Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.
Nasze podejście
Pompki do rozlutowywania nie powinno zabraknąć w żadnej dobrze wyposażonej skrzynce narzędziowej. Ze względu na łatwą obsługę i niezawodne działanie jest Twoim wiernym towarzyszem, gdy chcesz czysto odsłonić złącze lutowane.
W naszym dużym teście rozlutownicy 2022 chcemy pomóc Ci znaleźć najlepszą rozlutownicę dla Ciebie. Bardzo dokładnie przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku pompom rozlutowniczym i przedstawiliśmy niektóre z nich w tym artykule, abyś był w pełni poinformowany. Niezależnie od tego, czy zbliża się duży projekt, czy jesteś po prostu ciekawy, pomożemy Ci znaleźć odpowiednią pompkę do rozlutowywania.
spis treści [Pozwać]
podstawowe informacje w skrócie
- Pompka do rozlutowywania to niezbędnik każdego majsterkowicza. Może służyć do czystego i niezawodnego eksponowania połączeń lutowanych.
- Pompa rozlutowująca wykorzystuje próżnię do zasysania stopionego lutowia z żądanego miejsca i przechowywania go w środku.
- Odkurzacz można uruchomić samodzielnie ręcznie lub elektrycznie i w ten sposób dokładnie określić, kiedy i gdzie ma być zassany lut.
Test pompy rozlutownicy: ulubione redaktora
- Najlepsza wszechstronna rozlutownica
- Najlepsza mechaniczna pompa rozlutownicza
- Najlepsza elektryczna rozlutownica
Najlepsza wszechstronna rozlutownica
Ta rozlutownica jest odpowiednia zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów. Dzięki pompie próżniowej ma szczególnie dużą moc ssania, a dzięki lekkiej metalowej obudowie jest nadal łatwy do trzymania. Dzięki temu dobrze nadaje się do stosowania w ciasnych przestrzeniach.
Jeśli szukasz pompki do rozlutowywania, z którą możesz pracować elastycznie, ta jest najlepszym wyborem.
Najlepsza mechaniczna pompa rozlutownicza
Ta rozlutownica imponuje dużą mocą ssania, dzięki której można szczególnie dokładnie usunąć lut. Jednocześnie jej grot jest wykonany z teflonu, więc nie musisz się martwić, jeśli zetkniesz się z lutownicą. Można go również łatwo odkręcić, jeśli chcesz usunąć zassany lut, a następnie niezawodnie złożyć go z powrotem.
Ze względu na wysoką niezawodność ta rozlutownica jest idealnym dodatkiem do Twojej skrzynki narzędziowej, jeśli szukasz pomocy do rozlutowywania.
Najlepsza elektryczna rozlutownica
Różnica jest oczywista: ta pompa rozlutowująca może być podgrzewana elektrycznie, dzięki czemu oferuje kompletny pakiet. Ponieważ nie potrzebujesz dodatkowego elementu grzejnego, zawsze masz jedną rękę wolną. Ale powinieneś pracować bardzo ostrożnie, aby się nie poparzyć. Nie ma też potrzeby napinania sprężyny, gdyż w tym miejscu można łatwo obsługiwać elektryczny spust.
Jeśli chcesz wyczyścić dużo połączeń lutowniczych przy niewielkim wysiłku lub przygotowaniu, ta elektryczna rozlutownica jest dla Ciebie.
Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem rozlutownicy
Co to jest rozlutownica?
Sama pompa rozlutowująca posiada żaroodporną plastikową końcówkę, o którą nie zaczepia się płynna puszka.
Ile kosztuje pompka rozlutowująca?
wariant | Cena £ |
---|---|
mechanicznie | 4 euro |
elektryczny | 10 euro |
komplet (mechaniczny) | 20 euro |
Gdzie mogę dostać pompkę rozlutowującą?
Pompy rozlutowujące można znaleźć online pod adresem:
- amazon.pl
- Bauhaus.de
- Toom.de
W tych sklepach ze sprzętem znajdują się pompy do rozlutowywania:
- obi
- Hornbach
- tom
Dla kogo jest odpowiednia rozlutownica?
Czy są alternatywy dla pompki do rozlutowywania?
Z drugiej strony, z pompką rozlutowującą potrzebujesz mniej przygotowań i możesz dostosować końcówkę do wykonywanego zadania.
produkt | Cena £ | przykład |
---|---|---|
plecionka do rozlutowywania | 2,90 euro | Plecionka rozlutownicza punktowa 1mm, 1,5m |
pompa rozlutownicza | 3,95 euro | Rozlutownica BIGtec, pompa ssąca z lekkiego metalu |
Decyzja: Jakie są różne pompy rozlutowujące i która jest dla Ciebie odpowiednia? Jakie są ich zalety?
Mechaniczna pompa rozlutowująca
Mechaniczne pompy rozlutowujące są szczególnie imponujące ze względu na niski koszt. Ale to nie znaczy, że nie mają nic do zaoferowania! Mechaniczna rozlutownica posiada końcówkę wykonaną np. z teflonu, dzięki czemu jest odporna na ciepło. Ponadto lut nie przykleja się do tego materiału.
Pompka do rozlutowywania składa się z cylindra ze zintegrowanym tłokiem, który można napinać i zwalniać za pomocą sprężyny śrubowej. Za naciśnięciem przycisku zwalniasz sprężynę i w ten sposób tworzysz próżnię, płynny lut jest zasysany i zbiera się w cylindrze pompy. Tam stygnie i ponownie twardnieje, tak że wypada przy ponownym naciągnięciu sprężyny.
Mechaniczna pompa lutownicza jest łatwa do trzymania i ma wystarczająco dużą końcówkę, aby pracować z większymi złączami lutowniczymi. Ale są też pompki do rozlutowywania z drobniejszymi końcówkami do mniejszych powierzchni.
Jeśli chcesz wyczyścić wiele punktów lutowniczych, powinieneś wybrać mały wariant: można je obsługiwać jedną ręką, co ułatwia proces mocowania.
Elektryczna pompa rozlutownicza
Elektryczna rozlutownica charakteryzuje się tym, że metalowy grot sam w sobie przekazuje ciepło do punktu lutowania i tym samym topi cynę. Podobnie jak mechaniczna pompa rozlutowująca, jest ona następnie zasysana przez próżnię. Pedał nożny często działa tutaj jako spust.
W dziedzinie profesjonalnej stosowane są elektryczne pompy rozlutowujące. W tych urządzeniach grot rozlutownicy jest zwykle wykonany z metalu, przekazuje ciepło do miejsca lutowania. Rozgrzany lut jest również usuwany z miejsca lutowania za pomocą funkcji odsysania próżniowego. W tym celu pompa jest podłączona do źródła podciśnienia lub podciśnienie jest wytwarzane za pomocą pompy podciśnieniowej.
Wyzwalanie działa tutaj za pomocą przycisku ręcznego lub pedału nożnego. W przeciwieństwie do mechanicznej pompy rozlutowniczej nadają się zatem do projektów, w których trzeba wyczyścić dużą liczbę punktów lutowniczych. W ten sposób możesz dokonać szybkiego i czystego postępu bez wyłączania rozlutownicy.
Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny pomp rozlutowniczych
podatność na ciepło
Elektryczna rozlutownica zwykle ma już podgrzewaną końcówkę, więc można od razu zacząć. Mechaniczna pompa rozlutowująca jest łatwiejsza do trzymania, ale sama nie generuje ciepła do stopienia lutowia. W takim przypadku zawsze potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła.
Używając pomp elektrycznych z regulacją temperatury, należy uważać, aby nie uszkodzić wrażliwych elementów pod wpływem ciepła.
najlepszy
Końcówka pompki do rozlutowywania może mieć różny rozmiar. Końcówka z małym otworem jest optymalna do precyzyjnej pracy i długotrwałego efektu ssania, jednak swobodna średnica końcówki musi być na tyle duża, aby puszka w końcówce nie ostygła i nie zatkała jej.
