Pompa rozlutowująca: test i zalecenia

Płytka drukowana do naprawy technicznej z elektryczną pompą próżniową do lutowania próżniowegoOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

17Analizowane produkty

21zainwestowanych godzin

3badane badania

57zebrane komentarze

Pompki do rozlutowywania nie powinno zabraknąć w żadnej dobrze wyposażonej skrzynce narzędziowej. Ze względu na łatwą obsługę i niezawodne działanie jest Twoim wiernym towarzyszem, gdy chcesz czysto odsłonić złącze lutowane.

W naszym dużym teście rozlutownicy 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć najlepszą rozlutownicę dla Ciebie. Bardzo dokładnie przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku pompom rozlutowniczym i przedstawiliśmy niektóre z nich w tym artykule, abyś był w pełni poinformowany. Niezależnie od tego, czy zbliża się duży projekt, czy jesteś po prostu ciekawy, pomożemy Ci znaleźć odpowiednią pompkę do rozlutowywania.


podstawowe informacje w skrócie

 •  Pompka do rozlutowywania to niezbędnik każdego majsterkowicza. Może służyć do czystego i niezawodnego eksponowania połączeń lutowanych.
 • Pompa rozlutowująca wykorzystuje próżnię do zasysania stopionego lutowia z żądanego miejsca i przechowywania go w środku.
 • Odkurzacz można uruchomić samodzielnie ręcznie lub elektrycznie i w ten sposób dokładnie określić, kiedy i gdzie ma być zassany lut.

Test pompy rozlutownicy: ulubione redaktora

Najlepsza wszechstronna rozlutownica

Ta rozlutownica jest odpowiednia zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów. Dzięki pompie próżniowej ma szczególnie dużą moc ssania, a dzięki lekkiej metalowej obudowie jest nadal łatwy do trzymania. Dzięki temu dobrze nadaje się do stosowania w ciasnych przestrzeniach.

Jeśli szukasz pompki do rozlutowywania, z którą możesz pracować elastycznie, ta jest najlepszym wyborem.

Najlepsza mechaniczna pompa rozlutownicza

Ta rozlutownica imponuje dużą mocą ssania, dzięki której można szczególnie dokładnie usunąć lut. Jednocześnie jej grot jest wykonany z teflonu, więc nie musisz się martwić, jeśli zetkniesz się z lutownicą. Można go również łatwo odkręcić, jeśli chcesz usunąć zassany lut, a następnie niezawodnie złożyć go z powrotem.

Ze względu na wysoką niezawodność ta rozlutownica jest idealnym dodatkiem do Twojej skrzynki narzędziowej, jeśli szukasz pomocy do rozlutowywania.

Najlepsza elektryczna rozlutownica

Różnica jest oczywista: ta pompa rozlutowująca może być podgrzewana elektrycznie, dzięki czemu oferuje kompletny pakiet. Ponieważ nie potrzebujesz dodatkowego elementu grzejnego, zawsze masz jedną rękę wolną. Ale powinieneś pracować bardzo ostrożnie, aby się nie poparzyć. Nie ma też potrzeby napinania sprężyny, gdyż w tym miejscu można łatwo obsługiwać elektryczny spust.

Jeśli chcesz wyczyścić dużo połączeń lutowniczych przy niewielkim wysiłku lub przygotowaniu, ta elektryczna rozlutownica jest dla Ciebie.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem rozlutownicy

Co to jest rozlutownica?

Pompka rozlutownicza jest ważnym narzędziem, jeśli chodzi o usuwanie miejsc, które zostały już zalutowane. Możesz go użyć do łatwego odkurzania skroplonego lutowia. Odbywa się to za pomocą podciśnienia, które wytwarza się w pompie rozlutownicy i zasysa powietrze oraz płynny lut.

Sama pompa rozlutowująca posiada żaroodporną plastikową końcówkę, o którą nie zaczepia się płynna puszka.

Pompa rozlutowująca: test i zalecenia

Ile kosztuje pompka rozlutowująca?

Chociaż samodzielna rozlutownica jest niezbędna, nie musi być droga. Tanie modele kosztują od 4 do 10 euro, całe zestawy są nieco droższe, a profesjonalne narzędzia mogą kosztować nawet 200 euro. Ale to raczej wyjątek, zwykłe rozlutownice za około 10 € już wykonują świetną robotę.

wariantCena £
mechanicznie4 euro
elektryczny10 euro
komplet (mechaniczny)20 euro

Gdzie mogę dostać pompkę rozlutowującą?

Możesz łatwo zamówić pompę rozlutowującą przez Internet lub rozejrzeć się po najbliższym sklepie z narzędziami.

Pompy rozlutowujące można znaleźć online pod adresem:

 • amazon.pl
 • Bauhaus.de
 • Toom.de

W tych sklepach ze sprzętem znajdują się pompy do rozlutowywania:

 • obi
 • Hornbach
 • tom

Dla kogo jest odpowiednia rozlutownica?

Pompka rozlutowująca jest używana zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów. Ze względu na prostą i wydajną obsługę jest standardowym wyposażeniem zarówno małych warsztatów, jak i na dużych budowach.

Pompa rozlutowująca: test i zalecenia

Dzięki pompie rozlutowniczej można pracować szczególnie precyzyjnie. (Źródło obrazu: Unsplash.com / Kirk IAI)

Czy są alternatywy dla pompki do rozlutowywania?

Zamiast pompki rozlutownicy można zastosować również oplot rozlutowujący. Ta decyzja sprowadza się do tego, co planujesz zrobić i z jakiego urządzenia czujesz się bardziej komfortowo. Przy delikatnych pracach lepszym wyborem jest plecionka rozlutowująca, ponieważ łatwiej ją wyregulować i wyrównać.

Z drugiej strony, z pompką rozlutowującą potrzebujesz mniej przygotowań i możesz dostosować końcówkę do wykonywanego zadania.

produktCena £przykład
plecionka do rozlutowywania2,90 euroPlecionka rozlutownicza punktowa 1mm, 1,5m
pompa rozlutownicza3,95 euroRozlutownica BIGtec, pompa ssąca z lekkiego metalu

Decyzja: Jakie są różne pompy rozlutowujące i która jest dla Ciebie odpowiednia? Jakie są ich zalety?

Mechaniczna pompa rozlutowująca

Mechaniczne pompy rozlutowujące są szczególnie imponujące ze względu na niski koszt. Ale to nie znaczy, że nie mają nic do zaoferowania! Mechaniczna rozlutownica posiada końcówkę wykonaną np. z teflonu, dzięki czemu jest odporna na ciepło. Ponadto lut nie przykleja się do tego materiału.

Pompka do rozlutowywania składa się z cylindra ze zintegrowanym tłokiem, który można napinać i zwalniać za pomocą sprężyny śrubowej. Za naciśnięciem przycisku zwalniasz sprężynę i w ten sposób tworzysz próżnię, płynny lut jest zasysany i zbiera się w cylindrze pompy. Tam stygnie i ponownie twardnieje, tak że wypada przy ponownym naciągnięciu sprężyny.

Pompa rozlutowująca: test i zalecenia

Czasami trzeba poluzować kilka połączeń lutowanych jedno po drugim. (Źródło obrazu: Pixabay.com / niedźwiedź)

Mechaniczna pompa lutownicza jest łatwa do trzymania i ma wystarczająco dużą końcówkę, aby pracować z większymi złączami lutowniczymi. Ale są też pompki do rozlutowywania z drobniejszymi końcówkami do mniejszych powierzchni.

Jeśli chcesz wyczyścić wiele punktów lutowniczych, powinieneś wybrać mały wariant: można je obsługiwać jedną ręką, co ułatwia proces mocowania.

Zalety
 • Poręczny projekt
 • Końcówka z różnymi dostępnymi otworami
 • Przydatny w podróży
niekorzyść
 • Wymagane dodatkowe źródło ciepła
 • Materiał o niższej jakości
 • Ręczne napinanie sprężyn

Elektryczna pompa rozlutownicza

Elektryczne rozlutownice są często dostępne jako stacje rozlutowujące, które zarówno lutują, jak i rozlutowują.

Elektryczna rozlutownica charakteryzuje się tym, że metalowy grot sam w sobie przekazuje ciepło do punktu lutowania i tym samym topi cynę. Podobnie jak mechaniczna pompa rozlutowująca, jest ona następnie zasysana przez próżnię. Pedał nożny często działa tutaj jako spust.

W dziedzinie profesjonalnej stosowane są elektryczne pompy rozlutowujące. W tych urządzeniach grot rozlutownicy jest zwykle wykonany z metalu, przekazuje ciepło do miejsca lutowania. Rozgrzany lut jest również usuwany z miejsca lutowania za pomocą funkcji odsysania próżniowego. W tym celu pompa jest podłączona do źródła podciśnienia lub podciśnienie jest wytwarzane za pomocą pompy podciśnieniowej.

Wyzwalanie działa tutaj za pomocą przycisku ręcznego lub pedału nożnego. W przeciwieństwie do mechanicznej pompy rozlutowniczej nadają się zatem do projektów, w których trzeba wyczyścić dużą liczbę punktów lutowniczych. W ten sposób możesz dokonać szybkiego i czystego postępu bez wyłączania rozlutownicy.

Zalety
 • Podgrzewana końcówka rozlutownicy
 • Łatwy do podłączenia
 • Prawie żadne przygotowanie nie jest konieczne
niekorzyść
 • Działa tylko z zasilaniem
 • Trochę droższe w zakupie
 • mniejsza elastyczność

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny pomp rozlutowniczych

podatność na ciepło

Elektryczna rozlutownica zwykle ma już podgrzewaną końcówkę, więc można od razu zacząć. Mechaniczna pompa rozlutowująca jest łatwiejsza do trzymania, ale sama nie generuje ciepła do stopienia lutowia. W takim przypadku zawsze potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła.

Używając pomp elektrycznych z regulacją temperatury, należy uważać, aby nie uszkodzić wrażliwych elementów pod wpływem ciepła.

najlepszy

Końcówka pompki do rozlutowywania może mieć różny rozmiar. Końcówka z małym otworem jest optymalna do precyzyjnej pracy i długotrwałego efektu ssania, jednak swobodna średnica końcówki musi być na tyle duża, aby puszka w końcówce nie ostygła i nie zatkała jej.

Rozmiar końcówki musi umożliwiać wystarczający przepływ powietrza, aby zassać płynny lut.

siła ssania

Siła ssania idzie w parze z rozmiarem końcówki rozlutownicy. Jeśli pompa rozlutowująca nie jest w stanie zassać wystarczającej ilości cyny, większa końcówka też nie pomoże. Zasysanie spowodowane jest podciśnieniem lub podciśnieniem w pompie. Z mechaniczną pompką rozlutowującą osiąga się to poprzez odciągnięcie sprężyny, w przypadku elektrycznej rozlutownicy o to zadba zintegrowana pompka.

napięcie robocze

Ten punkt dotyczy tylko elektrycznej rozlutownicy, ponieważ mechaniczna działa wyłącznie z napięciem sprężyny. Jeśli chodzi o napięcie robocze, należy pamiętać, że wyższe napięcie zapewnia również większą moc ssania.

Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz wylutować wiele miejsc pod rząd. W przypadku sporadycznego użytkowania napięcie robocze nie jest tak ważne.

Pompa rozlutowująca: test i zalecenia

Elektryczne rozlutownice mogą pracować z różnym napięciem. (Źródło obrazu: Pixabay / Bru-nO)

czystość

Lut w płynie jest zasysany do wnętrza rozlutownicy – ​​oczywiście nie powinien tam pozostać. Należy więc upewnić się, że żadna puszka nie utknęła na końcówce rozlutownicy, ponieważ może to wpłynąć na siłę ssania tam.

Gdy puszka ponownie ostygnie i zastygnie, możesz ją łatwo wyjąć z pompy i znów jest miejsce na kolejną pracę.

Ciekawostki: Ciekawostki dotyczące pomp rozlutowujących

Jak długo mogę używać rozlutownicy?

To, jak długo możesz używać rozlutownicy, zależy wyłącznie od tego, czy dążysz do ciągłego użytkowania, czy tylko okazjonalnego odlutowywania. Jeśli rzadko korzystasz z rozlutownicy, może być wiernym towarzyszem przez długi czas. Jeśli użyjesz ich przy dużym projekcie lub nawet na co dzień w pracy, prędzej zauważysz oznaki zużycia.

Przy okazji: nie musisz specjalnie przechowywać rozlutownicy. Jeśli po prostu złożysz go z resztą narzędzi, pozostanie w dobrym stanie przez długi czas.

Jak wyczyścić pompkę rozlutowującą?

Przestrzeń wewnątrz jest mniej więcej taka sama dla obu wariantów.

Tutaj znowu jest różnica pomiędzy mechanicznymi i elektrycznymi pompami odlutowującymi: W przypadku pomp mechanicznych zassane lutowie jest gromadzone w cylindrze iw większości przypadków ponownie wyrzucane przez ponowne naprężenie odsysacza. Więc nie musisz się zbytnio martwić o miejsce do przechowywania.

Dopiero po dłuższym użytkowaniu należy otworzyć urządzenie, aby usunąć wszelkie pozostałości, które nie zostały wydalone.

W przypadku podgrzewanych elektrycznych pomp rozlutowniczych za dyszą zwykle znajduje się mały pojemnik lub rurka, w której zbiera się zimny lut.
Należy go regularnie wyjmować i dokładnie czyścić pojemnik.

Pompa rozlutowująca: test i zalecenia

Podczas czyszczenia należy wykonać kilka kroków:

 • W przypadku elektrycznych pomp rozlutowniczych: Odłączyć urządzenie od zasilania
 • Pozwól lutowi całkowicie ostygnąć
 • Otwórz urządzenie, w razie potrzeby wyjmij pojemnik
 • Ostrożnie poluzuj zestaloną puszkę
 • Wskazówka: mniejsze pozostałości można zeskrobać małym drewnianym patyczkiem. Ale trzeba uważać, żeby nie porysować rozlutownicy!

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.loetstelle.net/forum/viewtopic.php?f=26&t=66

[2] https://diybook.de/bauen-renovieren/elektroarbeiten/satelliten-u-netzwerktechnik/correct-entloeten-teile-ausloeten-entloetpumpe

[3] https://www.youtube.com/watch?v=7qG9CkOhIgQ

Źródło obrazu: Geza Farkas/ 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty