciśnienie powietrza i zapotrzebowanie na powietrze

Nie ma znaczenia, który klucz udarowy pneumatyczny: kompresor do klucza udarowego musi mieć wystarczającą moc, aby wkręcanie zadziałało.

Standardowe szybkozłącze 1/4 cala jest zwykle dostarczane do podłączenia sprężarki.

Sprężarka powinna zapewniać ciśnienie od 8 do 10 bar dla prostszej pracy, więcej niż 10 bar jest zalecane do pracy w domu i wokół domu lub w pojazdach silnikowych i powinna pobierać co najmniej 150 litrów powietrza na minutę. Wytworzone sprężone powietrze jest podawane do wiertarki udarowej przez wąż ciśnieniowy.

Należy zwracać większą uwagę na wartości, zwłaszcza w przypadku tanich pneumatycznych kluczy udarowych, ponieważ często potrzebują dużo więcej powietrza niż modele wysokiej jakości.

prędkość biegu jałowego

Prędkość klucza udarowego jest wskazywana przez prędkość biegu jałowego. Im wyższa prędkość biegu jałowego, tym szybciej śruba jest wkręcana lub wykręcana.

Większość pneumatycznych kluczy udarowych prezentowała się z prędkością biegu jałowego 7000 i 7500 obr/min. W porównaniu do wkrętarek elektrycznych, które mają mniej niż 4000 obr/min, praca z modelem na sprężone powietrze jest znacznie szybsza.

maksymalny moment obrotowy

Moment obrotowy (w nm = niutonometr) to „siła ruchu obrotowego”. Opisuje więc, jak bardzo silnik obraca się na wale napędowym. Duży moment obrotowy sprawia, że ​​energicznie kręci wałem.

Im szybszy obrót momentu obrotowego, tym mocniejszy klucz udarowy na sprężone powietrze. „Maksymalny moment obrotowy” określa, z jaką mocą silnik obraca się co najwyżej na wale.

Szczególną rolę we wkrętarce pneumatycznej odgrywa moment obrotowy. Zwykły klucz udarowy ma czasami tylko moment obrotowy 300 – 400 Nm. Inne modele kluczy udarowych mają zwykle znacznie większą moc, dzięki czemu mechanizm udarowy może poluzować śruby z siłą ponad 1000 Nm.

Aby poluzować nakrętki koła kluczem udarowym, należy mieć co najmniej 300 Nm. Przy ponad 800 Nm nawet zardzewiała śruba nie powinna mieć szans.

Jeśli pomnożysz moment obrotowy przez prędkość, uzyskasz moc. Oznacza to, że im wyższy moment obrotowy i prędkość (obroty/minutę), tym wyższa wydajność.

akcesoria do sprężonego powietrza

Oczywiście akcesoria do pneumatycznego klucza udarowego mają również kluczowe znaczenie dla łatwej i szybkiej pracy z narzędziem. Klucze udarowe ze sprężonym powietrzem często posiadają akcesoria, które są zawarte w cenie i zakresie dostawy w walizce narzędziowej.

W zestawie znajdują się nakrętki do kluczy udarowych i zestaw kluczy nasadowych , szczególnie w przypadku tanich kluczy udarowych . Istnieją pneumatyczne klucze udarowe, które nie oferują tego akcesorium, więc oprócz ceny zakupu musisz wziąć pod uwagę przyzwoity zestaw kluczy nasadowych, nasadki śrubokrętowe i pustą walizkę na narzędzia .

Ponadto, jeśli nie jest jeszcze dostępny, odpowiedni kompresor oraz, do konserwacji i pielęgnacji smarowania narzędzi, olejarka mgłowa .

Waga

Klucz udarowy na sprężone powietrze jest przeznaczony przede wszystkim do ułatwienia pracy podczas dokręcania i odkręcania śrub. Ważną rolę odgrywa również waga i obsługa.

Dobry klucz udarowy ze sprężonym powietrzem waży od 1,3 do 3 kg i ma jak najmniej wibracji. Wyposażony w ergonomiczny uchwyt, nie obciąża nadgarstka, a wywiewane powietrze jest idealnie kierowane w dół przez uchwyt.

Im lżejszy pneumatyczny klucz udarowy, tym łatwiej jest go używać w sposób ciągły.

Klucz udarowy pneumatyczny: test i zalecenia

Ciekawostki: Interesujące fakty dotyczące pneumatycznych kluczy udarowych

Jakiego oleju użyć do klucza pneumatycznego?

Do narzędzi pneumatycznych jest specjalny olej. Podobnie jak narzędzia i akcesoria na sprężone powietrze, olej jest dostępny w sklepach specjalistycznych, marketach budowlanych oraz w Internecie.

Ingersoll Rand jest wynalazcą klucza pneumatycznego. Firma została założona w 1871 roku pod nazwą Ingersoll Rock Drill Company. Od 1905 roku firma nosi nazwę Ingersoll-Rand Company, która powstała w wyniku fuzji z Rand Drill Company.

Konserwacja i pielęgnacja

W celu zapewnienia długiej żywotności i bezawaryjnej pracy ważne jest przestrzeganie poniższych instrukcji konserwacji. Regularne smarowanie jest warunkiem długotrwałej bezawaryjnej pracy urządzeń sprężonego powietrza.

Pojawiają się dwie możliwości:

możliwościfunkcjonować
O olejarce przeciwmgielnejKompletna jednostka konserwacyjna obejmuje olejarkę mgłową, która jest przymocowana do sprężarki lub systemu rurociągów.
RęcznieNadmiar oleju jest wydmuchiwany. Dlatego zawsze trzymaj gniazdko z dala od ludzi lub przedmiotów.

Jeśli system nie jest wyposażony w jednostkę konserwacyjną ani smarownicę linii, należy ponownie naoliwić urządzenie przed każdym użyciem. W tym celu dodaj 3-5 kropli oleju do urządzenia sprężonego powietrza do złącza sprężonego powietrza.

Jeśli narzędzie pneumatyczne nie jest używane przez kilka dni, przed włączeniem należy dodać 5-10 kropli oleju do narzędzia pneumatycznego do złącza sprężonego powietrza.

Przechowywanie:

Narzędzie na sprężone powietrze powinno być przechowywane w suchych pomieszczeniach. Upewnij się, że do wnętrza urządzeń sprężonego powietrza nie dostała się wilgoć.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] http://www.spiegel.de/panorama/heimwerken-in-deutschland-das-land-der-bohrer-und-bastler-a-1096168.html

[2] http://www.Haushaltstipps.net/heimwerken/

[3] http://www.menshealth.de/artikel/20-fakten-fuer-heimwerker.6034.html

Źródło obrazu: Unsplash.com / Goh Rhy Yan

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty