Bruzdownica: test i zalecenia

bruzdownica do betonu obi



Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

15Analizowane produkty

65zainwestowanych godzin

23badane badania

167zebrane komentarze

Czy nadal brakuje Ci dobrej bruzdownicy do swojego projektu? Nie ma problemu! W naszym dużym teście bruzdownicy 2022 porównaliśmy dla Ciebie dziesięć różnych routerów i wyjaśniliśmy, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

W naszym poradniku odpowiemy też, kiedy warto kupić bruzdownicę lub ile takie urządzenie powinno idealnie kosztować.

Przygotowaliśmy również dla Ciebie szczegółową listę kryteriów zakupu, które możesz wykorzystać do porównania różnych typów bruzdownic jak prawdziwy profesjonalista. Dzięki temu w mgnieniu oka staniesz się ekspertem, jeśli chodzi o takie pojęcia, jak prędkość biegu jałowego, nominalna moc wejściowa lub ochrona przed ponownym uruchomieniem.

spis treści [Anzeigen]


podstawowe informacje w skrócie

 • Bruzdownice umożliwiają frezowanie czystych kanałów, np. do układania kabli w różnego rodzaju ścianach.
 • Zasadniczo rozróżnia się typy użytkowników okazjonalnych, majsterkowiczów i profesjonalistów. W zależności od przeznaczenia frezy do rowków mają różne właściwości.
 • W zależności od kategorii ceny wahają się od około 70 do 800 euro i można je kupić w specjalistycznych sklepach, sklepach z narzędziami oraz w Internecie.

Test łapacza ścian: ulubione redaktorów

Najlepsza bruzdownica w przystępnej cenie

Bruzdownica Einhell TH-MA 1300 przekonuje przede wszystkim najniższą ceną na rynku. Ponadto istnieje bogate wyposażenie, co czyni go idealnym przecinakiem szczelin dla okazjonalnych i jednorazowych użytkowników.

Einhell TH-MA 1300 jest szczególnie odpowiedni dla okazjonalnych i jednorazowych użytkowników. Znamionową moc wejściową 1320 W można skompensować prędkością biegu jałowego 9000 obrotów na minutę. W związku z tym urządzenie dobrze radzi sobie w tym segmencie cenowym.

Najlepsza bruzdownica ścienna o mocy 1400 W

Bruzdownica Bosch Professional GNF 35 CA to wytrzymała maszyna dla profesjonalistów. Świeci bardzo dobrym wyposażeniem i bardzo dużą prędkością biegu jałowego. Jeśli uważasz się za majsterkowicza, ale chcesz być wyposażony jak profesjonalista, to urządzenie jest również dla Ciebie interesujące.

Przy nominalnej mocy wejściowej 1400 W urządzenie posiada jedną z najniższych wartości na rynku. Prędkość biegu jałowego wynosząca 9300 obrotów na minutę jest najwyższą wartością. W połączeniu te dane techniczne sprawiają, że Bosch Professional GNF 35 CA jest bardzo wydajną bruzdownicą.

Najlepsza bruzdownica o mocy 1700 W


Ostatnie aktualizacje cen: amazon.pl (03.04.22, 14:55), inne sklepy (03.04.22, 12:46)

Bruzdownica Güde MD 1700 to produkt dla okazjonalnych użytkowników, który przekonuje przede wszystkim niską ceną i bardzo dobrą obsługą usterek.

Przy nominalnej mocy wejściowej 1700 W ta bruzdownica ma bardzo dużą wartość na rynku. Jest to jednak kompensowane niską prędkością biegu jałowego wynoszącą 4000 obrotów na minutę. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie jest wyposażone w mocny silnik, który zapewnia dobrą wydajność.

Najlepsza bruzdownica ścienna o mocy 1800 W

Bruzdownica Powerplus Tools POWX0650 jest szczególnie odpowiednia dla majsterkowiczów. Oferuje uczciwą cenę iw pełni spełnia oczekiwania dotyczące wyników pracy.

Przy znamionowej mocy wejściowej 1800 W urządzenie ma wysoką wartość. Jednak prędkość biegu jałowego wynosi 5000 obr./min.

Przewodnik: pytania, które należy rozważyć przed zakupem bruzdownicy

Jakie są zalety używania bruzdownic w porównaniu z młotkiem i dłutem lub młotem obrotowym?

Alternatywą dla bruzdownicy jest młotek i dłuto lub wiertarka udarowa. Jednak bruzdownice mają trzy znaczące zalety w porównaniu z wymienionymi alternatywami.

Po krótkim przygotowaniu można w krótkim czasie wyfrezować rowek w ścianie. W przygotowaniu ustawiasz między innymi żądaną głębokość i szerokość cięcia. Z pewnością możesz sobie wyobrazić, że wykonanie tego za pomocą młotka i dłuta zajmuje dużo więcej czasu. Użycie wiertarki udarowej również zajmuje trzy razy więcej czasu.

Wbudowany silnik wymaga bardzo małej mocy do poruszania narzędziem. W związku z tym wymagany nakład pracy jest bardzo niski w porównaniu z alternatywami.

Bruzdownica: test i zalecenia

Ze względu na możliwości regulacji głębokości i szerokości cięcia, dokładne wyniki są gwarantowane przy odpowiednim użyciu. Szybkie i łatwe frezowanie jednolitych i czystych kanałów.

Przy użyciu młotka i dłuta kanał staje się bardzo nierówny, a przeróbka jest prawie nieunikniona. To samo dotyczy wiertarki udarowej, gdzie szybko zdarza się, że w niektórych miejscach kanał staje się zbyt głęboki.

Kiedy warto kupić bruzdownicę?

Gdy już znajdziesz się w kategorii „zrób to sam”, warto kupić bruzdownicę. Jeśli potrzebujesz sterownicy tylko raz lub na krótki okres czasu, rozsądniej jest ją wypożyczyć. Różne sklepy z narzędziami i wyspecjalizowani sprzedawcy oferują wynajem narzędzi.

Do jakich materiałów oprócz betonu nadaje się bruzdownica?

Bruzdownice nadają się do frezowania w betonie, tynku, gazobetonie, żelbecie, murze, cegle silikatowej, portonie, cegle i drewnie. Tynk, gazobeton czy drewno są naturalnie łatwiejsze do frezowania niż beton. Ale dzięki odpowiednim diamentowym tarczom tnącym możesz bez problemu frezować żelbet.

Ile kosztuje bruzdownica lub frezarka do rowków?

Zasadniczo bruzdownice są dostępne we wszystkich przedziałach cenowych. W dość niedrogich frezarkach do rowków za około 70 euro można znaleźć również bruzdownice z licznymi funkcjami do 2500 euro. W zależności od wyposażenia i specjalnych życzeń, podobnie jak w przypadku prawie wszystkich produktów, nie ma górnych limitów. Zasadniczo cena zależy w dużej mierze od stopnia użytkowania.

Dla okazjonalnych użytkowników zazwyczaj wystarcza bardzo tani wariant. Szczególnie polecamy konsultacje z klientami w przypadku recesji. Jeśli jednak niekoniecznie chcesz kupować bruzdownicę tylko do kilku prac, zalecamy jej wypożyczenie.

W Bauhausie narzędzia można wypożyczyć z różnym wyposażeniem. Oprócz niższych kosztów klient może tutaj wyjaśnić funkcjonalność. Inwestycja w wysokości około 100 euro powinna wystarczyć na odpowiednią bruzdownicę. Jednak prawdopodobnie nie będziesz w stanie uzyskać za jego pomocą wysoce profesjonalnych i dokładnych wyników.

Dla majsterkowiczów cena zwykle waha się od około 150 do 250 euro. Powodem jest to, że kładą większy nacisk na dobrą jakość i lepszy sprzęt. Zwykle jakość i funkcje są dobre w tym segmencie cenowym.

Dla profesjonalistów jakość musi być nienaganna, ponieważ potrzebują narzędzia na co dzień, aby za jego pomocą zarabiać na życie. Z naszego punktu widzenia wskazane jest stosowanie znanych markowych produktów, które gwarantują pierwszorzędną jakość.

Spełniają one wszystkie wymagania dotyczące intensywnego użytkowania. Koszty wahają się od 300 do 800 euro, chociaż możliwe są również droższe modele.

Poniższa tabela zawiera przegląd cen:

rodzaj użytkownikaPrzedział cenowy
okazjonalny użytkownik80-150€
złota rączka150-250€
profesjonalny300 – 800 € i więcej

Gdzie mogę kupić bruzdownicę lub frezarkę do rowków?

Frezarki tego typu możesz kupić w sklepach z narzędziami, a także w specjalistycznych sklepach w Twojej okolicy.

Ze względu na rosnące znaczenie obecności w Internecie dla dealerów i producentów, wielu dostawców oferuje również swoje urządzenia online. Należy jednak zaznaczyć, że osobiste porady w stacjonarnej sprzedaży detalicznej to zaleta dla urządzeń, które wymagają wyjaśnienia, jak ma to miejsce w tym przypadku. Tutaj możesz zadawać pytania i otrzymywać indywidualnie dopasowane do Ciebie odpowiedzi ekspertów.

W przeciwieństwie do tego, jesteś narażony na istny zalew informacji w Internecie, które często zawierają tylko niebezpieczną połowiczną wiedzę. Ponadto gwarancje i inne roszczenia prawne są bardziej przejrzyste w handlu tradycyjnym.

Bruzdownicę można kupić w następujących sklepach z narzędziami i sklepach internetowych:

 • amazon.pl
 • eBay.de
 • Bauhaus
 • Hornbach
 • obi
 • Sklepy internetowe producentów

Wszystkie ścigacze ścian wymienione na naszej stronie są zaopatrzone w link, dzięki czemu możesz uderzyć bezpośrednio, jeśli Ci się spodoba.

Decyzja: Jakie są rodzaje bruzdownic i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Zapewne zadajesz sobie pytanie, czy warto go kupić i jakie narzędzie jest dla Ciebie odpowiednie. Abyś miał na to odpowiedź, rozróżniamy 3 typy bruzdownicy:

 • okazjonalny użytkownik
 • złota rączka
 • profesjonaliści

Prawdopodobnie już wiesz, do której kategorii należysz, jeśli nie, poniższe pytania pomogą Ci:

 • Jak często korzystasz z narzędzia?
 • Jak bardzo różni się praca, którą z nim wykonujesz? (głębokość, szerokość, materiał itp.)

Im częściej użytkownik korzysta z bruzdownicy i im bardziej urozmaicona jest praca, tym więcej potrzeba mocy i możliwości ustawienia.

Jeśli dokładnie wiesz, w jakiej kategorii się znajdujesz, możesz podjąć najlepszą decyzję i zaoszczędzić sporo pieniędzy. W poniższej sekcji chcielibyśmy pomóc Ci lepiej ocenić Twój projekt, a następnie dokonać właściwego wyboru.

Co jest ważne dla zwykłych użytkowników?

Dla zwykłego użytkownika najważniejsza jest cena i użyteczność. W najlepszym razie dobry wynik osiąga się szybko i łatwo.

Dla okazjonalnego użytkownika wystarczy bruzdownica z segmentu niskich cen. Należy jednak zauważyć, że głębokość i szerokość cięcia są wystarczające dla projektu. Ponieważ jest to zwykle jednorazowe użycie, bardzo łatwo jest określić, jakie właściwości powinien mieć bruzdownica.

W tym obszarze wynajmowanie często ma większy sens niż kupowanie. Bruzdownice można wypożyczyć lub wypożyczyć w różnych sklepach z narzędziami lub u wyspecjalizowanych sprzedawców. Zasadniczo na pierwszym planie jest stosunek ceny do wydajności.

Celem jest osiągnięcie odpowiednio dobrego wyniku w możliwie najniższej cenie. Może nie być konieczne użycie bruzdownic, wystarczy młotek i dłuto lub młotowiertarka. Jednak wyniki są znacznie gorsze przy większej inwestycji czasu i wysiłku.

Co jest ważne dla majsterkowiczów?

Majsterkowicze lubią wypróbowywać nowe rzeczy i cenią sobie szeroki zakres możliwych zastosowań i wiele przydatnych funkcji.

Kupno bruzdownicy ma sens dla majsterkowiczów, ponieważ częściej korzystają z urządzenia. Na dłuższą metę jest to tańsze dla majsterkowiczów. W przeciwieństwie do profesjonalistów, majsterkowicz może lepiej oszacować swój obszar zastosowania. Dzieje się tak, ponieważ profesjonaliści wykorzystują frezarkę w swojej pracy i odpowiadają na indywidualne życzenia klientów. Oznacza to, że stale frezują różne rowki o różnych rozmiarach.

Bruzdownica: test i zalecenia

Zabezpieczenie przeciążeniowe jest ważną cechą bruzdownic, ponieważ chroni przed zwarciem i uszkodzeniem urządzenia. (Źródło obrazu: pexels.com / Pixabay)

W ten sposób majsterkowicz zwykle zna z góry maksymalną głębokość skrawania, jaką chce frezować. Na przykład, jeśli wie, że jest to 30 mm, nie interesują go żadne bruzdownice o większej głębokości skrawania. Większa głębokość cięcia oznacza zwykle wyższą cenę. Dlatego zalecamy wcześniejsze rozważenie obszaru zastosowania. W przeciwnym razie ważne są wydajność, bezpieczeństwo i ergonomia.

Co jest ważne dla profesjonalistów?

Profesjonaliści potrzebują profesjonalnych narzędzi i mają odpowiednie wymagania. Dla nich ważne jest bezpieczeństwo, ergonomia i żywotność produktu.

Dla profesjonalistów należy skupić się nie na cenie, ale na kwestiach takich jak ergonomia, bezpieczeństwo czy żywotność bruzdownic. Bruzdownica podczas codziennego użytkowania jest narażona na duże obciążenia. Dlatego powinien być wytrzymały i gwarantować długą żywotność.

Z punktu widzenia użytkownika obsługa powinna być nieszkodliwa dla zdrowia. Bruzdownica powinna mieć ergonomicznie ukształtowany uchwyt, abyś mógł wygodnie pracować i odciążyć nadgarstki.

Ponadto waga odgrywa ważną rolę. Trzymając się i dociskając do ściany, ciało ludzkie jest mocno obciążone. Dlatego warto polegać na stosunkowo lekkim produkcie.

Frezowanie nieuchronnie generuje pył, który jest wyrzucany w powietrze i wdychany przez użytkownika. Ponieważ pył ten jest niebezpieczny dla zdrowia, należy używać wyłącznie bruzdownic z odsysaniem patyczkowym.

Jako niewielką nagrodę możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując odpylacz. Stowarzyszenie branżowe branży budowlanej (BG Bau) promuje zakup niektórych odkurzaczy.

Oprócz aspektów ergonomicznych w codziennym użytkowaniu ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo. Preferowane są bruzdownice z odpowiednimi funkcjami, takimi jak ochrona przed przeciążeniem i ochrona przed ponownym uruchomieniem.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników, aby porównać i ocenić bruzdownice

Poniżej pokażemy, jakie czynniki możesz wykorzystać do porównania i oceny bruzdownic. Wyjaśniamy je i doradzamy. Ułatwia to podjęcie decyzji za lub przeciw urządzeniu.

Podsumowując, są to:

 • rodzaj użytkownika
 • znamionowa moc wejściowa
 • prędkość biegu jałowego
 • Głębokość cięcia i szerokość cięcia
 • Bezstopniowa regulacja głębokości cięcia
 • średnica tarczy
 • ochrona przed przeładowaniem
 • ochrona przed ponownym uruchomieniem
 • miękki start
 • blokada wrzeciona
 • Odpylanie
 • laser
 • Tom
 • waga przedmiotu

W poniższych akapitach możesz przeczytać, co kryje się za poszczególnymi kryteriami zakupu.

rodzaj użytkownika

Aby znaleźć odpowiednie urządzenie dla siebie, najpierw zastanów się, jakim jesteś użytkownikiem lub aspirujesz do tego, aby być w przyszłości. Spróbuj przypisać się do jednej z trzech kategorii: użytkownik okazjonalny, majsterkowicz lub profesjonalista.

Powinieneś wiedzieć, jak często chcesz korzystać z maszyny i jak różna jest praca do wykonania. Jeśli potrzebujesz bruzdownic tylko do projektu o ograniczonym czasie trwania, takiego jak remont mieszkania, tani produkt o mniejszej liczbie funkcji może wystarczyć. W takim przypadku do pomyślenia jest również pożyczka.

Jeśli zamierzasz używać go regularnie, cena jest drugorzędna, a właściwości, takie jak żywotność produktu, objętość lub waga, są podstawowymi względami.

znamionowa moc wejściowa

Nominalna moc wejściowa jest podana w watach, a za terminem kryje się moc bruzdownicy. To jest tak zwana moc pochłonięta.

Jeśli ta wartość jest zbyt niska, praca nie może być wykonana prawidłowo i podczas frezowania występują blokady. Prowadzi to do nieczystych cięć. Zalecamy nominalną moc wejściową co najmniej 900 watów.

prędkość biegu jałowego

Obroty biegu jałowego to częstotliwość obrotów (prędkość) lub praca bruzdowni bez wykonywania żadnej pracy. Podawana jest w obrotach na minutę, w skrócie min-1.

Im wyższa wartość, tym krótszy czas rozruchu przed właściwym frezowaniem. Dlatego zalecamy prędkość biegu jałowego wynoszącą co najmniej 9000 obrotów na minutę.

Połączenie znamionowej mocy wejściowej i prędkości biegu jałowego określa moc silnika. Im wyższe te wartości, tym lepsza wydajność. Wysoka kombinacja wartości jest szczególnie ważna dla profesjonalistów.

Głębokość cięcia i szerokość cięcia

Te dwa terminy są w większości oczywiste.Przed zakupem powinieneś wiedzieć, jaka maksymalna głębokość i szerokość cięcia są wymagane do Twojej pracy. Dostępna w handlu bruzdownica może frezować cięcia do głębokości ok. 65 mm i szerokości ok. 40 mm.

Należy zauważyć, że cena zwykle rośnie wraz ze wzrostem głębokości lub szerokości. Nasza wskazówka jest zatem taka, że ​​przed zakupem dokładnie wiesz, do czego chcesz używać urządzenia.

Bezstopniowa regulacja głębokości cięcia

Bezstopniowa regulacja głębokości cięcia umożliwia indywidualne dopasowanie do Twoich potrzeb w ramach możliwej głębokości cięcia. Umożliwia to dokładne określenie głębokości rowka z dokładnością do milimetra.

Uważaj! Nie wszystkie bruzdownice można bezstopniowo regulować pod względem głębokości cięcia. Różne poziomy są często wstępnie ustawione lub mogą być zmieniane tylko w regularnych odstępach czasu.

średnica tarczy

Oznacza to wielkość mierzoną średnicą ściernic.

Wartość ta podawana jest w milimetrach i jest ważna, aby nie dokupić niewłaściwych akcesoriów i nie uszkodzić bruzdowni podczas użytkowania. Wymagana średnica zależy również od głębokości skrawania. Zdecydowanie zalecamy sprawdzenie tej wartości przed zakupem jakichkolwiek akcesoriów. Pozwala to uniknąć stresu i oszczędza czas.

ochrona przed przeładowaniem

Zabezpieczenie przed przeciążeniem zapewnia zatrzymanie silnika bruzdownic w przypadku przeciążenia. Chroni to urządzenie przed uszkodzeniami i zwarciami.

Jeśli zadziała ochrona przed przeciążeniem, zalecamy pozostawienie urządzenia do ostygnięcia przez około 30 sekund przy maksymalnej prędkości biegu jałowego. Funkcja ta jest szczególnie korzystna przy żmudnej pracy i należy ją uwzględnić przy zakupie.

ochrona przed ponownym uruchomieniem

Ochrona przed ponownym uruchomieniem jest wyzwalana po przerwie w zasilaniu. Można to wykorzystać, aby zapobiec niekontrolowanemu uruchomieniu bruzdownic, a w rezultacie zapobiec nieczystym cięciom, a nawet urazom.

Bruzdownica: test i zalecenia

Bruzdownica idealnie nadaje się do układania kabli. (Źródło obrazu: pixabay.com / jarmoluk)

Jako mała wskazówka, zalecamy od czasu do czasu testowanie funkcjonalności tej funkcji. Podczas pracy urządzenia wystarczy wyciągnąć wtyczkę sieciową, a następnie ponownie podłączyć urządzenie bezpośrednio do sieci. Ta funkcja ochronna zapobiega irytującym błędom podczas frezowania, a przede wszystkim chroni przed urazami. Dlatego nie powinieneś rezygnować z tej funkcji.

miękki start

Łagodny start zapewnia powolne lub łagodne uruchomienie kultywatora.

Podobnie jak ochrona przed ponownym uruchomieniem, ta funkcja zapobiega niekontrolowanemu frezowaniu i chroni przed błędami i urazami. To znacznie zmniejsza ryzyko wypadków i jest szczególnie przydatne dla niedoświadczonych użytkowników.

blokada wrzeciona

Blokada wrzeciona umożliwia szybką wymianę arkuszy szlifierskich.

Tak zwane wrzeciono blokujesz za pomocą urządzenia ręcznie lub za pomocą dostarczonego klucza. Zmiana jest wtedy łatwa do przeprowadzenia. Większość bruzdownicy posiada tę funkcję.

Odpylanie

Odsysanie pyłu zapobiega szkodom dla zdrowia spowodowanym wdychaniem pyłu.

Każdy, kto chce pracować z bruzdownicą, powinien wiedzieć, że powstaje dużo kurzu. To wiruje w powietrzu i może być szkodliwe w przypadku wdychania. Dlatego bruzdownica powinna mieć przyłącze do odsysania pyłu, aby wykluczyć to ryzyko.

Jeśli zakup odkurzacza jest dla Ciebie zbyt drogi lub czasochłonny, zalecamy noszenie masek przeciwpyłowych. Jednak zakup odkurzacza budowlanego klasy M jest dotowany przez BG Bau i możesz zaoszczędzić pieniądze.

laser

Laser bruzdownicy zapewnia wykonanie cięcia dokładnie tam, gdzie chcesz. Pokazuje dokładnie punkt na ścianie, w którym ma nastąpić frezowanie.

W ten sposób możesz pracować precyzyjnie i precyzyjnie, unikając błędów i nieestetycznych rowków. Naszym zdaniem laser nie jest bezwzględnie konieczny, ponieważ można z góry narysować gradient za pomocą koloru sygnału w odpowiednim punkcie.

Tom

Jak każde elektronarzędzie bruzdownica wydaje pewne dźwięki podczas frezowania. Głośność podawana jest w decybelach.

Niektóre frezy do szczelin przekraczają 100 decybeli, podczas gdy inne mają około 90 decybeli. Jednak głośność nie jest dla Ciebie ważna, ponieważ zawsze powinieneś nosić ochronniki słuchu. Hałas w tle odgrywa większą rolę dla środowiska. Jeśli to możliwe, zalecamy wartość poniżej 100 decybeli.

waga przedmiotu

Waga freza do rowków lub bruzdownic jest szczególnie ważna, jeśli musisz z nią pracować przez długi czas. Jest to nie tylko bardzo męczące, ale także obciąża plecy.

Przed zakupem ciężkiej maszyny radzimy przeprowadzić test. Możesz to zrobić z każdym podobnie ciężkim i dużym przedmiotem, który znajdziesz w swoim gospodarstwie domowym. Na przykład możesz chwycić żelazko i po prostu docisnąć je do ściany na wysokości głowy przez 10 minut. Już zdajesz sobie sprawę, jak ważna może być lekka bruzdownica.

Zalecamy wykonanie tego testu. Jeśli nie masz na to ochoty, zdecydowanie odradzamy przekraczanie 8 kg.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o bruzdownicach

Jak działa bruzdownica i jak wyciąć szczelinę lub kanał kablowy?

Bruzdownica ma 2 diamentowe ostrza, z których każde wycina szczelinę w ścianie. Oba biegną równolegle do siebie. Szerokość i głębokość ustala się z góry. Pozostały kawałek ściany między szczelinami można łatwo usunąć młotkiem i dłutem lub wiertarką udarową.

Aby wyciąć szczelinę, użytkownik przytrzymuje frezarkę do ściany najpierw diamentowymi ostrzami tnącymi. Po uruchomieniu maszyny przegrody powoli wcinają się w ścianę. Ogranicznik głębokości zapobiega zbyt głębokiej penetracji ściany.

Stopka prowadząca, która jest przymocowana do osłony ochronnej, zapewnia proste prowadzenie urządzenia. Za pomocą dołączonych rolek frezarkę można przesuwać po ścianie w żądanym kierunku. Następnie, jak już wspomniano, pozostałe części ścianki między szczelinami są usuwane. Rowek jest teraz frezowany.

Wskazówka: Użyj farby w sprayu, aby narysować żądany przebieg kanału na ścianie. Pomoże to w prawidłowym ustawieniu bruzdownicy. Kolory sygnałowe są szczególnie odpowiednie, ponieważ są nadal łatwe do rozpoznania, nawet gdy jest dużo kurzu.

Ważna uwaga: Aby nie zagrażać własnemu zdrowiu, należy wcześniej podłączyć do urządzenia odpowiednie urządzenie ssące. Zapobiega to wdychaniu kurzu. Zwykle na kapturze ochronnej znajduje się odpowiednie połączenie.

Gdzie mogę wyjaśnić funkcjonalność bruzdownicy lub samemu ją przetestować?

Zasadniczo w większości sklepów z narzędziami i sklepach specjalistycznych można pokazać obsługę i funkcjonalność bruzdownic.

Pracownicy działu specjalistycznego w marketach budowlanych zazwyczaj znają wszystkie ważne podstawy i potrafią odpowiedzieć na Twoje pytania. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej i profesjonalnej porady, warto odwiedzić wyspecjalizowanego sprzedawcę.

Zwykle mają wieloletnie doświadczenie we wszelkiego rodzaju elektronarzędziach, a także są najnowocześniejsi. Ponieważ są kanałem sprzedaży największych producentów i są z nimi w stałym kontakcie. Na przykład otrzymują regularne szkolenia produktowe, dzięki czemu są zawsze na bieżąco.

Niektórzy producenci, tacy jak Stihl, regularnie organizują dni testowe, podczas których odwiedzający mogą przetestować wszystkie urządzenia w rzeczywistych warunkach pod profesjonalnym nadzorem.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://www.lgl.bayern.de/publikationen/doc/staub.pdf

[2] http://www.einhell.de/de_de/blog/artikel/die-mauernutfraese-und-ihre-anmeldung.html

[3] https://www.boeckler.de/pdf/p_study_hbs_343.pdf

Źródło obrazu: pixabay.com / blickpixel

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty