Nóż do szkła: test i zalecenia

nóż do szkłaOstatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

11Analizowane produkty

21zainwestowanych godzin

15badane badania

69zebrane komentarze

Nóż do szkła jest tak samo ważny dla hobbystów, jak i dla doświadczonego rzemieślnika. Bo szkło jest niezwykle popularnym i niedrogim materiałem budowlanym. Aby uzyskać doskonałe rezultaty podczas pracy ze szkłem, wszystko powinno pasować do noża do szkła: odpowiednia końcówka do Twojego ulubionego materiału. Idealny krój dla lepszej jakości. Właściwy uchwyt dla łatwej obsługi. Z łatwością wycinaj butelki, proste krawędzie, koła lub okrągłe kształty. Właściwy nóż do szkła w połączeniu z prawidłową obsługą staje się uniwersalnym narzędziem w skrzynce narzędziowej.

Dzięki naszemu dużemu testowi noża do szkła 2022 chcielibyśmy pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie noża do szkła. Porównaliśmy dla Ciebie ręczne przecinaki do szkła z końcówkami diamentowymi i końcówkami ściernic oraz wymieniliśmy zalety i wady każdego z nich. Powinno to uprościć decyzję o zakupie.


Najważniejsze rzeczy w pigułce

 • Termin „nóż do szkła” nie odpowiada temu optymalnie. Nóż do szkła nie tnie szkła, ale rysuje powierzchnię. Szkło jest następnie łamane na ciętej krawędzi.
 • Konwencjonalne ręczne przecinaki do szkła to diamentowa przecinarka do szkła lub tarczowa przecinarka do szkła. Obecnie preferowanym narzędziem jest przecinak do kół.
 • Aby uzyskać lepsze cięcie, do cięcia szkła należy zawsze używać oleju. Może to być nakładane ręcznie lub przez samego noża do szkła.

Test noża do szkła: Ulubione redaktora

Nóż do szkła o najlepszym stosunku ceny do wydajności

Mannesmann Golden Cut M60010 to solidny nóż do szkła. Rękojeść wykonana jest z drewna. Idealnie nadaje się do cięcia szkła, luster i płytek. Przecinarka do kół jest dostarczana z 6 kółkami. Przecinarka tarczowa jest zalecana do szkła o grubości 2-8mm.

Niska cena doskonale wpływa na jakość cięcia. Duża liczba dostarczonych ostrzy sprawia, że ​​Mannesmann Golden Cut jest szczególnie atrakcyjny dla niedoświadczonych nabywców. Możesz więc po prostu założyć kolejne, jeśli ostrze jest tępe.

Najlepszy wszechstronny wśród krajarek do szkła

Nóż do szkła Bohle AG 410.0 Silberschnitt to mały nóż do szkła z kółkiem. W zestawie kółko z twardego metalu. Rękojeść wykonana jest z tworzywa sztucznego. Idealnie nadaje się do cięcia szkła, luster i płytek. Przecinarka tarczowa jest zalecana do szkła o grubości 3-8mm. Kąt cięcia wynosi 135 stopni.

Oryginalny srebrny szlif marki Bohle jest niepokonany jako najlepiej sprzedający się nóż do szkła. Charakteryzuje się wysoką jakością głowni, co czyni ją niezwykle wytrzymałą i trwałą. Bez problemu można nim ciąć nawet grubsze i twardsze szkło. Nóż do szkła polecany jest do hobbystycznych i profesjonalnych nożyc do szkła.

Najlepszy all-inclusive nóż do szkła


Prezentowany poniżej produkt
jest aktualnie niedostępny , dlatego tymczasowo wymieniliśmy go dla Państwa na alternatywny produkt o podobnych właściwościach. Aby zgłosić problem.


Zgłoszono problem z tym produktem.
Dzięki!

Nóż do szkła olejowego GOBEST to nóż do szkła na kółkach. W zestawie z karbidową tarczą tnącą. Rękojeść wykonana jest z metalu. Do rączki dołączona jest pipeta. Nóż do szkła jest samosmarujący dzięki automatycznemu systemowi dozowania oleju. Idealnie nadaje się do cięcia szkła, luster i płytek.

Nóż do szkła olejowego jest nie tylko bezkonkurencyjny cenowo. Jest bardzo praktyczny w użyciu dzięki automatycznemu systemowi dozowania. Jest to zatem rekomendacja zakupu, szczególnie dla początkujących.

Najlepszy filigranowy nóż do szkła

Nóż do szkła Toolstar jest diamentowym nożem do szkła. Posiada diamentową końcówkę. Rękojeść wykonana jest z drewna. Szczególnie nadaje się do cięcia bardzo cienkiego szkła filigranowego. Zalecana grubość szkła to 2-6mm.

Za pomocą tego noża do szkła można wykonać bardzo dokładne prace ze szkła. Oprócz obróbki szkła za pomocą noża można również obrabiać minerały i diamenty. Polecany dla zaawansowanych hobbystów.

Najlepszy obcinacz do butelek

Nóż do szkła Kalawen do butelek to wyjątkowo stabilny nóż do szkła, który został specjalnie opracowany do cięcia butelek. Ostrze wykonane jest z wytrzymałej, metalowej stali.Dostawa obejmuje dwa kawałki papieru ściernego, sześć gumowych pierścieni, dziurkacz, parę rękawiczek i szczotkę.

Dzięki systemowi pięciu kół cięcie butelek jest wyjątkowo płynne. Dodatkowo butelkę można elastycznie ustawić na nożu, co pozwala na bardziej kreatywną pracę. Rekomendacja zakupu dotyczy klientów, którzy chcą pracować konkretnie ze szklanymi butelkami.

Poradnik: Pytania do rozważenia przed zakupem noża do szkła

Jak działa nóż do szkła

Wbrew oczekiwaniom nóż do szkła nie tnie szkła. Szkło jest tylko porysowane na powierzchni. Następnie szkło można stłuc.

Fizycznie wyjaśnione: zarysowania niszczą napięcie powierzchniowe szkła. Tworzy to mikroskopijne, głębokie pęknięcia. Pęknięcia wypełnione są pyłem szklanym, który powoduje naprężenie szkła.

Szkło można więc rozbić na powierzchni wzdłuż krawędzi tnącej, zwaną szczeliną, przy użyciu niewielkiej siły. Im szybciej szkło pęknie po naliczeniu, tym lepiej. Istniejące napięcie jest z czasem automatycznie redukowane. Szczelina stygnie.

Powtarzające się drapanie również utrudnia łamanie. To tworzy więcej pęknięć i rozkłada naprężenia. Mogą powstać nieczyste krawędzie. Zwiększa się ryzyko małych odłamków. Lub szkło pęka całkowicie w niewłaściwym miejscu.

Jak zbudowany jest nóż do szkła?

Klasyczne ręczne nożyce do szkła tradycyjnie składają się z trzech części: narzędzia tnącego, głowicy tnącej i uchwytu.

Jako narzędzia tnące stosuje się specjalnie szlifowane diamenty lub tarcze z twardego metalu lub stali.

Nóż do szkła -1

Klasyczny przecinak do kół.
(Źródło obrazu: pixabay.com / thephilippena)

Głowica tnąca podtrzymuje narzędzie tnące. W zależności od modelu jest stały lub obrotowy. Jako element łączący narzędzie tnące z uchwytem służy również do przenoszenia mocy między nimi. Dzięki specjalnym nożom do szkła olejowego głowica tnąca kieruje również olej z uchwytu przez knot na koło.

Rękojeść wykonana jest z różnych materiałów w zależności od modelu. Wspólne ofiary są wykonane z drewna, metalu i plastiku. Kształt rękojeści wpływa na cięcie. W przypadku noży do szkła z napędem olejowym zbiornik oleju znajduje się również w rękojeści.

Ile kosztuje nóż do szkła

Zakup noża do szkła jest stosunkowo niedrogi. Koszt różni się w zależności od typu i modelu. Do użytku hobbystycznego wystarczy model w przedziale cenowym od 5 do 10 euro. Profesjonalne nożyce do szkła oferowane są w segmencie cenowym od 10 euro. Z inwestycji w wysokości 20 euro otrzymujesz solidny nóż do szkła olejowego. Jeśli potrzebujesz specjalnego noża do szkła do cięcia grubszego szkła lub płytek, koszt to 30-40 euro.

Poszukując odpowiedniego noża do szkła, raz po raz natkniesz się na termin srebrny szlif. W oryginale Silberschnitt jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Bohle od 1936 roku. Nawet dzisiaj producent jest liderem na rynku dzięki wysokiej jakości przecinarkom do kół.

Termin szlif srebrny jest używany przez innych dostawców jako dodatkowy opis. Należy to wziąć pod uwagę przy zakupie.

Gdzie kupić nóż do szkła

Wszystkie dostępne na rynku nożyce do szkła można kupić w sklepach z narzędziami. Tam możesz bezpośrednio wypróbować swój nowy nóż do szkła. W ten sposób możesz szybko dowiedzieć się, jaki rodzaj chwytu najbardziej Ci odpowiada. Znajdziesz tam również akcesoria, takie jak odpowiedni olej i inne odpowiednie narzędzia.

Możesz również wygodnie zamówić nóż do szkła w sklepie internetowym sklepu z narzędziami. Możesz też skorzystać z niskich cen i dużego wyboru różnych dostawców w Internecie.

W naszych badaniach wyróżniali się w szczególności następujący dostawcy usług internetowych:

 • amazon.pl
 • obi.de
 • ebay.pl
 • toom.de
 • hornbach.de

Czy istnieją alternatywy dla noża do szkła?

Zdecydowałeś się nie kupować separatora szklanego? Wtedy masz różne opcje. Zastanów się, jak często chcesz używać noża do szkła. Czy warto wybrać się do sklepu z narzędziami lub kupić nóż do szkła.

Każdy sklep z narzędziami ma usługę cięcia. Różne sklepy z narzędziami oferują również cięcie szkła. Wcześniej jednak należy zapytać w sklepie z narzędziami, czy rzeczywiście w ramach usługi oferowany jest nóż do szkła.

W przypadku projektów specjalnych warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnego kutra do szkła. W Internecie znajdziesz również wybór dostawców, którzy wykonają szkło na zamówienie i dostarczą je do Twojego domu.

Decyzja: Jakie są rodzaje noży do cięcia szkła i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Do każdego projektu istnieje odpowiedni nóż do szkła. Dzięki ręcznym nożom do szkła masz wybór między

 • diamentowy nóż do szkła
 • nóż do szkła koła

Różnicę widać u góry. Składa się z końcówki diamentowej lub końcówki ściernicy.

Specjalnym rodzajem ręcznej przecinarki do szkła jest przecinak do szkła olejowego. W rękojeści wbudowany jest mały zbiornik oleju. W ten sposób podczas cięcia automatycznie uwalniany jest olej. Upraszcza to proces cięcia.

Zalety i wady obu typów zależą przede wszystkim od grubości szkła i przeznaczenia.

diamentowy nóż do szkła

Diament jako narzędzie tnące ma 500-letnią tradycję. Diament na górze jest zamocowany na stałe. Nadaje się szczególnie do delikatnych materiałów, ponieważ podczas drapania nie trzeba wywierać prawie żadnego nacisku. Puste przedmioty można również dobrze ciąć. Olej do cięcia nie jest wymagany. Grubość szkła określa szerokość wymaganej końcówki diamentowej. Do różnych grubości szkła potrzebne są różne noże do szkła.

Przecinarka diamentowa może być używana do cięcia okrągłego i bezpośrednio na szablonie. Jednak cięcie wymaga praktyki. Utrzymanie prawidłowego kąta cięcia może być problematyczne dla niedoświadczonych. Wrażliwy diament może ulec uszkodzeniu, co prowadzi do nowego zakupu.

Zalety
 • Dobry do delikatnego szkła
 • Nadaje się do okrągłych cięć i szablonów
 • Nadaje się do pustych przedmiotów
niekorzyść
 • Wrażliwy
 • drogi
 • nie nadaje się dla początkujących

nóż do szkła koła

Przecinarka do kół istnieje na rynku od XIX wieku. Dziś jest sprzedawany jako najpopularniejszy typ. Końcówka składa się z obracającego się koła wykonanego z twardego metalu lub stali i jest wytrzymała. Dzięki temu jest szczególnie polecany niedoświadczonym użytkownikom i hobbystom.

Różne grubości szkła można ciąć pod różnymi kątami cięcia. Nie chodzi tu o kąt trzymania, ale o kąt, pod którym zbiegają się boki ściernicy.

Nie musisz regulować noża do szkła. Kąt cięcia jest już ustawiony przez producenta. Upewnij się, że masz odpowiedni kąt przed zakupem. Końcówka koła jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu możesz pracować z większym naciskiem. Im grubsze szkło, tym większy nacisk musisz pracować.

O ile sprzedawca nie określił inaczej, następujące kąty cięcia są odpowiednie dla każdej grubości szkła

grubość szkłakąt cięcia
2 do 3 mm120 stopni
3 do 4 mm127 stopni
4 do 6 mm135 stopni
6 do 8mm140 stopni
8 do 10mm145 stopni
10 do 12mm150 stopni
12 do 15mm155 stopni
15 do 19mm155 do 158 stopni
do 25 mm158 do 160 stopni

Nie tylko szkło można łatwo ciąć za pomocą przecinarki do kół. Nadaje się również do cięcia luster, płytek ceramicznych i ceramiki.

Niektórzy sprzedawcy oferują nóż do szkła zawierający sześć kółek tnących. W przypadku tępego koła można je natychmiast wymienić. W rezultacie ten wariant jest bardzo tani.

Zalety
 • Nadaje się do różnych materiałów
 • krzepki
 • niedrogi
niekorzyść
 • Nie nadaje się do kruchego szkła
 • Nie nadaje się do pustych naczyń
 • Szkło musi być szybko stłuczone

Obcinak do kół nie nadaje się do kruchego szkła lub pustych naczyń, ponieważ do utworzenia szczeliny wymagany jest nacisk. Szczelina również stosunkowo szybko się wychładza. Dlatego szkło musi zostać szybko rozbite po nacięciu.

Inne rodzaje noży do szkła

Oprócz ręcznych noży do szkła istnieją inne typy, które mogą być kwestionowane w zależności od prac szklarskich. W kolejnych sekcjach chcielibyśmy je krótko przedstawić.

Nóż do butelek

Noże do butelek są specjalnie zaprojektowane do cięcia butelek szklanych. Składa się z urządzenia do cięcia metalu. Również w przypadku tego obcinaka do butelek szkło należy zarysować tylko raz. Szkło pęka pod wpływem naprzemiennego działania ciepła i zimna z wodą na szczelinę.

To narzędzie jest szczególnie przydatne w przypadku rękodzieła. Stare butelki wina można na przykład przekształcić w lampy. Tradycyjnie noże do butelek są zaprojektowane do różnych rozmiarów butelek.

okrągły nóż do szkła

Głowica tnąca okrągłego noża do szkła jest przymocowana do pręta. Pręt z kolei na przyssawce. Przyssawka jest przymocowana do szyby, a nóż do szkła służy jak para cyrkla. Obsługa wymaga praktyki. Wymagana jest ostrożność, zwłaszcza przy zdejmowaniu szyby. Zaleca się pracę z gumowym młotkiem.

Elektryczny nóż do szkła

Szkło grube, takie jak szyby okienne, najlepiej ciąć za pomocą noża elektrycznego. Płytki można również docinać jednym. Elektryczne nożyce do szkła są również dostępne jako urządzenia bezprzewodowe. Elektryczne nożyce do szkła nie nadają się do pracy z delikatnym szkłem, takim jak szkło Tiffany. Ponadto możliwe są tylko cięcia proste.

Do wszystkich noży do szkła obowiązuje zasada: praktyka czyni mistrza. Przetestuj obsługę za pomocą kilku ćwiczeń przed rozpoczęciem projektu.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny noży do szkła

Poniżej pokażemy, jakich funkcji możesz użyć, aby wybrać spośród wielu możliwych noży do szkła.

Kryteria, których możesz użyć do porównania noży do szkła, to:

Poniższe sekcje zawierają wyjaśnienie kryteriów zakupu. Kryteria nie ograniczają się tylko do samego noża do szkła, ważne jest również, aby dokładnie przyjrzeć się kształtowi i charakterowi obrabianego materiału.

rodzaj i grubość szkła

Przed zakupem noża do szkła powinieneś wiedzieć, jaki rodzaj szkła chcesz ciąć. Bo szkło to nie tylko szkło. Szczególnie ważna jest tutaj grubość szkła. Szkło jest dostępne na rynku w grubościach od 2 do 25 mm.

Chcesz wykonać delikatną pracę ze szkłem Tiffany? Następnie zaleca się diamentowy nóż do szkła. Na przykład cienkie wazony można nim ciąć równie dobrze, ponieważ frez diamentowy wymaga mniejszego nacisku podczas pracy.

Grubsze szkło jest łatwiejsze do cięcia za pomocą przecinaka do kół. Ponadto można ciąć również inne materiały. Chcesz wyciąć lustro lub kafelki? W takim razie powinieneś preferować krążek do cięcia szkła.

kształt szkła

Przed zakupem noża do szkła ważne jest również, aby wiedzieć, jaki kształt chcesz później wyciąć.

Chcesz ciąć prosto czy wzdłuż szablonu? Do prostej pracy z prostymi cięciami doskonale nadaje się przecinarka do kół. Jeśli planujesz bardziej kreatywną pracę ze szkłem, powinieneś pomyśleć o diamentowym nożu do szkła. Jeśli chcesz wyciąć okrąg, zaleca się użycie okrągłego noża.

jakość cięcia

Jakość cięcia zależy od różnych czynników. Przede wszystkim ważna jest dobra obróbka noża do szkła. Ważne jest, aby końcówka była dobrze wykonana i mocno osadzona w głowie.

Obsługa wpływa również na jakość cięcia. Dodatkowo jakość końcówki tnącej ma istotny wpływ na jakość cięcia. Kupując nóż do szkła, weź pod uwagę również jakość swojego szkła. Im wyższa jakość szkła, tym ważniejsza powinna być jakość cięcia.

uchwyt

Za jakość cięcia ogromny wpływ ma chwyt. Z jednej strony oferowane są różne kształty, które wpływają na cięcie. W zależności od kształtu rękojeści nóż do szkła może być używany z chwytem ołówkowym, pięścią lub chwytem między palcem wskazującym a środkowym. Każdy (hobbystyczny) rzemieślnik musi znaleźć swój własny kształt uchwytu.

Inny jest również materiał klamek. Najczęściej używane uchwyty wykonane są z drewna lub metalu. Materiał wpływa na to, jak nóż czuje się w dłoni.

Możesz również użyć niektórych uchwytów jako krawędzi łamiącej. Ta funkcja jest wyłączona w przypadku nożyc do oleju. Uchwyty są mniej stabilne ze względu na dodatkową funkcję.

olej do cięcia

Do cięcia szkła należy używać oleju. Olej zmniejsza tarcie, a także zapobiega odpryskom. Jako praktyczną funkcję dodatkową oferowane są noże do szkła ze zintegrowanym zbiornikiem oleju. Olej jest stale podawany na górze.

Ponieważ olej można również dodawać ręcznie, funkcja ta nie powinna znacząco wpływać na decyzję o zakupie.

Ciekawostki: Fakty, które warto wiedzieć o nożach do szkła

Jak prawidłowo używać noża do szkła

Uważaj, szkło!

Nosić rękawice – Nosić okulary ochronne – Nosić odzież z długimi rękawami

 1. Przygotowanie miejsca pracy: Pierwszym krokiem jest przygotowanie miejsca pracy. Zapewnij czystą powierzchnię roboczą. Wyczyść również szybę środkiem do czyszczenia szkła. Następnie umieść szkło na czystej płaskiej powierzchni
 2. Przygotowanie materiału roboczego: Następnie zaznaczamy miejsce cięcia wodoodpornym pisakiem. Ustaw prawidłowy kąt cięcia w zależności od grubości szkła. Przed cięciem zanurz końcówkę ściernicy w oleju do cięcia. Jeśli używasz noża do szkła olejowego, pomiń ten krok.
 3. Cięcie szkła: Trzymaj nóż do szkła pionowo. Nóż można przeciągnąć do tyłu lub do przodu po szkle. Użyj wystarczającego nacisku, aby utworzyć szczelinę. Ciśnienie powinno wynosić około 3 kg. Jeśli zastosujesz zbyt duży nacisk, szczelina stanie się nieczysta, a szkło może pęknąć. Trzymaj się jednego cięcia. Nie powtarzaj cięcia, nawet jeśli wynik jest niezadowalający. Pojawiają się kolejne pęknięcia utrudniające rozbicie szyby
 4. Rozbij szkło: Umieść długi, solidny przedmiot pod szkłem. Można do tego użyć kawałka drewna. Zastosuj nacisk z góry, aby rozbić szybę. Nie czekaj zbyt długo z pęknięciem, w przeciwnym razie szczelina ponownie stwardnieje.
 5. Obróbka końcowa: Do obróbki końcowej krawędzi można użyć bardzo drobnego papieru ściernego.

Jeśli nadal nie masz pewności, jak prawidłowo używać noża do szkła, może Cię zainteresować poniższy film.

nóż do szkła jak używać

Jaki olej jest zalecany

Podczas cięcia szkła płyn obróbkowy wspomaga powstawanie pęknięć w szkle. W nagłych wypadkach można użyć wody. Szczególnie zalecany jest jednak olej do cięcia. Szkło jest łatwiejsze do stłuczenia, a narzędzie jest również chronione.

Najlepsze są oleje syntetyczne. Oleje rowerowe lub silnikowe są tak samo odpowiednie, jak specjalny olej do cięcia szkła lub ropa naftowa.

Pomysły na rękodzieło z nożem do szkła

Masz ochotę na nowe hobby? Znowu rzemiosło!

Szkło w różnych kształtach i kolorach idealnie nadaje się do rękodzieła. Np. za pomocą noża do szkła można wyczarować z butelek dzwonek wietrzny.

Masz już doświadczenie w pracy ze szkłem? Następnie przenieś swoje hobby na wyższy poziom i odważ się pracować ze szkłem Tiffany. Lub poszukaj warsztatu.

Dalsza lektura: Źródła i ciekawe linki

[1] https://de.wikihow.com/Glass-cutting

[2] https://selbermachen.de/tools-tipps/material/glas-correctly-edit

[3] https://praxisstipps.focus.de/eine-glas Flaschen-schnitze-diese-VARIANTS-GIFTS_51350

Źródło obrazu: Somchit/ 123rf.com

Warum kannst du mir vertrauen?

 

podobne posty