Mikrometry zewnętrzne: test i zalecenia

budowa mikrometruOstatnia aktualizacja: 11 grudnia 2020 r.

Nasze podejście

14Analizowane produkty
31zainwestowanych godzin
22badane badania
62zebrane komentarze

Mikrometr zewnętrzny jest ważnym narzędziem do określania wymiarów liniowych, zarówno dla hobbystów, jak i do użytku profesjonalnego. Jeśli więc chcesz określić dokładny skok i skok gwintu śrub lub na przykład określić średnicę wewnętrzną i zewnętrzną rur i śrub, powinieneś pomyśleć o zakupie mikrometru zewnętrznego. Mikrometry to wydajne rozwiązanie zapewniające dokładne wyniki pomiarów. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, spójrz na nasz duży test mikrometryczny 2022.

Poniżej podsumowaliśmy niektóre z najważniejszych dla Ciebie informacji oraz porównaliśmy i oceniliśmy alternatywy, które są dostępne przy zakupie mikrometru zewnętrznego. Otrzymasz również solidną wiedzę podstawową i ważne kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie. Chcemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o zakupie i mamy nadzieję, że znajdziesz dla siebie najbardziej odpowiedni produkt.

podstawowe informacje w skrócie

 • Mikrometry zewnętrzne służą do określania wymiarów liniowych. W mowie potocznej mikrometry są również określane jako mikrometry lub mikrometry.
 • Mikrometry zewnętrzne służą do pomiaru wewnątrz i na zewnątrz małych przedmiotów. Maksymalna rozpiętość zakresu pomiarowego śruby mikrometrycznej wynosi zwykle 2750-3000mm.
 • Rozróżnia się podstawowe mikrometry analogowe i cyfrowe. Zróżnicowanie modeli dotyczy sposobu wyświetlania wyniku pomiaru.

Test mikrometru zewnętrznego: ulubieńcy redaktorów

Najlepszy mikrometr analogowy

Mikrometr Silverline 282378 25mm to bardzo stabilny i wytrzymały model. Mikrometr ma solidną stalową ramę i wykończenie odporne na rdzę. Dodatkowo w zestawie znajduje się etui na urządzenie, które zapewnia transport i przechowywanie urządzenia.

Kupujący doceniają zarówno jakość materiału, jak i precyzyjne wyniki pomiarów, jakie osiąga mikrometr.

Najlepszy mikrometr cyfrowy

Mikrometr cyfrowy 25mm firmy Proster wyróżnia się szczególnie wydajnym użytkowaniem. Dzięki cyfrowemu wyświetlaczowi mierzonych wartości odczyt jest łatwy, a dokładność można również łatwo zmienić za pomocą jednego przycisku.

Jakość produktu jest wysoka, a stosunek ceny do wydajności jest dobry. Dla niedoświadczonych majsterkowiczów modele cyfrowe stanowią prostą i wydajną alternatywę dla urządzeń analogowych.

Najlepszy zestaw mikrometrów

Zestaw mikrometrów WABECO to zestaw mikrometrów, który zawiera łącznie cztery mikrometry w różnych rozmiarach. Przyrządy mają następujące zakresy pomiarowe:

 • 0-25mm
 • 25-50mm
 • 50-75mm
 • 75-100mm

Ponadto produkty charakteryzują się hartowanymi i szlifowanymi powierzchniami pomiarowymi. Dokładność pomiaru mikrometrów zewnętrznych odpowiada normie 0,01 mm.

Kryteria zakupu: Możesz użyć tych czynników do porównania i oceny mikrometrów

Poniżej pokażemy, jakimi kryteriami można się kierować przy wyborze dużej liczby możliwych śrub mikrometrycznych.

Aspekty, które pomogą Ci porównać mikrometry ze sobą, obejmują:

W kolejnych akapitach wyjaśnimy, co jest ważne dla poszczególnych kryteriów.

skala

Zakres pomiarowy mikrometru zewnętrznego zależy początkowo od wielkości modelu i jego zastosowania. Z reguły zakres pomiarowy zawiera się w przedziale od 50 do 250 mm.

RodzajZakres pomiarowy (min.)Zakres pomiarowy (maks.)
Mikrometr zewnętrzny zgodny z DIN 8630-50mm200-300mm
Precyzyjny mikrometr zewnętrzny0-100mm900-1000mm
Duży mikrometr0-100mm2750-3000mm

jakość materiału

Ze względu na to, że mikrometry często stykają się z wilgocią, wykonane są ze stali hartowanej. Specjalna stal służy do ochrony mikrometrów przed rdzą. To kolejny powód, dla którego przy zakupie należy zwrócić uwagę na jakość materiału, ponieważ modele z segmentu niskocenowego często używają mniej wysokiej jakości materiału.

Materiał powinien być odporny na korozję

Podsumowując, jakość materiału odnosi się do solidności i trwałości produktu, a przy wysokiej jakości zapewnia zachowanie funkcjonalności mikrometru. Ponadto jakość materiału może wpływać na dokładność pomiaru.

budowa

Mikrometr zewnętrzny składa się ze wspornika, po lewej stronie którego wbudowane jest kowadełko, a po prawej znajduje się cylindrycznie przestawne wrzeciono pomiarowe. Na obu końcach przymocowane są płytki z węglików spiekanych. Wrzeciono można przesuwać za pomocą gwintu, który wyposażony jest w bęben pomiarowy.

Bęben pomiarowy przesuwa się po stałej tulei podziałki, co pozwala na zgrubne określenie pomiaru w milimetrach lub pół milimetrach. W celu dokładniejszego określenia wymiaru bęben wyposażony jest zwykle w 50 linek.

Dokładność/Czytanie

Dokładność ugięcia mikrometrów to w zasadzie 0,01mm. Jednak modele z drobnym wyświetlaczem mogą być jeszcze bardziej precyzyjne. Tutaj dokładność odczytu wynosi 0,005 lub 0,001 mm.

Tak wysoki poziom dokładności gwarantuje dla wybranych produktów tzw. noniusz na obwodzie tulei wagi. Na bębnie pomiarowym każdy dział jest ponownie dzielony na dziesiąte za pomocą noniusza. Umożliwia to odczyt z dokładnością do mikrona.

Należy jednak ćwiczyć pracę z mikrometrem zewnętrznym wyposażonym w noniusz. Odliczenie tutaj jest bardzo podatne na błędy.

Poradnik: Pytania do przemyślenia przed zakupem mikrometru zewnętrznego

Co to jest mikrometr zewnętrzny?

Różnica między tymi dwiema alternatywami polega przede wszystkim na wyświetlaniu pomiaru

Mikrometr zewnętrzny działa jak urządzenie do określania pomiarów długości i jest często określany jako mikrometr lub mikrometr. Różne wersje mikrometrów zewnętrznych różnią się zasadniczo w analogowych i cyfrowych urządzeniach pomiarowych.

Różnica między tymi dwiema alternatywami polega przede wszystkim na wyświetlaniu pomiaru.

Znormalizowana dokładność odczytu mikrometru zewnętrznego jest ustalona na 0,01 mm. Oprócz tego istnieją również śruby mikrometryczne, które mają wyższą dokładność pomiaru. Tutaj wartości zwykle wahają się od 0,005 mm do 0,001 mm.

Jakie są rodzaje mikrometrów?

Przy zakupie mikrometru zewnętrznego można wybrać dwa typy:

 • mikrometry analogowe
 • mikrometry cyfrowe

Obie alternatywy różnią się pod względem zastosowania i sposobu odczytywania wartości. Zarówno mikrometr analogowy, jak i cyfrowy mają swoje zalety i wady. Poniżej chcielibyśmy je zilustrować, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Mikrometr analogowy

Zasadniczo używanie mikrometrów analogowych jest uważane za trudniejsze i wymaga trochę praktyki. Odczytywanie pomiarów długości jest często wyzwaniem, szczególnie dla majsterkowiczów hobbystów.

Jednak analogowe urządzenia pomiarowe są czasami nawet dokładniejsze niż warianty cyfrowe i osiągają dokładniejsze wyniki.

Zalety
 • Trwały i wytrzymały
 • Nie wymaga baterii/akumulatorów
 • Bardzo dokładne
niekorzyść
 • konieczne ćwiczenia
 • Trudne do przeczytania
 • bardziej podatny na błędy

Mikrometr cyfrowy

Mikrometr cyfrowy oferuje wiele funkcji. Oznacza to, że jednostki miary można ustawić szybko i łatwo za dotknięciem przycisku, a także możliwe jest zapisywanie różnych mierzonych wartości. Określone pomiary można następnie załadować na komputery i laptopy w celu dalszego przetwarzania i przechowywania.

W porównaniu z mikrometrem analogowym odczyt mierzonych wartości jest znacznie łatwiejszy i wydajniejszy w procesie pracy. Ustalenie wymiarów długości jest łatwe do wykonania za pomocą urządzeń cyfrowych, nawet dla laików.

Zalety
 • Rozbudowane funkcje
 • Łatwe czytanie
 • Zerowanie za dotknięciem przycisku
niekorzyść
 • Wymagana bateria/akumulator
 • Nie wodoodporny/mniej wytrzymały
 • Niższa dokładność

Jak działają mikrometry?

Mikrometr zewnętrzny składa się zwykle ze stałej i ruchomej powierzchni pomiarowej, do której za pomocą wspornika przymocowany jest regulowany gwint.

Mierzony obiekt jest teraz umieszczany pomiędzy stałą i ruchomą powierzchnią pomiarową. Gwint jest następnie dokręcany za pomocą śruby regulacyjnej, aż obie powierzchnie pomiarowe dotkną przedmiotu. Zmierzoną wartość można teraz odczytać na skali.

Do czego używam mikrometru zewnętrznego?

Zasadniczo mikrometry mogą służyć do określania pomiarów długości mniejszych obiektów i służą do określania dokładnych wyników.

W praktyce często określa się skoki lub skoki gwintów śrub. Wspomniany skok i skok gwintu są ważnymi parametrami technicznymi, które mają znaczenie dla skuteczności połączeń śrubowych w dalszej eksploatacji.

Mikrometr zewnętrzny-1

Mikrometry zewnętrzne są często używane do pomiaru śrub.
(Źródło obrazu: pixabay / Alexis_fotos)

Gdzie mogę kupić mikrometry zewnętrzne?

Zasadniczo mikrometry można kupić zarówno w Internecie, jak iw stacjonarnych sklepach żelaznych lub sklepach specjalistycznych. W trybie online można uzyskać dostęp do sklepów internetowych producentów lub sklepów ze sprzętem lub sprzedawców specjalistycznych. Istnieje również możliwość zakupu mikrometrów na popularnych portalach zakupowych, takich jak Amazon i Ebay.

Do uznanych producentów i marek mikrometrów należą:

 • Mitutoyo
 • Dakks
 • gwarant
 • Hoffmana
 • helioks
 • Holex
 • Würth

Według naszych badań większość mikrometrów kupowana jest w tych sklepach internetowych:

 • amazon.pl
 • Ebay.pl
 • Hoffmann-Group.pl
 • Eshop.wuerth.de
 • Messwelt.com
 • Contorion.de

Ile kosztuje mikrometr zewnętrzny?

Koszt mikrometrów można podzielić na niskie, średnie i wysokie. Warianty różnią się między sobą w szczególności jakością materiału i dokładnością. Dlatego zanim kupisz mikrometr, powinieneś pomyśleć o tym, do czego chcesz używać mikrometru i jak ważna jest dokładność.

Urządzenia z segmentu niskich cen zaczynają się od 10 euro. Ze względu na niską cenę stosuje się tutaj mniej wysokiej jakości materiału, a w szczególności dokładność pomiaru może się różnić.

Ceny mogą być znacznie wyższe w zależności od modelu

Z drugiej strony, alternatywy w średniej cenie mogą być znacznie lepsze pod względem jakości, a dobre urządzenia pomiarowe można znaleźć tutaj również pod względem dokładności. Takie mikrometry zewnętrzne są zwykle odpowiednie dla majsterkowiczów. Są one gotowe do uzyskania od 25 do 50 euro.

Drogie produkty z segmentu drogiego wykorzystywane są przede wszystkim profesjonalnie. Mikrometry kosztują od 150 do 450 euro. Takie śruby mikrometryczne charakteryzują się jakością materiału i dokładnością pomiaru.

Jakie są alternatywy dla mikrometru zewnętrznego?

Oprócz mikrometrów zewnętrznych suwmiarki mogą być również używane do pomiaru średnic wewnętrznych i zewnętrznych. Składają się one również z elementu stałego i ruchomego. Podobnie jak w przypadku stosowania mikrometrów zewnętrznych, w celu określenia wymiarów liniowych ruchoma powierzchnia pomiarowa jest dociskana do mierzonego przedmiotu tak, aby oba elementy dotykały przedmiotu.

Mikrometr zewnętrzny-2

Suwmiarki noniuszowe są zwykle mniej dokładne niż mikrometry.
(Źródło obrazu: pixabay / stevepb)

Suwmiarki z noniuszem są wyposażone w wyświetlacze skali analogowej lub cyfrowej do określania zmierzonych wartości.

Zalety i wady w porównaniu z mikrometrami zewnętrznymi:

Zalety
 • Wydajna praca
 • Solidny i dopasowany do kieszeni spodni
niekorzyść
 • Mniej dokładnie
 • Słaba dokładność powtarzania

Jak korzystać z mikrometru zewnętrznego?

Podczas obsługi mikrometru zewnętrznego mierzony przedmiot jest najpierw umieszczany między kowadełkiem a wrzecionem. W celu uzyskania możliwie najdokładniejszego wyniku pomiaru, wrzeciono wkręca się za pomocą grzechotki, aż oba elementy dotkną przedmiotu obrabianego.

Do wspornika zwykle mocowana jest płyta izolacyjna. Ważne jest, aby mikrometr był trzymany tylko na tym, aby wynik pomiaru nie został zafałszowany przez ciepło wywierane przez rękę.

Jakie błędy mogą wystąpić podczas korzystania z mikrometru zewnętrznego?

Jak wspomniano wcześniej, wynik pomiaru mikrometrem zewnętrznym może zostać zafałszowany przez ciepło. Należy uważać, aby nie przenosić ciepła ciała na mikrometr i obrabiany przedmiot. Ciepło może spowodować rozszerzenie się obu elementów, powodując niedokładny pomiar.

Bügelmessschrauben-3

Podczas pracy z mikrometrami należy zawsze przestrzegać temperatury.
(Źródło obrazu: pixabay / Peysces)

Optymalna temperatura do pomiaru mikrometrem zewnętrznym to wartość orientacyjna około 20 stopni. Odpowiada to średniej temperaturze pokojowej. W celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników należy zwrócić uwagę na temperaturę.

Nawet niskie temperatury podczas użytkowania na zewnątrz w przypadku mrozu lub podobnych warunków mogą zniekształcić zmierzoną wartość, ponieważ materiał kurczy się.

Należy również upewnić się, że poruszasz wrzecionem tylko grzechotką i obracasz nim tylko do momentu, gdy wrzeciono i kowadełko dotkną przedmiotu obrabianego. Ważne jest, aby nie używać tutaj żadnej siły.

Jak wyregulować mikrometr zewnętrzny?

Po częstym korzystaniu z mikrometru zewnętrznego może się zdarzyć, że po zamknięciu śruba mikrometryczna nie znajduje się już dokładnie w pozycji zerowej i pojawi się niewielka szczelina. W takim przypadku konieczne jest ponowne wyregulowanie urządzenia, aby móc dalej określać dokładne wymiary.

W tym celu należy obrócić tuleję skali do tyłu lub do przodu tak, aby linia odniesienia i skala ponownie pasowały i były na zero. Wewnątrz mikrometru znajduje się śruba regulacyjna do usuwania szczeliny.

Jeśli masz tutaj problemy, zajrzyj do instrukcji obsługi. Z reguły znajdziesz w tym ważne informacje i pomoc na ten temat.

Źródło obrazu: Ujjin/ 123rf

dlaczego możesz mi zaufać

podobne posty