Rozmiar końcówki musi umożliwiać wystarczający przepływ powietrza, aby zassać płynny lut.
siła ssania
Siła ssania idzie w parze z rozmiarem końcówki rozlutownicy. Jeśli pompa rozlutowująca nie jest w stanie zassać wystarczającej ilości cyny, większa końcówka też nie pomoże. Zasysanie spowodowane jest podciśnieniem lub podciśnieniem w pompie. Z mechaniczną pompką rozlutowującą osiąga się to poprzez odciągnięcie sprężyny, w przypadku elektrycznej rozlutownicy o to zadba zintegrowana pompka.
napięcie robocze
Ten punkt dotyczy tylko elektrycznej rozlutownicy, ponieważ mechaniczna działa wyłącznie z napięciem sprężyny. Jeśli chodzi o napięcie robocze, należy pamiętać, że wyższe napięcie zapewnia również większą moc ssania.
Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz wylutować wiele miejsc pod rząd. W przypadku sporadycznego użytkowania napięcie robocze nie jest tak ważne.
czystość
Lut w płynie jest zasysany do wnętrza rozlutownicy – oczywiście nie powinien tam pozostać. Należy więc upewnić się, że żadna puszka nie utknęła na końcówce rozlutownicy, ponieważ może to wpłynąć na siłę ssania tam.
Gdy puszka ponownie ostygnie i zastygnie, możesz ją łatwo wyjąć z pompy i znów jest miejsce na kolejną pracę.
Ciekawostki: Ciekawostki dotyczące pomp rozlutowujących
Jak długo mogę używać rozlutownicy?
To, jak długo możesz używać rozlutownicy, zależy wyłącznie od tego, czy dążysz do ciągłego użytkowania, czy tylko okazjonalnego odlutowywania. Jeśli rzadko korzystasz z rozlutownicy, może być wiernym towarzyszem przez długi czas. Jeśli użyjesz ich przy dużym projekcie lub nawet na co dzień w pracy, prędzej zauważysz oznaki zużycia.
Przy okazji: nie musisz specjalnie przechowywać rozlutownicy. Jeśli po prostu złożysz go z resztą narzędzi, pozostanie w dobrym stanie przez długi czas.
Jak wyczyścić pompkę rozlutowującą?
Tutaj znowu jest różnica pomiędzy mechanicznymi i elektrycznymi pompami odlutowującymi: W przypadku pomp mechanicznych zassane lutowie jest gromadzone w cylindrze iw większości przypadków ponownie wyrzucane przez ponowne naprężenie odsysacza. Więc nie musisz się zbytnio martwić o miejsce do przechowywania.
Dopiero po dłuższym użytkowaniu należy otworzyć urządzenie, aby usunąć wszelkie pozostałości, które nie zostały wydalone.
W przypadku podgrzewanych elektrycznych pomp rozlutowniczych za dyszą zwykle znajduje się mały pojemnik lub rurka, w której zbiera się zimny lut. Należy go regularnie wyjmować i dokładnie czyścić pojemnik.
Podczas czyszczenia należy wykonać kilka kroków:
- W przypadku elektrycznych pomp rozlutowniczych: Odłączyć urządzenie od zasilania
- Pozwól lutowi całkowicie ostygnąć
- Otwórz urządzenie, w razie potrzeby wyjmij pojemnik
- Ostrożnie poluzuj zestaloną puszkę
- Wskazówka: mniejsze pozostałości można zeskrobać małym drewnianym patyczkiem. Ale trzeba uważać, żeby nie porysować rozlutownicy!
Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki
[1] https://www.loetstelle.net/forum/viewtopic.php?f=26&t=66
[2] https://diybook.de/bauen-renovieren/elektroarbeiten/satelliten-u-netzwerktechnik/correct-entloeten-teile-ausloeten-entloetpumpe
[3] https://www.youtube.com/watch?v=7qG9CkOhIgQ
Źródło obrazu: Geza Farkas/ 123rf.com