Palnik lutowniczy: test i zalecenia

latarka lutownicza



Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

ósmyAnalizowane produkty

13zainwestowanych godzin

6badane badania

67zebrane komentarze

Palnik lutowniczy jest bezpieczniejszym i łatwiejszym w obsłudze narzędziem, docenianym przez kucharzy i hobbystów oraz profesjonalnych hydraulików. Przy temperaturze płomienia do 2000°C można lutować steki, chwasty i dowolny metal, taki jak miedź i stal. Lutowanie miękkie i twarde nie stanowi już problemu. Opalane gazami propan i butan, różne typy palników lutowniczych są podłączane do nabojów gazowych lub butli gazowych.

Dzięki naszemu dużemu testowi palnika lutowniczego 2022 chcielibyśmy pomóc Ci znaleźć odpowiednią dla Ciebie palnik lutowniczy. Porównaliśmy palniki lutownicze pistoletowe, grotowe i ręczne oraz wymieniliśmy zalety i wady, które pomogą Ci podjąć decyzję o zakupie.


podstawowe informacje w skrócie

  • Nowoczesna, zasilana gazem palnik lutownicza zastąpił palnik benzynowy. Obecnie najczęściej pracuje z mieszaniną gazową propanu i butanu. Dzięki temu wypadki przy pracy zostały zminimalizowane.
  • Płomień gazowy palnika lutowniczego nadaje się do lutowania miękkiego i twardego ze względu na zakres temperatur. W zależności od gazu i palnika można osiągnąć temperaturę płomienia do 2100°C.
  • Zintegrowany zapłon piezoelektryczny umożliwia również bezpieczną obsługę lutownicom hobbystycznym. Palnik lutowniczy zapala się automatycznie przez iskrzenie po naciśnięciu przycisku.

Test palnika lutowniczego: Ulubione redaktora

Najlepsza latarka lutownicza dla początkujących

Palnik Lötmeister LM 1000 producenta CFH nadaje się do lutowania miękkiego i lekkiego lutowania twardego dzięki maksymalnej temperaturze płomienia 1700°C i temperaturze roboczej 650°C. Zapłon piezoelektryczny zapewnia bezpieczną obsługę urządzenia.

Zakres dostawy obejmuje 5 nabojów gazowych, co sprawia, że ​​palnik jest szczególnie niedrogim modelem podstawowym. Dzięki zintegrowanemu precyzyjnemu zaworowi regulacyjnemu możliwa jest bezstopniowa regulacja płomienia. Palnik lutowniczy może być używany do napraw, instalacji, rękodzieła, wypalania farby, zabijania chwastów, rozpalania drewna, cynowania i obróbki tworzyw sztucznych.

Najlepsza uniwersalna latarka lutownicza

Palnik lutowniczy marki Tolegano oferuje maksymalną temperaturę płomienia 1800°C. Regulacja płomienia jest możliwa w sposób ciągły. Dzięki temu palnik lutowniczy może być używany do lutowania miękkiego i twardego. Zintegrowany zapłon piezoelektryczny umożliwia bezpieczne włączenie palnika za dotknięciem przycisku.

Dzięki wysokiej temperaturze płomienia urządzenie nadaje się do usuwania farby oraz do prac naprawczych i serwisowych w branży wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, chłodniczej i klimatyzacyjnej. Dzięki bezstopniowemu ustawianiu płomienia może być również używany do rozmrażania, flambirowania i rozpalania. Dzięki temu może być używany zarówno w gospodarstwie domowym, jak i do prac ręcznych. Stosunek ceny do wydajności jest również odpowiedni. Na zamówienie oferowany w zestawie z pięcioma nabojami gazowymi.

Najlepsza latarka lutownicza w gospodarstwie domowym

Palnik lutowniczy crème brûlée gourmet marki Rothenberger Industrial został specjalnie opracowany do użytku domowego. Jego wydajność imponuje maksymalną temperaturą płomienia 1300°C i czasem palenia 60 minut. Dzięki nasadce palnika palnik lutowniczy może być używany do prac nad głową. Palnik lutowniczy charakteryzuje się również bezpieczną pracą dzięki zapalnikowi piezoelektrycznemu oraz zabezpieczeniu przed dziećmi.

W przypadku konstrukcji palnika lutowniczego wydajność palnika gazowego marki Rothenberger jest powyżej średniej. Przy temperaturze roboczej do 450 °C, palnik lutowniczy może być używany do wszystkich prac związanych z lutowaniem miękkim. Dzięki temu jest idealnym pomocnikiem w kuchni podczas flambirowania. Ponieważ nabój gazowy wielokrotnego napełniania jest objęty zakresem dostawy, urządzenie jest szczególnie trwałe.

Najlepsza turbo latarka lutownicza

Wydajne urządzenie do ręcznego lutowania turbo 52060 GT2000 od producenta CFH imponuje jako urządzenie turbo ekstremalnie wysoką temperaturą płomienia. Temperatura płomienia do 2000°C, z temperaturą roboczą do 800°C sprawia, że ​​lutowanie jest szczególnie łatwe. Obsługa jest również doskonale zaprojektowana do prac nad głową.

Ręczne urządzenie do lutowania z wysokiej jakości palnikiem turbo o średnicy 24 mm dostarczane jest z 1,5 m wężem ciśnieniowym. Rękojeść wyposażona jest w reduktor gazu dla oszczędności energii. Można go podłączyć do wszystkich konwencjonalnych butelek ze szkła butanowego lub propanowego. Polecamy to urządzenie do ręcznego lutowania wszystkim początkującym i profesjonalnym rzemieślnikom do lutowania metali takich jak rury miedziane i rynny.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem palnika lutowniczego

Co to jest latarka lutownicza

Palnik lutowniczy służy do lutowania, czyli termicznego łączenia materiałów. Substancje mogą być topione i/lub łączone.

Lampa lutownicza to nowoczesna wersja lampy lutowniczej. Oba terminy są dziś używane. Następca został zaprojektowany tak, aby był bezpieczniejszy i bardziej efektywny w użyciu oraz łatwiejszy w obsłudze. Największą różnicą jest paliwo. Współczesny palnik lutowniczy jest zasilany głównie gazem, a nie, jak jego poprzednik, benzyną. Z reguły gaz składa się z mieszaniny gazu propan-butan.

Oprócz prac lutowniczych istnieje wiele praktycznych obszarów zastosowań. Z palnika lutowniczego korzystali hobbyści i kucharze, podobnie jak rzemieślnicy i inżynierowie elektrycy.

Jak zbudowany jest palnik lutowniczy?

Palnik lutowniczy składa się z szerokiej mosiężnej rury, z której wydobywa się płomień. Mieszanina gazowa jest podawana z wkładu przez wąż do rury. Dopływ gazu można regulować za pomocą zaworu sterującego i wtryskiwacza.

Większość nowoczesnych palników lutowniczych jest wyposażona w zintegrowaną zapalniczkę, zwaną zapalnikiem piezoelektrycznym.

W zależności od rodzaju palnika lutowniczego zmienia się również dalsza konstrukcja. Rozróżnia się palniki z uchwytami lub nasadkami. Ponadto oferowane są urządzenia do lutowania ręcznego, które różnią się budową dodatkowym wężem.

Jak działa palnik lutowniczy

Wysokie temperatury wypalania sprawiają, że palnik lutowniczy jest skuteczny i przydatny do różnych materiałów.

Ciepło płomienia jest znacznie zwiększane przez ciągłe dostarczanie tlenu. Otwory w mosiężnej rurce umożliwiają dopływ, dzięki czemu tlen przepływa w kierunku gazu. W ten sposób powietrze do spalania jest wprowadzane do mieszanki gazowej, co oznacza, że ​​spalany jest również tlen. W ten sposób można wytworzyć temperaturę płomieni do ponad 2100 stopni.

Palnik lutowniczy -1

Najgorętszy punkt znajduje się wewnątrz ryczącego płomienia grzewczego.
(Źródło obrazu: pixabay.com / Ken Boyd)

Obecnie gaz jest zapalany głównie przez zintegrowany zapłon piezoelektryczny. Rozpalenie znacznie ułatwia obsługę palnika. Plastikowy przycisk wyzwala porażenie prądem. Gaz jest zapalany przez iskrę elektryczną.

Jak droga jest lampa lutownicza

Nie musisz spodziewać się horrendalnych cen za palnik lutowniczy. Cena niekoniecznie zależy od rodzaju palnika. Liczy się raczej wydajność. Jeśli chcesz podpalić crème brûlée, wystarczy mini latarka lutownicza. Jest oferowany od 10 do 15 euro.

Klasyczna latarka lutownicza oferowana jest w segmencie cenowym od 15 euro. Latarki lutownicze o wyższej jakości i większej mocy oferowane są w cenie od 20 do 30 euro. Cena zależy również w dużej mierze od ilości dostarczonych nabojów gazowych.

Na przykład: latarka lutownicza z rękojeścią i czterema do pięciu butlami gazowymi w zestawie kosztuje średnio około 25 euro.

Przedział cenowyPrzedział cenowy
bardzo niski10-15 euro
Niski15-20 euro
średni20-30 euro
Wysoka30-40 euro

Najdroższe są narzędzia do lutowania ręcznego. Są one zazwyczaj oferowane w zestawach. Zestawy zazwyczaj składają się z palnika i różnych nasadek do palnika oraz węża. Są one oferowane w cenie od 15 – 40 euro. Z reguły jednak butla gazowa nie jest objęta zakresem dostawy.

Gdzie mogę kupić palnik lutowniczy

Jest kilka miejsc, w których można kupić palnik lutowniczy. Latarki lutownicze o mniejszej mocy, wykonane specjalnie do flambirowania w kuchni, można czasami kupić w supermarketach i sklepach z artykułami żelaznymi.

Warto też wybrać się do sklepu ze sprzętem, jeśli chcesz kupić potężną nagrywarkę. Tutaj możesz skorzystać z osobistej porady i kupić dowolne akcesoria, których możesz potrzebować bezpośrednio.

Możesz również wygodnie zamówić nową palnik lutowniczy w sklepie internetowym sklepu z narzędziami. Możesz też skorzystać z niskich cen i dużego wyboru różnych dostawców w Internecie.

W naszych badaniach wyróżniali się w szczególności następujący dostawcy usług internetowych:

  • amazon.pl
  • ebay.pl
  • toom.de
  • real.de
  • obi.de

Czy istnieją alternatywy dla palnika lutowniczego?

Jeśli chcesz używać palnika lutowniczego w sektorze rzemieślniczym, warto pomyśleć o alternatywach.

Zaleta benzyny jako paliwa: palnik może być używany również poniżej 0°C

Nasza strona z poradami dotyczy palników lutowniczych zasilanych gazem. Palniki na benzynę wyszły nieco z mody, ale nadal można je kupić. Oferują zaletę dłuższego czasu palenia. Istnieje jednak ryzyko wybuchu. Konieczna jest doświadczona, rozsądna obsługa.

Obok lutownicy znajduje się lutownica. Jest to szczególnie przydatne w dziedzinie elektroniki. Za jego pomocą wykonuje się na przykład prace na płytkach drukowanych. W tym procesie materiał jest również topiony. Przydatną alternatywą może być tutaj palnik lutowniczy / lutownica w formie długopisu. Różne wskazówki oznaczają, że narzędzie jest jedno lub drugie. Narzędzie nadaje się szczególnie do prac filigranowych.

Latarka lutownicza -2

Latarka lutownicza z małym płomieniem jest szczególnie odpowiednia do tworzenia biżuterii do doskonałej pracy.
(Źródło obrazu: pixabay.com / Daniel Kirsch)

Trudniejsze prace można alternatywnie wykonać za pomocą urządzenia spawalniczego. W porównaniu do palnika lutowniczego zakup spawarki jest droższy. Jednak temperatura płomienia jest znacznie wyższa. Zatem to, czy potrzebujesz palnika, czy spawarki, zależy od materiału, z którym będziesz pracować.

Rozwiązanie: Jakie są rodzaje palników lutowniczych i która jest dla Ciebie odpowiednia?

Istnieją zasadniczo trzy różne typy palników lutowniczych:

  • Palnik z uchwytem pistoletowym
  • Latarka lutownicza z przystawką
  • sprzęt do lutowania ręcznego

Lampa lutownicza z uchwytem pistoletowym najbardziej przypomina starzejącą się latarkę. Dlatego oba oznaczenia można znaleźć w opisach produktów. Palnik lutowniczy z przystawką składa się tylko z palnika i naboju gazowego. W obu urządzeniach do palnika dołączony jest wkład gazowy.

Ręczne urządzenie do lutowania różni się ogromnie swoją prezentacją. Rękojeść lutownicza jest połączona z nabojem gazowym wężem.

Wszystkie zalety i wady zostały przez nas wyjaśnione w poniższej sekcji. Daje to dobre wrażenie, jak znaleźć odpowiednią palnik lutowniczy do swojego projektu.

Czym wyróżnia się latarka lutownicza z uchwytem pistoletowym oraz jakie są jej zalety i wady?

Lampa lutownicza wyposażona jest w ergonomiczny uchwyt. Do niego przymocowane jest obrotowe sterowanie. Pozwala to kontrolować wielkość płomienia, a tym samym temperaturę. Nabój z gazem jest przymocowany do uchwytu.

https://www.instagram.com/p/B7814mtI0Bb/

Ten palnik lutowniczy szczególnie charakteryzuje się maksymalną temperaturą płomienia. Można osiągnąć temperatury powyżej 1700°C. To sprawia, że ​​lutowanie twarde powyżej 450°C jest tak samo możliwe, jak lutowanie miękkie poniżej 450°C. Można również osiągnąć czas palenia do 90 minut. Szczególnie ważna jest tutaj jakość palnika oraz wkładu gazowego.

Zalety
  • wysoka temperatura płomienia
  • Długi czas palenia
  • Możliwość lutowania twardego i miękkiego
niekorzyść
  • niemożliwa praca nad głową

Podczas pracy nie należy jednak zbytnio przechylać palnika lutowniczego z chwytem pistoletowym. W pozycji pochylonej powstaje niewielki strumień płomienia, spowodowany uchodzeniem gazu podczas lutowania.

Palnik lutowniczy może być używany do różnych czynności. Obejmuje to lutowanie miękkie, takie jak rozmrażanie rur, rozpalanie grilla i wypalanie chwastów. Ale także prace lutownicze, takie jak usuwanie farby oraz prace naprawcze i serwisowe w branży hydraulicznej, grzewczej, chłodniczej i klimatyzacyjnej. Klasycznym obszarem zastosowania jest praca z rurami miedzianymi i rynnami.

Co wyróżnia palnik lutowniczy z przystawką oraz jakie są jej zalety i wady?

Palnik lutowniczy z przystawką charakteryzuje się niezwykle prostą konstrukcją. składa się tylko z palnika i wkładu gazowego. Wkład pełni funkcję uchwytu. Jego kompaktowy rozmiar sprawia, że ​​jest szczególnie łatwy w transporcie. Butla gazowa jest zwykle wydłużona.

Temperatura płomienia wynosi 1100 -1300 stopni. Ten palnik lutowniczy nadaje się zatem szczególnie do lutowania miękkiego. Palnik lutowniczy doskonale nadaje się do flambirowania w kuchni lub do usuwania chwastów. Z drugiej strony lutowanie jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie.

Latarka lutownicza -3

Specjalne mini-palniki lutownicze nazywane są również palnikami flambé. Pod względem wielkości i wydajności idealnie nadają się do przygotowania crème brûlée.
(Źródło obrazu: pixabay.com / Lawrence Montoya)

W zależności od jakości gazu i palnika czas palenia wynosi 45 -75 minut. Palnik jest zatem wystarczający do krótkich zadań roboczych. Zaletą palnika lutowniczego z przystawką jest to, że można go używać również pod pochyłym kątem roboczym. Podczas pracy latarka nie musi być trzymana prosto. Pozwala to również na pracę nad głową.

Zalety
  • poręczny
  • nadaje się do prac nad głową
  • dobre do lutowania miękkiego
niekorzyść
  • niski czas palenia
  • niska temperatura płomienia
  • tylko warunkowo nadaje się do lutowania twardego

Poręczny rozmiar sprawia, że ​​palnik gazowy jest szczególnie przydatny podczas wycieczek biwakowych lub grillowania. Można nim łatwo zapalić grilla i węgiel do sziszy. Palniki lutownicze z przystawką są często oferowane specjalnie do lutowania miękkiego.

Co wyróżnia urządzenie do lutowania ręcznego oraz jakie są jego zalety i wady?

Urządzenia do lutowania ręcznego znacznie różnią się konstrukcją i wydajnością od dotychczas prezentowanych palników lutowniczych.

Z reguły urządzenia do lutowania ręcznego oferowane są w komplecie. W zestawie różne nasadki do palnika, wąż i lutownica w standardzie. Wąż łączy palnik i butlę gazową.

W zależności od wersji temperatura płomienia może być znacznie wyższa niż w przypadku klasycznych palników. Urządzenia do lutowania ręcznego oferowane są w wersji turbo, dzięki czemu mogą osiągnąć temperaturę płomienia do 2100°C. Czas palenia zależy od wielkości butli gazowej. Dzięki temu urządzenie idealnie nadaje się do lutowania. W ten sposób można przetwarzać nawet szczególnie twarde materiały. To urządzenie jest używane zwłaszcza do prac ręcznych w sektorze profesjonalnym.

Zalety
  • bardzo wysoka temperatura płomienia
  • Długi czas palenia
  • Możliwa praca nad głową
  • bardzo nadaje się do lutowania twardego
niekorzyść
  • nieporęczny
  • brak zintegrowanego zapalnika
  • drogi

Kolejną zaletą urządzenia jest jego obsługa. Lutowanie jest możliwe we wszystkich pozycjach, także nad głową, jednak przeszkodą jest fakt, że palnik składa się z kilku części, co może być niepraktyczne w zależności od rodzaju zastosowania.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny palników lutowniczych

Jeśli zdecydowałeś się na zakup palnika lutowniczego, powinieneś dokładnie zwrócić uwagę na poniższe funkcje, aby wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie.

Kryteria według których można porównać palniki lutownicze to:

Kryteria zostały przez nas bardziej szczegółowo opisane poniżej.

Wydajność palnika lutowniczego

Decydując się na palnik lutowniczy, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jej wydajność.

Moc palnika lutowniczego podawana jest w kW, ale można ją łatwiej rozpoznać po temperaturze płomienia. Jest to w przybliżeniu między 1100°C a 2100°C. Na temperaturę płomienia mogą wpływać różne przyłącza, które można zmienić przez dodanie tlenu. Paliwo wpływa również na temperaturę płomienia.

W niniejszym raporcie z testów przedstawiono klasyczne palniki lutownicze zasilane gazem. Palniki na inne paliwa mogą mieć różną temperaturę płomienia.

Wymagana temperatura pracy

Temperatura pracy określa zakres zastosowania palnika lutowniczego. To jest niższa niż temperatura płomienia. Jest to temperatura wymagana do stopienia lub spalenia samego materiału.

W przypadku lutowania temperatura płomienia musi wynosić co najmniej 1100°C.

Rozróżnia się lutowanie miękkie i twarde. W temperaturach topnienia do 450°C mówi się o lutowaniu miękkim. W zakresie temperatur powyżej 450°C do 900°C mówi się o lutowaniu twardym. Jeżeli temperatura topnienia wzrośnie powyżej 900°C, proces określany jest jako spawanie.

Dlatego materiał określa wymaganą temperaturę płomienia. Przykłady miękkiego lutowania obejmują flambirowanie w kuchni i palenie chwastów oraz lutowanie stopów. Praca z metalami takimi jak stal, miedź, mosiądz czy srebro to dziedzina lutowania.

Zapłon

Zapłon palnika lutowniczego historycznie stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa.Gdy tylko gaz wydostanie się z palnika, należy go zapalić. Aby przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa, opracowano zapłon piezoelektryczny. Podobnie jak w przypadku zapalniczki, gaz jest zapalany przez iskrę, gdy tylko ulatnia się.

Większość nowoczesnych palników lutowniczych jest wyposażona w taki zapłon. Jeżeli lampa lutownicza nie jest wyposażona w zapłon piezoelektryczny, odradzamy jej kupowanie.

Czas palenia

Czas palenia jest również ważny przy zakupie palnika lutowniczego. Zależy to od rodzaju palnika lutowniczego i odpowiednio od rodzaju naboju gazowego.

Palniki z jedną nasadką mogą być używane przez około 45-75 minut. Latarki z chwytem pistoletowym mają czas świecenia do 90 minut. Przy zakupie proszę zwrócić szczególną uwagę na wysokiej jakości nabój gazowy. Pozwala to wykorzystać maksymalny czas palenia. W zależności od wielkości butli gazowej, ręczne palniki lutownicze mają dłuższy czas palenia.

W zależności od obszaru pracy, do którego wymagany jest palnik, decydujący jest czas palenia.

Obsługa

Obsługa palnika lutowniczego jest decydującym kryterium zakupu. Oznacza to, czy palnik lutowniczy musi i może być trzymany prosto lub pod kątem podczas pracy.

Palniki do lutowania ręcznego i palniki lutownicze z nasadkami można trzymać pod dowolnym kątem bez zmiany płomienia. Umożliwia to pracę nad głową. Może to być zaletą, zwłaszcza przy pracy ręcznej.

Palniki lutownicze z uchwytem pistoletowym nie mogą być trzymane dziwnie podczas lutowania bez zagrożenia bezpieczeństwa. Muszą być utrzymywane prosto ze względu na powstawanie płomienia. W przeciwnym razie może wystąpić nieregularnie duży płomień lub mały strumień płomienia.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o palnikach lutowniczych

Różnice między gazami a ich wkładami

Gaz używany do lutowania to propan, butan lub mieszanina gazów. Nazywa się to również ultragazem. Składa się z izopropanu, propanu i butanu.

Dokładny skład zależy od sprzedawcy. Wszystkie zalety i wady gazów odnoszą się do temperatury zewnętrznej w miejscu pracy.

Ponieważ temperatura wrzenia butanu wynosi -1°C, gaz nie nadaje się do pracy w niskich temperaturach zewnętrznych. W przypadku Ultragas zawartość propanu powinna być wyższa, jeśli praca ma być wykonywana w temperaturach ujemnych.

Istnieją inne różnice nie tylko w zawartości nabojów gazowych, ale także w ich zewnętrznym kształcie. Aby dać Ci krótki przegląd, podsumowaliśmy dla Ciebie trzy popularne typy:

  • nabój
  • wkład śrubowy
  • wkład bagnetowy
typ wkładuopis
nabójJest przebijany na odpowiednim urządzeniu. W rezultacie wkład można wyjąć z urządzenia tylko wtedy, gdy jest całkowicie pusty. Zaletą wkładu wtykowego jest jego niska cena.
wkład śrubowyJest przykręcany do urządzenia za pomocą gwintu. Zawór we wkładzie otwiera się dopiero po przykręceniu wkładu. Oznacza to, że wkład ze śrubą można odkręcić w dowolnym momencie. Ze względu na tę zaletę koszty są wyższe niż w przypadku wkładu przebijającego.
wkład bagnetowyJest również wyposażony w zawór, co oznacza, że ​​ten wkład można również zdemontować. Ale jest przymocowany i zamocowany za pomocą dźwigni. Ten rodzaj wkładu jest również droższy.

Ważna uwaga końcowa dotycząca postępowania ze wszystkimi nabojami gazowymi dotyczy przechowywania. Ponieważ naboje gazowe znajdują się pod ciśnieniem, nie należy ich przechowywać w ekstremalnie wysokich temperaturach. Nie wystawiaj ich na słońce. Temperatura zewnętrzna 55-60°C może być problematyczna.

Palnik lutowniczy ostatecznie określa, jakiego typu wkładu należy użyć.

Jak prawidłowo lutować rurkę miedzianą

Miedź jest modna. Rzemieślnicy hobbystyczni coraz częściej używają miedzianych rur do samodzielnego budowania mebli.

Ale także w profesjonalnym biznesie rzemieślniczym rury miedziane stały się nieodzowną częścią materiału roboczego. Lutowanie rur miedzianych jest jednym z typowych etapów pracy.

Oprócz wybranego przez Ciebie palnika potrzebujesz specjalnych akcesoriów do lutowania. Wymagana jest włóknina czyszcząca, lut i topnik.

Aby uzyskać doskonały wynik lutowania, należy przestrzegać następujących kroków roboczych:

  1. Przygotowanie rury miedzianej: zamocuj rurkę miedzianą. Jeśli to możliwe, zaciśnij go w zacisku śrubowym. Następnie wyczyść rurkę miedzianą w miejscu lutowania włókniną. Obszar powinien być nagi i lśniący.
  2. Przygotowanie złącza lutowniczego: Najpierw równomiernie nałożyć lepki topnik. Następnie wsuń łącznik, złączkę, na koniec obu rur, aby je połączyć.
  3. Lutowanie: Teraz punkt lutowania jest podgrzewany za pomocą palnika lutowniczego. Rurka miedziana powinna zmienić kolor na ciemnoczerwony, a topnik powinien być błyszczący. Dzięki temu dowiesz się, że temperatura jest wystarczająco wysoka. Pamiętaj o równomiernym podgrzaniu złącza lutowniczego, a także wykończ spód rur.
  4. Wykańczanie lutem: Natychmiast po podgrzaniu nałóż lut na spoinę. Środek powinien natychmiast się stopić. Upewnij się, że lut został równomiernie rozprowadzony między rurkami a złączką. Lut sprawia, że ​​połączenie jest stabilne.

Inny rodzaj porady kulinarnej

Idealny stek, niczym gwiazda kuchni, przygotowywany jest metodą Sous Vide. Potocznie przy tego typu przygotowaniu stek gotowany jest w niskich temperaturach.

Stek jest właściwie gotowany w parowarze lub w łaźni wodnej, a następnie podpalany palnikiem lutowniczym.

Pan na poniższym filmie przygotowuje mięso w alternatywny sposób. Idealny stek bez patelni.

Palnik lutowniczy: test i zalecenia

Wskazówki dotyczące bezpiecznej obsługi palnika lutowniczego

  • Przechowywanie: Przechowuj palnik lutowniczy w chłodnym miejscu. Przed każdym użyciem należy również upewnić się, że wkład z gazem nie nagrzał się ani nie nagrzał.
  • Płomień: Widoczny płomień przewyższa ok. 5 cm gorącego powietrza. Podczas uruchamiania urządzenia należy zachować bezpieczną odległość od płomienia.
  • Lutowanie: Jeśli zauważysz, że złącze lutowane robi się grudkowate, możesz założyć, że płomień nie był wystarczająco gorący. Spróbuj ponownie z cieplejszym płomieniem. Lub alternatywnie podgrzewaj miejsce dłużej.
  • Czyszczenie: Jeśli chcesz wyczyścić palnik lutowniczy, najpierw pozwól mu ostygnąć. Następnie możesz przetrzeć zewnętrzną stronę wilgotną ściereczką. Prosimy nie odkręcać palnika lutowniczego. Jeśli uważasz, że palnik jest zatkany, skontaktuj się ze specjalistą.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.arbeitssicherheit.de/schriften/dokument/0%3A5004833%2C28.html

[2] https://praxisstipps.focus.de/kupfer-loeten-eine-anleitung_97224

[3] https://www.spiegel.de/auto/fahrkultur/norwid-fahrraeder-nach-mass-der-stahlinist-a-1076819.html

Źródło obrazu: Gresei/ 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty